Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Kureyşi

Kutlu Doğum Afişi

Recommended Posts

Vakfımızca düzenlediğimiz "Kutlu Doğum Programı"nın tanıtıcı el ilanlarını, diğer başlıklarda belirttiğimiz boyutta imandan uzak ilçemizde dağıttığımızda başıma gelen üzücü ve şaşırtıcı olayları anlatmak istiyorum.

İlk olarak, orta yaşlarda bir adam afişe elini uzatıp ne olduğunu sorduğunda "Kutlu Doğum Programı" cevabımdan sonra; "O ne?" diye karşılık verdiğinde "Efendimizin Doğum Günü" olan cevabıma; "Efendimiz kim?" sorusuna karşılık "Peygamber E." diyemeden çekip gitmesi karşılığında üzüntümü üzerimden atmadan;

"Evladım, dikkat et yere atmasın bu kafirler. Doksan yıldır küfürle yönetiliyoruz." dedikten sonra afişi özenle katlayıp yanımdan uzaklaştı.

Bir başkası afişi aldıktan sonra geri dönüp; "bizim M....d ile işimiz olmaz kardeş al şunu." dedi. Arkasından sadece şunu diyebildim.. "İnşaallah, O'nunda seninle işi olmaz.."

Afişlere hızlıca bakıp geri dönen; "Sonradan farkettim, kusura bakma Allah razı olsun." diyen bir vatandaş gönlümüzün hüznünü dağıttı..

Biri yaklaşıp: "Birader, icraat mı var?" diye sorduktan sonra; "Kutlu Doğum" deyince.. "Allah razı olsun. 1Mayıs sandım.. Bıktım koministlerden.. Bende programı kaçırdım diye üzülüyordum." diyerek ayrıldı.

Yerden topladıklarım 5 adet, kırıştırılıp atılan afişleri elimde gören, köpeğini gezdiren açık bir yaşlı bayan;

"Ah evladım. Bende dersane afişi sandım da almadım. Günü ne zamandı.. unutmuştum.. Allah razı olsun." elimdeki kağıtların akıbetini öğrendiğinde "Allah yakar ya. Nasıl atılır bu? Ben şimdiden başladım Ya'sin okumaya. Allah sizden razı olsun." diye uzaklaştığında;

Ne kadar renkten insan varsa, sanki hepsin görmüş gibi akşam ezanı eşliğinde vakfa koyuldum...