Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
adıdeğmez

Cübbeli Ahmet Hoca: Risale-i Nur Herkesin İstifade Edebileceği Bir Eserdir

Recommended Posts

C. Ahmed Hoca, Bediüzzaman hazretlerini övmüştür. Fem-Zaman Camiasını değil. Ve bu Camia'ya yaranmak gibi bir amacı da yoktur. Belirttiğinizin aksine, O camianın övgüsüne muhtaçta değildir. Zira, Müslümanların büyük kısmını Nurculuar değil, Nakşiler oluşturmakta....

Evet ama son söyledikleriyle de onların gözünde baya artı değer kazanmıştır.Nur camiasının şu anda ki medya gücünü kim göz ardı edebilir ki?Ben Türkiye deki çoğunluktan bahsediyorum bu arada dünyadakinden değil...

onun her şeyi hata dahi olsa, İslamoğlu, Adnan oktar, Yaşar Nuri gibi hoca takımını halkın gözleri önüne soyması en büyük hizmetidir.

Bu konuda ki hizmetleri büyüktür kesinlikle.Her şeyinin hata olduğunu da, bu başlık altında hiç kimse iddia etmedi.

Medya gücü bildiğim kadarıyla F.G. cemaatının.Nur cemaatından ayrı tutmak gerek.Birde konuyu F.G. cemaatına getirmeyelim.Aman adminler kilitliyor hemen o konu açılınca.

Basmacı kardeş, ikide birde adminlere görderme yapıp durma yahu :D Adamlar kilitlemeyecekse kilitleyesilerini getiriyorsun. :D

Medya gücü bildiğim kadarıyla F.G. cemaatının.Nur cemaatından ayrı tutmak gerek.Birde konuyu F.G. cemaatına getirmeyelim.Aman adminler kilitliyor hemen o konu açılınca.

Adminlerimiz eğer tartışmalar, karşı tarafa hakaret boyutuna giderse konuyu kilitliyorlar.Çok da iyi yapıyorlar bence.

Adminlerimiz eğer tartışmalar, karşı tarafa hakaret boyutuna giderse konuyu kilitliyorlar.Çok da iyi yapıyorlar bence.

Kitlemede hiçbir forumda gözükmeyen bir erkenlik güdüyorlar.Doğruya doğru yani.Bir bak.Forumda popüler ne kadar konu varsa kilitli.Böyle bir forum görmemiştim ben hiç.

Münazarayı, fikir paylaşmak yerine üstünlük elde etmek gibi amaçlarla yapanfikir züppelerine sitede yer verildikçe; söylediğiniz kaçınılmazdır...

Münazarayı, fikir paylaşmak yerine üstünlük elde etmek gibi amaçlarla yapanfikir züppelerine sitede yer verildikçe; söylediğiniz kaçınılmazdır...

Dikkat edin İbniss bey attığınız taşlar bumeranga dönüp kafanızı yarmasın.....Yazık olur sonra

Nurculara karşı dillendirdiği hususlar konusunda hangilerini kast ettiniz tam olarak anlayamadım.Çünkü iki farklı beyanatı var ortada.

Benim analiz ettiğim kadariyle Cübbeli Hoca kendi cemaatına karşı Said Nursi ve Nur Cemaatı hakkında söylemesi gereken her şeyi söylüyor. Bunların içinde ilham meselesinden tutun da, kafirlerin cennete gitme mevzuuna kadar öne çıkan bütün konular var. Fakat Cübbeli Hoca dışarıya karşı konuşunca daha kapalı, daha itidalli, yani kaba tabirle Nurcu arkadaşları fazla kızdırmadan ( bunu onların konuyu bir kalemde silip atmamaları ve söylediklerine kulak verip bazı yanlışlardan dönmesi için halis bir niyetle yaptığını tahmin ediyorum) konuşuyor. Bakın tv programlarına, röportajlarına hepsinde ama hepsinde Nur Cemaatı hakkında çok da sivri olmayan yorumlar yapıyor Hoca.

Sinirler gerildikce insanlar ne soylediklerini, kimlere dil uzattiklarini bilmiyorlar. Sagduyu sahibi arkadaslarin bu tip tartismalarin icine girmemelerini oneriyorum. Soz israfina gerek yok. Anladimki Ustad Necip Fazil' i cok fazla sevisim, fikirlerini benimseyisim bu siteye uye olmami gerektirmiyor. Sorumlu arkadaslardan uyeligimi silmelerini istiyorum. Saygilar...

Siniri gerilen biri varsa o da sizsiniz. Fazla gerilmeyin. Tamam, burada sevdiğiniz bir zat ve onun cemaatı hakkında eleştirler yapılıyor. Buna tahammül etmenizi beklemiyorum. Ama çocukça tripler yapmanızı da anlamak mümkün değil. Yok üyeliğimi silin, yok Üstadı sevmem bu siteye üye olmamı gerektirmiyor nevinden...

Düşünün; forumda tartışmalar yok nolur?Tuzsuz et gibi olur.

Aga tespit süper. Et tuzsuz olmaz. :D Lakin bazan ete tuzu fazla koyunca da et yenmiyor. İyisi mi kararında olsun tuzu biberi.

Size, eleştiri yapmanız için, bir yere mensup olmak zorundasınız diyen mi oldu acaba?

Siz beni hiç anlamamışsınız ki.

Bütün cemaatlerin Nur cemaatine olan görüşlerini bildiğinizi iddia ettiniz ya hani; bende ondan sorum hangisine mensupsunuz diye. Zira, Nakşibendi olarak, Nakşibendilikte öyle bir şeye rastlamadım.

Size, eleştiri yapmanız için, bir yere mensup olmak zorundasınız diyen mi oldu acaba?

Bütün cemaatların görüşlerini bir cemaata mensup olmadan bilmek öyle zor bir şey değil. Az çok her cemaattan, cemaatına son derece bağlı ve cemaatının kaidelerini, meseleler hakkındaki fikirlerini bilen ahbaplarımız var. Bunların bir çoğu da Nurculara aynı eleştirileri yöneltiyor.

Doğruz söze ne hacet. Yalnız, ara sıra aynayı insan kendisine de doğrultabilmeli. Bir rumuzu dahi doğru yazmayıp da karşı tarafla matrak geçmek de fikir züppeliğinin müşahhas bir örneği olsa gerek.

Mehmet Kırkıncı anlatıyor:

1970’li yılların başlarındaydı… Mehmet Şevki Eygi’nin çıkardığı Bugün Gazetesi’nde Necip Fazıl Kısakürek yazılar yazıyordu.

Bir kış günü Zübeyir Ağabeyden, “Hocam acele İstanbul’a gel” diye bir telefon aldım. Aynı gün uçakla İstanbul’a indim. Havaalanında Av. Bekir Berk, Mustafa Polat, Mehmet Fırıncı, Mehmet Birinci karşıladılar. Oradan Bekir Bey’in Kığılı Pasajındaki bürosuna gittik. Zübeyir, Sungur, Bayram Ağabeyler oradaydılar. Baktım Zübeyir Ağabey kravat takmış, özel bir hazırlık yapmış gibiydi.

Dedi ki: “Hocam, Necip Fazıl Bey, Bugün Gazetesi’nde Üstad aleyhinde birkaç yazı yazdı. Üstadımızın “Elbette şimdi, fetret gibi karanlıkta kalan ve Hazret-i İsa'ya (A.S.) mensub Hristiyanların mazlumları çektikleri felâketler, onlar hakkında bir nevi şehadet denilebilir” sözüne itiraz ederek, bunun ehl-i sünnet akidesine muhalif olduğunu söylüyor. Kendisinden randevu aldık, şu anda bizi bekliyor.”

BEDİÜZZAMAN'IN SÖZLERİ

Gerekli kitapları yanımıza alarak ormanlarla kaplı, içi de çok güzel döşenmiş evine gittik. Necip Fazıl Bey beni görünce, “Tamam! Mehmet Bey’de gelmiş, ehl-i sünnet’i bilen, şeriatı bilen birisidir, şimdi meseleyi daha rahat çözebiliriz” dedi. Sonra Tarihçe-i Hayatı getirdi ve ilgili mektubu okumaya başladı:

“Şiddet-i şefkat ve rikkatten, bu kışın şiddetli soğuğuyla beraber manevî ve şiddetli bir soğuk ve musibet-i beşeriyeden bîçarelere gelen felâketler, helâketler, sefaletler, açlıklar şiddetle rikkatime dokundu. Birden ihtar edildi ki: Böyle musibetlerde kâfir de olsa hakkında bir nevi merhamet ve mükâfat vardır ki, o musibet ona nisbeten çok ucuz düşer. Böyle musibet-i semaviye, masumlar hakkında bir nevi şehadet hükmüne geçiyor.

Üç-dört aydır ki, dünyanın vaziyetinden ve harbinden hiç bir haberim yokken Avrupa'da Rusya'daki çoluk çocuğa acıyarak tahattur ettim. O manevî ihtarın beyan ettiği taksimat, bu elîm şefkate bir merhem oldu. Şöyle ki:

O musibet-i semaviyeden ve beşerin zalim kısmının cinayetinin neticesi olarak gelen felâketten vefat eden ve perişan olanlar eğer onbeş yaşına kadar olanlar ise, ne dinde olursa olsun şehid hükmündedir. Müslümanlar gibi büyük mükâfat-ı maneviyeleri, o musibeti hiçe indirir.

Onbeşinden yukarı olanlar, eğer masum ve mazlum ise, mükâfatı büyüktür; belki onu Cehennem'den kurtarır. Çünki âhirzamanda madem fetret derecesinde din ve din-i Muhammedî'ye (A.S.M.) bir lâkaydlık perdesi gelmiş ve madem âhirzamanda Hazret-i İsa'nın (A.S.) din-i hakikîsi hükmedecek, İslâmiyetle omuz omuza gelecek. Elbette şimdi, fetret gibi karanlıkta kalan ve Hazret-i İsa'ya (A.S.) mensub Hristiyanların mazlumları çektikleri felâketler, onlar hakkında bir nevi şehadet denilebilir. Hususan ihtiyarlar ve musibetzedeler, fakir ve zaîfler, müstebid büyük zalimlerin cebr ü şiddetleri altında musibet çekiyorlar. Elbette o musibet, onlar hakkında medeniyetin sefahetinden ve küfranından ve felsefenin dalaletinden ve küfründen gelen günahlara keffaret olmakla beraber, yüz derece onlara kârdır diye hakikattan haber aldım. Cenab-ı Erhamürrâhimîn'e hadsiz şükrettim. Ve o elîm elem-i şefkatten teselli buldum. (Kastamonu Lâhikası 112)

RİSALE-İ NUR’DAN MEKTUBAT KİTABINI AÇARAK ALAKALI YERİ OKUDUM

Okumayı bitirdi, bana dönerek: “Hocam, şimdi bu fikirler ehl-i sünnet ve’l cemaat mezhebine uygun mu, değil mi? Sen ne dersen razı olacağım” dedi.

Bir tevafuk eseri birkaç gün önce ilm-i kelam dersi alan talebelere İmam-ı Gazali’nin Faysalü’t Tefrika adlı kitabında o kısmı okumuştum. Dedim: “Efendim keşke o yazıları yazmadan evvel bizimle görüşseydiniz. Üstad Hazretleri itikaden Eş’ari mezhebindendir. Biz ise Maturudi mezhebindeniz. Bu konuda Eş’ari ile Maturudi mezhebi arasında görüş farklılığı vardır. Eş’ariler (Biz peygamber göndermediğimiz kavme azap etmeyiz. İsra 64) ayetine dayanarak, kendilerine peygamber gelmemiş, davet ulaşmamış insanları ehl-i necat kabul ederler.”

Sonra Risale-i Nur’dan Mektubat kitabını açarak alakalı yeri okudum: “…Zaman-ı fetrette : sırrıyla; ehl-i fetret, ehl-i necattırlar. Bil'ittifak, teferruattaki hatiatlarından muahazeleri yoktur. İmam-ı Şafiî ve İmam-ı Eş'arîce; küfre de girse, usûl-i imanîde bulunmazsa, yine ehl-i necattır. Çünki teklif-i İlahî irsal ile olur ve irsal dahi, ıttıla' ile teklif takarrur eder. Madem gaflet ve mürur-u zaman, enbiya-i salifenin dinlerini setretmiş; o ehl-i fetret zamanına hüccet olamaz. İtaat etse sevab görür, etmezse azab görmez. Çünki mahfî kaldığı için hüccet olamaz.” (Mektubat 386)

AKŞAM NURCULARIN KURMAY GRUBUYLA GÖRÜŞTÜK

Devamında dedim ki: İşte İmam-ı Gazalî de Eş’ari Mezhebindendir ve kitaplarında aynı fikirleri savunmaktadır.

Necip Fazıl Bey çok hakperest bir insan olduğundan söylediklerimizi kabul ve tasdik ederek ayağa kalktı: “Şimdi o yazıları yazdığıma pişman oldum” diyerek hakkı teslim etti. Benden İmam-ı Gazalinin mevzu ile ilgili bölümü kendisine göndermemi rica etti. Ben de Erzurum’a döndüğümde mektupla İmam-ı Gazalinin Faysalü’t Tefrika adlı kitabının 96. sayfasını kendisine gönderdim.

Ertesi gün aynı gazetede: “Akşam Nurcuların kurmay grubuyla görüştük…” diye başlayan bir yazı yayınlayarak hatasını tashih ve telâfi etmiş oldu.

İmam-ı Gazali’nin Faysalü’t Tefrika adlı kitabındaki mevzuumuz ile ilgili bölümü aynen şöyledir:

“İnancıma göre, İnşallah Allah-ü Teâlâ, zamanımızdaki Rum, Hrıstiyan ve Türklerin pek çoğunu da Rahmet-i İlâhiye şümûlüne alacaktır. Bunlardan maksadım, uzak memleketlerde yaşayan ve kendilerine İslâm’ın dâveti ulaşmayan Rum ve Türklerdir. Bunlar üç kısımdır:

1.Hazret-i Muhammed’in (asv) ismini hiç duymamış olanlar

2.Hazret-i Peygamberin ismini, sıfatlarını ve gösterdiği mu’cizelerini duymuş olanlar. Bunlar İslâm memleketlerine komşu olan yerlerde veya Müslümanlar arasında yaşayan kimselerdir. Bunlar kâfir ve mülhidlerdir.

3.Bu iki derece arasında bulunan gruptur. Hazret-i Peygamber’in ismini duymuşlarsa da vasıf ve hususiyetlerini duymamışlardır. Daha doğrusu bunlar Hazret-i Peygamber’i tâ küçüklüklerinden beri “İsmi Muhammed olan, peygamberlik iddiasında bulunan birisi” olarak tanımışlardır. Tıpkı bizim çocuklarımızın “El Mukaffa adında birisinin Allah’ın kendisini peygamber olarak gönderdiğini iddia ettiğini” duymaları gibi. Kanaatime göre bunların durumu birinci grupta olanların durumu gibidir. Çünkü bunlar Hazret-i Peygamber’in ismini, haiz bulunduğu vasıfların zıdlarıyla birlikte duymuşlardır. Bu ise hakikatı araştırmak için insanı düşünmeye ve araştırmaya sevk etmez. Bunlar da birinci grup gibi ehl-i necattırlar.”

İmam-ı Gazalinin bu yazısını Necip Fazıl’a gönderdim. Aynı zamanda Alûsi’nin, Ruhül-Meâni tefsirinin 15. cilt 42. sayfasında, İbrahim Lekkâni’nin Cevheretü’t-Tevhid adlı kitabının 29. sayfasında aynı görüşü savunduğunu kendisine yazdım.

Doğruz söze ne hacet. Yalnız, ara sıra aynayı insan kendisine de doğrultabilmeli. Bir rumuzu dahi doğru yazmayıp da karşı tarafla matrak geçmek de fikir züppeliğinin müşahhas bir örneği olsa gerek.

Edep Ya Hu!

Siz bana sormadan, hangi niyetle isminizi o türlü yazdığımı öğrenmeden ithamlara kalkışıyorsunuz.. İki seçenek yazmışsınız. Ya el sürçmesi; yahut bilerek... Ben sebebi belirtmediğim halde siz, niyetimin dalga geçmek olduğuna varmışsınız. Şu sitede, nick'i ile dalga geçilen tek şahıs benim: ) Şu güne kadar; ne serzenişte bulundum, ne de savundum.....

Nickinizi o türlü yazmak, hatalı okumamdı.. bugüne kadar hep sizi öyle okumuştum.. affedeniz.. 

Her ne kadar; haberdar dahi olsanız; mensubu olmadığınız  bir zümrenin; fikirlerini net bir şekilde söylemek kimsenin haddi değildir. Öz ağabeyim ülkücü olduğu hâlde; içlerine girmediğim için, ülkücüler ile ilgili şu ana kadar tek kelime etmedim...

Bu düşünce sizi bağlamayabilir.. Kendiniz bilrsiniz.. 

Diğer, yandan yok bumerangmış, kafamı yararmış..

Site çok yozlaştı sahiden de...

Kitap Projesi için buluşulduktan sonra; site ile ilgili bağlarımı keseceğim..

Mevlana hazretlerinin bir sözünü; nefsime hoş gelmese idi buraya yazardım lakin; ......

Şimdi konu dağıldı gibi konuyu toparlayalım.

Olay şu:Cübbeli Ahmet hoca Ehli Sünnet bilincine sahip.Nurların müellifini yeremez-yermemiştir.Nur cemaatınıda yermemiştir.Ama F.G. cemaatını yerer.Yeren çok videosu vardır.Aman tehlikeli konu F.G. cemaatı girmeyelim forumda.İsteyen özelden konuşsun kendi arasında neyse.

İkincisiyse Türkiyede en fazla tartışılan cemaat şüphesiz nur cemaatıdır.Bunun sebeplerini yazmıştım.

O sebeplere 3 tane daha eklersek;

1.Risalelerin ilham olması--bunu Tasavvufu bilmeyenler kafaya takar--

2.Zamanın müceddidliği--ki Bediuzzeman zamanı Şeyhi-Piri ÜStadı yaşamış birçok Tarikat-Cemaat bunu asla kabul etmez ve Nur talebelerine karşı bu konuda ters tavır takınır--

3.Cifr('ılm el cefr)--bunuda belki tasavvufu bilsede batıni-içsel ilmleri kabul etmeyen veya bunlara fransız olanlar takar(havass, vefk vs)--

(Nur müellifini kendime çok severim yanlış anlaşılmasın, tenkit için değil açıklama için yazıyorum bunları.)

Edep Ya Hu!

Siz bana sormadan, hangi niyetle isminizi o türlü yazdığımı öğrenmeden ithamlara kalkışıyorsunuz.. İki seçenek yazmışsınız. Ya el sürçmesi; yahut bilerek... Ben sebebi belirtmediğim halde siz, niyetimin dalga geçmek olduğuna varmışsınız. Şu sitede, nick'i ile dalga geçilen tek şahıs benim: ) Şu güne kadar; ne serzenişte bulundum, ne de savundum.....

Nickinizi o türlü yazmak, hatalı okumamdı.. bugüne kadar hep sizi öyle okumuştum.. affedeniz.. 

Her ne kadar; haberdar dahi olsanız; mensubu olmadığınız  bir zümrenin; fikirlerini net bir şekilde söylemek kimsenin haddi değildir. Öz ağabeyim ülkücü olduğu hâlde; içlerine girmediğim için, ülkücüler ile ilgili şu ana kadar tek kelime etmedim...

Bu düşünce sizi bağlamayabilir.. Kendiniz bilrsiniz.. 

Diğer, yandan yok bumerangmış, kafamı yararmış..

Site çok yozlaştı sahiden de...

Kitap Projesi için buluşulduktan sonra; site ile ilgili bağlarımı keseceğim..

Mevlana hazretlerinin bir sözünü; nefsime hoş gelmese idi buraya yazardım lakin; ......

Esas siz affedin, nick meselesinin büyümesinde benim kabahatim fazla.

Bakın gene bir mantık hatasına düşüyor ve bana kalırsa yine haddiniz olmadan insanların hangi meselede nasıl bir yorum yapacağını kendinizce hadlere indiriyorsunuz. Yani kısaca, düşünceniz beni bağlamıyor. Nur Cemaatı hakkındaki yorumlarımın ise hâlâ arkasındayım.

Ha birde; gören de zanneder ki, site kurulduğundan beri buradasınız, sitenin bugünlere geliş sürecini aynelyakin biliyorsunuz ve tüm bu tecrübe ve birikiminize (!) mukabil; 'site çok yozlaştı sahiden de' gibi bana kalırsa boş hatta bomboş bir yorum yapma keyfiyetini kendinizde buluyorsunuz. Helal yani.. İşte sizin bu yönünüze kızıyorum. Evvela iyi, hoş, güzel olana dair şeyler söylüyor fakat sonra yazılarınızın içine tüm bunların zıddı gayet nahoş cümleler koyuyorsunuz. Yozlaşma meselesi de bana göre bu dairede..

Siteyle bağlanırızı kesmenizi -çok farklı frekansta insanlar da olsak- istemem. Ama takdir sizin.

Bakın, siz hâlâ daha tüm cemaatlerin yahut toplulukların, Nur cemaati hakkındaki görüşlerini bildiğiniz iddiasında ısrar ediyorsunuz.. Bir Nakşibendi olarak, cemaatimin Nur Cemaati hakkındaki görüşlerinin, sizin fikriniz doğrultusunda olmadığını belirttim. 

Siz hala, hayır sen içlerinde olmana rağmen ben senden daha iyi bilirim, iddiasını sürdüyorsunuz..

Üye olarak, sitede bir yılımı dahi doldurmadım;lakin çok uzun zamandır siteyi uzaktan takip etmekteydim. Bu kadar harika kalemler arasında yazmaktan haya ettiğim için, uzun süre üye olmadım. Üye olduktan çok zaman sonra da; fikir beyanında bulunmaya başladım.

Fikir sahibi olmak için; sizin mantığınıza göre siteye üye olmamda gerekmiyor hani...

Yozlaşmadan asıl kastım ise; şucu, bucu takımından; üstadla bir bağlantısı olmadığı hâlde; sırf taassub ettiği kişinin propagandasını yapmak için siteye üye olup da; ne hikmetse epey taraftar sağlayan kişilerdir...

Bakın, siz hâlâ daha tüm cemaatlerin yahut toplulukların, Nur cemaati hakkındaki görüşlerini bildiğiniz iddiasında ısrar ediyorsunuz.. Bir Nakşibendi olarak, cemaatimin Nur Cemaati hakkındaki görüşlerinin, sizin fikriniz doğrultusunda olmadığını belirttim. 

Siz hala, hayır sen içlerinde olmana rağmen ben senden daha iyi bilirim, iddiasını sürdüyorsunuz..

Üye olarak, sitede bir yılımı dahi doldurmadım;lakin çok uzun zamandır siteyi uzaktan takip etmekteydim. Bu kadar harika kalemler arasında yazmaktan haya ettiğim için, uzun süre üye olmadım. Üye olduktan çok zaman sonra da; fikir beyanında bulunmaya başladım.

Fikir sahibi olmak için; sizin mantığınıza göre siteye üye olmamda gerekmiyor hani...

Yozlaşmadan asıl kastım ise; şucu, bucu takımından; üstadla bir bağlantısı olmadığı hâlde; sırf taassub ettiği kişinin propagandasını yapmak için siteye üye olup da; ne hikmetse epey taraftar sağlayan kişilerdir...

Burada zaten asıl mesele Nur Cemaatına yöneltilen eleştirilerin doğru olup olmaması. Yoksa elbette bütün cemaat ve toplulukların fikirlerini kesinkes bilmek namümkün bir hadise. Fakat şunu yine ifade ediyorum, umumiyetle hangi cemaat, Nur Cemaatına ne tip eleştiriler yapıyor bunu biliyorum. Fakat dediğim gibi asıl mesele bu eleştirilerin doğru olup olmadığı.. Ben, Cübbeli Hoca'nın eleştirdiği konularda haklı olduğunu söyledim önceki mesajlarımda ve bu fikirlerimin arkasındayım.

Yozlaşma meselesine açıklık getirmeniz iyi oldu. Yoksa her yöne çekilebilecek bir cümleydi. Daha vazıh bir hale geldi şimdi. Bu konuda da size katılmıyorum. Bahsettiğiniz tipteki adamların -artık bunlar her kimse?- sitede taraftar toplayabileceği bence mualllak.. Bu forumda sizin çerçevelendirdiğiniz ölçüdeki tiplerin taraftar topladığı vaki olmamıştır. Tabii benim takip ettiğim süreçte.. Evveliyatını bilemem. Fakat bu gerekçeler bile siteye 'yozlaştı' demenizi bence meşrulaştırmıyor. Bu sitenin keyfiyetinin, o dem vurduğunuz harika kalemlerinin, kadirşinas müdavimlerinin hatırına dahi bu ifadeyi kullanmayabilirdiniz. Yozlaşmaktan ziyade keyfiyet seviyesini arttırdığı kanaatindeyim. Arada elbette şu bucu takımından adamlar da gelecek, taassup ehli de..

En sonunda mantığımı kavrayabildiniz. Sevindirici doğrusu. Üye olmadan da takip ettiyseniz, eleştiri yapmanız normal. Fakat yozlaştı demeniz ve sonra siteyle bağlarınızı keseceğinizi deklare etmeniz bence aşırı duygusal ve ani bir karardan ibaret..

Bir konuda kesin bilgi sahibi olmadan önsezilerde bulunmayı; hastalık derecesinde bir huy olarak görüyorum nedense sizde..

Farketti iseniz; siteye mensubu olduğum için; içinde bulunduğu durum hakkında fikir beyanında bulundum. Yalnız uzaktan takipçisi olduğum zamanlarda ise; aleni bir şekilde müspet-menfi bir görüşte bildirmedim yine..

Siz; üyeliğinizden itibaren her konuda aktif değildiniz sanırım. Görememişsiniz, fikir züppelerinin topladığı taraftarı ve bu denli bir sitede; böyle "şakşakçı" bulan kişiler yüzünden, o ender kalemlerden çoğu terk edip gitti. 

Bu züppelere de; cevap verebilecek nitelikteki şahıslarda; yönetimde görev aldığından; yalnız forum içi kural ihlalinde müdahil olabiliyorlar; ve züppeler, kurallar dahilinde zehirlerini kusabiliyorlar...

Bu terk edişi sorgulamak isteyenlere; Mevlana Hazretleri sanırım yüz yıllar ötesinden cevap vermiştir.

"Kargaların tünediği bağda, bülbüler sûkut eder."

.......

Bir konuda kesin bilgi sahibi olmadan önsezilerde bulunmayı; hastalık derecesinde bir huy olarak görüyorum nedense sizde..

Farketti iseniz; siteye mensubu olduğum için; içinde bulunduğu durum hakkında fikir beyanında bulundum. Yalnız uzaktan takipçisi olduğum zamanlarda ise; aleni bir şekilde müspet-menfi bir görüşte bildirmedim yine..

Siz; üyeliğinizden itibaren her konuda aktif değildiniz sanırım. Görememişsiniz, fikir züppelerinin topladığı taraftarı ve bu denli bir sitede; böyle "şakşakçı" bulan kişiler yüzünden, o ender kalemlerden çoğu terk edip gitti. 

Bu züppelere de; cevap verebilecek nitelikteki şahıslarda; yönetimde görev aldığından; yalnız forum içi kural ihlalinde müdahil olabiliyorlar; ve züppeler, kurallar dahilinde zehirlerini kusabiliyorlar...

Bu terk edişi sorgulamak isteyenlere; Mevlana Hazretleri sanırım yüz yıllar ötesinden cevap vermiştir.

"Kargaların tünediği bağda, bülbüler sûkut eder."

.......

Huy muy değil. Sadece sizin meseleleri işine geldiği gibi anlama kabiliyetinizin bir tezahürü. Psikolocya alanında da çokbilmişliğinizi sürdürme gayretiniz takdire şayan doğrusu. Size birşey söyleyeyim, bende huy olarak nitelediğiniz şey, sadece ama sadece, lafı eğip bükmeden söylemekten başka birşey değil. Sizin gibi asıl kastetmek istediğini türlü şekillerde saklayıp, satır aralarında ince mesajlar veren bir üslubum yok.

Siteye dair tespitlerinize gelince.. Bu siteyi üç beş tane fikir züppesi sebebiyle bırakan o ender kalemler kimler bilmiyorum? Daha doğrusu ender kalemlerle kastettiğiniz kişileri.. Benim olmadığım muhakkak. Ahahaha. Neyse.. O ender kalemler eğer üç beş tane fikir züppesi yüzünden terk-i diyar eylemişlerse onlarda en az fikir züppeleri kadar benim nazarımda hata işlemişlerdir. Öyle hemen ben gidiyorum deyip de caka satmak nedir yahu? Ki sizde aynı temayül içerisindesiniz. Bide bu işi afişe etmek işin raconu herhal. Gidiyorsan sessiz sedasız gidersin. Reklama ne lüzum var? Allah'tan siz, bazı zeka seviyesi sıfırın altındaki adamlar gibi 'üyeliğimi de silin ulan' tarzı küçük emrah moduna girmemişsiniz. Bu hususta bir tebriği hakettiniz. :D

Ooo... En bomba cümleyi en sona saklamışsınız doğrusu. Acep ibniss asıl diyeceğini ne zaman söyleyecek deyu okuyup dururken en sonunda gözlerim ışıldadı birden. Yine aynı üslup.. Asıl söylemek istediği üzerine laf salatası yapıp, ince mesajı sona saklamak.. İnanın işte sorun bu. Yüzyıllar ötesinden gelen cevapla birlikte aklınız sıra muzaffer bir kumandan edasıyla bu konudan sıyrılacaksınız. Ama olmadı, tutmadı. Çünkü siz, o kelam-ı kibardaki bülbül olacak çapta değilsiniz. Maalesef..

Ah siz..

Mevlana Hazretlerinin sözünü nefsimize mâl etmekten sakındığımızı ilk mesajlarda belirttik : ) Sizin suçlu gördüğünüz zatlar için kullandım.. Siz; forumda ne zamandan beridir yetkili merci oldunuzda haberimiz yok!

Lafı evirip çevirmeden söylemek; ne zamandan beridir zan ile hüküm vermek oldu. Her mesajınızda zan ile hükümleriniz var ki birinden ötürü özür dahi dilediniz.. 

Sırf her şeyi ortaya dökmüyoruz diye ne bu meydanı boş bulmak? Gitmemizin reklamı: ) Bakın, biraz evvele kadar sizde meseleyi zapt altına almak husunda bir seciye keşfedip, takdir etmiştim(içimden: ) oysa ki; siz puan toplamak adına mıdır bilinmez sürekli üste çıkma çabası; bir şeyleri ortaya serme gayreti...

Boşuna çaba sarf etmeyiniz...

Ah siz..

Mevlana Hazretlerinin sözünü nefsimize mâl etmekten sakındığımızı ilk mesajlarda belirttik : ) Sizin suçlu gördüğünüz zatlar için kullandım.. Siz; forumda ne zamandan beridir yetkili merci oldunuzda haberimiz yok!

Lafı evirip çevirmeden söylemek; ne zamandan beridir zan ile hüküm vermek oldu. Her mesajınızda zan ile hükümleriniz var ki birinden ötürü özür dahi dilediniz.. 

Sırf her şeyi ortaya dökmüyoruz diye ne bu meydanı boş bulmak? Gitmemizin reklamı: ) Bakın, biraz evvele kadar sizde meseleyi zapt altına almak husunda bir seciye keşfedip, takdir etmiştim(içimden: ) oysa ki; siz puan toplamak adına mıdır bilinmez sürekli üste çıkma çabası; bir şeyleri ortaya serme gayreti...

Boşuna çaba sarf etmeyiniz...

Asıl benim demem lazım: Ah siz..

Siz ve sizin şu ajanı girdaplara sürükleyen cümleleriniz..

Forumda yetkili bir mercide değilim, lakin Üstadı, onun hatırasına emek sarfeden bu siteyi çok seven biri olarak yazıyor, çiziyor, hüküm veriyorum.

Zan ile hükmetmek değil mübarek, diyorum ya, lafı dümdüz söyleyebilmek. Sizinle aramızda üslup farkı var. Sizin yazdıklarınız daha kapalı ifadelerle örülü. Şöyle açık seçik anlatmak istediğinizi anlatsanız en azından benim açımdan sorun olmayacak. Arife tarif sakın demeyin, anladık arif değilim. Ahaha. Bu iş biraz dekoder meselesi.. Siz beni algılamakta sıkıntı yaşadığınız gibi, galiba ben de sizi algılamakta sıkıntı duyuyorum.

Derinlerinizde keşfettiğiniz seciye mevzuunda ise.. Evet, bende sizin tabirinizle 'meseleyi zapt altına almak seciyesi' değil de, puan toplamaya yönelik bir gayret var. Duymadınız mı: Forumda reklam kokan hareketler yapıp da en fazla puanı alan kullanıcı (öyle ya da böyle tartışmalarda üste çıkanlar BONUS puan da alıyor), admin sponsorluğunda tatile gönderilicekmiş... Töbe töbe.. Ne puanı, ne toplaması mübarek? Ahaha

Çabalarım boş mu dolu mu orası bilinmez. Lakin siz meseleye dair yazdıkça ben de klavyenin tuşlarını yıpratmaya devam edeceğim.

Konu uçmuş beyler, ana konuya gelelim lütfen.şahsi meseleleri MSNde falan halledersiniz.Gidin birer PM ile MSNlerinizi alın.Öyle halledin.Konuya dönelim lütfen...

yorumları okuduğum kadarıyla her türlü cemaate atıflarda vs bulunulmuş... tabi seviye bilinerek yorum yapılırsa daha seviyeli bir tartışma olurdu ve hepimiz zevk alırdık.. şahsen beni çok üzen yorumlar oldu, keşke bakış açımızı ufkumuzu genişletsek ne güzel olur... her cemaate her türlü cemiyete her türlü düşünce savunucusuna saygı duymak gerek..Cübbeli Ahmet Hoca'nın görüşlerine saygımız var tabiki ilmi bakımdan bir kere bizlerden üstün, onu tenkit etmek ne haddimize.. fakat tek bir görüş dinlemek isterdik kendisinden bir konu hakkında...bide şunu söylemek istiyorum nur cemaati zaten kimseyi 'bu yanlış adam' diye ilan edicek değil...bunu hiç bir cemaat ehli yapmaz çünkü her hocanın başımız üstünde yeri var... nur cemaatini ve diğer cemaatleri eleştiriledebilir ,eleştirilebilir buda şundan kaynaklanıyo amaç bir yollar farklı , yolların farklı olması hasebiylede herkes herşeyden şüphelenebilir,yanlış bulabilir,tenkit de edebilir fakat saygı çerçevesinde olursa...birde şu karıştırılamamalı cemaat bireyleri eleştirilebilir amenna ama başlarını eleştirmek hiç kimseye düşmez..onlar Allah dostları onlar birçok insanın şefaatçisi olabilecek insanlar , ve ayakta isek onların hürmetine ayaktayız...yırtıcı hayvandan kaçar gibi Allah dostlarını eleştirmektende kaçınmak lazım..tabi bunlar benim görüşlerim diğer görüşlere de saygı duyuyorum..rabbim razı olsun..

yorumları okuduğum kadarıyla her türlü cemaate atıflarda vs bulunulmuş... tabi seviye bilinerek yorum yapılırsa daha seviyeli bir tartışma olurdu ve hepimiz zevk alırdık.. şahsen beni çok üzen yorumlar oldu, keşke bakış açımızı ufkumuzu genişletsek ne güzel olur... her cemaate her türlü cemiyete her türlü düşünce savunucusuna saygı duymak gerek..Cübbeli Ahmet Hoca'nın görüşlerine saygımız var tabiki ilmi bakımdan bir kere bizlerden üstün, onu tenkit etmek ne haddimize.. fakat tek bir görüş dinlemek isterdik kendisinden bir konu hakkında...bide şunu söylemek istiyorum nur cemaati zaten kimseyi 'bu yanlış adam' diye ilan edicek değil...bunu hiç bir cemaat ehli yapmaz çünkü her hocanın başımız üstünde yeri var... nur cemaatini ve diğer cemaatleri eleştiriledebilir ,eleştirilebilir buda şundan kaynaklanıyo amaç bir yollar farklı , yolların farklı olması hasebiylede herkes herşeyden şüphelenebilir,yanlış bulabilir,tenkit de edebilir fakat saygı çerçevesinde olursa...birde şu karıştırılamamalı cemaat bireyleri eleştirilebilir amenna ama başlarını eleştirmek hiç kimseye düşmez..onlar Allah dostları onlar birçok insanın şefaatçisi olabilecek insanlar , ve ayakta isek onların hürmetine ayaktayız...yırtıcı hayvandan kaçar gibi Allah dostlarını eleştirmektende kaçınmak lazım..tabi bunlar benim görüşlerim diğer görüşlere de saygı duyuyorum..rabbim razı olsun..

Düşüncelerimi olabildiğince siyaset yapmaya çalışarak toparladım ve siteye yazdım.

Tamam hepimizin sevdiği, inandığı, ve o kişiye hiçbir bireyin eleştirisel nazarla bakmasını kabullendiremediğimiz insanlar mevcut.Ama herkes sizinle aynı fikir ve inanış içinde olmayabilir,saygı gösterilmesi ve "vay efendim sen ne hakla benim büyüğüme dil uzatırsın" düşüncesi ile karşı tarafa hakaret edilmemesi gerekiyor.

Dediğim gibi düşüncelerimi olabildiğince yumuşatarak yazdım karşı tarafın kalbi kırılmasın diye.Karşı taraftan ise hep hakaretvari cevaplar geldi.Ahmak olduk, siteye tüneyen kargalar olduk,birilerinin şakşakçıları olduk vs.

Keşke herkes seviyeli hareket edebilme yeteneğine sahip olabilse ve tartışmalar tadına doyum olmaz düşünce jimnastiklerine sebep dönüşebilse... Olmuyor ne yazık ki.Bu konu hakkında ki son yazım bu arada cevap vermek isteyenler Ö.M yoluna başvursun.Tartışmanın daha fazla saçmalatılıp insanların boşu boşuna üzülmesini ve cevaplamak için kendilerini kasmalarını istemiyorum...Selametle

konunun özüyle alakalı şunu söylemek isterim; Risale-i Nurlar tabikide herkesin istifade edebileceği bir eserdir.çünkü ilham yoluyla yazılmış bir eserlerdir. en başta Kainatın Fihristesi olan Kitabımız Kur'an-ı kerimin tefsiridir. yüzyıla uyarlanmış bir tefsirdir yani her türlü kitleye hitap edebilecek kitaplardır.bir hukukçu okusa, bir doktor okusa, bir astrolog okusa, bir fizikçi bir kimyacı, bir biyoloji uzmanı okusa veya bir edebiyatçı bir şair okusa hepside kendinden birşeyler bulabilir ve zevk alarak okur...yani kimsenin düşüncelerine, görüşlerine zıt gelen birşey yok...Allah'ın varlığının delillerini her türlü dalda ispat eden bunların ışığındada Kur'an-ı kerimi tefsir eden kitaplar...bu nispetlede elbette herkesin istifade edebileceği kitaplar..rabbim herkese tatmayı nasip etsin.. saygılarımla...

Son yazım...

Ne hikmetse; bir güruha göre Bediüzzaman düşmanı olduk; başka güruhta lafı eveleyip, geveleyen, söylemek istediğini korukusundan açıkça söyleyemeyen bir ürkek şövalye..

Azıcık yazdıklarımı okuyunuz..

Bütün cemaatlerin, Cübbeli Ahmed Hoca gibi düşündüğünü öne sürdünüz.. Ki daha Cübbeli Hoca ne düşünüyor, bunu kendisine soran kaç kişi var..

"Sakal keserek daha iyi hizmet ettiğini sanan kardeşlerimiz, şeytanın büyük bir aldatmacasındadırlar." Bu ve bu neviden açıklamalarını sürekli bir güruh Nur cemaatine isnad edip, işte Cübbeli haddini aştı, şovmenin teki, Nur cemaatine karşı olanların taktirini kazanmak için bunu söyledi..

El insaf..

Adam belirtiyor.. Sakal kesenler... Hanginizin sakalı var bir kere? Bugün ilahiyatçısı da, imamı da, Bilmem ne derneğinin bilmem ne başkanı da; toplumda yer edinmek için sakal kesmekte.. Diyanet Resine kadar herkes bu ithamın içinde, ama fesat çıkarmaya kalkan bir grup, işte Şovmen Hoca, Nurculara çattı..

Cemaatimin büyükleri, Fethullah Gülen Hocaefendiyi över, sever, saygı duyulmasını emreder. Bunu açıkladık.. Yok marka müslümanı olduk, yok efendim, senin cemaatinden, cemaatine bağlı, hakikaten emrilere uyan kardeşlerimiz var, senin dediğinin zıttını söylüyor.. Ne bu kin?

Cübbeli Hoca, Diaolog mevzuunda, bir mahzuru yok, Ehli sünnete aykırı bir iş yok, diye açıklamada bulundu. Adam söylüyor, şeriata aykırı bir iş olursa, yanarlar.. Yok CÜbbeli sınırlı idraki ile, diaoog mevzuunu anlamadı, bu sayede kaç papaz müslüman oldu.. O kim de, dioalgu yorumlayacak.. Ya hu Cemaati soruyor, Hocam, Müslümanı bırakıpta Hristyana yönelmek, nedir? adam açıklıyor... Şeriata aykırı davrananın hükmünü, oruç bozan içinde söylüyor..

Bediüzzaman Hazretleri ile ilgili görüşlerini bildiriyor, al işte şovmen Nurculara yarandı. Kendisini afaroz etmesinler diye zeytin dalı uzattı. 

Kaç tane Nur Cemaati mensubu, CÜbbeli Hoca'yı dinliyor, onun eserlerini alıyorda, şovmen Hoca onların gönüllerini hoş edecek müşteri kaçırmamak için..

Hoca çekinse idi, Adnan Oktar'dan, İslamoğlundan Yaşar Nuri'den çekinirdi. Bİr Harun Yahya nın medya gücünün, Nur cemaatinin medya gücünden eksiği ne?

vel hasılı kelam; İnsanları yaftalamakta bu kadar ucuz olmayınız.. bana sövün sayın, hakaret edin ama,(acındırdım galiba kendimi.. hemen isnadlara kalkmayınız ben bildireyim.. küçük emrahım akbul ettim: ) o din büyüğünü anlamak için azıcık zoralyın kendinizi..

Kendisi de bundan şikayetçi; bizi dinlemezler bilmem hangi sitenin hangi bölümünden vidyoları kesip kesip gösterirler, o vidyoya göre bize hüküm biçerler.. magazin magazin...

Kanmayın bunlara...

cübbeli hocayı anlamakta bır kabılıyet,ve ıdrak ister..bu ıdrakten mahrum olanlarda ıkı hadıs bılmeden,belkıde fatıhayı bıle doğrıu dürüst okuyamadan,bır ayetın tefsırınden habersızken hoca efendıyı şovmen sıfatına indirecek kadar düşerler..şovmu değil mi inşalllah mevla ukbada gösterecek de ;mesele ıdrak etmekte geç kalmamış olmamız.

bu cubbelı hoca veya diğer ehlısunnet çizgisindekı başka bır hoca,alim vs.hepsinin ayağının tozuyuz.cemaatı farketmez.amma bır cemaat liderı ki;kuran ve sünnete aykırı bir fiili hizmet mantığı altında cemaat ehlıne yapmakta fetva verıyor,veya sessız kalıyor ise;orada sorarlar adama;ya hu eğer sen Allah dostu isen Allahın cc razı olmadığı bir işle neyın hızmetını ve nereye hızmetını yapıyorsun.yok eğer dostu değilsen de gayrısını mevla halleder.'ALLAHcc dostudur' dıye nıtelendırılen şahısta asla onun emirlerıne muhalif bır davranış veya fetva bulunamaz,bulunamaz,bulunamaz! bulunursa zaten dostu olamaz!kım olursa olsun...eee...

kardeşlerım çizgimiz mübarek kuranı kerımin emirleri,ve rasulallahın sünnetleridir.hiç bir nedenle;efendim sizin aklınız yetmez ne hizmetler oluyor bunlarla vs laf salatılığı ile bunlar açıklanamaz.evet aklımız yetmıyor;farz olan ayetı kerımeyı arkalarına alarak hızmet dıye yutturmalarına aklımız yetmiyor; yetmesinide ıstemıyoruz...rabbım yolunda ve emırlerınde sadık ve daım eyleye.amın.selam ve dua ile. ALLAH cc 'a hizmet onun emirlerinden geçer...gerısı angarya.. bu arada rısalei nur ve onun yolunun hakıkı bağlılarına sevgım muhabbetım sonsuzdur.saıd nursı hz lerının hakıkı aşıklarına selam olsun.bızım adresımız oraya bağlı olduklarını ıdda edıp bağlılıkla alakası olmayanlara...

Allahın selamı üzerinize olsun kardeşler..

cübbeli hoca hemşerim ve uzaktan akrabamdır. kendisi ile hiç görüşme

fırsatım olmadı.

kendisi küçük yaşlarda ilim tahsil etmeye başlamıştır.

ilim ve hitabeti çok iyidir.

fakat son zamanlardaki hal ve hareketleri özellikle risalei nura ve üstad bediuzzaman said nursiye

karşı söyledikleri sözler gerçekten üzücü ve yanlışdır.

sen kimsinki risalei nura dil uzatıyorsun.

birde hiç okumadım diyorsun milyonlarca kişi önünde.

yalan vallahi yalan billahi yalan. cübbeli külliyatı okumadım diyor. yalann.

neden sonra söylediğin sözlerin arkasında durmuyorsun açıklama yapmak zorunda kalıyorsun.

amacın ne ki nurlara dil uzatıyorsun.

nurlara dil uzatanın Allah belasını bir şekilde verir.

başına gelen musibetleri gör cübbeli hoca..

milletin imanı gitmiş sen onla bunla uğraşıyorsun.

nurlarla uğraşmayın ey kardeşler,

şu an dünyada sonradan müslüman olan kardeşlerimizin %30-%40 arası nurlarla tanışıp müslüman oluyor.

herkes kendi hizmetini yapsin.

herkes kendisi nefsini düzeltsin ilk önce.

bilip bilmeden konuşmayın kardeşler,

mahser günü herkes hesap verecek.

Rabbim hesabımızı kolaylaştırsın.