Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
kosem

Neden Necip Fazıl ?

Recommended Posts

yok tekrarlamakla anlaşacagımızı sanmıyorum net in azizligi

Evet öyle anlaşamicaz galiba en iyisi düşünceleri değiştirmeye çalışmak yerine saygı duyup bu konuyu burda kapatmak ,düşüncelerimiz anlamaya çalışıp demiyorum çünkü galiba bu ihtimali zaten zai ettik...

Neyse galiba fazla zenginlik göz çıkaracak gibi ...Ayrıca çatal kelimesinin maksadını anlayamadım..Açıklığa kavuşturursanız memnun olurum malum iki ucu açık bir kavram...

ben onları size yazmamısdım farkındaysanız catalıda ısterse busra kendı acıklar

ben onları size yazmamısdım farkındaysanız catalıda ısterse busra kendı acıklar

Neden Necip Fazıl? Çünkü;

O, bir Allah Yolunun Yolcusu,

O, çilekeş dünyanın cefakar insanı...

(Bu arada konu sapmış herhal... hem de ihvan... ağabeyim ablam aman :) )

Evet celebi kardeşim konu biraz saptı ben kendi adıma özür diliyorum güzel bir konuydu sapmasın herkes cevaplarını yazmaya devam etsin ...Biz de okuyalım...:)

İKİSİDE İHVAN OLDUĞU YENİ ÖĞRENDİ :) HÜZÜN KARDEŞİM ÇATAL IDA ÖĞRENDİN :D

İKİSİDE İHVAN OLDUĞU YENİ ÖĞRENDİ :) HÜZÜN KARDEŞİM ÇATAL IDA ÖĞRENDİN :D

Evet Büşracım üçtuğ abimizin sayesinde çatalı da öğrenmiş oldum...:)

Evet Büşracım üçtuğ abimizin sayesinde çatalı da öğrenmiş oldum...:)

ama ben öğrenemedim daha :)

Çünkü Üstad, ehl-i İslam idi, ehl-i sünnet idi, hak bir silsileye bağlı ehl-i tarik bir fikir gönül aksiyon ve dava adamı idi.. Küfür cephesini de tanıyan bir emr-i maruf nehy-i münker üstadı idi.. Doğru bildiğini sakınmadığı, geç bulduğu Hak davasını asla terketmemiş ve sımsıkı müdafaa etmiş bir büyük insan idi..

daha ne olsun..

dün onun yaptığını bugün yapan ehl-i sünnet alimi çok..

ama edebiyatçı kimliği ile var mı bugün onun gibisi?

Ya yumuşatılmış bir İslam anlayışını (diyalog, ılımlı İslam, medeniyetler ittifakı vs.) benimsemiş ya da İslam'dan bihaber insanlar bugün edebiyat camiasında söz söyleyenler..

Bugün Üstad'ı ve davasını anlamaya hepimizin ihtiyacı var..

Yüzyılın ortalarında dediği gibi;

"Türkiye'yi yerin üstündeki 35 milyonun değil, yerin altındaki 35 milyonun koruduğuna inanıyorum"

Kimi dini cemaat liderleri bile birbirinden garip (tavizkar) sözler söylerken, Üstad gibi hedefi onikiden vuran, korkusuz ve tavizsiz seseleri bugün arıyorum...

Böyle bir sorunun tek cümleyle cevaplanmasının yetmeyeceğini düşünüyorum. Mesela ben bu soruya, “korkmadığı için…” derim fakat bu, bu konuda dikeceğim gökdelenin sadece bir dairesini oluşturur. Soru, hacimli bir kitap vücuda getirecek kadar güzel.

Birbirinden cesur askerlerden oluşsa bile, kumandanı savaş alanından kaçan bir ordu; kumandası bozulduğu için aynı kanalda kalmış, üstelik kaldığı kanalın da yayını gitmiş bir televizyon gibi, işlevini yitirmeye mahkumdur. Böyle bir orduyu, silahsız insanların karşısında korkusundan vanası açılan İsrail askeri bile (Çok zor ama) yenebilir. İsrail askerinin yüz yüze savaşıp da yenebildiği bir orduyu varın siz hayal edin. Kalem ve kılıç… İki farklı aletin verdiği savaş bir… Kötünün imhası… Tarih, bu uğurda canını ortaya koyan, canını feda eden nice kahramanla dolu. Bir adam düşünün, İslam’la bütünleştikten sonra, kurtuluşun İslam’da olduğunu kavradıktan sonra, İslam’dan uzaklaşmış, sözde Müslüman kalmış, gaflete dalmış cemiyetini kendine getirmek, ona, kaybettiğini gösterebilmek için hayatı boyunca çalışan, didinen, çabalayan, özel hayatından feragat eden, kendini feda eden… Böyle bir adam düşünün… Bir de böyle bir adama, niçin gerçekleri söylüyorsun kabilinden edilen eziyetler, mahkumiyetler, hapisler, haksızlıklar… Gerçekleri, yalnızca gerçekleri söylediği için, ve olanca hakikati hangi durumda, her nerede olursa olsun hiç korkmadan haykırdığı için engellenen, kabul görmeyen, önü kesilen, ve tüm bunlara rağmen küfür barikatlarını yıkan, çıplak ayağıyla çivili yollarda yürümeye devam eden bir adam… İslam’a dayandığı için korkmayan; Allah'tan başka hiçbir şeyden korkmayan bir adam… Böyle bir adama edilecek duaya amin diyebilmek bile bir şereftir. Tarihin kalem kumandanlarından biridir o… Şu yazdıklarım da, onu okumadan anlaşılacak sözler değildir dostlar.

Necip Fazıl bizi biz gibi anlatan,yansıtan,doğruları en güzel şekilde ifade eden bir şahsiyet.Onu anlatacak daha çok cümle kurmak isterdim. :Smiley (50):