Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Çilekeş

Üstada Büyük Terbiyesizlik

Recommended Posts

S.A

kardeşlerim milli eğitim bakanlığı tarafından hazırlanan '100 temel eser' listesinde malesef üstadımız Necip Fazıl Kısakürek ve vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy'dan hiç bir eser yok..bu konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyor,milli eğitim bakanlığı'nı buradan kınıyorum.....

selam ve dua ile...

A.S

Evet bu liste elime geçti ve vatan hainlerinin kitapları bile bu listede varken, Türkiye'nin en büyük fikir ve sanat adamının kitaplarına listede yer verilmemiş olması beni oldukça üzdü. Üstad sevgilerini dile getiren bakanların görev aldığı bir hükûmet böyle bir hataya düşmemeliydi..

Depolitizasyon, yani politikadan uzaklaştırma neticesinde gençlerimizin bu tip kimseleri okuması engellenmeye çalışılıyor sanki. Sonuçta meydan çakallara ve üstadın tabiri ile "hazmi cihazı davul, tenasüli organı tokmak ve dimağı nohut haline getirilmiş kimseler"e kalıyor.

Bizim bu siteyi açmaktaki amacımız bir derya olan Üstad'ı her yönüyle, kendi anlayabildiğimizce milletimize tanıtmaktır. Gündeme gelen bu son olay da gösteriyor ki misyonumuz tahmin ettiğimizden de önemli. Allah utandırmasın...

Saygı ve selamlarımla

Edit: Listeye internetten bir kez daha göz attım ve 43. numarada üstadın Çile'sine rastladım. Fakat yine de tatmin edici bir şey değil bu. Çünkü malum vatan hainlerinin ideolojik sayılabilecek kitapları da yayınlanırken Üstad'ın sadece dilenciye sadaka verircesine tek bir eseri "temel eser" olarak gösterilmiş...

amaçları büyük üstadları islami şeyleri unutturmak ... yazık çok yazık ... her şeye rağmen yine ÜSTAD diyoruz;)

..

..

15 ahmet hikmet müftüoğlu -çağlayanlar

16 ömer seyfettin -hikâyelerden seçmeler

17 mehmet âkif ersoy -safahat

18 ahmet haşim -bize göre

19 yahya kemal beyatlı -eğil dağlar

..

..

..

41 ahmet hamdi tanpınar -sahnenin dışındakiler

42 samiha ayverdi -ibrahim efendi konağı

43 necip fazıl kısakürek -çile

44 sabahattin ali -kuyucaklı yusuf

45 ahmet kutsi tecer -şiirler

..

..

arkadaşlar gördüğünüz gibi ikiside var yanlış anlaşılma olmasın

ama tabiki birer eser yeterli değildir eminimki iki şairimizin eserlerinin her biri eseri bir"oğuz atay-bir bilimadamının romanı" ndan daha kıymetlidir..

zaten o listeden "çileyi" okuyan objektif bir okur üstadın yeni kitaplarını aramaya başlıyacaktır..

Değerli arkadaşlar,

Bu eser isimleri konusunda bir çelişki var. Ortada iki adet liste dolaşıyor. Birisinde 43. numarada Necip Fazıl'ın Çilesi var, diğerinde yok. Geçen sene elime geçen mürekkep baskılı listede de üstadın bir eseri yoktu. Vakit gazetesinde de bu terbiyesizlikle alakalı verilmiş demeçlere ulaşılabilir. Yani son durumda net bir şey söylemek mümkün değil...

Saygı ve selamlarımla

S.A

milli eğitim bakanlığı tarafından hazırlanan tam liste budur.isteyenler www.meb.gov.tr den bu listeyi bulabilir..

selam ve dua ile....

1. Dede Korkut Hikayeleri (İlköğretim İçin Uyarlama)

2. Mevlana'nın Mesnevisinden Seçme Hikayeler (İlköğretim Çocukları İçin Seçme Hikayeler)

3. Karagöz ile Hacivat (İlköğretim İçin Seçme Hikayeler)

4. Vatan Yahut Silistre (Namık Kemal)

5. Ömer'in Çocukluğu (Muallim Naci)

6. Gulyabani (Hüseyin Rahmi Gürpınar)

7. Şermin (Tevfik Fikret)

8. Altın Işık (Ziya Gökalp)

9. Yalnız Efe (Ömer Seyrettin)

10. Çocuk Şiirleri (İbrahim Alaaddin Gövsa)

11. Hep O Şarkı (Yakup Kadri Karaosmanoğlu)

12. Peri Kızı ile Çoban Hikayesi (Orhan Seyfi Orhon)

13. Uluç Reis (Halikarnas Balıkçısı-Cevat Şakir Kabaağaçlı)

14. Damla Damla (Ruşen Eşref Ünaydın)

15. Bağrıyanık Ömer (Mahmut Yesari)

16. Domaniç Dağlarının Yolcusu (Şukufe Nihai)

17. Evvel Zaman İçinde (Eflatun Cem Güney)

18. Cumhuriyet Öncesi Yazarlardan Çocuklara Hikayeler (Mehmet Seyda)

19. Gururlu Peri (Mehmet Seyda)

20. Akın (Faruk Nafiz Çamlıbel)

21. Havaya Uçan At (Peyami Safa)

22. Benim Küçük Dostlarım (Halide Nusret Zorlutuna)

23. Sevdalı Bulut (Nazım Hikmet)

24. Kuklacı (Kemalettin Tuğcu)

25. Yer Altında Bir Şehir (Kemalettin Tuğcu)

26. Arif Nihat Asya'dan Seçme Şiirler (Arif Nihat Asya)

27. Sait Faik Abasıyanık'tan Seçme Hikayeler (Sait Faik Abasıyanık)

28. Koçyiğit Köroğlu (Ahmet Kutsi Tecer)

29. Az Gittik Uz Gittik (Pertev Naili Boratav)

30. Aritmetik İyi Kuşlar Pekiyi (Cemal Süreya)

31. Çocuklara Şiirler (Vehbi Cem Aşkun)

32. 87 Oğuz (Rakım Çalapala)

33. Yonca Kız (Kemal Bilbaşar)

34. Bitmeyen Gece (Mithat Enç)

35. Halime Kaptan (Rıfat Ilgaz)

36. Gümüş Kanat (Cahit Uçuk)

37. Vatan Toprağı (Mükerrem Kamil Su)

38. Barbaros Hayrettin Geliyor (Feridun Fazıl Tülbentçi)

39. Eşref Saati (Şevket Rado)

40. Nasreddin Hoca Hikayeleri (Orhan Veli)

41. İnci'nin Maceraları (Orhan Kemal)

42. Allı ile Fırfırı (Oğuz Tansel)

43. Tiryaki Sözleri (Cenap Şahabettin)

44. Keloğlan Masalları (Tahir Alangu)

45. Billur Köşk Masalları (Tahir Alangu)

46. Osmancık (Tarık Buğra)

47. Balım Kız Dalım Oğul (Ceyhun Atuf Kansu)

48. Falaka (Ahmet Rasim)

49. Bir Gemi Yelken Açtı (Ali Mümtaz Arolat)

50. Üç Minik Serçem (Necati Cumalı)

51. Memleket Şiirleri Antolojisi (Osman Atilla)

52. Ülkemin Efsaneleri (İbrahim Zeki Burdurlu)

53. Anılarda Öyküler (İbrahim Zeki Burdurlu)

54. Aldı Sözü Anadolu (Mehmet Önder)

55. Göl Çocukları (İbrahim Örs)

56. Miskinler Tekkesi (Reşat Nuri Güntekin)

57. Tanrı Misafiri (Reşat Nuri Güntekin)

58. Ötleğen Kuşu (Halil Karagöz)

59. Arılar Ordusu (Bekir Yıldız)

60. Yankılı Kayalar (Yılmaz Boyunağa)

61. Yürekdede ile Padişah (Cahit Zarifoğlu)

62. Serçe Kuş (Cahit Zarifoğlu)

63. Bir Küçük Osmancık Vardı (Hasan Nail Canat)

- HAZIRLATILACAK ESERLER-

64. Tekerlemeler

65. Türkçede Deyimler

66. Türk Atasözlerinden Seçmeler

67. Türk Bilmecelerinden Seçmeler

68. Türk Ninnilerinden Seçmeler

69. Türkülerden Seçmeler

70. Türk Manilerinden Seçmeler

- DÜNYA EDEBİYATI-

71. Küçük Prens (A. de Exupery)

72. Şeker PortakaIı (Jose Mauro de Vasconcelos)

73. 0liver Twist (Charles Dickens)

74. Alice Harikalar Ülkesinde (Lewis Carrol)

75. Gülliver'in Gezileri (Swift)

76. Define Adası (Robert Louis Stevenson)

77. Robin Hood (Howard Pyle)

78. Tom Sawyer (Mark Twain)

79. Ezop Masalları

80. Andersen Masalları I-II

81. Üç Silahşörler (Alexander Dumas)

82. La Fontaine'den Seçmeler (La Fontaine)

83. Pinokyo (Carlo Collodi)

84. 80 Günde Devr-i Alem (Jules Verne)

85. İnci (John Steinbeck)

86. Beyaz Yele (Rene Guillot)

87. Peter Pan (James Matthew Barrie)

88. Uçan Sınıf (Erich Kastner)

89. Yağmur Yağdıran Kedi (Marcel Ayme)

90. Ölümsüz Aile (Natalie Babbitt)

91. Yaşlı Adam ve Deniz (Ernest Hemingway)

92. Mutlu Prens (Oscar Wilde)

93. Şamatalı Köy (Astrid Lindgren)

94. Momo (Michael Ende)

95. Heidi (Johanna Styri)

96. İnsan Ne ile Yaşar (Leo Tolstoy)

97. Sol Ayağım (Editisty Brown)

98. Hikayeler (Anton Çehov)

99. Değirmenimden Mektuplar (Alfonse Daudet)

100. Pollyanna (Elaanor Porter)

S.a

Şu an meb in sitesine bakıyorum. İki adet liste var. Birisi 100 temel eser, diğeriyse İlköğretim Öğrencileri İçin 100 Temel Eser. Sizin yukarda yayınladığınız liste sanırım ilköğretim öğrencileri için. Siteden hiç bir linke geçiş yapamıyorum, bu sebeple listeleri göremiyorum. Listede bulunan kitaplar hep çocuk kitapları...

Ama yinede diğer listede sadece bir tane üstad kitabı bulunuyorsa yazıklar olsun. Olağan bir tarafsızlıkla bakan bir insan bu kitaplarla üstad kitaplarının arasında ki farkı görebilir.

Sadece bir tek örnek vermek gerekirse Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu 1. Bölümü(Batı tefekkürü) ile felsefe öğrencilerine önerilmeyi hakediyor.

Allah yardımcımız olsun...

S.A

evet haklısınız benim yayınladığım ilköğretim öğrencileri için..ama bu neyi değiştirir ki??Türk çocukları Necip Fazıl'ı okumayacakta neyi okuyacak??

ayrıca diğer listedede vatan hainleri cirit atarken üstadımızın bir tane eserinin konulmasıda bir başka terbiyesizliktir bence..

selam ve dua ile....

Selamlar,

Batı tefekkürü ve İslam tasavvufu, üniversiteye giden tüm gençlerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Lise seviyesi için ağır olduğunu düşünüyorum... Ne yazık ki böyle düşünüyorum! Üstad, 17 yaşında fırtınalar koparan ilk eserini yayınlarken, bizim gençlerimizin onun kitaplarını anlayacak kapasitesi ne yazık ki yok edildi...

Sonra Yeniçeri... Osmanlı'nın gerilemesindeki sebebi ondan iyi tahlil edip açıklayabilen bir esere henüz rastlayamadım. Tarih, neden-sonuç ilişkisi içerisinde işlenmesi gereken ve geleceği aydınlatırken faydalanacağımız bir kaynak hüviyetindeyse, bu kitap okunmayacak da hangi kitap okunacak?

Bir adam yaratmak, ahşap konak diye listeyi uzatmayacağım. Üstadın eserleri "Temel Eser" yaftasına ihtiyacı olmayacak derecede büyüktür!..

Varsınlar, bize vatandaşlıktan çıkardıklarının kitaplarını "temel eser" yaftası altında okutmaya çalışsınlar.

Bir gün gelecek ve bayıltılan bu gençlik Üstad'ın merhamet tokadıyla ayılacak!..

Saygı ve selamlarımla...

S.A

Malesef kardeşim günümüz gençliği bayıltılmış durumda..Dün Çanakkale'de orduya yazılmak için uzun kuyruklar oluştururdu gençlik;bugün ise popstar yarışmalarına katılmak için uzun kuyruklar oluşturuyor.. :) Bu çok endişe verici bir durum..Allah sonumuzu hayır etsin..

selam ve dua ile....

S.A.

Belki de en güzel örneklerden biri benim. Bu yaşıma kadar Necip Fazıl'ı sadece ismen biliyordum. Ve de edebiyat kitaplarından yer alan birkaç şiiriyle.

Edebiyatla pek ilgilenen birisi değilim. Belki de bu konu hakkındaki hiç yeteneğim olmamasından ve tabiki yetersiz bilgimden... Bu yüzden bu konu hakkında yorum yapmam ne kadar doğrudur bilmiyorum. O yüzden sadece şu an okumaya devam ediyorum. Ama yine de şunu kestirebiliyorum ki Türkçe'yi bu kadar ustaca kullanan bir üstadın eserleri eğer Türk Gençliğine tanıtılmıyorsa, bu iş sandığımdan biraz daha derin...

İnşallah yakında üstadı iyice tanımaya başlayınca kafamdaki soru işaretleri de netleşir.

Selametle...

S.A

kardeşlerim Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik,Üstadın neden ilköğretim öğrencileri için hazırlanan listeye alınmamasına açıklık getirdi ya da getirmeye çalıştı..Üstadın listeye alınmamasının sebebi şu imiş:ilköğretim seviyesine uygun eserleri yokmuş,ilköğretim çağındakiler onu anlamazmış....Bayağı TV programlarına göz yumarak çocukların ve gençlerin seviyesinin düşürülmesine,onların basit mahalle ağzıyla yetişmesine sebep olan hükümetin ben bu açıklamasını şahsen samimi ve tatmin edici bulmuyorum..

selam ve dua ile...

Çok ilginç... Çocuklarımız pollyana yı anlayabiliyor. Üstadı anlayamıyor. Nedir bunun sebebi, Allah aşkına söyleyin. Ben bile nerdeyse bir ay önce3sine kadar üstadın kitaplarını okurken sözlük alıyordum yanıma. Bunun hatası kimde? Bir millet 25 - 30 senede diline hakim olamıyorsa yazıklar olsun o milleti yönetenlere. Konu başka yönlere taşabileceği için bu meseleyi bir kenara bırakıyorum.

Bir adam yaratmak... Bilmiyorum kaç kişi bu eseri okumaya tenezzül etmiştir. Bu eser Türkiye'nin en iyi tiyatro eserlerinden biridir. Bunu hiç bir kitap okumamış kardeşime okuttum. Çocuk hayli etkilendi... Henüz lise çağında... Kitap okumamış genç bir beyin dahi bu kitabın etkisini anlıyorsa, ortada bir şeylerin döndüğüne emin olabiliriz.

Keşke Suç ve Ceza veya Savaş ve Barış ile büyüyeceğime Bir Adam Yaratmak veya Tohum ile büyüyebilseydim...

Allah yardımcımız olsun...

S.A

evet kardeşim gerçekten güzel tespitlerde bulumuşsun..söylediklerine katılıyorum..bir gün gelecek Üstadın gerçek değeri anlaşılacaktır..

selam ve dua ile...

Selamlar,

Açıklama gerçekten çok komik. :)

Benim üstadla tanışışım tam da ilkokulun bitişine tekabül ediyor.

Üstadı gençlerimize anlatmak, onu kavratmaktan dem vuran hükûmetin bu hareketi hiç de yakışık alır cinsten değil...

Vatan Yahut Silistre (Namık Kemal), Arif Nihat Asya'dan Seçme Şiirler (Arif Nihat Asya), Memleket Şiirleri Antolojisi (Osman Atilla), İnsan Ne ile Yaşar (Lev Tolstoy), Hikayeler (Anton Çehov) gibi kitaplar bir Yeniçeri'den, bir Çile'den, bir Ahşap Konak'tan, veya... hepsinden geçiyorum, "Hikayelerim"den çok mu hafif bir üsluba sahipler?.. Üstadın kitapları çocuklara da okutulmalı... Emin olunsun ki, çocuklarda o kitapları kaldıracak kapasite uyandırılmayı bekliyor.. Ve emin olsunlar ki, o kitapların anlaşılmadığını düşünsek bile çocuklar üzerinde bırakacağı etki, onlara çok şey kazandıracak...

İlköğretim... İşte bu kelime işi mahvediyor. Üstadın eserleri deyince 1. sınıf öğrencisini hatırlıyorsunuz, vatan hainlerinin çizikleri söz konusu olunca 8. sınıf hatırlanıyor... 1. sınıftaki çocukla 8. sınıftaki genç adayını aynı kefeye koyabilir misiniz? Soruyorum size, yazık olmaz mı?.. Abes değil midir bu?..

İlköğretim 5+3 iken, 7. sınıfta tasvirlerle rezil edilmiş, hiçbir zevk vermeyen "Mai ve siyah" gibi romanları okuyan genç adayları vardı...

Böyle komik söylemler kimi tatmin edebilir ki? Sayın ÇELİK, söylediğine kendisi de inanıyor muydu acaba? Çok merak ediyorum!..

Genç adaylarının hala masallarla uğraştırılıp çevresinde olup bitenden habersiz mahluklar haline getirilmesi büyük bir vicdan suçudur... En az, Listeye Üstadın hiçbir eserinin alınmaması kadar nahoş olan bu açıklamayı yapan zihniyeti esefle kınıyorum.

"YARIN ELBET BİZİM, ELBET BİZİMDİR,

GÜN DOĞMUŞ, GÜN BATMIŞ, EBED BİZİMDİR!.."

Saygı ve selamlarımla...

S.A

kardeşlerim Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik,Üstadın neden ilköğretim öğrencileri için hazırlanan listeye alınmamasına açıklık getirdi ya da getirmeye çalıştı..Üstadın listeye alınmamasının sebebi şu imiş:ilköğretim seviyesine uygun eserleri yokmuş,ilköğretim çağındakiler onu anlamazmış....Bayağı TV programlarına göz yumarak çocukların ve gençlerin seviyesinin düşürülmesine,onların basit mahalle ağzıyla yetişmesine sebep olan hükümetin ben bu açıklamasını şahsen samimi ve tatmin edici bulmuyorum..

selam ve dua ile...

İlgili haberi buldum. Geçen gün Zaman Gazetesi'nde yayınlandı. İşte haber...

Akif ve Necip Fazıl ilköğretimlilerin seviyesini aşıyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Necip Fazıl Kısakürek ile Mehmet Akif Ersoy’un ‘ilköğretim öğrencilerinin seviyesine uygun eserleri olmadığı için’ belirlenen 100 Temel Eser’in içine bu şairlerin alınmadığını söyledi.

Birkaç gündür basında çıkan ‘Necip Fazıl ve Mehmet Akif unutuldu’ yönündeki eleştirilere cevap veren Bakan Çelik, ortaöğretim öğrencileri için tavsiye edilen 100 Temel Eser’de Necip Fazıl’dan Çile, Mehmet Akif’ten de Safahat’ın bulunduğunu hatırlattı. Necip Fazıl’ın listeye konulabileceği söylenilen ‘Tohum’, ‘Bir Adam Yaratmak’ ve ‘Para’ piyeslerinin ilköğretim çocuklarının seviyesinde olmadığını anlatan Çelik, “Necip Fazıl’ın ‘Aynadaki Yalan’ diye bir tane romanı var, onu büyükler bile zor okuyor.” dedi. 100 Temel Eser’in dışında Mehmet Akif ve Necip Fazıl başta olmak üzere birçok yazardan seçmeler yaparak bir kitap oluşturacaklarını açıklayan Çelik, “İlköğretim öğrencilerine faydalı olacağını düşündüğümüz yazarların eserlerinin bölümlerinden seçmeler yapıp bakanlık olarak basacağız ve bunun öğrencilere ulaşmasını sağlayacağız.” diye konuştu.

Necip Fazıl ve Mehmet Akif’in eserlerinden örneklerin ortaöğretim müfredatı içinde olduğunu hatırlatan Çelik, şöyle devam etti: “İlköğretim eserleri içinde bu iki yazarın olmaması, onları unuttuğumuz veya önemsemediğimiz anlamına gelmiyor. Ben Çile’nin neredeyse yarısını ezbere biliyorum. İddia ediyorum, herhalde Türkiye’de Safahat konusunda en geniş bilgisi olan insanlardan biriyim. Bu konuda endişeye mahal yok.” Edebiyat profesörü olan bakanlık müsteşarı Necat Birinci de, ‘kullandıkları dil ve özellikle Necip Fazıl’ın fikir örgüsü bakımından bu iki büyük şairin ilköğretim öğrencilerinin çok üzerinde eserler ürettiklerini’ belirtti. Birinci, bu eserlerin henüz gelişmelerini tamamlamamış ilköğretim öğrencileri tarafından anlaşılamayacağını kaydetti. Bakanlığın geçen hafta açıkladığı ‘İlköğretim Öğrencileri İçin 100 Temel Eser’in içinde 63’ü yerli, 30’u yabancı yazarın eseri bulunuyor.

Selametle...

Selamlar,

“Necip Fazıl’ın ‘Aynadaki Yalan’ diye bir tane romanı var, onu büyükler bile zor okuyor.”

Acaba birisi de sn. Çelik mi?

Yorumumu daha önce yaptığım için daha fazla konuşma gereği duymuyorum.

Allah akıl fikir nasip eylesin...

Saygı ve selamlarımla

Ayndaki yalan ,evet gerçekten enfes bir eserdi.diğer eserleri de öyle üstadın ve peki ala anlaşılamıyorsa bile diğer klasikler gibi anlaşılabilinir hale getirilip sadeleştirilip basılabilir.sefiller mesela kaç ciltlik bir roman bize onu tek cilt olarak okutmuşlardı ilk okuldayken.aslında üstadın eserleri sade değil de o ağır haliyle çok güzeller ama sonuçta edebi değerini anlamasalar da çocuklar necip fazıl ın eserlerinden de haberdar olarak büyümüş olurlar.(tabi bu sadeleştirme sadece ilkokul üçe kadar olabilir,daha üst sınıflardakiler bir zahmet kendilerini asıl eserleri anlayacak hale getirsinler ,getirmeliler.)

selam ve dua ile

Üstasın eserlerinin baskı sayısı ortada.Üstad'ın fikirleri nerdeyse her eve girmiş.İlköğretim düzeyinde okunacak anlaşılacak kitaplar değil zaten.

Selamlar,

Emin misiniz?

7. veya 8. sınıfa gidenlerin anlayabileceği üstad eseri yok mu sizce?

Saygı ve selamlarımla

Selamlar,

Temanın "tam" idrak edilmesi zaten çok önemli değildir, önemli olan çocukları Üstadla tanıştırmaktır.

İlk bakışta karşımıza çıkan "Mevlana'nın Mesnevisinden Seçme Hikayeler"de de anlatılmak istenen genç dimağlar tarafından tam olarak idrak edilemeyecektir misal...

Çocukların seviyesini çok aşmayacak eserleri var üstadın, siz de biliyorsunuz. Bunlar listeye alınmalıydı.

Üstadın okunmaya, anlaşılmaya ihtiyacı var. Onun anlaşılmasındaki en önemli etkenlerden biri de gençlerin onu yaşları ilerlemeden, hiçbir tesir altında kalmadan, önyargısız bir şekilde okumasının sağlanmasıdır. Bu, uzun vadede üstadın "anlaşılma" problemini ortadan kaldıracaktır. Bu sebeple ilköğretimde çocukların onunla bu yolla tanıştırılması gerekmektedir.

Saygı ve selamlarımla

• Like 2

S.a

e_buyur, bir öğretmen gözü ile yaklaşmış, düşüncelerini söylemiş.

Şimdi, bizim büyüklerimiz bize Ehli Sünnet Alimlerinin kitaplarını okuturlardı. Tabi anlamakta zorluk çektiğimiz oluyordu çünkü dilleri ağırdı. Örneğin İmam-ı Rabbani Hz. nin mektubat-ı . Fakat bize hep şöyle dediler, anlayamazsanız da okuyun, zira bereketlenmek ve feyz almak için okumak gerekir ve insan o büyüklerin kitaplarını okudukça kalbi aydınlanır, dile yakınlaşmaya başlar. Sanırım bunu yazmak ile ne anlatmak istediğimi anladınız.

Efendim gelelim asıl meselemize, tabiki e_buyur hocamın da dediği gibi , üstad ilköğretim birinci kademe seviyesindeki öğrencilere belki ağır gelebilir, ama ikinci kademedekiler için anlaşılamama gibi bir sorun olacağını düşünmüyorum. Hatta çocuklara sevdirmek için bile okutulabilir. Yeterki Üstad'ı tanısınlar, bir yerden okumaya başlamış olsunlar.

Selametle..

s.a

Arkadaşlar ilköğretim 1. ve 2. kademe öğrencilerine verilen kitaplar çocuk edebiyatına yönelik kitaplar olmalı.Üstad'ın dalı çocuk edebiyatı değil.Üstadın kitaplarında sosyal olaylar,ahlak çözümlemeleri,karşılaştırmalar mevcut.O yaş çocuğunun vicdani gelişimi,benlik gelişimi ve duygusal gelişimi yam olarak oturmadığından okuduğu kitaptaki sosyal olguları kavraması güçtür.Ben bir eğitimci olarak dünya klasikleri,batı kalasikleri,şark İslam klasikleri,Türk klasikleri ve üstadın eserlerinin okunması için kitapların o yaş düzeyine o seviyeye uygun hale getirilmesi gerekirtiğini düşünüyorum ama bunu tasvip etmemekteyim.Tasvip etmememin kendimce iki nedeni var.

1)Yazılan kitaplar yazarın büyük emeği sonucu ortaya çıkar.Siz bu kitapları inceltirseniz ve yeni düzenlemeler yazarsanız yazara ve emeğine hakaret etmiş olursunuz ve yazarın kitapta anlatmak istediğini kısıtlamış olursunuz.

2)O yaş çocukları o kitabı okudu kitabın genel olylarını öğrenmiş olacaklar ve ilerde o kitabı okurken zevk almayacaklar çünkü en önemli olayları öğrenmiş olacaklar.O kitabı okumak istemeyecekler zaten az buçuk bilgim var onun yerine hiç bilmediğim kitabı okurum malumat sahibi olurum deme hakkını vermiş olacaksınız.

Üstad çocuk edebiyatı alanında yazı yazmamıştır.Önemli olan o kitaplarda anlatılanları tam idrak edebilmek ve uygulayabilmektir.Eğer okuduğunuz kitabı idrak edemezseniz ve hayata uygulayamazsanız o kitabın bir getirisi olmaz.Dediklerim lütfen yanlış anlaşılmasın.

2. Mevlana'nın Mesnevisinden Seçme Hikayeler (İlköğretim Çocukları İçin Seçme Hikayeler)

4. Vatan Yahut Silistre (Namık Kemal)

6. Gulyabani (Hüseyin Rahmi Gürpınar)

20. Akın (Faruk Nafiz Çamlıbel)

26. Arif Nihat Asya'dan Seçme Şiirler (Arif Nihat Asya)

51. Memleket Şiirleri Antolojisi (Osman Atilla)

56. Miskinler Tekkesi (Reşat Nuri Güntekin) (listeye alınması tehlike bile oluşturabilir)

Selamlar,

Yukarıdaki eserlerin bazılarındaki bazı hükümler de çocuklar tarafından anlaşılamaz. Bunlara yer verirken Üstadı atlamak bir art niyet olsa gerek. Veya en basit ihtimalle dikkatsizliktir ki II. Abdülhamid'in dediği gibi dikkatsizlik mazeret değildir.

Esas olan çocuklarla üstadı tanıştırmaktır. Üstad gibi 60, 70 eseri piyasada dolaşan birisinin 1,2 kitabının okunmasıyla ortaya "ben bunu okudum, daha okumayacağım!" gibi bir fikrin çıkmasından söz edilemez, çünkü bu birkaç kitap çocukla üstadın tanışmasına vesile olacak ve çocuk üstadın diğer eserlerine yönelme fırsatı bulacaktır.

Ayrıca bir de liselerde okutulması amacıyla hazırlanmış bir "100 temel eser" var. Bu 100 temel eserde üstadın sadece çilesine yer verilmesi de çok büyük bir hatadır. İlkokullar için -her ne kadar bu listeye bakıldığında anlamsız da kaçsa- "anlaşılması zor" denebilse de, liseler için hazırlanan listede bundan bahsetmek imkansızdır. Sadece Çile ne ifade eder? Üstadı tanıdığını zanneden pek çok kişi onun şiirlerinden başka yazdıklarından bihaberdir.

Ayrıca çocukların küçüklüğünden itibaren bu tarz eserlere alıştırılması gerektiği konusunda Cile54 ile hemfikirim. Bir mesaj vermeyen eserlerin okunması gençliğin kof yetişmesinde etki sahibi olan unsurlar arasında gösterilebilir.

İdrak meselesine gelirsek, insan beyni kendini aşırı derecede aşmayan kitaplardan birşeyler kapabilir. Ben tabii ki "vecdimin penceresinden" gibi belki 30 yaşındaki adamların bile anlayamayacağı kitaplardan bahsetmiyorum, neleri kastettiğim malum.

Saygı ve selamlarımla