Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
kurşunkalem

...........

Recommended Posts

İçinde bulunduğumuz bu serseri,yalan, dolan, iftira, hayal kırıklığıyla yaşanan dünya da yaşamak ne kadarda zor oluyor bazen.Çözümlenmesi zor olan o kadar sorun var ki, bazen hırsla doluyor yürekler, hani insanın içersinde bir Hak inancı olmasa,direk bir çukurun içine gömülmemek elde değil.

Ne kadar şanslı olduğumuzu, bu inanca malik olmakla ne kadar da şanslı olduğumuzu, anlık düşünceler de buluyor ve tekrar diriliveriyoruz ne mutlu ki bize, bizlere, onca olumsuzlukların karşısında önümüzde örnek teşkil eden bir Habibullah(s.a.v.) bir Eyüp (a.s) bir Yunus (a.s) 28, hatta ki sayısız peygamber örnekleri var.Peygamberlerin hayatlarını okuyup da dirilmemek, yolumuzda muvaffakiyetlere sahip olmamak mümkün değil..

Bazen her olumsuzlukların karşısında ''ne kadarda talihsizim'' ''talihsizlik cidden talisizliktir'' sözleri yerine, derdimize dönüp ''benim ne büyük derdim var'' değilde ''benim ne büyük Rabbim var'' diyebilecek kadar, olumsuz tabirleri çürütecek kadar servete sahibiz ve bu büyük nimet kadar azizlik yok sanıyorum.

Bugün bayram, dünde bayramdı, yarın yine olacak, 3 gün malum bayram.

Ramazanı şerifi, ne mutlu ki o kadar oruçsuz ki, oruç tutma ruhunu kaybetmiş ruhların içerisinde yaşadık, yaşattık evlerimizde...Bazen oruç tutan çocuklarımıza sırf yaptığı ibadetin ehemmiyetini anlatmak için sırtımızda taşımak ,orucun mahiyetini anlatmak için söz yerine çocuklarımıza, ''orucunu bana satar mısın?'' diye hayatının unutamayacağı anları ölümsüz kılmak, onlara bunu yaşatmaktaki lezzet, hiç bir anda kaçırılmaması gereken fırsatlardı bizler için,Akşam ezanını heyecanla beklemek,sofralarımızı yalnız geçiştirmemek,yüreklerimizin yumuşacık olması,kendimizden başka insanların haklarını gözetmek,gönüllerimizin kocaman olması,kimseyi kırmamaya dikkat etmek,ahiret için bugün daha fazla yatırım yapayım düşüncelerine malik olmak vs..

Bizlere bir ömre sığdırabilecek kadar güzel anları yaşatan Ramazan-ı Şerif en nihayetinde bitti maalesef ki bitti.Yarın sona eriyor, bir daha ki yıla kim öle, kim kala.Hakkı ile ifa edebilmiş gönüllere ne mutlu.

Olumsuzluklar bu anlarda işte tam da nasılda uzaklaşıyor insanoğlunun bünyesinden ve bizler bu mutluluk saadetine gönül vermişsek,varsın bazen kimse anlamasın gönlümüzün hicranını,varsınlar kim kime dumduma zihniyeti ile yaşasın dursunlar.Bizlerde ki bu hayat suları olduğu müddetçe ateş mi yakar gönüllerimizi,kin mi tutar müslüman olan kalpler..Bizi her daim diri tutacak,ileriki nesillerimize dahi yetecek kadar maneviyat yüklü inaç tarlalarımıza her daim samimiyetle bakmak ve meyvelerini ahiretin son sirenlerine kadar yaşatmak muhteşemvari bir ikram biz aciz kullar için.Halbu ki Yaradan'ımıza ne kadar da vefasızdık....Yinede bize bu fırsat ayını bahşettiği için yeri göğü yaratan Rab'bi Rahim'imize yarattığı varlıklar adedince hamd-ü senalar olsun..

Hoşçakal Ramazan-ı Şerif...