Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

Çiçek ve Gübre

Bir konferansından sonra bazı gençler "Sakarya Türküsü"nün büyük şairi Necip Fazıl'ın etrafında toplanırlar. İçlerinden biri,

"Anlattığınız fikir hayatı içinde sizi de görmek istiyoruz"

deyince üstat şu cevabı verir:

" Ben, özlenen İslam çiçeğinin sadece gübresiyim."

"bir cemaatin en üstünü onlara hizmet edendir" diye bi söz varya ...

** kaynak belirtmek isterdim ancak bilgisayarımda depoladığım bilgiler arasında buldum, kaynak yazmamışım..

eee işte büyük insan

üstadım sizlere bu şekilde güzel lafzları söyleten yaratan şükürler olsun. Size laf mı yetiştrmek istiyorlar! Alsınlar avuçlarının payını. Bilgisisayardan daha hızlı ve düzenli bir biçimde hazır cevap verebilmek... büyük marifet...Hele de üstadım siz işin içinde olunca hazır cevaptaki hikmeti daha iyi keşfediyoruz. siz( üstadım) O'nun gönderdiği çiçeğin bir gübresi olmanız vesilesi ile yüce yaratanımız söylemlerinizi ne güzel eyliyor.... Gaiblerden ses duyan üstadım....

Çiçek ve Gübre

Bir konferansından sonra bazı gençler "Sakarya Türküsü"nün büyük şairi Necip Fazıl'ın etrafında toplanırlar. İçlerinden biri,

"Anlattığınız fikir hayatı içinde sizi de görmek istiyoruz"

deyince üstat şu cevabı verir:

" Ben, özlenen İslam çiçeğinin sadece gübresiyim."

"bir cemaatin en üstünü onlara hizmet edendir" diye bi söz varya ...

** kaynak belirtmek isterdim ancak bilgisayarımda depoladığım bilgiler arasında buldum, kaynak yazmamışım..

Çilenin, ızdırabın envai çeşitlerini yaşayan Üstad bu soruya alelade bir cevap veremezdi.

Gübre idi çünkü toprakla aynı atmosferi paylaşan gübre, bitkiye faydalı olabilmesi için uzun bir zaman diliminin ardından eriyecek en küçük zerrelerine kadar ayrışacak, kimyası değişecek ve çiçeğin kökünden ve saçaklarından hedefine ulaşmak suretiyle çiçeği kuvvetlendirecek mukavemetini artıracak, parlak vede canlı bir hüviyete bürünmesini sağlayacak dirayetini artıracak hasılı kendinden eser kalmayıncaya kadar bütün enerjisini sarfedecekti.Safha safha, an an yılmadan, yüksünmeden, taviz vermeden cehd içinde olacak ve bu gayretkeş halini daim muhafaza edecekti.

Üstad bizim için gübre idi, su idi, güneş idi hülasa-i kelam eşsiz bir numene idi.

Sevilene(R.Aleyh) ve sevenlerine selam olsun.

• Like 1

"Ben, özlenen İslam çiçeğinin sadece gübresiyim."

İnsanın gözleri dolageliyor. İşte ulvî kişi oldur ki, büyük işler başarır, ne yükler omuzlar, bir nesil ihya eder de kendisine sadece bir gübrelik rol biçer. Kendi benliğini de ne kadar küçülttüğünün, nefsini ne denli erittiğinin emaresidir bu, ve asla yaptıklarını yapacaklarının yanında kafi görmeme.

Üstad Allah'ın izniyle gübrelikten çok daha büyük icraatler ifa etti. Bugün bizler buna numune teşkil ediyoruz. Söndürülen islam meşalesinin, rafa kaldırılan hakiki tarihin, eritilmeye çalışılan örf ve adetin, nur topu ahlak geleneğinin idamesini sağlayan isimlerin başında Üstad gelir.

Bize düşen şimdilerde bu islam çiçeğini artık dal budak salacak bir söğüte çevirmektir. Kökü maziye, gerçek tarihe ve islam hukukuna bağlı, başı Batı medeniyetine hakkıyla vakıf, medeniyetler eşiği halinde, her dalda meşhur ve de senet olacak bir hüviyet. Ancak o zaman üzerimize düşeni yerine getirmiş ve de Üstad'ın haritasını çizdiği fikir hayatının fertleri olabilmişiz demektir. Aksi müslümana ve de hakiki Türk'e yakışmayacak kadar çukur bir seviyedir ki bütün çukurluklar bizim mesabemize yükselmek zorundadır!