Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Muvazene

Kenyalı Zenci

Recommended Posts

Bir gün evime, Kenyalı kuzgunî siyah bir zenci gelmişti. Odama girerken beni Müslümanca selâmladı ve benimle, hem de ecnebi bir lisanı vasıta ederek dertleşmeye başladı. Birkaç saat içinde bu zenciye o kadar ısınmıştım ki, siyah kehribar rengi yüzünü bile bembeyaz görmeye başlamıştım. Düşünmüştüm ki, şimdi bu zenci Romanyalı Hristiyan bir Gagavuz Türkü olsaydı her türlü ırkî ve uzvî eşlik içinde acaba bana ne kadar yabancı görünecekti?

(Necip Fazıl Kısakürek - Çerçeve 3 - Büyük Doğu Yayınları - 2.basım)

Bir gün evime, Kenyalı kuzgunî siyah bir zenci gelmişti. Odama girerken beni Müslümanca selâmladı ve benimle, hem de ecnebi bir lisanı vasıta ederek dertleşmeye başladı. Birkaç saat içinde bu zenciye o kadar ısınmıştım ki, siyah kehribar rengi yüzünü bile bembeyaz görmeye başlamıştım. Düşünmüştüm ki, şimdi bu zenci Romanyalı Hristiyan bir Gagavuz Türkü olsaydı her türlü ırkî ve uzvî eşlik içinde acaba bana ne kadar yabancı görünecekti?

(Necip Fazıl Kısakürek - Çerçeve 3 - Büyük Doğu Yayınları - 2.basım)

Katarda bunların benzerini yaşamaktaydım... İslamı idrak eden ve selamün aleyküm'ün nasıl bir anahtar olduğunu bilen pakistanlıyla , hintliyle anlaştığım kaynaştığım gibi başı secdeye gitmeyen türkle anlaşamıyordum...

Küçükken zenci Müslüman dahi olduğunu bilmezdim ve onları iradesiz, zayıf insanlar sanırdım. Şimdi Somali'deki, Ogadin'deki mücahid kardeşlerimizi görünce, kendimizin ne kadar düşük takvalı Müslüman olduğumuzu gördüm..

Ama şöyle bir durumda var..Merhum Timurtaş Uçar Hocaefendi'nin dediği gibi;

-Tüm bu zulümler, baskılar başka millete yapılsaydı, onlar kafir olurdu..