Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Kalemdar

Camide Bütün Gün Kur'an Dinleme İmkanı

Recommended Posts

kuran.jpg

Isparta'nın Yalvaç ilçesindeki Yeni Cami'de görev yapan imam Nurettin Kocagöz, namaz saatleri dışında cemaatin birbirini rahatsız etmeden kulaklıklar aracılığıyla Kur'an-ı Kerim dinlemesi için, sabah namazından yatsı namazına kadar yayın yapan bir sistem kurdu.

Camiye kısa bir süre önce atanan İmam Nurettin Kocagöz, İstanbul'daki Topkapı Sarayı'nda Kutsal Emanetler bölümünde yapılan Kur'an-ı Kerim yayınından esinlendiğini anlattı. Kocagöz, caminin ilçe merkezinde olması nedeniyle vakit aralarında da çokça gelen olduğunu, bu nedenle kulaklık ile yayın yapılması fikrini benimsediklerini söyledi. Kocagöz, taşınabilir belleğe namaz surelerini yükleyeceklerini ve cemaatten arzu edenlerin camide oturdukları yerde sureleri ezberleyebileceğini, ayrıca hutbe, vaaz gibi programlarla cemaate İslami bilgiler de sunulacağını belirtti. İleride görüntülü hatim yayını yapmayı planladıklarını ifade eden Kocagöz, cemaatin önce şaşkınla karşılasa bile uygulamayı sevdiğini ifade etti.

Yeter.yeter.yeter.Birisi bu zırvalıklara dur desin.Camilerde cematten başka her şey var.Kiliseleri andıran sıralar,15 kişi 2 safı geçmeyen cemaat için kurulmuş mikrofonlar hoparlörler,minberde orkestra şefinin önündeki partisyon sehpalarını andıran hutbe sehpaları v.s....Bunlar bi'dat değilde nedir.Camide kuran okumak mümkün değilse evinde oku kardeşim evinde dinle.Resme bir bakın gönlünüz ısınıyormu bu resme.

Biraz sağduyu kardeşim birazcık işe olumlu yönden bak hangi camiiyi kiliseye benzettin bilmiyorum. Ben herhangi bir camiide görmedim sıra hiçbir hutbe sehpası da bana başka bir şey andırmadı söylediklerini önce ölç biç tart ne yaparsan yap bi tahlil et sonra söyle.

Biraz sağduyu kardeşim birazcık işe olumlu yönden bak hangi camiiyi kiliseye benzettin bilmiyorum. Ben herhangi bir camiide görmedim sıra hiçbir hutbe sehpası da bana başka bir şey andırmadı söylediklerini önce ölç biç tart ne yaparsan yap bi tahlil et sonra söyle.

Tahlil değil müşahede ettim.Bu yetmezmi.

-Caminin ortasına okuldan getirilen sıralar diziliyor.Sana neyi hatırlatıyor.Nerede bizim medrese kültürümüz.Nerede dizlerimiz kırıp Allahın evinde mahcub şekilde oturuşumuz.Nerede? Kiliselerde sıralara oturup ayin yapar hristiyanlar.Bildiğini zannediyorum.Asrı saadet,selçuklu ve Osmanlı da olmayan bu uygulamalar bidat değilmidir...Tahlile muhtaç mı bu husus? Akıl var izan var.

-Camimizde orkestra şeflerinin önlerinde var olan sehpalardan var.Sırf imam elindeki iki parça kağıdı okurken yorulmasın diye konulmuş.Bİilyormusun.Ben müşahede ediyorum.İçim yanıyor.

Olumlu yönden bakayımda bunun yönü neresi acaba.Diyalog mu reform mu?

Tahlile muhtaç bir konu yok ortada İslam güneş gibi ortada,manzara ortada.

.Arkadaşım.Tunç yürekli çocuk.