Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Duhâ

Yusuf Ile Züleyha

Recommended Posts

ebru-sanati-ornek-resimleri-7.jpg

Züleyha olmak mi daha zordur yusuf olmak mi ?

Peki ya Zindan olmak ? kimin zindani kimin aydinligidir sizce ?

Bu dünyada Kac Kadin Züleyha ? Rüyalarin hangisi gercekti ?

Yusufu Kuyuya atan Kardeslerimiydi ? peki ya yusufu Zindana attiran,Züleyhamiydi?

Aşk, Züleyha olacağını bile bile... Yusuf'a vurulmaktır. Yusuf olduğunu bile bile... Kuyuya atılmaktır. Kuyu olduğunu bile bile... Yusuf'u saklamaktır. Aşk; hem Züleyha hem Yusuf hem de kuyu... Aşk; olduğunu olabilmektir belki de...

-----------

Yusuf göl, ben göle görüntüsü düşen mehtabın ardındayım...

Yusuf ayna, ben aynaya yansıyan ışığın tayfındayım...

Yusuf sûret, ben sûretten içre aslolanın sevdasındayım...

Nakşı görüp de, nakkaşa nasıl kayıtsız kalayım?

Varlığım ve mahiyetim, nasibim ve görevim

......O'ndan ve O'nun içinse,

O'ndan gelen ışığa gözlerimi nasıl kapayayım???

• Like 1

Sevmeden olmaz,"birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız" diyen peygameberin(s.a.v) ümmetiyiz sözde

"Sevmeden durur mu kalp?

Fıtrata işlenmiş bu şifreyi psikyatrların verdiği uyuşturucularla mı yoksa güzin ablaların taktikleriyle mi çözmeye çalışıyoruz?

Sevmek...Allah'ın emri

Peki niye bu ısdırab?

Her gidiş niye kalpte matem havası?

Çok mu fazla bu duygusallık, bu romantizm? HAYIR değil

Aşk;üzerine herkesin söz söylediği ama kimsenin hakkında en ufak bilgisi olamdığı şu malum konu...

Aşk dedikleri büyük insanların,akıllı delilerin işiymiş.Dünkü yeni yetmelerin ağzında sakız olası değil, her önüne gelene maşuk sıfatı yükleyesi hiç değil...

Leylayla mecnun kerem ile aslı...bunlar populerleşip ismi kalanlar.En büyüğüyse benim efendim(a.s.m) ve Allah (c.c)

Mecnunu sevmek güzel de ya her gün gitmekteyse mecnun,ona çevrilecek her rota tehlikeli ve ölümcülse, bu engin muhabbetin elbet sonu olduğunu hissediyorsa kalp...

Daynaır mı yürek bu kadar eziyete?

Ötelerin sevgisine aç kalbi zamana mekana sığdırmaya çalışmak zulm değilde ne

Aşk güzel şey ama sırası var " bal şifadır lakin yeni doğan bebeğe anne sütü yerine verilse zehir olur"

Sırayı şaşıran kederlere mahkumdur.Allah aşkından önce o muaazam duyguyu cismani suretlere giydirmeye çalışanlar hüsrandadır."

Allah resulü(s.a.v) öğretmiş sırayı önce muhabbetulah sonra hatice annem...

Mecnun gezenin varmış elbet bir leylası da leyla diye kime demişiz durup bir düşünmek lazım.

Aşk sınavında,zorluk aynı sorular farklı kimimizin imtihanı ateştir kimimizin ki barut...

Genel kurallar yoktur bu imtihanda herşey o an ki teslim olabilmişlikte saklı.

Yusuf yüzlünün 3 gömleğiyle imtihan ediliriz hepimiz kolay değildir o üç gömleği taşımak. Biri sabır gömleğidir ki her yiğidim diyenin harcı değildir giymek. Diğeri iffet gömleğidir ancak teslim olanların giyebildiği bir gömlektir üçüncü gömlekse şefaat gömleğidir kalbide yüzü kadar güzel olan yusuflara nasip edilmiş. Herkes tutturmuş bir aşk züleyhanın yusufun suretine duyduğu aşk mı yoksa züleyhayı yusuf a.s gibi cennet ehlinin hanımı yapan aşk mı idrak etmek lazım.

Edebiyat dili olarak her bahsi hüsn-ü talil ile hayra yormkta bir "kukla" da züleyha olmuştur.

Bir düşünün Peygamber'e iftira attı ve yıllarca hapiste yatmasına razı oldu. Bu nasıl aşk? Marazi ve nefsani.. Üstelik Züleyha'nın gençleştiği, Yusuf peyganber'in bu sefer ona (teşbihte hatalar olsun) deli divane olduğu tam bir edebiyat kurmacası. İslam tarihinde buna sağlam mesned yoktur diye biliyorum.

Ennetice; Züleyha'nın aşkının bidayeti sorgulanmalı nihayeti doğru anlaşılmalıdır.

Edebiyat dili olarak her bahsi hüsn-ü talil ile hayra yormkta bir "kukla" da züleyha olmuştur.

Bir düşünün Peygamber'e iftira attı ve yıllarca hapiste yatmasına razı oldu. Bu nasıl aşk? Marazi ve nefsani.. Üstelik Züleyha'nın gençleştiği, Yusuf peyganber'in bu sefer ona (teşbihte hatalar olsun) deli divane olduğu tam bir edebiyat kurmacası. İslam tarihinde buna sağlam mesned yoktur diye biliyorum.

Ennetice; Züleyha'nın aşkının bidayeti sorgulanmalı nihayeti doğru anlaşılmalıdır.

Bu konuyu acmamdaki sebep ilk yorumumdada uzerini cizdigim tek cumleden anlasilacagi gibi Zuleyha'nin sonunda ilahi aska kavusmasidir. Yoksa evet edebi olsun diye binbir hayal ile cok yazilip cizilmis hz. Yusuf hakkinda. Benim bu aldigim kesitlerin ustunde altindada mevcuttu, fakat bilincli bir sekilde asil gayem olan ilahi aska vurgu yapmak icin bu kesitleri aldim.

Zuleyha'nin askinin baslangicini sorgulamak bana dusmez, zaten Yusuf suresinde Rabbim bu durumu apacik aciklamistir, fakat dediginiz gibi bu askin sonudur asil muhim olan.

Yusuf olmak da zor Züleyha olmak da zor. Allah öyle olanların yardımcısı olsun :)