Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Cile54

İmam-ı Rabbani (kuddise Sirruh)'den

Recommended Posts

Allahü teâlâ, zâhirimizi ve bâtınımızı, Onun yolunda bulundursun ve duâmıza âmîn diyenleri affeylesin! Âmîn.

Kıymetli yavrum! İnsanların nefs-i emmâresi mevkı' almak, başa geçmek sevdâsındadır. Onun bütün arzusu, şef olmak, herkesin, kendisine boyun bükmesidir. Kendinin kimseye muhtaç olmasını, başkasının emri altına girmesini istemez. Nefsin bu arzuları, ilah olmak, mâbut olmak, herkesin kendine tapınmasını istemek demektir. Allahü teâlâya şerîk, ortak olmayı istemektir. Hattâ nefis, o kadar alçaktır ki, ortaklığa râzı olmayıp, âmir, hâkim, yalnız kendi olsun, herşey, yalnız onun emri ile olsun ister.

Hadis-i kudsîde, Allahü teâlâ buyuruyor ki: (Nefsine düşmanlık et! Çünkü nefsin, benim düşmanımdır). Demek oluyor ki, nefsi kuvvetlendirmek, onun, mal, mevkı', rütbe, herkesin üstünde olmak, herkesi aşağı görmek gibi isteklerini yapmak, Allahü teâlânın bu düşmanına yardım ve onu kuvvetlendirmek olur ki, bunun ne kadar feci, korkunç bir suç olduğunu anlamalıdır.

Allahü teâlâ, hadis-i kudsîde buyuruyor ki: (Büyüklük, üstünlük, bana mahsûstur. Bu ikisinde, bana ortak olmak isteyen, büyük düşmanımdır. Hiç acımadan, onu Cehennem ateşine atarım). [Görülüyor ki, mal, mevkı', rütbe, kumandanlık, şeflik gibi dünya zînetlerini, nefse uyarak değil, Allahü teâlânın emirlerini yapmak ve yaptırmak için ve millete, müslümanlara hizmet etmek için istemelidir. Bu niyet ile istemek ve bunları yapmak ibâdet olur.]

amenna.Rabbim nefsine uyup da enaniyet batağında boğulanlardan eylemesin inşallah...

(Dün nefsimi yendim.ve bir yerde op'luk teklif edildiği halde reddettim :) biliyorum belki çok saçma geliyordur ama bu ilk seferde o kadar hoşuma gitti ki kendimden korktum ve hemen reddettim.halbu ki ne kadar da çok istiyordum :)böyle iyiyiz.Köpek nefsimi hiç değilse bir yerde Tekmeliyeyim)

Evet ! Çok dikkatli olmalıyız.

Ötelerden kulağımıza fısıldanan şu söz ne güzeldir:

Kim dünyanın peşinden koşarsa dünya ondan kaçar.

Kim dünyadan(nefsinden) yüz çevirise dünya ardından gelir

gerçektende gündelik yaşamımızda binbir kılığa giriyor nefsimiz, o nu başımızdan def edebilirsek ne mutlu bize.. o pisliği ayak seviyesinde durdurmak varken boğazımıza kadar batmamaya çalışmalıyız.

ben nefs terbiyesini arslan terbiyesine benzetiyorum.görünürde çok zor olsa bile mümkündür.