Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Kureyşi

Necmettin Erbakan

Recommended Posts

N.Fazıl üstadımız 1969 da desteklediği MNP yi 1979 da desteklemiyor.

Gene 1969 da mason süleymanı desteklemiyor, 1979 da ona yaklaşmış...

yıl 2010...

Demokrasi ve liberal ekonomi ile ahlak dumurunun zirveleştiği günümüzde Üstad'ı Erbakan muhalifi son haliyle hatırlamak ne derece doğru olur ?

Benceye girer mi girmez mi bilmem; senet hususunu da anlamadım; elbette delil-senet isteyen hususlarda gerekli adım atılır; ancak okuyan, yazan herkesin senedi kendi imanıdır/aklıdır/gayretidir...

İslâm davasına hizmet eden kim olursa olsun menfi hareket etmezse adımları takdire şayandır ve basit fikir ayrılıkları bu adımları yavaşlatamaz.. Cübbeli Hoca da, Harun Yahya da, Necmeddin Erbakan da Necip Fazıllar da Sezai Karakoçlar da Gülen'ler de kendi çağında/kendi çapında bir şeyler yapıyorsa bunlar inkar edilemez!:..

Elbette Erbakan'ın veya bir başkasının onaylanmayan adımları olabilir ve bu da uygun üslupla söylenir; ancak hiç bir şey atılan olumlu adımları örtemez. (D-8 gibi..) Tabi keşke denilen hususlar da var... Patates Dini, Cehenneme Bilet gibi.. Keşke biraz daha dikkatli olunsa... Vesselam..

Kürsüye dahi asansörle çıkabilen hoca partisini iktidara nasıl çıkaracak,o iddialı laflarından sonra ben de merak ediyorum.

Gençlik kollarının başına da Şevket Kazan gelsin,tam olsun :)

Bu sitenin en önemli özelliklerinden biride kalamşörlerinin bol olmasıdır. akabinde ve detayında ağızları hariç heryerinden konuşma özellikleri bazen tutuyor.. bu konuda olduğu gibi malesef...

öncelikle şunu anlamalıyız Üstad bir mürşide tabi ise Erbakan hocada bir mürşide tabi idi. üstad bir fikir dehası ise erbakan hocada beyin dehası idi. Üstad chp koalisyonunu desteklemedi ve hocayı silldi ama hepimiz iyi biliyoruz ki o koalisyondan bir 'kıbrıs fethi' zuhur etti.

üstad mhp ye gitti ve türkeşe 9 maddelik bir bildiri sundu. türkeşte tabi ki üstadım dedi bunu tüm teşkikalata bu maddeler artık bizim misyon ve vizyonlarımız arasındadır dedi ve tatbikte etti evet... artık mukaddesatçı türkgençliği ülkü ocaklarından zuhur edecekti..

ama bakıyoruz şöyle çok yakın tarihimize bu ülkeye taş üstüne taş koyanlar bellidir. merhum menderes, merhum özal, erbakan hoca ve bugün hocanın öğrencilerinden olan kişiler malum gömlek çıkartanlar...

evet beyler görüyorsunuz ki üstad erbakan hoca hakkında yanıldı bakın 40 yıldır milligörüş bu vatana hizmet ediyor bugün dahi milli görüşün yeşerttiği kişiler ülkeyi yönetiyor (hemde aslanlar gibi!)..

bugün erbakan hoca saadetin başına geldi tasvip ediyormusun derseniz hayır etmiyorum. ama geldi diyede kimse burada atıp tutmasın ve yaftalamasın lütfen. hocamın mutlak vardır bir bildiği...

• Like 1

Şunuda eklemeden geçemiyeceğim.. Erbakan hoca milli görüş gencine Üstadı okumayı tembihlemiş ve vasiyet etmiştir. Bugün 'AGD' lerde Üstad el üstündedir. Ülküocaklarında ise ziya gökalp el üstündedir.. görüyorsunuz mhpnin tazatını üstad dirilse bugün kesin şöyle derdi kandırıldım...

Allah'ın rahmeti Üstadımızın üzerine olsun...

Erbakan Hoca"nın o yaşta partisinin başında olmasına şaşıranlar çoktur; ama kendisinin koltuk meraklısı olduğunu düşünmek haksızlıktır...... Cihad için siyaset ettiğini söylüyor...

Benimde Erbekan hoca hakkındaki düşüncelerim Üstad Necip Fazıl Kısakürek söylese bile olumludur. Partisine oy vermesemde hakkındaki kanaatim az çok Kureyşi nickli arkadaş gibidir.

Ne kadar kısır bir tartışma, ne kadar...

Üstad ynıldı demek çok kolay hani... Dur ben de yazayım: Üstad yanıldı... Aaaa ne kadan kolay!!!

Ah, ah ki ne vah!..

Şimdi Erbakan gerçekten iyi idi diğerlerine göre... İşte bu kadar... Üstad da yanılabilir ve bu çok doğal olur hem de çok... Ama şimdi olan şeyler Üstadın yanılmadığını gösterir yahu... Erbakan hocanın 28 şubatta o kadar yanlışları olduki, zor zamanlarda... Başına gelenlerin çoğu o dönemlerde önünü kestiremeden imzaladığı bir takim evraklar yüzünden oldu... Ha o bu belgeleri imzalarken karşı tarafın eline çok büyük bir koz verirken, bunu art niyetle yapmadı tabi... Ama hata oldu işte... Yahu Batı Çalışma Grubu nasıl kuruldu, neyi kendisne dayanak yaptı kurulurken? Ayrıca Numun Kurtulmuş süreci de ortada duruyor ve onun yaptıkları cihad olmuyor mu bu bakış açısıyla... Hem bu cihad nasıl bir şey Yahu? Herhalde çok basit ve bu uğurda yapılan her şey meşru... Erbakan hocanın oğlunun, kızının ne yapmak istediğini söyler misiniz bana? Cihad yapmak arkadaşlara özel olmalı... Hem bu süreçte Erbakan hoca genel başkan olurken, Önder Sav ile bir araya gelmek nasıl bir şey? Hani bu mesele için gidilmedi ise yanına, ne için gidildi böyle Peygamber düşmanı adamın yanına... Bu genel başkanlığın temelleri bu anlamda biraz garip değil mi? Bakın, tam burada yeri geldi... Çiller'le koalisyon kurmasa idi Erbakan, meclise sundukları kendi yönergeleri ile Çiller'i DGM'ye göndereceklerdi. Çiller o zamanın konjektürünün tutması ile Erbakan'la koalisyona yanaşınca, Erbakan grubu da kendi verdikleri yönergeyi mecliste kabul etmediler... Sonra koalisyon oldu... Bu şekilde farklı algılanabilecek halleri hep oldu Erbakan'ın... Üstad zamanına bakın, hep oldu maalesef...

Şu evliya işine hiç girmiyorum... Adama gülerler yahu... Yapmayın etmeyin... Hangi evliya bir müslümanın kıldığı namaza laf atmıştır? Bana bir tek olsun bir misal göstersenize o şanlı evliya hayatlarından? bakın bir evliyanın yüreğini Erbakan hocaya yüklesek, hani böyle bir imkanımız olsa, Erbakan o yükselen koltuk yerine kendisini dağlara vurur yahu... Toz olur paramparça olur gider... Tayyip de böyle olur, Üstad da...

Hani nasıl Üstad nasıl Menderes'in hatalarını saya saya onun arkasında durdu... Nasıl onu her şeye rağmen savundu... Nasıl ki bir duygu seline kapılarak hakkında şiirler yazdı... Bizim gözümüzde de Erbakan böyle işte... Hatalarını saya saya hakkında duygu seli halinde şiirler yazarız... Niye böyle yaparız, biliyor musunuz? Menderes olsun, Erbakan olsun niyetleri iyi çünkü...

Ama Evliya diyemiyorum, kusuruma bakmayın artık, emi... Veliahd kardeşime de selamlar...

Ah ulan, ah... Birden kısır tartışmanın içinde buldum kendimi... Şimdi dön babam dön turları başlamasa bari...

yavuzlenk Kardeş gençlik kollarına Şevket Kazan sözüne çok güldüm Allah ta seni güldürsün.

Milli görüşçüler için şu var. Milli görüşçü olmayan hiçbir görüş adil düzeni sağlayamaz,Milli görüş partileri harici diğer tüm görüşler zalim düzen partileridir.İdaresi nasıl olsursa olsun zalim düzende hiçbişey adaleti getiremez. Bu görüş kesinlikle benim görüşüm değil bir arkadaşımın daha önceden söylediğini aynen yazdım.Doğruluğunu teyit etmek ve ona göre lüzumlu olursa Erbakanla ilgili sorumu sormak istiyorum

Siyasetin kötü bir yanı var.. Binlerce ortak noktaya sahip insanları bir kaç ayrı nokta yüzünden karşıt saflara itebiliyor.. Bundan çok korkuyorum şahsen... Erbakan Hoca veya bir başkası eleştirilebilir; ancak hiç bir şey onun erdemlerini geri plana itemez. Bunu söylerken bariz yanlışları ve zaman zaman fazlaca itici olan tavır ve söylmeleri göz önünde bulunduruyorum. Keşke biraz daha müspet hareket edilse; ancak maalesef hak yalnız benim mesleğimdir yaklaşımı var... hatta Fatih sultan mehmetler bile milli görüşçü yapılıyor da diğer parti, cemiyet, grupğların hepsi gayri milli ilan ediliyor, eleştiriler de eski talebeler gösterilen tavırtlar ışığında belli...

Bence eleştiri yaparken daha hassas olmak lazım. Siyaset Müslümanları yıllarca birbirine düşürdü, bugün daha dikkatli olalım.

Nette Sayın Erbakan Hoca'nın bu videolarıyla karşılaştığımda siz gönüldaşlarımla da paylaşma gereği duydum. Buyrun izleyiniz:

Milli Görüş/ Erbakan Hoca

Milli Görüş / Erbakan Hoca

Kabul Üstad'ın başlangıç itibariyle Sayın Erbakan hakkında kanatleri menfi doğrultudadır. Kendi değer yargısıyla Sayın Erbakan'ı Büyük Doğu ideolocyasına hizmette akim ve de samimiyetsiz buluyor. Hatta ciddi ağır lafları var; ben bunları dile getirmeyeceğim. Yalnız farklı bir perspektiften bakacak olursak, videoda da izlediğiniz gibi Sayın Erbakan adeta bir vaiz konumunda hakikatları dile getiriyor. (Kabul, ekseriya güldüm) En azından zamanın politik hakimi Demirel'e karşı kütür kütür tenkidlerini haykırıyor ve de o zamanki Türkiye halini çarşaf çarşaf seriyor.. (Zavallı Demirel de yanda not almakla meşgul.) Netice değil de bidayeti ile ele alırsak fazla da menfi görüş dile getirilip yerin dibine batırılmaması kanısındayım. Evet su götürmez gerçek ki evvel provasını yaptığı, sonra ele geçirdiği koltuğun hakkını veremedi belki, ama zamanında sol cenahının ensesinde lafları patlamış görüldüğü üzere. Şimdiki milli görüş hakkında zaten yorum yapmama lüzum yok. Ama hulasa demek istediğim, bir CHP zihniyetine çatar gibi ağır tenkidlere maruz bırakılamaz, bırakılmamalı.

Kabul Üstad'ın başlangıç itibariyle Sayın Erbakan hakkında kanatleri menfi doğrultudadır. Kendi değer yargısıyla Sayın Erbakan'ı Büyük Doğu ideolocyasına hizmette akim ve de samimiyetsiz buluyor. Hatta ciddi ağır lafları var; ben bunları dile getirmeyeceğim.

Öncelikle bir yanlışı düzeltelim kardeşim. Üstad başlangıçta Erbakan hakkında müspet bir kanaate sahip. Erbakan'ın hatalarını ve doğruyu kabul etmez tavrını gördükçe kanaati menfiye dönüyor. Ciddi ağır laflar dediğiniz o sözleri de başta değil, Erbakan'ın ruh portresini gördükten sonra söylüyor. Lütfen tarihi süreci yanlış yansıtmayalım.

Üstad, Erbakan'ın siyaset sahnesine girdiği ilk dönemini desteklemiştir, ki İskender paşa cemaati de (M.Zahid Kotku, Esad Coşan hocaefendiler) desteklemiştir (tıklayınız) Lakin hem Üstad, hem İskender paşa cemaati Erbakan'ın davaya zarar veren tutumlarını görünce desteklemekten vazgeçmişlerdir.

Ben de siz gönüldaşlarımla Kadir Mısıroğlu'nun Erbakan hakkındaki yorumlarını paylaşayım. Buyrun izleyiniz:

Kadir Mısıroğlu Milli Görüşü Yorumluyor:

Öncelikle bir yanlışı düzeltelim kardeşim. Üstad başlangıçta Erbakan hakkında müspet bir kanaate sahip. Erbakan'ın hatalarını ve doğruyu kabul etmez tavrını gördükçe kanaati menfiye dönüyor. Ciddi ağır laflar dediğiniz o sözleri de başta değil, Erbakan'ın ruh portresini gördükten sonra söylüyor. Lütfen tarihi süreci yanlış yansıtmayalım.

Üstad, Erbakan'ın siyaset sahnesine girdiği ilk dönemini desteklemiştir, ki İskender paşa cemaati de (M.Zahid Kotku, Esad Coşan hocaefendiler) desteklemiştir (tıklayınız) Lakin hem Üstad, hem İskender paşa cemaati Erbakan'ın davaya zarar veren tutumlarını görünce desteklemekten vazgeçmişlerdir.

Ben de siz gönüldaşlarımla Kadir Mısıroğlu'nun Erbakan hakkındaki yorumlarını paylaşayım. Buyrun izleyiniz:

Kadir Mısıroğlu Milli Görüşü Yorumluyor:

Kıymetli gönüldaşım, başlangıç itibariyle derken sözümün başlangıcını kastettim. Sanırım imla yüzünden yanlış anlama söz konusu. Tabii ki Üstad'ın bidayette Erbakan Hoca'yı tasdik ettiğini biliyoruz. Öyle olmasa davet ettiği konferanslara katılmazdı değil mi? Büyük Doğu'ya hizmetini ya da mensubiyetini istemezdi Erbakan Hoca'dan. Bu hususta yanlış bilgiye sahip değilim. Yanlış anladığınız için yanıtınız yanlış olmuş. Üstad elbette durup dururken Erbakan Hoca'yı ağır sözleriyle töhmet altında bırakmazdı. Demek ki bir evveliyatı var kendi prensiplerine uymayan. Bu hususta benim havadan bu cümleyi yazmış olmamı düşünmemeliydiniz; burada çarpıtma yahut yanlış aksetme kesinlikle muradım değildir emin olunuz.

Paylaştığınız nick için de teşekkür ederiz, istifade ettik.

Meseleyi anladım kardeşim, demek ki söylemek istediğiniz şeyi yanlış anlamışım, öyle bir yazmışsınız ki Üstad'ın bu husustaki görüşünü tam bilmiyorsunuz zannettim. Şimdi mesele anlaşıldı :) Selametle kalınız.

Meseleyi anladım kardeşim, demek ki söylemek istediğiniz şeyi yanlış anlamışım, öyle bir yazmışsınız ki Üstad'ın bu husustaki görüşünü tam bilmiyorsunuz zannettim. Şimdi mesele anlaşıldı :) Selametle kalınız.

Benim ifademdeki eksiklikten kaynaklandı. Neticede yanlış anşılmayı izale etmiş bulunmaktayız, anlaştık. :) Saygılarımla