Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
turbix122333

Üstad'ın Bir Sözü Ve...

Recommended Posts

soruyu soruşunuzdan ve dikkat çektiğiniz noktadan üstadın zamanla ilgili fikrini bildiğiniz anlaşılıyor.ve anladığım kadarıyla sorunuz da şu:

üstad zamanı daire şeklinde tasvir ederken nasıl zamanın ucundan bahsediyor.dairenin ucu olur mu?

efendim buradaki zamandan kasıt bize ait olan zamandır.şahıs olarak bize verilmiş olan (ömrümüz) değil, kıyamete kadar bize verilmiş olan zamandır.

elbette dairenin ucu olmaz ama dairede bize ayrılmış zamanın bir başlangıcı ve sonu vardır.doğal olarak bizim zamanımızın ucu vardır.

bilerek zaman mefhumunu genel olarak ele almadım.zira zaman mefhumunu genel olarak inceleyip uç tasvirlerine kalkarsak işler içinden çıkılmaz bir hal alır.(en azından benim için.)

inşallah doğru ve yeterli açıklamayı yapmışımdır.

serdengeçti kardeşim bu konu üzerindeki hassasiyetin çok teşekkürler...senin gibiarkadaşların çoğalması dileği ile...ilk önce senin tavrına değinmek istiyorum.bazıları insanlara zıt iki kutup cevaplı bir soru yöneltir aslında da iki ucu pislik olan bir değnek gibidir.hangitarafı seçersen seç yanlıştan kurtulamazsın.örneğin fert toplum için istismar edilir diyenlere karşılık,hayır ! toplum fert için istismar edlir diyenlerin doğruluğun iki şıktan ibaret zannetmesi ...yani kanserli birhastaya bir doktor grip derken ,başka bir doktorun hayır grip değil kabakulak demes...yanlışı ortaya koyarken doğru sunduğu ile yanlış neyse işte bu tip sorularda inandığına nispetle sorularda ki muradı hemen sezmeli ve yanlışa düşülmemeli...Müminli ile ahmaklık bir arada olamaz...serdengeçti kardeşim bu fikirler içinde değerlendiriyor ,ona yeniden teşekkür ediyorum...

soru öyle bir amaçla sorulmuş olabilir di...ama muradım bu değil...üstadın zaman hakkındaki fikirlerini biliom onunki mücerret ve mücerretler müşahhaslaştırılamaz.dolayısıyla daire örneği ile uç gibi dairede olmayan bir özellik gibi düşünmek zaman hakkında bişey bilmemektir (kendim için).muradım O nun muradını kkestirebilmak ...umarım soru daha da netleşmiştir...cevaplarınızı bekliyorum...