Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
müznib

Harf Devrimi Faciası

Recommended Posts

Kimi vatan hainliğiyle süslemişim?

süslemek...

ilginç.

neyse cevap verelim erbakana mekup konusunda.

Ben sadece gazel gibi konuşmayalım diyorum, konuşmamızda var olan kelimeleri yad kelimeler yerine kullanmamız daha doğru diyorum.Durum o haldeki türkçe var kelimesi senede bir-iki kez kullanılıyor, ama yanlış bir kullanım olmasına rağmen mevcud sürekli kullanılıyor.Kullanımımız arapçayada uygun değil, kendi kafamıza göre birşey yapıyoruz hepsi bu.

mevcud kelimesi artık türkçeleşmiştir ve türkçede var anlamına gelir.sen bunu türkçeden atmaya kalkarsan sürekli değişmesinden şikayet ettiğin dili fazladan bir de sen değiştirmiş olursun.aynı zamanda bu kelimenin bulunduğu eserleri gelecek nesillerin anlaması güçleşir.kendi dillerinde yazılmış eserleri okumak için (şu an divan edebiyatında olduğu gibi) sözlük kullanmak zorunda kalırlar.

niye mevcudun daha çok kullanıldığına gelince o halkın tercihidir ve ikiside türkçe olan bu kelimelerden istediğini seçmekte özgürdür.bundan şikayet edemezsin.sen beğenmiyorsan mevcud yerine var dersin olur biter.

Safahatı okursan M.Akifin Abdulhamid Hana hakaret ettiğini görürsün.Çünkü İstanbul gençleri o baskıdan ötürü hiç mi hiç sevmemektedir Hanı.Örneğin Cumhuriyet zamanı yaşayan İstanbullu dedeler aynı "Kızıl Sultan" muhabbetlerindeydi.

evet gördüm.hemde birçok kez.lakin burda 3 gerçeği gizliyorsun.

1)akif ölçü olamaz.bir suçu onun yapması suçu hafifletemez.

2)akif hata ettiğini kabul etmiş, pişman olmuştur.

3)enver ve yandaşlarıyla arasındaki fark şu ki onlar kaptanı indirdikten sonra gemiyi batırdılar.ardından keşke kaptanı indirmeseydik dediler.akif ise başta kaptanı sevmemesine rağmen bu hokkabazları görünce kaptanın kıymetini anladı.yani hem kaptanı indiren o değildi hem de gemiyi batıran o değildi.tek suçu kaptana küfretmekti diyebiliriz.

enverin kan bağı sebebiyle ittihadın önderlerinden olmasına gelince, her ne olursa olsun o ittihada öncülük ederken daha iyi yöneteceği iddiasına sahipti.istemesee üç baştan biri olmazdı.

İslam dininde kafirin pislik olduğunu çok şükür biliyorum.O yüzden Türk-İslamcıyım.İslamdan sonra olan herşeyi kazanım olarak görüyorum fakat İslamla alakası olmayan bir sorun açıkça ortadaki Türklerin azınlık kültüründen etkilenmeleri, neredeyse bu yolla kendi kültürlerini kaybetmeleri

buna senden bir alıntı daha yaparak cevap vereceğim.farkı o zaman anlayacaksın.

gözümde dinsiz Türkten bin kat daha değerlidir Dindar bir Romen.

peki söyleyin dindar bir romenle dindar bir türkten hangisine daha çok değer verirsiniz.