Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
AhıskaLı

Üstad'ın Büyük Doğu Dergileri Tekrar Yayınlanıyor.

Recommended Posts

bugün almak için gittim 2 adet starı aldım, her zamankinden ince geldi ve bir baktım ki büyük doğu yok, hemen geri yerlerine koydum ve olay yerinden uzaklaştım. bu şekilde bitmesi çok saçma. topu topu verdikleri 15 sayı civarı... tekrar verirler mi bilmiyorum...

bende gittim almaya olmadığını görünce hayal kırıklığına uğradım. bana öyle geliyor ki Ramazan ayı boyunca verilmeyecek sonra devam edilir...

o kadar reklam yap, tanıtım yap sonra bir anda kes, olacak iş değil. ramazandan dolayı kesintiye uğradığını zanetmiyorum ama keşke öyle olsun.

Arkadaşlar reklamlar yine dönmeye başladı. Yeni döneminde Dersim ve Merhum Menderes'le alakalı yazdıkları falan diyor. Allah razı olsun yine kısmen ara verilse de tamamen mahrum kalmadık. Haberiniz olsun efenim.

• Like 3

bende gittim almaya olmadığını görünce hayal kırıklığına uğradım. bana öyle geliyor ki Ramazan ayı boyunca verilmeyecek sonra devam edilir...

Görev sebebiyle bulunduğum şehirde Üstad'a olan ilgisizlikten midir nedir, bugün Star gazetesi aldığım yerde dört beş tane vardı. Hatta başka yerlerde de dikkatimi çekti bu durum. Galiba reklamlar yetmiyor; yani öğretmenlerinde teşvik etmesi lazım öğrencilere. Hoş, gerçi öğretmenlerin çoğu okumuyorken Üstad'ı, çocukların okumaması normal bir durum olsa gerek..

Bu haftaki dergide hoşuma giden yazılardan birisi, dergi yazarı bir ağabeye gönderilen mektuptu: Siz, kölelik yapıyorsunuz bu adama, yani Necip Fazıl'a diye başlayan ve yazarında taşı gediğine oturttuğu müthiş cevabıyla son buluyordu yazı :)

Zihniyet, tıynet, çap (malum zihniyeti kastediyorum) her devirde aynı mı ne :)

• Like 1

Haydi hayırlısı... İyi bir gelişme olmuş. Önceki bu dergiye yasak koyan zihniyet çöküyor mu ne. Çökse de kurtulsak...

Üstadı tanımayan gençlik bir hayli çok. tanıyanlarda üstadın bir kaç lafına tav olmuş ama fikrine ve çilesine asla çaplı bir şekilde aşina olamamış, olma gayretine girememiş, girmemiş girse de anlamamış çoğullar... keresteci misali Üstad hayranları da git gide artıyor buna da şükür.

Buyuk Dogu muthis bir fikir mucadelesinin adidir, adeta tek kisilik bir ordu! (Mehmet Kisakurek)

Harika bir calisma, cok sanslisiniz, keske banada nasip olsaydi.

arkadaşlar ben başladığından beri dergileri her cumartesi oluyorum. yalnız ramazan ayında ilk cumartesi vermedi gazete dergi bende ramazan boyunca cumartesi günleri gazeteyi almadım vermiyordur diye. daha sonra ilk sayıyı ramazan dan sonra aldım kaçırdığım var mı diye merak ediyorum. bi bilen var mı?

Ben öyle periyodik olarak takip etmedim de bir ara vermediler.Sırf ramazan ayında sanırım. Sonra tekrar reklamlarda dönmeye başlayınca almaya başladım ben de. Baştan beri yaklaşık 3-4 dergi alamadım sanırım. Bugün de dahil :(

Nasıl unuttum bilmiyorum. Yazınızı geç gördüm, gördüğüm gibi dışarıya fırladım ama ne çare geçen geçti. Bugün de anladım sevgimin çapımı. Kendimi affedemiyorum ya.

arkadaşlar ben başladığından beri dergileri her cumartesi oluyorum. yalnız ramazan ayında ilk cumartesi vermedi gazete dergi bende ramazan boyunca cumartesi günleri gazeteyi almadım vermiyordur diye. daha sonra ilk sayıyı ramazan dan sonra aldım kaçırdığım var mı diye merak ediyorum. bi bilen var mı?

ramazandan sonra dört dergi almışım bugün dahil.

Ramazan ayı boyunca verilmedi.Ramazandan sonra ki ilk cumartesi verilmeye başlandı.Ramazandan sonra dört dergi almışsanız elinizde eksik yok demektir...

• Like 1

Gönüldaşlarım 15 Eylülde 'ki Büyük Doğu dergisini maalesef ki unutkanlığım nedeniyle alamadım! Turkuvaz İstanbul anadolu yakası maltepe bölge bayisine sordum yok dediler bu sayısını nereden temin ederim yahut sizde fazla varsa bana ödemeli gönderebilirmisiniz? lütfen yardımcı olunuz arşiv yapıyorum çünkü.

Selamunaleykum gönüldaş,

15 Eylül'de verilen ekten 2 adet mevcut bende.Kalbin temizmiş demek,1 tanesini sana gönderebilirim.adresini bekliyorum..

Allah'a emanet olun

• Like 1

Aleyküm Selam gönüldaş.

Eyvallah çok makbule geçti bu haberin. adresi 'pm' olarak gönderdim Allah razı olsun.

Hayırlı geceler.

Bunu da taramalarım esnasında buldum. Herhalde esamesi okunan yerler daha iflah olmamıştır :)

Necip Fazıl’ı Fena Kızdırmışlar

1345973485-50cd9d62b310e6a2465e938383af3565.jpg

Büyük Doğu Dergisi’nin parasını ödemeyen bayileri dergide açıklıyor..

Kötü bayiler arasında Samsun Vezirköprü de var..

Bu haber Akasyam.com'dan yazdırılmıştır.

Star Gazetesi’nin her hafta cumartesi günleri ek olarak vermiş olduğu Büyük Doğu Dergileri ilgi görmeye devam ediyor..

Büyük Doğu Dergisi’nin altıncı yıl, 27 ocak 1950 tarihli 16. Sayısında Necip Fazıl Kısakürek “Bir Dava Organının Çilesi” başlıklı yazısında, “Belli başlı bir gaye ve davaya bağlı bir neşir vasıtasının, meydana gelmek ve sesini devam ettirebilmek için, bu memlekette, nefsini müdafaya mecbur olduğu hedefler tam 7 tanedir.” diyerek bunları şöyle sıralıyor;

1-Muaharrir

2-Matbaa

3-Kağıt

4-Okuyucu

5-hükümet

6-Suikastçi zümreler

7-Bayi

Üstad bu sıralamanın ve sıradakilerin teker teker tahlilinin ardından 7. Madde üzerinden biraz daha kiyafetli durarak, “7 inci ve sonuncu faktör sizi yere sermeye kâfidir. Bizim gibi yegane sermayesi (hamdolsun) fikir ve imandan ibaret insanların, bütün işlerini döndürmek için kullandıkları 3-5 bin lira da bayilerin elinde kalırsa netice ne olur” diye soruyor.

Ve Üstad, Büyük Doğu’nun altıncı yılında “fakat artık canımıza tak ettiği ve bütün memleket umumi vicdanına karşı da tespiti gerektiği için, içtimai bir dava mahiyetinde ortaya koymayı vazife bildiğimiz muazzam dert; bilet gişesinin yağmacısı bayiler..” diyerek Anadolu’daki kötü bayilerin listesini dergisinde yayınlıyor..

Yayınlarken Büyük Doğuculara bir vazife tevdi ediyor;

“Bunların isimlerini teker teker veriyor, yekün Halide kendilerinden alacağımız olan binlerce lirayı suratlarına fırlatıyor ve şehirlerindeki Büyük Doğucuların hiç olmazsa kendilerine şöyle bir nazar edip, “ Yazıklar olsun, senin gibi adama” demesini istirham ediyoruz. Bunlar her cepheden bozulan memleketlerde, ruhi ve içtimai hastalığın en adi mikroplarıdır”

KÖTÜ BAYİLER

BİRİNCİ SINIF

Hem eski,hem de yeni hesaptan borç ödemiyen ve hiçbir vicdan ve ihtar sesine kulak vermiyen birinci sınıf duygusuzlar ve nasipsiz grupu:

Mustafa Otağ – Dinar

Mustafa Behçet – Pozan’i

Vahit Karabenli – Mecidözü

Ali Çakır – Hayrabolu

Ali Özçınar – Siverek

Zehra Erzincan – Bolu

Mühiddin Kahya – Beşikdüzü

Asım Bakkal – Of

Abdullah Bilgin –Anamur

Şeref Sevim – Gediz

Bahri Bozkurt –Yerköy

İKİNCİ SINIF

Haklarındaki menfi bilgiye rağmen iyi niyet göstererek mecmua gönderdiğimiz halde yeni devremiz içinde paramızın üstüne oturanlar:

Mustafa Ekmekçi – Antalya

Ali Hazar – Antalya

Sadık Külahçı – Kula

İmren Kitabevi – Kırklareli

Ahmet Gücüyener – Keşan

Osman Demirel – Cide

ÜÇÜNCÜ SINIF

Eski hesaptan taktıkları için kendisiyle muamele yapılmayanlar:

S. Nafiz Yeşilova - Antep

Ahmet Demiray – Saranköy

Hüseyin Aşkın – Turgutlu

Sadık Karayiğit – Muğla

DÖRDÜNCÜ SINIF

En eski hesaptan itibaren kötüler grubunun muhterem azasını teşkil edenler, borçlarını ödemeyenler; ve bundan böyle iyi hareket ederlerse alacaklarımızı helal edeceğimizi yazdığımız halde cevaba tenezzül etmiyenler:

Muhiddin Peker - Akçakoca

Hüseyin Ozan – Aksaray, Konya

Mehmet Okumuş – Alaçam

Hasan Yaman – Avanos

Mustafa Öztop – Bayramiç

Adnan Özkaya – Beyşehri

Hamdi – Bozdoğan

Sabah Ergunay – Bulancık

Etem Akça – Buldan

Emin Battal – Buzdoğan

Nail Gürer – Bilencik

Agah Duyusan – Çumru

Cihan Can – Devrek

Necati- Devrekani

Muammer Şen – Eskipazar

Mustafa Öztop – Ezine

Akkaş Hasan – Fevzipaşa

Hasan Hasbi – Havza

Süleyman Demirci – Haymana

Fotoğrafçı Mustafa – Ilgaz

Beşir Akar – Karamürsel

Avni Atakan – Kozan

Necdet Güven – Muratlı

Hilmi Can – Mudurnu

Hoca Hamdi – M. Kemalpaşa

Şefik Şimşek – Lüleburgaz

Hasan Timuçin – Nizip

Mehmet Duldal - Palu

Hasan Yıldırım - Silivri

Kamil Peker – Söğüt

M. Ali Güvendik – Ş. Karaağaç

Ali Karabulut – Şarkışla

Memiş Keleş – Tercan

Ali Yayalar - Uzunköprü

Emin Uysal – Ulukışla

Fazıl Cömert - Vezirköprü

Recep Var – Vize

Şinasi Serbestçi – Yıldızeli

Hasan Dirik – Yalvaç

Yusuf - Zara

SAMSUNAHABER:COM

İstanbul soğuk, İstanbul yağmurlu ve ben almak için seni ellerim üşüyerek gezdim yerleri.

Bd dergisini almak huzur duyuran nadide fiilimdi bugun. Umarım çokça verirler, hep verirler..

Ya leyl ramazanda kaçırmadığıma çok sevindim. iyi haberin için teşekkürler. hala almaya devam ediyorum ama 27 ekim tarihinde kaçırdım kurban bayramına denk geliyodu. şu an elimde sadece o eksik bilgisayar ortamında tarama fotokopi kabul ederim :)tabi o tarihte iki tane alan varsa daha iyi olur :)

Ya leyl ramazanda kaçırmadığıma çok sevindim. iyi haberin için teşekkürler. hala almaya devam ediyorum ama 27 ekim tarihinde kaçırdım kurban bayramına denk geliyodu. şu an elimde sadece o eksik bilgisayar ortamında tarama fotokopi kabul ederim :)tabi o tarihte iki tane alan varsa daha iyi olur :)

Ne demek efendim önemli değil.27 ekimde verilenden malesef elimde bir tane var.Gönül isterdi ki fazla olsaydı da verseydik.Belki iki tane alan bir gönüldaş vermek ister.Tarama işini yapmayı çok istiyorum ama yoğunluktan şartlar el vermiyor.İnşallah halledersek sizede göndereceğim. :)

Bugün herzaman ki gibi gazateyi almak için bayiye gittiğimde,büyükdoğu dergisinin eklerde olmadığını gördüm.Bir yanlışlık vardır deyip başka bir bayiye gittim ama orada yok.Star gaztesinin sayfasına baktım ama herhangi bir açıklama mevcut değil.Artık verilmeyecek midir? Bilgisi,haberi olan var mı?

Ben de temin edemedim. Umarım bu haftaya özel böyle bir durum vardır.