Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
kurşunkalem

Aha Kapı Aha Sapı

Recommended Posts

İslamın şartı kaç:5

1-kelime-i şehadet getirmek

2-namaz kılmak

3-oruç tutmak

4-zekat vermek

5-hacca gitmek

-Şehadet getiririyor musun? Eveeet....Eh bu iyi bişey...En azından en kolayı....

-Namaz kılıyor musun?

- Ya yerli zamanı oluyor,yersiz zamanı oluyor,abdest almak bir mesele.tuvaletler pis oluyor ,temiz oluyor, dışar da zor oluyor üstüm başım pislenir endişesi taşıyorum,çalıştığım yerde imkanlar zor, hem patron görürse neme lazım sıkıntı veriyor, para lazım çalışmam lazım, şimdi namaza zaman ayırmam demek göze batmak(!)demek,evde kaza yapıyorum bazen,bazende ağır geliyor kılamıyorum.Gençlik var birde,biraz yaşım ilerlesin kılarım inşallah..........Kafirlerden bizi ayıran tek özellik namaz ama haberin olsun,hem ölüm sadece yaşlılara da gelmiyor ki...Yine de sen bilirsin.İnanca saygı ,düşünceye özgürlük,zorla olmazya...

-Oruç tutuyor musun?

-Hayır tutamıyorum.........Ağır bir ibadet,susuzluğa dayanamıyorum,açlıkla imtihan olunmak da zor,aç kalamam kan şekerim filan düşüyor,çalışma imkanlarım zor,ağır geliyor tutmak....Yahu bu ibadetin karşılığını bizzat Allau'u teala kendisi biçiyor,muhakkak mükafatı çok,kaçırılır mı bu fırsat.Yine de inanca saygı düşünceye özgürlük.......

-Zekat veriyor musun?

-Yahu bende para olsa aç karnımı doyururum,bir de zekata verecek para nerde bende......Peki ama az da olsa versen,kıymeti çok olur Hak teala huzurunda....Ne bilim hiç düşünmüyorum aklıma bile gelmiyor...

-Hac vazifeni yapman paraya bakar doğru,niyetin var mı peki?

-Bilmem,hiç düşünmedim,belki yaşlanınca giderim.............Yaşlanacağına,o vakit gideceğine bu kadar eminsen buna da peki....Yol iki,ya küfür ya şükür,tercih de senin hem ne denir ki....

Pessssssssss!!!!!!

Arkadaş,bunlar islamın şartı,yani müslüman olmanın özelliği,bu kadar basit olan,parasız pulsuz sadece cennete girmene vesile olacak ibadetler, sana bu kadar basit imkanlar verilmiş, cennet-i ala gibi bir menzil biçilmiş.Madem bu kadar bahanen var aha kapı aha da sapı.........

Eksik olan yazım da, yazmak isteyen bu konu hakkında buyursun yazsın,bu ramazan-ı şerif bana çok şey gösterdi bu yıl.Meğer insanlar ne kadar da bahane doluymuş....

yarın böyle düşünen biri imamın kayığına bindiği zaman.....'' nası bilirdiniz''' yahut , '' ..... şahitlik edermisiniz''

diye o cemaate sorulsa, ve bizde orda olsak ne deriz acaba!!?