Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Kureyşi

Ahmet Hakan'a Göre Cemaatler

Recommended Posts

Tarikatlar hakkında ezber bozucu bilgiler

EN keskin bir şekilde ifade edebileceğim gerçek şudur:

Türkiye’de tarikat ve cemaatler sanılanın aksine can çekişmektedir.

Gelin, örneklere bakalım.

Mesela...

Bir zamanların en "beyaz", en "itibarlı", en "entelektüel" tarikatı olan "İskenderpaşa Cemaati", dergahın başına 25 yaşında Ray-ban gözlüklü "Şeyh oğlu" delikanlının getirilmesiyle bitmiştir.

Yani...

Bir zamanlar mühendis mekteplerinde okuyan Anadolulu muhafazakár gençlerin "Görünmeyen Üniversite" diye kutsadıkları dergah, artık işlevini tamamen yitirmiştir.

Mesela...

Nurculuk da eski gücünü kaybetmiştir.

"Yazıcılar" grubundan "Okuyucular" grubuna bütün Nurcu akımları, can çekişmektedir.

Mesela...

Süleymancılık, bazı Anadolu kasabalarındaki birkaç yurt binasının işletilmesini saymazsak miadını doldurmuş bir harekettir.

Menzil cemaati, neredeyse folklorik bir cemaat haline dönüşmüştür.

Adıyaman’daki "tarikat köy"ün son zamanlardaki ziyaretçi sayısına bakılırsa, trajik son hakkında bir fikir edinilebilir.

* * *

Demek istediğim şudur:

Bugün "Şeyh Efendi"nin ya da "Cemaat Önderi"nin bir işaretiyle, oylarını işaret edilen partiye yağdıracak bir mürit kitlesi kalmamıştır...

İşin daha da tuhafı şudur:

Kalan az sayıda müridin oyu da çantada keklik değildir.

Nereden mi çıkarıyorum bunu?

Şuradan:

Süleymancılığın kurucusu Süleyman Hilmi Tunahan’ın, her seçimde sağ partilerden aday gösterilen bir torunu var.

O torunun, cemaat üyelerine gönderdiği bir "telefon mesajı"nı gördüm.

Şöyle diyor "Süleyman Efendi’nin torunu" mesajında:

"Sizden ne malınızı istiyorum, ne canınızı... İstediğim bir kuru oy... Bunu da vermezseniz nasıl cemaat olacağız?"

Bilmem, ne demek istediğimi anlatabildim mi?

Ahmet Hakan - HÜRRİYET

var tmp; tmp = document.getElementById("news_content").getElementsByTagName("a"); for(i=0; i

Şu ipini kopardıktan sonra; kuduzunun nişanesi ağız köpüklerini gözlerinin dahi yetişemeyeceği yükseskliklere tükürmeye çalışan ..... Hakan itinin ne söylediğine bakar mısınız?

Selefine, üstadın dediği gibi dökülmüş kıllarını yalayan bu köpek cinsi; had sınırlarını, sınırsız sanıyor galiba..

Ah şu saydığı büyüklerde merhamet olmasaydı da siz görseydiniz..

Tek bir ellerini semaya kaldırışları; bu itin artık eline kalem almamasına yetecek ama; arabanın gölgesinde yatan itin,"Ne büyük gölgem var" diye övünmesi gibi, hala daha yazabilmesini, büyüklerin merhametine yorması gerekirken, kaleminin gücünden sanması ise ayrı bir fikir krizi geçirtiyor bana..

Tarikatı; mevcut partilere oy kaynağı sanacak kadar aciz fikirli bu adama tez zamanda şifalar ve hidayet diliyorum...

Terbiyesiz Herif!

Türkiyede 5 vakit namazını kılan kişilerin nerden baksan yüzde 95i bir tarikatla-cemaatle ilişkilidir.Nasıl tarikatlar can çekişsin?Ülkede farkedilir derecede dindar artışı varken hemde.

cemaatler neden can çekişiyor onu anlamadım... cemaatlerin insan sayısı kadar bir gelirinin olduğunu falanmı düşünüyor acaba bu kendini zeki zanneden şahsiyet...

cemaatlerin insana ihitiyacı yoktur, insanların cemaate ihtiyacı vardır..bir cemaatin can çekişmesi söz konusu bile olamaz, insanın imanının can çekişmesi yanında...bunu idrak edemeyen bir insan hangi vasıfla Allah'ın dostları dediğimiz insanlar hakkında eleştiri yapabiliyor... gündemde bu kadar mevzu varken neden böyle bir konuda eleştiriyi tercih etmiş acaba, gündemde işine gelmeyen olaylar olduğu için ve bunu kamufile etmek için olabilirmi... çapına göre yorum yaparsa daha çok itibarı olur, böyle seviyesizce eleştirilerle ne kazanacağını zannediyorki...

dünyalıkta gözü yok hiç bir cemaatin, asıl can çekişenler işi menfaat olanlar...

Bu P oyraz İ rfan Çetin İN fitneci olduğunu hepimiz biliyoruz..... ben aynı zamanda onun siyasal bir manyak oldugunuda düşnüyorum artık....

Bırakınız nişantaşı çocuğu öyle olduğunu söylesin canım. Bu sebeple canınızı sıkmanıza bence gerek yok. Koskoca kervan bir itin ürümesine bakmaz. Kendisini kandırmaya devam etsin Hakan Ahmet. Saçlarınızın güzelliği gözlerinize yansısın diye bir reklam sloganı vardı bi zamanlar. Bununki de ona benzemiş birazcık. Kalbinin pisliği, umutlarının karalığı yazısına yansımış. :) Yoksa bişey olduğu yok.