Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
emir abdulkadir

Sticker Metni - Okuma Ağı Projesi

Recommended Posts

malumunuz olduğu üzere "okuma ağı projesi"nde kitapların üzerine teslim edilecek kişilere kitabın kendilerine ne için teslim edildiğini ve kendilerinden ne yapmaları beklendiğini anlatan stickerler yapıştırma kararı alınmıştı.ve burada istişareye sunulmak üzere sticker metnini hazırlamak görevi dün akşam bana verilmişti.

1-

"sevgili kardeşim! bu eser topyekûn hayata şamil bir dünya görüşüne, Ashab-ı kiramı andıran bir dava ahlakına sahip bir gençliğin yetişmesine katkıda bulunmak üzere vakfedilmiştir. Bu eseri teslim almakla üzerine aldığın borç hakkıyla okumak ve size teslim eden gönüllümüze iade etmektir."

2-

"Sevgili kardeşim! Elinizdeki eser yaşanmaya değer hayatın peşinde koşan, kim olduğunun ve nerede durduğunun şuurunda olan bir gençliğin yetişmesine katkı sağlamak gayesiyle vakfedilmiştir. Bu eseri teslim ederken sizden beklediğimiz hakkıyla okuyup gönüllümüze iade etmeniz ve bir müslüman olarak mesuliyetlerinizi idrak etmenizdir".

• Like 2

İkisi de gayet veciz; başarılı.

Belki ufak bir nokta ama sanki gönüldaş hitabı Üstad'ın bize koyduğu isim olarak daha yerinde olacaktır kanısındayım. Metne daha yakıştığı fikrinde iseniz elbette "kardeşim" de kalabilir.

Ben 2.sini daha münasip gördüm.

Bundan hareketle; "bir müslüman olarak mesuliyetlerinizi idrak etmenizdir". kısmında biz ne anlatmak istiyoruz? Bu emr-i bi'il maruf değil, hem belki eserler biraz nötr olan şahıslara da ulaşacak olabilir. Bilmem anlatabildim mi? Naçizane fikrim "bir ideal genç olarak mesuliyetlerinizi idrak etmenizdir." şeklinde olabilir mi? Zaten daha fazlasını eserlerde zaten Allah'ın izniyle bulacaktır.

Benim şimdilik fikrim budur. Dikkate alınır alınmaz bilemem.

• Like 1

Bana ilki daha münasip göründü. Gerçekten ikisi de hoş olmuş ama ilki biraz daha kısa olduğu için daha hoş duracaktır. Allah razı olsun. Diğer arkadaşlar da görüş belirtsin ona göre istişare edip son kararı veririz.

Arkadaşlar kabul aşamasını tamamlasak yani fikirlerinizi ifade etseniz de siticker basımına geçsek olmaz mı?

Rica ederim ihmal etmeyin. Her bir katılım ve fikri paylaşım daha güzel hizmet vermek için tarafımızca elzemdir.

Selamlar,

İkinci metni şu şekilde kısaltıyorum. Uygun bulursanız bunu kullanalım:

Gönüldaşımız!..

Bu eser, yaşanmaya değer hayatın peşinden koşan ve Müslümanlığının şuurunda olan bir gençliğin yetişmesine katkı sağlamak gayesiyle vakfedilmiştir.

Sizden, eseri hakkıyla okuduktan sonra gönüllümüze iade etmenizi istirham ediyoruz".

Buna benzer bir metnin haricinde, www.n-f-k.com ve oku.ustadnecipfazil.com adreslerinin de sticker tasarımında yer alması yerinde olur. Bu adresler bildirilirken, "Kitap ve Okuma Ağı hakkındaki fikirleriniz için:" gibi bir ifade konabilir. Diğer görsel düzenlemeler hususunda da tartışmaya devam edelim. Bu hafta içerisinde ilk tasarımları alabilirsek bir sonraki hafta proje inşallah başlamış olur.

Saygı ve selamlarımla

• Like 1

gönüldaş ifadesini üstadı okumaya daha yeni başlayacak, tanımadığımız ve bizi tanımayan, kişiler için kullanmanın doğru olmadığını düşünüyorum.ayrıca yapmacık bir samimiyet hissi veriyor ki bu ters etki yapabilir.

Selamlar,

Gönüldaş kelimesi Üstad'ın tavsiye ettiği ve onun bizzat kullandığı bir tabir olması hasebiyle projenin içeriğiyle uyum gösteriyor. Kişilerin bizi tanımaması veya bizim onları tanımamamızın burada belirleyici olacağını sanmıyorum. Fakat çoğu kişi aksi istikamette düşünüyorsa değiştirebiliriz, hatta esasında hiçbir hitap kullanmamaya ben daha sıcak bakıyorum. Zira tavrın yapmacık olarak algılanma riski hemen hemen bütün hitaplarda ortaya çıkacaktır.

Saygı ve selamlarımla

• Like 3

"gönüldaş" ifadesine üstadın kullandığının ve tavsiye ettiğinin şuurunda olarak bu ifadeye karşı çıkıyorum. çünkü bu hitap sadece üstadı tanıyanlar ve "üstad" olarak kabul edenler için bir mana ifade eder.onun için üstadı yeni tanıyacak kişiler için önce daha genel hitaplar kullanılmalı diye düşünüyorum.

muhatapla aramızdaki en kuvvetli ve en temel bağın islam olması sebebiyle din kardeşliğimize işaret olarak kardeşim ifadesini kullanmayı uygun gördüm.

tabi hitap kullanmamız şart değil ancak doğru bir hitabın müsbet tesiri olacağı kanaatindeyim.

• Like 1

Tamam ama bu mantık çerçevesinde 'kardeşim' hitabı da aynı yere uzanıyor. Karşımızdaki insanın aramızdaki en kuvvetli bağın İslam olduğunu düşüneceği yani... Hitap kullanılmadan metin yeniden düzenlese? O şekilde olmazsa bence de 'Gönüldaş' kullanılmalı. Kardeşim fazla geneli kapsamıyor sanki.

çok güzel...

sonunda fikir beyan etmeye başladınız.hazır sizi bulmuşken şu metin düzenlemesi konusunda da fikriniz alsaydık hoş olurdu.

Selamlar,

Üstad'ın tavsiye ettiği bir ifadenin, Üstad'ı daha iyi tanıtma gayesiyle yapılan bir işte kullanılması hem proje organizasyonu açısından tutarlılık ifade eder, hem de muhattapta ifadeye karşı bir aşinalık oluşturur, bir temenni inceliği yansıtır. Daha önce de söylediğim gibi ben hitap kullanmama taraftarıyım fakat bir hitap kullanacaksak reyim gönüldaştan yana.

Elde hitap kullanılmamış bir örnek bulunması açısından şu metni gönderiyorum.

"Bu eser, yaşanmaya değer hayatın peşinden koşan ve kendini Müslümanlığının şuurunda daima muhasebeye çeken bir gençliğin yetişmesine katkı sağlamak gayesiyle vakfedilmiştir.

Sizlerden, bu eseri hakkıyla okuduktan sonra gönüllümüze iade etmenizi istirham ediyoruz"."

Nihayetinde herkesi mutlu eden bir sonuca ulaşmak mümkün olmayacak gibi duruyor. Dolayısıyla genel temayüle bakıp karar vermek daha hoş olur. Benim için her durum uygun.

Saygı ve selamlarımla

• Like 2

ben de fikrimi değiştirdim.hitap kullanmayalım.

Selamlar,

Üstad'ın tavsiye ettiği bir ifadenin, Üstad'ı daha iyi tanıtma gayesiyle yapılan bir işte kullanılması hem proje organizasyonu açısından tutarlılık ifade eder, hem de muhattapta ifadeye karşı bir aşinalık oluşturur, bir temenni inceliği yansıtır. Daha önce de söylediğim gibi ben hitap kullanmama taraftarıyım fakat bir hitap kullanacaksak reyim gönüldaştan yana.

Elde hitap kullanılmamış bir örnek bulunması açısından şu metni gönderiyorum.

"Bu eser, yaşanmaya değer hayatın peşinden koşan ve kendini Müslümanlığının şuurunda daima muhasebeye çeken bir gençliğin yetişmesine katkı sağlamak gayesiyle vakfedilmiştir.

Sizlerden, bu eseri hakkıyla okuduktan sonra gönüllümüze iade etmenizi istirham ediyoruz"."

Nihayetinde herkesi mutlu eden bir sonuca ulaşmak mümkün olmayacak gibi duruyor. Dolayısıyla genel temayüle bakıp karar vermek daha hoş olur. Benim için her durum uygun.

Saygı ve selamlarımla

En son hali bence de güzel

• Like 1

Sticker için tasarım işlerine başladım. En kısa zamanda hepsini burada paylaşacağım. Aralarından birini seçeriz.

Allah yardımcımız olsun.

• Like 2

Bence de son hali güzel. Güzel bir ekip olduk arkadaşlar :)

Çok keyifliyim. Allah'ın inayetiyle hayırlı işler üzereyiz, umarım daha da yayılacak.

yaklaşık bir haftadır bazı işler nedeniyle siteye pek zaman ayıramadım bu nedenle de konuyla ilgili fikrimi beyan edememiştim ama verilen karardan dolayıda keşke demedim ve stickerlerin son hali beni de memnun etti.

Allah hepinizden razı olsun. inşaallah sonuç beklentilerimizin de üstünde olur :shiny:

Birkaç tane basit sticker tasarımı yaptım. Aklıma bu tipler geldi. Tasarımları şimdilik hızlıca yaptım. Eklenmesi, çıkarılması istediğiniz ya da şöyle olsun dediğiniz yerleri belirtirseniz tekrar düzenlyeceğim.

Hayırlı günler..

kt9vt.jpg

http://d1303.hizliresim.com/17/6/kt9vt.jpg

kt9w9.jpg

http://d1303.hizliresim.com/17/6/kt9w9.jpg

kt9wu.jpg

http://d1303.hizliresim.com/17/6/kt9wu.jpg

kt9x6.jpg

http://d1303.hizliresim.com/17/6/kt9x6.jpg

• Like 1

Sticker metninde "n-f-k.com" un yahut "necip fazıl fikir derneği"nin ismi geçmesi gerekmez mi?

proje sayfasını ilk başta n-f-k.com üzerinden sürdürecektik. Ama başka bir domain var onda yapalım diye kararlaştırıldı: ustadnecipfazil.com

Tabi burada istişare edeceğiz. Hangisi uygun görülürse o yazılır.

bence ikinci sticker daha iyi olmuş üstadın fotosunun bulunması onu görsel olarakta hatırlanmasını sağlar.

isim olarakta necip fazıl fikir derneği daha dolu geliyo kulağa yani en azında bende daha farklı birşey çağrıştırdı üstadı tanımayan veya sadece ismen bilenler için daha fazla merak uyandırır gibi geldi ama tabi son karar çoğunluğundur :shiny:

bence birinci veya üçüncü örnekteki gibi olmalı.

bir de resmin sticker üzerinde bilgisayardaki gibi görünmeyeceği ve zaman geçtikçe eskime sebebiyle kalitesi düşerek rahatsız edici bir hal alacağı görüşündeyim.

bence de derneğin ismi bulunsa iyi olur hem derneğin tanıtımı da yapılmış olur.

Çalışmalar başarılı afk kardeşim, emek verdiğiniz için Allah razı olsun. İnanın yani burada çoğu kişi de bilir, pek bu işlerden anlamam yoksa elbette candan isterdim katkım olsun.

Yalnız daha profesyonel olabilirdi sanki. Mesela zeminde bir meşela yahud Üstad resmi ya da dünya.. Bunun üzerine metnimizi yazsak. Biraz daha görsel olsa hani. Bilemiyorum böyle bir sticker için de fazla gayrete lüzum yok denilirse hoş karşılarım. Neticede emek sarf eden sizlersiniz.

"Okuma Ağı Projesi" diye bir stickera not düşmüşsünüz, diğerlerinde de yer alsa iyi olur düşüncesindeyim. Geniş bir hareket olduğu fikri okuyucuya değerli hissettirir. Ayrıca farklı domain de olsa girişte yine bu siteye yönlendiriliyor diye tecrübe ettim ben. Bilmem yanılıyor muyum.. Derneğimizin adının yer alması adımızın duyulması açısından yerinde olacaktır.

Mesela yeşil puntolu haliyle yazı şekli seçimi hoş dürüyor. Onun tabanına o dalgalanma değil de ileri sürdüğüm seçeneklerden birini koyuyorum şu an, iyi bir manzara tahayyül ediyorum.

Biz seçenekleri arttırıp içinden çıkamaz hal alalım, admin gelir yine noktayı koyar :wave:

Selamlar,

ustadnecipfazil.com domain'i de bize ait ve adresin hem daha kolay anlaşılması, hem de akılda daha kolay kalması için projede bu domaini kullanmaya karar verdik. Bu sebeple n-f-k.com adresini sticker'da kullanmanın şart olmadığı kanaatindeyim. Bunun dışında, NFFD'nin isminin bulunmasının iyi olacağı fikrine ben de iştirak ediyorum.

Görsel hususlarda birkaç yorumun daha gelmesini bekliyoruz. Eğilim belirlendiğinde, bir tarz üzerinde karar kılarız inşallah. Allah muvaffak eylesin.

Saygı ve selamlarımla

• Like 2

Sticker resimleri konusunda ilk tasarım daha uygun duruyor.Kitapların büyükdoğu yayınlarından alınacağını varsayarak ,ekstradan üstadın fotolarının olmasına gerek yok.