Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
adıdeğmez

Cübbeli Ahmet Hoca: Risale-i Nur Herkesin İstifade Edebileceği Bir Eserdir

Recommended Posts

Benim naçiz fikrim; islam cemaati içerisinde ki muhal (yada muhalmiş gibi gözüken) mevzuların umumen tartışılmaması gerektiği istikametindedir. Gelgör ki bu tip çıkışlar her daim olmuştur. Kendine hakim olamayıp kendine yakın gördüğü tarafı savunan kardeşlerimede söyleyecek lafımız (haddi aşmamak kaydıyla) yok. Dua edip geçeriz...

Amma savunmaya şu son mesajdaki yöntem ile başlamak; samimi bir savunmadan ziyade çamur atmak değilmidir?

Sadece ardından eklediği hakaretleri peçelemek için safedilmiş, sahihliği adına hiç bir mesneti olmayan ahlaksızlık alameti değildir de nedir?

Bir kişiyle akraba olmanız size ona hakaret hakkı mı verir, yoksa onun hakkındaki düşüncelerini mi sabitler?

Allah aşkına nasıl bir kaziye bu.

S.a kardeşim,

cübbeli hoca sempatik bir insan, ilminede lafımız yok.

söylediği sözler benim şahsıma değil. şahsıma olsa susarım.

akrabam olsun olmasın isterse kardeşim olsun. nurlara olduğu için susmuyorum konuşuyorum. çamur atmak

gibi bir niyetim de yok. ahlaksızlığı yapan cübbeli hocanın ta kendisidir.

geçmişinde vaazlarında nurlardan örnek veren bir insan nasılda çıkıp ben okumadım diyor.

okumadığı kulliyat hakkında nasıl yorum yapabiliyor.

birde çıkıp peşiden yok öle demek istemedim bunu demek istedim diyor.

saçma sapan ve asılsız şeylerle uğraşarak Allah yolunda iman yolunda sünneti seniyye yolunda giden

çizgisini belirlemiş insanların beddualarını alıyor.

Kendine gel kardeş , Mahşer gününde hesabını sorarlar.

Benim naçiz fikrim; islam cemaati içerisinde ki muhal (yada muhalmiş gibi gözüken) mevzuların umumen tartışılmaması gerektiği istikametindedir. Gelgör ki bu tip çıkışlar her daim olmuştur. Kendine hakim olamayıp kendine yakın gördüğü tarafı savunan kardeşlerimede söyleyecek lafımız (haddi aşmamak kaydıyla) yok. Dua edip geçeriz...

Amma savunmaya şu son mesajdaki yöntem ile başlamak; samimi bir savunmadan ziyade çamur atmak değilmidir?

Sadece ardından eklediği hakaretleri peçelemek için safedilmiş, sahihliği adına hiç bir mesneti olmayan ahlaksızlık alameti değildir de nedir?

Bir kişiyle akraba olmanız size ona hakaret hakkı mı verir, yoksa onun hakkındaki düşüncelerini mi sabitler?

Allah aşkına nasıl bir kaziye bu.

Cübbeli Ahmed Hoca yakın zamanda Habertürk'de Yiğit Bulut'un programına çıktı. Birçok soruya cevap verdi. Program yılbaşı ve noel ile alakalı bir soru ile başlıyor. Cübbeli Hoca'nın montaj video ile alakalı cevapları oluyor. Diyalog mevzuunda da açıklamaları oldu. Hatta Zaman Gazetesi yazarı Hüseyin Gülerce telefonla yayına bağlandı.

Youtube'de mevcut. Tavsiye ederim.

Diyalog meselesinde ferdi hatalar var mı, Bunlar itikadi açıdan tehlikeli mi, Cübbeli Hoca hangi hatalardan bahsediyor, acaba diyaloğu sadece 'cemaat' mi temsil ediyor ? Bu hususları netleştirmeden yorum yapmak doğru olmasa gerek.

Cübbeli hocanın risale okumadığını söyleyip, herkesin istifade edebileceği bir eser deye takdim etmesi ne kadar doğru?

Risalelerdeki kulağına gelen bazı sapkın ifadeleri kendince tevil etmesini geçelim de aceba, risalelerde abduh, cemalettin efgani, namık kemal, ali suavi gibi ünlü masonlardan seleflerim diye bahsedildiğini de duymuş mudur? [Divan-ı Harb-i Örfi | İki Mekteb-i Musibetin Şehadetnamesi | 29]

http://www.risaleara.com/oku.asp?id=5041&a=abduh

Yalnız ben müslümanım, halnız ben Ehl-i Sünne wel Cemaa'yım diyen bir kafaya hiçbir şey anlatılamaz. Cımbızla laf çeken başka hiçbir topluluk görmedim. Böylesine tefrikaya nasıl meyilli olabiliyor bir müslüman ben onu anlayamıyorum. Diyecek laf yok ya! Hakkaten yok!...

İdraki mali bu küçük akla gerekmez...

Ne hoş söz Büyük Şeyh İsmet Garibullah kuddise sırruhu..

Cübbeli Hoca; Teke Tek prgoramında "Risale-i Nur'u okumadım." dedi mi dedi... Sonra; Risalei Nurda Maturidi itikadına uymayan görüşler soruldu..

Hocamızda nasıl cevapladı.. Bizim itikadımızda Cennete girmekte iman şartı var. Bu yüzden Said Nursi hazretlerinin ...... yazısında zulümde ölen bir kafir çocuğu-kendisi henüz baliğ olmamış-cennete girecektir, sözü Eş'ari itikadına göre geçerlidr ve zeten Üstad Eş'aridir.. E bu hal; Hocaefendinin Üstad hakkında haksızlık yaptı iddialarını yalanlamaz mı?

Sonra; Burç Fm'de hocaefendiyi sohbete çağırdılar. Orada Risaleler okundu. Gariptir; Hocaefendi radyo yayınında Risaleyi şerh etti nerede ise.. Ellerinden risale düşürmeyenlere Rİsaleyi öğretti..

Daha çok garibliğe sebep olan ise; ben Risale okumadım diyen bir adamın Risaleyi en güzel biçimde şerh etmesi idi...

......................................

Efendi hazretlerimiz buyurdular; "Ahmet yanlış anlamaz. Taassub mu? Değil!! 42 ülkeden 350 alimin ittifakı ile asrın Müceddid'inin keşfi ve himmeti....

Lütfen kimse Yahudi Hristyanı cennete sokan projelere imza atan ve bunu manşetten veren bir gazetenin ehli sünnetliğini iddia etmesin.. Keşke bu hareketlerle ehli sünnetten çıkılmakla kalınsa idi de ayetler inkar edilmese idi..

Hesap kitap ortaa diyecem ama...

Büyük Şeyh Efendi'nin Risalei Kudsiyesindeki bir mısraı meseleyi çözüyor.

İdraki mali bu küçük akla gerekmez...

• Like 1

Allahın selamı üzerinize olsun kardeşler..

cübbeli hoca hemşerim ve uzaktan akrabamdır. kendisi ile hiç görüşme

fırsatım olmadı.

kendisi küçük yaşlarda ilim tahsil etmeye başlamıştır.

ilim ve hitabeti çok iyidir.

fakat son zamanlardaki hal ve hareketleri özellikle risalei nura ve üstad bediuzzaman said nursiye

karşı söyledikleri sözler gerçekten üzücü ve yanlışdır.

sen kimsinki risalei nura dil uzatıyorsun.

birde hiç okumadım diyorsun milyonlarca kişi önünde.

yalan vallahi yalan billahi yalan. cübbeli külliyatı okumadım diyor. yalann.

neden sonra söylediğin sözlerin arkasında durmuyorsun açıklama yapmak zorunda kalıyorsun.

amacın ne ki nurlara dil uzatıyorsun.

nurlara dil uzatanın Allah belasını bir şekilde verir.

başına gelen musibetleri gör cübbeli hoca..

milletin imanı gitmiş sen onla bunla uğraşıyorsun.

nurlarla uğraşmayın ey kardeşler,

şu an dünyada sonradan müslüman olan kardeşlerimizin %30-%40 arası nurlarla tanışıp müslüman oluyor.

herkes kendi hizmetini yapsin.

herkes kendisi nefsini düzeltsin ilk önce.

bilip bilmeden konuşmayın kardeşler,

mahser günü herkes hesap verecek.

Rabbim hesabımızı kolaylaştırsın.

Yahu kimseye sataşmayayım, susayım diyorum ama olmuyor ki kardeşim! Bu nasıl bir usluptur böyle? Nurlara dil uzatma, Allah cezanı verir deli saçması ne demek? Cübbeli Ahmet Hocam, ancak Hak davaya aykırı gördüğü hususlarda laf eder. Sizin o kamil aklınız başına gelen musibeti de bunlara bağladınız ya ne diyeyim? E o zaman tersten okuyalım; Said Nursi Hazretleri de ne dertlerle imtihan edildi yahut bugün olsun hala Hocaefendinin vatanına bir adım atamaması.. Gelse ne olacağı malum.. E ne yaptı bu adamlar, birilerine laf mı ettiler, Allah bunlara neyin cezasını verdi benim güzel düşünceli kardeşim! Bir müdafaan varsa bari sağlam tezin olsun. Güldürmeyin bizi..

Elbet herkes üzerine düşeni yapar, yapmaktadır. Kimseye de lafımız yok, herkes tarikinde vicdanı hür, aklı hür.. Yaptıkları hizmeti yok saymak yahut gözümüzü kapamak var olan gerçeği değiştirmez. Amenna! Ancak -işte bu ancak tüm kızgınlığımı özetler- İslamı hükümlerde nokta eksiltme görmeye tahammül edemeyiz! Bizzat içlerinde bulunmuşluğum çoktur. Kaldırmadı kardeşim içim, "Amerika'ya gitsem pantolon giyecektim, Mısır'a geldiğim için pardesü giyiyorum." diyen bir bayan hocanın tavrını, edasını, lafını, kafasını, zihniyetini içim kaldırmadı işte! Ama ben bunu ne o ideolojinin başındaki adama ne de bir başkasına isnad etmiyorum. Bu kişinin şahsi seçimi, ruhu demek o hizmetle mutmain. Bize laf düşmez.

Bugün Kazakistan'da, Kırgızistan'da hassaten Orta Asya ülkerinde yani, çok radikal tasarruflar elde edildi, kabul. Bizzat Kırgız bir abla, (af buyurun) köprü altı işlerinden ve bunun ne kadar yaygın olduğundan bahsetmişti. Ve buna dur diyecek gençler sizlersiniz demişti. Ama malum o topraklara başörtülü giriş yasak. (Yani ablanın dediği oydu.)Bunun kılıfı da taşın altına elini sokmak, sokmadım ben! Yapanlara takdirim var, samimiyet, ihlas meselesi. Ama ben yapmadım.

Bakın kardeşim, kitabın ortası burasıdır işte. Birini yüceltirken diğerini yerle yeksan etmek aciz bir metod, gerilla usulü. Konuşacaksın başından, sonundan millet alımını alacak..

"zirvesine göz koyduğum dağlara bak

koşup takıldığım çitlere bak"

Ne hoş demiş merhum Zarifoğlu.. Takılmayınız böyle şeylere efendim dağa bakın dağa..