Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Ya-Leyl

Duanın Önemi...

Recommended Posts

- “Ben Allah’a (CC) dua etmem.”

Deme, sonra nasıl olsa gelecek gelir; gelmiyorsa olan da gelmez gibi sözlerini de bir mazeret olarak gösterme. Bunlar boş sözdür. Daima dua et. Dua etmek bir vazifedir, görevdir; kulluk icabı sayılır. Dünya ve âhirete ait işlerin için Allah’a (CC) yalvar, dua et ve iste. Haram olmayan, ahlakına bir zarar vermeyecek olan her şeyi O’ndan (CC) talep et. Çünkü Cenab-ı Hakk (CC) bizi dua etmeye teşvik ediyor, emir veriyor:

- “Bana dua edin, icabet ederim. Allah’ın (CC) güzel nimetlerini isteyin, ama o nimetleri birbiriniz için böbürlenme vesilesi yapmayın.”

Dua üzerine Peygamber (SAV) Efendimiz havli emirler vermiştir. Ümmetini dua etmeye teşvik etmiştir. Bunların birkaçını zikretmek yerinde olur:

- “Kabul olacağına inanarak dua edin. Allah’a (CC) yalvaracağınız zaman ellerinizi açınız.”

İş bu Hadis-i Şerifler senin; “dua etmeye lüzum yok. Etsem de gelir etmesem de.”

Şeklinde söylediğin sözlerin yersiz olduğunu gösteriyor.

Daima Allah’tan (CC) iste. Kısmetinde varsa gelir; bu geliş senin imanını arttırır. Duaya alıştığın için halka yüz suyu dökmekten de kurtulursun. Şayet kısmetin değilse yine duan iyi olur, Allah’a (CC) imanın olduğu anlaşılır. Ayrıca bütün hallere karşı sende bir uysallık olur. Asabiyete kapılmadan işlerin kolaylıkla hal yolunu bulursun. Borçlu isen kolaylıkla ödeme yollarını ararsın. Sakin olduğun için herkesin itimadını kazanırsın. Çünkü imanlısın, işlerini Allah’a (CC) bırakıyorsun.

Yaptığın duaya dünyada karşılık verilmese bile ahirette bol ecir alırsın. Günahların, hataların bağışlanır. Allah (CC) kullarına bol ihsanlar yapandır. Acır, dualarını kabul eder.

Duanın kabul olunacağı muhakkaktır. Ya bu alemde ya öbür alemde karşılığı görülür.

şimdi dua vakti...

• Like 2

"Duanız olmasa ne ehemmiyetiniz olurdu?"

Bu lafız beni ilk duyduğumda resmen çarpmıştı. Duasız olur mu hiç?

Olsaydı Hz. Ömer (r.a.)

"-Ben duamın kabul edilmemesi endişesini değil, içimde dua etme isteğinin bitmesi endişesini taşırım" dermiydi?

Hem duayı dünyalık bir talep olarak değil, acziyetimizin zikri olarak telakki edip ibadet makamına yükseltmekte marifet.

Duanı kabul etmeyen Allah sana dua ettirmez....N.F.K

DUA HAYATIN HER ALANINDA OLMAZSA OLMAZDIR; AMA ÖZELLİKLE HASTALIKTA ÇOK BÜYÜK TESİRİ VARDIR... PSİKOLOG FALAN HİKAYE; DUANIN VERDİĞİ TESELLİYİ, MORALİ, GÜCÜ, KUVVETİ NE VEREBİLİR Kİ BU DÜNYADA!...

Üstad’ım bize dua eder misiniz dedi.

Uzak bir yoldan gelmişti. Eserlerini okuduğu Bediüzzaman’ı görmek hayır duasını almak istemişti.

– İnşaAllah (c.c) kardeşim dedi Bediüzzaman:

– Dua ibadetin özüdür. Kulun Rabbine en yakın olduğu andır.

– Adın neydi diye sordu.

– İbrahim diye karşılık verdi misafiri.

Bediüzzaman uzunca bir liste çıkardı ve sonuna İbrahim’in de adını ilave etti.

Listede yüzlerce isim vardı.

– Üstad’ım merak ettim. Bu liste nedir dedi.

Bediüzzaman listeyi başucuna koydu ve şöyle cevapladı:

– Nasıl ki bir yere mektup attığında zarfın üzerine adresi yazarsan gideceği yere doğru gider ve istenilen yere çabuk ulaşır. Aynı şekilde dua edeceğin kimseyi de ismiyle anarsan aynı şekilde Cenab-ıhakkkın dergâhına öyle ulaşır.

İbrahim başını salladı:

– Tamam Üstad’ım dedi.

Bediüzzaman devamla şu dersi verdi misafirine:

– Hem gıyâbî yapılan dua daha makbuldür. Çünkü ben senin ağzınla günah işlemedim sen de bennim ağzımla işlemedin. Cenab-ı Allah (c.c) bir mü’minin diğer mü’min kardeşi için yaptığı duayı kabul eder.

Dua bir iksirdir toprağı gümüş yapar gümüşü de altın yapar.

Ömer Faruk Paksu