Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
turbix122333

Mevzu Konuşanlar Buyursun....

Recommended Posts

biliyorum diyorum ama sonra yine şüpheye düşüyorum...insan kırmızı bir gözlük ile eşyaya bakarsa herşeyi net göremez peki akıl nasıl görüyor bu bilinmeden eşyanın netliğinden bahsedilebilir mi? peki aklı kendine nazar ederken yine aynı gözlükle bakmış olmaz mı?

o zaman elimiz şu olmalı değil mi akıl üstü akla ne idüğünü gösterecek bir "şey" ?

kör kendini tarife çıkarken görüyor mu ??

sen nerden biliyorsun ki aklın böyle olduğunu diye soruyorum sonra cevep veriyorum böyle olmadığını da bilmiyorum ki ?

mevzu konuşanlar buyursun, edit// konuşanlar beri dursun....

Edit: Üslubunuza ve kullandığınız kelimelere dikkat ediniz.

Akıl kendini anlamaktan acizken, mutlak hakikati nasıl anlayabilir?

Bilim çevreleri her geçen gün yeni teorilerle evrenin sırrını çözmeye bir adım daha yaklaştıklarını, temel denkleme az kaldığını söylüyorlar.

Asimo'yu bilirsiniz. Hani şu insan yapımı, süper robot. Merdivenden çıkmayı yeni yeni öğreniyordu, daha doğrusu geliştiriciler belirli elektronik, mekanik hesaplarla bunu sağlamaya çalışıyorlardı. Asimo gibi bir robotu insandan farksız yaptıklarını düşünün, öyle ki hiç kimse ayıramasın normal bir insandan.

Söz konusu robot her ne kadar insana benzese de insan gibi düşünüp, insan gibi sevmesine imkan yoktur. Onu görenler, yazılımının hilelerine aldanıp, onu sıradan bir insan gibi düşünebiliyor sanabilir. Ancak hakikatte bir hesap makinesinden farklı değildir, yapay beyninden geçen elektrik sinyalleri.

Robota göre hakikat, 1+0=1 gibi, ikili sayı sisteminden başka birşey değildir.

Peki ya bize göre hakikat nedir?

Çok şey bildiğimizi sanıyoruz, hep aklımıza güveniyoruz, bazen de aklımızı araç olarak değil de amacın kendisi olarak görüyoruz.

Şunu kabul etmek gerekir ki, akıl aciz bir mahluktur. Çünkü o bir mahluktur.

Burada onemli olan asimonun insana benzetilis cabasi degil, insanlarin asimoya benzetilis cabasidir...