Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
HİÇ

İdamın Geri Getirilme Zamanı Gelmedi Mi?

Recommended Posts

'İdamın geri getirilme zamanı gelmedi mi?'

TBMM Başkanvekili ve Kayseri Milletvekili Sadık Yakut'ta, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden, idam tartışmalarıyla ilgili attığı mesajlarda çarpıcı ifadeler kullandı

Yakut, yaşanan terör olayları ve art arda gelen şehit haberleri sonrasında Twitter'daki hesabına, "İdamın geri getirilmesi tartışılmalıdır" yazdı. Ayrıca "Amerika'da katil olaydan sonra vurularak öldürülürken, biz onbinlerce şehidimizin katilini idamdan kurtarıyoruz" diye twit atan Yakut, takipçilerine, "İdamın geri getirilme zamanı gelmedi mi?" diye de sordu. BDP milletvekillerinin PKK'lı teröristlerle kucaklaşma görüntülerini de değerlendiren Yakut, yeni anayasa çalışmalarına atıfta bulundu ve konuyla ilgili olarak da, "Yeni anayasa çalışmasında terörle bağlantısı olan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılması" diye mesaj yazdı.

http://www.habervaktim.com/haber/260509/idamin-geri-getirilme-zamani-gelmedi-mi.html

• Like 2

Bana pek mantıklı gelmedi, bunu İslami bir rejim için değil de kendi nefsi o şekilde istediği için istediğini düşünüyorum. Diyelim şuan İslamcı bir parti iktidarda(Ne kadar İslami bir söylemi var o da tartışılır) diye böyle birşey istenebilir mi? Şuan Türkiye İslami bir rejimle yönetilmiyor. İslami bir rejimle yönetilmeyen bir devlette, idam cezasını istemek ne kadar İslami olur? Orasını sizin İslami ferasetinize bırakıyorum. Bana göre bu rejimde yapılan yanlış bir açıkalamadır. Diyelim yarın birgün bu ülkede açık açık İslam düşmanlığı yapanlar iktidara geldiği zaman, bu kanuna dayanarak Müslümanları asmayacakları, onlara zulüm etmeyecekleri ne malum? Bence Müslümanları idam yerine İslami bir rejim istemeleri ve istemeden önce de onu hak etmeleri lazımdır. Üstadın Ayasofya Hitabesinde söylediği gibi o zaman bu ülkede iyilik etmiş kötülerin, kötülük etmiş iyilerin de defteri dürülecek.

• Like 1

Katili affetme/kısas hakkı maktulün mirasçısında, velisindeyse (Bakara, 178) bu hak neden gaspolunsun devlet tarafından? Hakkaniyetle uygulandığı zaman "en adil ve suçu önleyici" bir ceza biçimi olduğunu düşünüyorum. Elbette ülkemizde bunun getirisi götürüsü ne olur orası tartışılır..

• Like 2

Bana pek mantıklı gelmedi, bunu İslami bir rejim için değil de kendi nefsi o şekilde istediği için istediğini düşünüyorum. Diyelim şuan İslamcı bir parti iktidarda(Ne kadar İslami bir söylemi var o da tartışılır) diye böyle birşey istenebilir mi? Şuan Türkiye İslami bir rejimle yönetilmiyor. İslami bir rejimle yönetilmeyen bir devlette, idam cezasını istemek ne kadar İslami olur? Orasını sizin İslami ferasetinize bırakıyorum. Bana göre bu rejimde yapılan yanlış bir açıkalamadır. Diyelim yarın birgün bu ülkede açık açık İslam düşmanlığı yapanlar iktidara geldiği zaman, bu kanuna dayanarak Müslümanları asmayacakları, onlara zulüm etmeyecekleri ne malum? Bence Müslümanları idam yerine İslami bir rejim istemeleri ve istemeden önce de onu hak etmeleri lazımdır. Üstadın Ayasofya Hitabesinde söylediği gibi o zaman bu ülkede iyilik etmiş kötülerin, kötülük etmiş iyilerin de defteri dürülecek.

idam cezasının olmasının hem İslami temeli hem de insani temeli vardır. Örnek vermek gerekirse dünyada idam cezasının uygulandığı ülkeler mevcuttur ve bu ülkeler kendilerinden binlerce kilometre ötelere demokrasi götürme iddiasındaki ülkelerdir. İdamın bu ülkelerde uygulanıyor olması insan hayatına verilen değerin bir göstergesi olmakla beraber işlenen suça nispetle o kişinin idam edilmemesinin ise her halükarda o kişi için bir mükafat olmasıdır.

Allahu Teala'nın hem dünya hem ahiret saadeti için insanlığa gönderdiği son din olan yüce İslam dinimizde de ceza hukuku diye bir konu vardır. İslam ceza hukukunda 3 tip ceza vardır. Birincisi had cezalarıdır ki yapılan suçun karşılığında verilecek ceza bellidir. Örnek: içki içene 80 değnek vurulması, hırsızlık yapanın (bütn şartları sağlıyorsa) elinin kesilmesi, zina yapan evli şahsın recmedilmesi gibi. İkinci tip cezalar kısas cezalarıdır. Kısasa kısas tabiri buradan gelir. Bir kişinin gözünü çıkardıysan gözün çıkarılır, kolunu kırdıysan kolun kırılır, birini öldürdüysen öldürülürsün.(tabi bunlarda şahısların affetmesi söz konusu olabilir). Üçüncü tip cezalar tazir cezalarıdır ki bunlar kadıların insiyatifine bırakılmış cezalardır. Ufak tefek suçlar karşılığında verilir. Mesela; asık suratla bakmak, yüksek sesle bağırmak, belli süre hapis cezası, sürgün etmek, vs... bu kapsama girer.

Bu kısa açıklamayı yapmamın sebebi az çok malumat sahibi olmamız içindi. Şimdi; İslam dini öyle muhteşem bir dindir ki bütün insan yapımı sistemlerin üzerindedir. Çünkü Cenab-ı Hakkın kanunlarıdır, yüce yaratıcımızın emirleridir. Hangi yaratılmış mahluk yaratıcıdan daha üstün bir sistem ortaya koyabilir ki(haşa) , olacak iş değildir. Şu olabilir bazı doğruları vardır bünyelerinde ama şunu asla unutmamak lazımdır ki onların belli başlı doğruları da zaten İslamın içinde bulunmaktadır.

Allahu Teala Kuranı Kerimde Bakara Suresi 179. ayette "Ey akıl sahipleri! Kısasta sizin için hayat vardır. Umulur ki (bu hükme uyarak) korunursunuz." buyurarak bu hükümlerin tatbik edilmesi neticesinde bütün bir toplumun kurtulacağına işaret etmiştir. Zaten bu hükümlerin tatbik edildiği dönemlere bakarsanız cinayetlerin, hırsızlıkların yok denecek seviyede olduğunu tarih sayfalarında görürsünüz.

O yüzden bu talep İslamın bünyesinde olan bir taleptir ama dediğiniz gibi müslümanların hasretine de topyekün son verecek değildir. Elbette ki herşeyiyle dinimizin gereklerinin tatbik edilmesini arzularız ki zaten müslüman olarak arzulamak, istemek ve hatta çaba sarfetmek zorunluluğumuz da vardır ama belli başlı hükümlerin de tatbik edilebilme imkanı varken de buna karşı çıkmak veya bunu eleştirmek de bana göre yersiz olmakta. İdamın bile nasıl yapılacağı ne şekilde yapılacağı bunlar bile dinimiz içerisinde açıklanmıştır. İnsanların niye boyn vurulur çünkü bütün sinirler boyundan geçmektedir ve önce bu kısım kesildiğinde insan en acısız şekilde canını vermiş olur....

• Like 1

Usulü, biçimi, şekli, içtihad pratiği, şartları tartışılacaktır elbette... İdamdan daha caydırıcı, adil ve önleyici bir ceza var mıdır bilmiyorum? Bir canı haksız yere, bazen keyfiyane, tavuk öldürme kolaylığında öldürenleri; bir kızın, kadının ırzına geçip onun hayatını söndürenleri; bombalarla insanları havaya uçurup, çoluk-çocuk, genç-yaşlı kim varsa katledenleri ağırlaştırılmış şu kadar yılla, müebbetle cezalandırmak ne kadar adildir?

Yüreği yanana, canı yanana, tecavüze uğrayana, oğlunun bıyıklarını bile terlemeden toprağa gömen analara-babalara sormak lazım bunu. Benim canımı yakan, ocağımı söndüren, parçamı koparan birisini devlette olsa "kıytırık cezalarla" cezalandıramaz.

Bu hak benimdir gardaşım sonuna kadar. Allah'ın (c.c) bana verdiği yetkiyi benim adıma kullandığını söyleyen hâkimler hakikaten millet adına mı karar veriyorlar, bırakalım Allah aşkına !? Bunun cezasını bende veremem tabi; heyet, şura, meclis, mahkeme neyse... Ama onbeş yılla, yirmi yılla, müebbetle değil. Emsal olması için, caydırıcı olması için, önleyici bir sisteme geçilebilmesi için konuşulmalıdır idam.

Bakınız Amerika... Biz bu işgalci ve emperyalist ruhlulardan daha mı adiliz (vatandaşına), yoksa daha mı demokrat? İkiside olmadığımıza göre artık konuşmak, tartışmak gerek diye düşünüyorum. Tabi "ben olsam Kızılay'da sallandırırım" ucuzluğuyla değil...

• Like 2

Kendisinden kıl kadar ayrılınca ortada kalmayacak bir şey varsa o da şeriattır!..

Şeriatın olmadığı bir yerde idam cezasını geri getirirseniz önce müslümanları asarlar!

• Like 3

Kendisinden kıl kadar ayrılınca ortada kalmayacak bir şey varsa o da şeriattır!..

Şeriatın olmadığı bir yerde idam cezasını geri getirirseniz önce müslümanları asarlar!

haklısın horanta kardeş, doğru söze ne denir!