Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
kosem

Cübbeli Ahmet Hoca Hakkındaki Görüşleriniz Nelerdir

Recommended Posts

Mahmûd Efendi cemâatından Ehli Sünnet bir hoca efendidir.Cemâat dışınada çok sevdiğim HaberTürk kanalına çıkarak ulaşmıştır.Esprili, hoş sohbettir.M.İslamoğlu, Abduh, Efgani gibi Ehli Sünnet Ve'l Cemaat dışı kişilere reddiyeler yapmıştır.

Televizyonlara çıkıpta,Fatih Altaylı gibi yobazlara kendini masakara etmesi ve vaazlarında daha önemli konular varken,magazin hakkında falan açıklamalar yapması ne kadar doğru bilemiyorum.Biri bu konuda kaynaklar göstererek açıklamalar yapabilir mi acaba?

Saygılarımla...

Ehli Sünnettir, en azından meselelere yaklaşımı bunu gösteriyor. Fakat yaklaşım tarzını kah oldukça laubali, kah zamane Karagöz-Hacivat'i gibi buluyorum. Tesiri muhakkak vardır. Lakin tesirin çapı ne kadardır ve bu tesir ne kadar sağlamdır bilinmez.

Konuya paralel olarak Furkan Dergisi'nin Cübbeli ile ilgili yorumu...

Cübbeli, cemaatimizi her geçen gün biraz daha karikatürize etmeye yemin etmiş gibi sanki?

Halkımızın aldandığı önemli konulardan biri şudur; ?İlim insanın cehaletini giderir, ahmaklığını gidermez?? Bu Ehlullah sözünü derinden idrak edebilenler Cübbeli'nin cemaatimize nasıl zarar verdiğini anlayabilirler... Ortalama bir zekâ ile, bildiklerini çalakalem söylemeye çalışan Cübbeli, ne sıhhatli bir diyalektik, ne de düzgün bir mantalite sahibi değildir.

Efendi Hazretleri?nin isminin arkasına saklanma gayretleri de bu sebebdendir ve kendisi çok iyi birli ki, Efendi Hazretleri nice insanlara iltifatlarda bulunmuştur. Fakat, içlerinden eşekten düşmüşe dönenleri ibreti âlem için bile olsa görme kabiliyetinden mahrum Cübbeli, bu şöhret belasından kurtulamazsa sonu iyi olmayacak. Hacivat-Karagöz replikleriyle sahneye don gömlek fırlama görüntüleri veren Cübbeli'nin yanında Cem Yılmaz filozof gibi duruyor? İnsan, durumun komik kaçıp kaçmadığına, münafık ve kâfir taifesinin bundan nasıl istifade ettiğine biraz dikkat etmez mi?.. Bu kadar mı olur; el insaf?

Cır cır böceği gibi ötmeyi marifet bilen Cübbeli hakkında Emr-i Bil-ma?ruf grubundan ???????????ın sözünü nakledelim; "Efendi Hazretleri?nin huzurunda hocası kendisine; "zekât paralarını yiyorsun, böyle yapma" dediği halde hiç aldırış etmiyor." diyor.

"Neden bu adama sahib çıkmıyorsunuz, niçin bu adamı frenlemiyorsunuz" dediğimizde de cevabı şu oluyor: "Kimseyi dinlemiyor, belirli bir cemaat edinmiş, kimseye ihtiyacı olmadığını zannediyor."

Cübbeliye Kenan?ı hatırlatalım? Kenan?ı iyi tanır? İstihareci dersek daha iyi anlar herhalde? Efendi Hazretleri onun içinde iyi şeyler söylemişti; ne oldu sonra?.. Gidişin gidiş değil kendini toparla Cübbeli?..

Cübbeli hakkında iyi bir takibçisi şöyle diyor; "Hacca gittiğimde şöyle dua ettim; Ya Rabbi! Cübbeli hocamın kalbinden para sevgisini al? Fakat döndüğümde gördüm ki, duam kabul olmamış?"

Cübbeli?nin bizim hakkımızda söylediklerine ise değinmiyoruz? Zira anlamadığı şeyler hakkında söyledikleri dikkate alınmaz? O şimdilik şöhret basamaklarını tek tek çıkmanın sarhoşluğu içinde yoluna devam etsin, bir gün bizle de yüzleşir. O zaman söyleyeceklerimiz olabilir belki.

Takibçilerinin anlamadığı bir hususu da belirtelim? Teke Tek?te Fatih beyefendi(!) ağabeyi Allah Rasulü Aleyhissalatü Vesselâm'a "korkak", ve HAŞA Allah Celle Celaluhu?ya "sahtekâr" derken Cübbeli efendi yılışık tavırlarla karşısında mayışıyordu. İmanın öfkesi yoksa kaç para eder?..

Bu husus kendilerine bildirilenler safça şöyle diyorlardı; ama Fatih Altaylı?yı imana getirdi, insanlara neler duyurdu? Yuh be? Kâinatın Efendisi?nin hangi amelinden böyle bir misal çıkarabilirsiniz?.. Fatih'in programı mı İslam?ın gelişine sebeb olacak?!

Hem sonra, canlı sohbetlerinde söyledikleri ortada: ?Bu televizyonlar beni niçin çıkarmazlar konuşmaya, masondur bunlar, buraya çıkan hocalara inanmayın, bir gün bende çıkarsam bana da inanmayın?? Bu meâlde söylediklerine inanarak Cübbeli?nin TV?lerden söylediklerine inanmıyoruz haliyle? İnananlara mübarek olsun!

En vahimi Efendi Hazretleri?ni istismar etmesidir ki, karşılığını yakında bekleyin? Ehlullah sabırlıdır? Ama vakti gelince?..

Sanki bir şeylerin vakti de gelmiş gibi? Cübbeli radyo konuşmasında cemaatini uyarıyor, hatta tehdit ediyor? Tehdit edildiğini, hakkında montaj kasetlerin çıkabileceğini vs. söyleyerek, bunlara inanacaklar varsa şimdiden beni terk etsin, diyor?

Bu kaset mevzuu nicedir var? Aldığımız istihbaratlar doğrultusunda Cübbeli?nin sıkıştırılacağını biliyorduk? Kasetler doğru veya montaj olsun fark etmez? Önemli olan Cübbeli?nin, İsmailağa Cemaati?ni berbat bir açılıma sürüklemiş olmasıdır? Sebeblerini zamanı gelince anlatırız? Yoksa, Cübbeli hakkında çıkacak kasedin ne önemi var bu manzara karşısında? Kasetler çıkmadan olan olmuş zaten; anlamayanlara yazık?

Buradan da anlıyoruz ki, Cübbeli?nin acemi yürüyüşü birileri tarafından fark edilerek kontrol altına alınmış ve medya maymunu haline getirilebilmek için kullanılmıştır? Kendisi hâlâ uyanabilmiş değil, birileri kolundan tutup çekmezse büyük facialara sebeb olacak? Gerçi mânâ?da Kâinatın Efendisine "korkak", Allah Celle Celahulu?ya "sahtekâr" diyenlere karşı yamulması en büyük faciaydı ama, ortalama halk bunu anlamadı? Halkın aklı gözündedir, hikmeti mucibince, kitle müşahhas facialara şahit olduğunda uyanır? Ne garip, Ehl-i Tasavvuf?ta bile madde mânâ?nın önüne geçmiş.

Ne diyelim; ahir zaman.

Cübbeli, İsmailağa cemaati'nin Zekeriya Beyaz'ı olma yolunda hızla ilerliyor... Karakter açısından benzeşenler, bir gün beraber olmayı da benimserler... Ne müthiş ikili olurlar...

İnnellahe meğassabirin.

Kaynak.

http://furkandergisi.com/index.php/tr/furk...tar-and-cubbeli

Mahmud Efendi Cemaatinden birkaç tanıdık bu derghi hakkında:"Asla cemaatimizi temsil etmemekte, İBDA-C isimli terör örgütünü temsil etmektedir"dedi.Ne dir ne dğeildir bilmem.Bir cemaatede mensup değilim uzun zamandır.İBDA'nın isminide Fehriye Erdal olayı zamanında DHKP-Cyi tebrik edip ortak eylem kararı almasından bilrim yalnızca.

Bazen dogru aciklamalar yapsa da soyledigi her soz, sahip oldugu sokak uslubunun golgesinde kaliyor. Agir basliliktan uzak oldugu gibi hayatini Islama adamis bazi insanlar hakkinda ileri geri konusuyor. Ustadin deyisiyle: ham yobaz ve kaba softa.

(bunlar benim goruslerim. farkli goruslere saygim var.)

Cübbeli'nin bizim hakkımızda söylediklerine ise değinmiyoruz. Zira anlamadığı şeyler hakkında söyledikleri dikkate alınmaz.

Demek ki Cübbeli hoca kuyruklarına basmış ki bu kadar veryansın etmişler.

Cübbeli, İsmailağa cemaati'nin Zekeriya Beyaz'ı olma yolunda hızla ilerliyor

Üslubunda ne kadar sorunlar olursa olsun itikadı ve sohbeti ehli sünnet olan bir hocayla, sapığın sapığı 4 zararlı beyazdan biri olan sapık hoca nasıl bir tutulur? Furkan dergisine yuh demeyelim de ne diyelim. Cübbeli hocanın üslubu ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, ehli sünnet olduğu, sapıklar hakkındaki reddiyeleri ile halkın itikadını düzeltmeye çalışması inkar edilemez ve hakkı teslim edilmeden geçilemez. Hocanın derdi ehli sünnettir.

Cübbeli Hoca nevi şahsına münhasır bir insan; üslübundan tutun da meseleleri ele alış metoduna kadar... Fakat asla inkar edilemeyecek bir husus var ki, o da Cübbeli Hoca'nın Ehl-i Sünnet'i savunmaktan, anlatmaktan, nakletmekten vazgeçmediğidir. Tüm bunları yaparken Ehl-i Sünnet dairesine riayet etmesini biliyor. Sapıklara, mezhepsizlere, reformist bozuntularına hakettikleri cevabı vermekten geri durmuyor. Bundan mütevellit kendisinin seveni kadar sevmeyeni de mevcuttur. Metafor arkadaşımızın çok hoş bir latifeyle isabet ve tespit buyurduğu sapığın sapığı 4 zararlı beyazdan biri olan şahsın kendisine düşmanlığı da buradan ileri gelir.

Furkan Dergisi'nin kendince Cübbeli Hoca'ya verdiği cevabın hiçbir kıymet hükmü yoktur; tâ ki kendileri tuttukları bozuk, terörize yolu bırakana kadar. Aynı husus diğer bozuk ve kendini Ehl-i Sünnet gösteren dergiler içinde geçerlidir. Bunlara itibar edilmez.

Demek ki Cübbeli hoca kuyruklarına basmış ki bu kadar veryansın etmişler.

Üslubunda ne kadar sorunlar olursa olsun itikadı ve sohbeti ehli sünnet olan bir hocayla, sapığın sapığı 4 zararlı beyazdan biri olan sapık hoca nasıl bir tutulur? Furkan dergisine yuh demeyelim de ne diyelim. Cübbeli hocanın üslubu ne kadar eleştirilirse eleştirilsin, ehli sünnet olduğu, sapıklar hakkındaki reddiyeleri ile halkın itikadını düzeltmeye çalışması inkar edilemez ve hakkı teslim edilmeden geçilemez. Hocanın derdi ehli sünnettir.

O dergiyi araştırdım.Bildiğimiz DHKP-C ile anlaşan İBDAcı zihniyet.Hem anti slefi yazılar yazıyorlar, hemde İslamın Aslanı Usame Bin Lâdin diye kapak basıyorlar.Kendilerini Mahmûd Efendi cemaatına yamamağa çalışıyorlarmış aldığım duyumlara göre.

Mahmûd Efendi cemâatından Ehli Sünnet bir hoca efendidir.Cemâat dışınada çok sevdiğim HaberTürk kanalına çıkarak ulaşmıştır.Esprili, hoş sohbettir.M.İslamoğlu, Abduh, Efgani gibi Ehli Sünnet Ve'l Cemaat dışı kişilere reddiyeler yapmıştır.

Doğru söze ne denir.

Aman tartışmayı düzgün yolda tutun.Adminler doluşmuş konuya gene, kapatırlar falan.

Alakaya maydanoz vur beline kazmayı.

O dergiyi araştırdım.Bildiğimiz DHKP-C ile anlaşan İBDAcı zihniyet.Hem anti slefi yazılar yazıyorlar, hemde İslamın Aslanı Usame Bin Lâdin diye kapak basıyorlar.Kendilerini Mahmûd Efendi cemaatına yamamağa çalışıyorlarmış aldığım duyumlara göre.

Doğru söze nedir 2.0

Ehl-i Sünnetten kıl kadar şaşmayan bir alim.

Siz; kendilerini eleştirmeden evvel; ahvalinize bir bakın. Efendisi; Mahmud Efendi Hazretlerine danışmadan adım atmaz..

Her sözü nakil, her sözü doğru. Tek bir sözü yok ki; kıl kadar Ehl-i Sünnet cemaatine aykırı olsun..

En tehlikelilerden daha tehlikeli olan; İtikadi meselelerde zararlı hocaları; halkın gözüne soymakta. Daha büyük hizmeti ne olabilir..

Bİri de demiş; Yok Kanaltürk'e niye çıktı.

Kendilerindne dinledim; "Efendi Hazretlerine sordum, Git, Hayırlı olur inşaallah olur dedi. İkinci sefer; git, git.. Bildiklerini söylemekten şaşma.. diye nasihatta bulundu." Hem belki; Fatih Altaylı, ilk kez tevbe etmeyi onunla öğrendi. Kendi camiasından çoğu kişi; Ahmet Hoca ile; Demek ki İslam bu değilmiş diyebildi..

Uslübünü eleştirenlere gelince..

Çok gençten duydum ki; sırf üslubu için dinliyorum. Söylediği şeyleri; M. Fethullah Gülen anlatsa dinlemem. Sıkılıyorum ondan.. N. Hatipoğlu falan anlatsa yine dinlemem..

Sokak ağzı diyenlere duyrulur.. Acaba kendileri bu gençliği hangi hoca ile kurtaracaklarını bana da bildirsinler de; bende Ahmet Hoca'nın sokak ağzıyla yüz yüze gelmekten kurtulurum

Ehl-i Sünnetten kıl kadar şaşmayan bir alim.

Siz; kendilerini eleştirmeden evvel; ahvalinize bir bakın. Efendisi; Mahmud Efendi Hazretlerine danışmadan adım atmaz..

Her sözü nakil, her sözü doğru. Tek bir sözü yok ki; kıl kadar Ehl-i Sünnet cemaatine aykırı olsun..

En tehlikelilerden daha tehlikeli olan; İtikadi meselelerde zararlı hocaları; halkın gözüne soymakta. Daha büyük hizmeti ne olabilir..

Bİri de demiş; Yok Kanaltürk'e niye çıktı.

Kendilerindne dinledim; "Efendi Hazretlerine sordum, Git, Hayırlı olur inşaallah olur dedi. İkinci sefer; git, git.. Bildiklerini söylemekten şaşma.. diye nasihatta bulundu." Hem belki; Fatih Altaylı, ilk kez tevbe etmeyi onunla öğrendi. Kendi camiasından çoğu kişi; Ahmet Hoca ile; Demek ki İslam bu değilmiş diyebildi..

Uslübünü eleştirenlere gelince..

Çok gençten duydum ki; sırf üslubu için dinliyorum. Söylediği şeyleri; M. Fethullah Gülen anlatsa dinlemem. Sıkılıyorum ondan.. N. Hatipoğlu falan anlatsa yine dinlemem..

Sokak ağzı diyenlere duyrulur.. Acaba kendileri bu gençliği hangi hoca ile kurtaracaklarını bana da bildirsinler de; bende Ahmet Hoca'nın sokak ağzıyla yüz yüze gelmekten kurtulurum

Cübbeli Ahmet Hocamız Ehli Sünnet itikâdına mensuptur, sohbetlerinden istifâde ediyoruz/edilmeside gerekiyor.

Üslûbundan dolayı eleştirenler oluyor, fakat hocamızın hiçbir sohbetinin ve beyanatının Ehl-i Sünnet itikâdı dışında bir harf içermediği muhakkaktır/ içerseydi zaten hemen belli olurdu.. Önemli olan hususta burası zaten , "ölçü" ,Ehli Sünnet itikâdından kıl payı ayrılmamak, bu noktada itinalı olmak.. Hocamızın görüşleri elhamdüllillah bu noktada sağlamdır, sohbetlerinin zerresine kadar delili ve ispatlarını da yaptığını görüyoruz. Özellikle Ehli Sünnet dışı görüşleri çürütmek için, gerçekten gâyreti tâkdire şayan...

Selamun Aleyküm öncelikle;

Cübbeli Ahmet Mahmut Ünlü Hocamız iyi hoca, hoş hoca Ehl-i Sünnet çizgisinde olan bir hocamız. sohbetini zevkle dinlerim. haz alırım. zevk duyarım. tefekkür ederim. yalnız "fatih altaylı" gibi bir küfür yobazının programına çıkması beni endişeye sevk ediyor! bunlardan

* birincisi; kullandırılıyor olma ihtimali.

* ikincisi ise; bu kadar ilimden yoksun bir halkın karşısında çok ilmi konuları fatih altaylının pis pis kahkaha ve alaycı soru tarzı ile halkın huzurunda cevap vermesi dini baside indirgemesi.

* üçüncüsü ise; Adnan hoca olsun islamoğlu hoca olsun son zamanda da Bediüzzaman Hz.leri hakkında bazı konuşmalar yapması bence yanlış halk ne yapacağını kime inanacağını şaşırır böyle durumlarda.

tamam adnan hoca ve islamoğlunun sapık görüşleri olabilir buna bişi demiyorum ama fazlaca gündemde tutması bence yanlış! sebebi şu; diğeride tutup başka kanallarda onu karalıyor v.s derken kim neye, niçin, ne şekil inanacağını kestiremiyor.

bilmiyorum, bilemiyorum umarım doğru eksende yürüyordur ve yine umar ve umut ederim bunun altından bişi çıkmaz ergenekoncular boş durmuyor malumunuz. (Bu ülke 28 şubatın minyatürünü dahi kaldıramaz artık.)

Cenab-ı Rabbü'lalemin bizleri doğru yoldan ayırmasın. sapıtan ve saptıran kullarından eylemesin İnşaAllah (amin).

acizane görüşüm bu eksendedir.

Bence; asıl sapkın hocaları sürekli gündemde tutması daha mühimdir... Halk; ne izleyeceğini bilmiyor asıl..

Söylediğim gibi Efendi hazretleine danışmadan adım dahi atmaz...

Fatih Altaylı; O'nun sayesinde tevbeyi öğrenmiştir....

Cübbeli hocamız ;mevla ondan razı olsun.küçüklüğünden beri islami ilimlerle yoğrulmuş,müthiş zeka sahibi,ehli sünnet bır Allah cc dostunun teveccuhunu kazanmış,bugün fıtne çıkarmak ısteyenlerı,dınde reform adı altında ıtıkadı sapıklık kokan fetvaları,ümmetin ınancıyla ıtıkadıyla oynamak ısteyenlerı,ilmiyle,ayeti kerımelerle,hadıslerle..durdurmasını bılmış,elhamdulıllah bızlerınde gönül dünyasını aydınlatmuştır.

onu karalamaya çalışan hoca olmadığı halde hoca gecınen takımın bır tek ılmi bır sözü yok.esasen onlar sokak ağzıyla hocamıza saldırıyorlar.varsa ilmin cevap ver yoksa sus..

kanal turke çıkmasına gelınce o herseyın farkında sız rahat edın kardeşler.ancak amacı farklı ve amacınada ulaştı çok şükür.amacı amacımızdır...derdi derdımızdır.mevla çook uzun yıllar versın ömrune de bu hokkabazlara meydanı bıraktırmasın...ılmıyle ve halk dılıylede kendı hakkında beslenen yanlış tabuları yıkmıştır.

mevla daım yardımcısı olsun...selam ve dua ile...

benim tanıdığım ve islamoğlunu dinleyip islamoğlunun hükümleri ile kadere imansızlık noktasına gelmiş bir çok kimse cübbeli hocayı dinleyerek bu delaletten kurtarmıştır Allah razı olsun Mahmut Efendi kendisine TV kanalları için müsade ediyor öyle çıkıyor. kendisinde bu kadar ilim ve hitabet yeteneği arkasında da mahmut efendi gibi bir zatın manevi desteği varken cübbeli hoca dinlenilip çok ilimler alınması gereken bir hoca olduğu kanaatindeyim

İtikadı sağlam,mizacı zayıf,ahlakı kötü...

Affola ama kardeş, tanımlaman tam bir tezat olmuş. İtikadı sağlam bir adamın (sen öyle diyorsun, biz bilemiyoruz tabi), ahlağı nasıl olur da kötü olur? Burada ciddi bir sıkıntı yok mu? Din esaslarını teoride ve pratikte tamamlayan/tamamladığı kabul görülen (itikadı sağlam demeni kastediyorum) bir kişinin ahlağına kötü demek bence tuhaflıktır, hatta anlamsız bir ifadedir.

Din, güzel ahlaksa şayet (Deylemi), itikadı sağlam birisinin haslete sahip olmadığını nasıl iddia edebilirsin. Daha doğrusu böyle bir hükmü nasıl verebilirsin? Öğrenmek istiyorum, başka birşey değil; itikad sağlamlığı ve ahlak kötülüğü müslüman bir bünyede nasıl zuhur eder, bu nasıl olur ya da oluyor? İzah edersen memnun kalırım Rönesans kardeş.

Allah Cübbelimizden razı olsun.. Son zamanların turnusolu oldu yahu.. Tut şüphe ettiğin bir adamın üzerine; hemen densizliğini çıkarsın ortaya..

Cübbeli Hocamızı anlamak idrak ister. Tarikat ahlakı almayanlar; ne yazık ki O'na haset etmekten öteye geçemez. Kendisinden bir söz yazayım:

"Sevmesinler canım. Bizi sevmek iman şartı mı?"....

Her tipten insanın sohbet halkasında oluşu; bazı hocaları rahatsız ediyor. Bunun dışında O'na kötü haslet yükleyenlerde sanırım düşünemeyenler sınıfını geçemiyor..