Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Mehmet Memiş

Bedelli Askerlikte Yaş Indirimi

Recommended Posts

Bedelli askerlikten yararlanma yaşı 29'a indirilmesi planlanıyor. Ancak bunun için Başbakan Erdoğan'ın onayı gerekli..

AK Parti'nin Grup Yönetim Kurulu'nda gündeme gelen öneri, ilk MYK toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan'a sunulacak.

AK Parti İstanbul Milletvekili Bülent Turan'ın, bedelli askerlik taksidini zamanında ödeyemeyen ve hiç başvurmayanlara 1 aylık ek süre tanıyan yasa teklifi konuşulurken, İstanbul Milletvekili Mustafa Ataç, AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek, çok sayıda vatandaşın 30 yaş sınırının düşürülmesiyle ilgili talebini gündeme getirdi.

Yaş sınırının 29'a çekilmesi ve bu düzenlemenin Turan'ın teklifine önerge ile eklenmesi gündeme geldi. Toplantıda, bedelli askerlik başvurularının beklendiği kadar olmadığı, yeni düzenlemenin, başvuranların sayısını arttıracağı ve elde edilen gelirin de artacağı saptaması yapıldı.

Yılbaşından önce TBMM Başkanlığı'na verilen yasa teklifi, 30 yaşını doldurduğu halde süresinde başvurmayanlara bir aylık ek süre veriyordu. Başbakan'ın yaş sınırının düşürülmesini kabul etmesi durumunda, düzenleme bu teklife eklenecek.

http://www.tumhaber.com.tr/HaberOku.php?haber_id=119296

Ben yaptım herkes yapsın :shiny:

En iyi askerlik bitmiş askerliktir. Şaka bir yana zor iş. Allahu teala askerdeki kardeşlerimizin yardımcısı olsun.

Kimisi rahat oluyor,kimisi çetin şartlarda bu vazifeyi yerine getiriyor. Bu işin bir standardı olmayınca çok farklı ihtimaller var. Güzel bir vazife ama içindeki güzellikleri bitirmişler maalesef!

Ben yaptım herkes yapsın :shiny:

En iyi askerlik bitmiş askerliktir. Şaka bir yana zor iş. Allahu teala askerdeki kardeşlerimizin yardımcısı olsun.

Kimisi rahat oluyor,kimisi çetin şartlarda bu vazifeyi yerine getiriyor. Bu işin bir standardı olmayınca çok farklı ihtimaller var. Güzel bir vazife ama içindeki güzellikleri bitirmişler maalesef!

Geçenlerde bir askerlik arkadaşımızl Facebook'ta konuşma fırsatımız oldu.

Kendisi "Bölük Çavuşu" idi.

Neyse konuya gelirsek, birkaç klasik hoşbeş sohbetten sonra askerlik anılarına geldi.

Çocuk hala şunu diyordu, çavuş olmasına rağmen, "ciddi anlamda askerde psikolojim bozuldu"

Geçenlerde haberlere de yansıdı, askerde son yıllarda intihar vakaları "şehit" olanlardan daha fazlaydı.

Bence öncelikle devletin bu konuya eğilmesi ve "Mehmetçik" i gerçek anlamda vatan savunmasında görevli konuma getirmesi gerekir.

Senin dediğin gibi güzel ve kutsal bir vazife fakat içerisinde güzellikleri bitirmişler.

Bedelli iş bence insanlarda daha fazla adaletsizlik duygusunu körükleyecektir.

Bu işte göreceli de olsa adaletin olması gerekir.

Çünkü gerçek adaleti sağlamanız, özellikle de bizim gibi toplumlarda çok zordur.

Neyse konuya gelirsek, bir yönüyle baktığımız zaman olumlu bir yönüyle baktığımız zaman olumsuz gördüğüm bir durumdur.

Olumsuz yönü, sürekli "şehit" cenazeleri geliyorken, bazı insanların normalde rahat yapsalar bile bu şekilde bu görevden kaçmaları ikiliğe neden olur.

Olumlu yönüne gelecek olursak, zaten söylediğim gibi bu insanlar askere de gitse, devlete yük olmaktan ve zaman öldürmekten başka hiçbir şey yapmayacaklar.

Bence bunu engellemek için ülkenin bir an önce, profesyonel orduya geçmesi ve bu gibi tartışmaların ebediyyen raflara kaldırılmaları gerekir.

Bu şekilde bir sistem oldukça her zaman biz bunu tartışıyor olacağız.

Devlete 2 türlü yük. Hem işini gücünü bırakıp gidiyor,ekonomiye katkısı ortadan kalkıyor hem de devlet kendisine masraf yapıyor. 1 kişiden 2 kişilik ve hatta kişinin iş durumuna göre belki de 3-4 kişilik kaybı olabiliyor devletin.

askerlerin çoğu hizmet sektöründe rütbelilere hizmet ediyor.

adamlar golf sahasının otlarını yolmak için "ot mangası" kuruyorlardı ve bu manga baharda hergün ot yolmaya gidiyordu. başlarında da "ziraat mühendisi" işin içinde ya...

ekmek fırınının inşaatının başında "gemi inşaatı mühendisi" asteğmen vardı hem de hava üssünde. olaya bak, adam gemici,denizci... bir kere bunu hava asteğmen yapmışsın tutup bir de fırın inşaatından sorumlu tutmuşsun. böyle bir saçmalık nerde var? adam yazık "bilmediğim işlerden yediğim fırçalardan bıktım usandım" diyordu. gemi inşaatı mühendisi ya içinde inşaat kelimesi geçti mi bu adam bilimum inşaat işlerinden anlar,devam...

askerlik bu işte...

askerlik odur ki binbaşı gazinoda diye kantinde tost yapılmaz çünkü kokudan rahatsız olur...

vs,vs,...

Devlete 2 türlü yük. Hem işini gücünü bırakıp gidiyor,ekonomiye katkısı ortadan kalkıyor hem de devlet kendisine masraf yapıyor. 1 kişiden 2 kişilik ve hatta kişinin iş durumuna göre belki de 3-4 kişilik kaybı olabiliyor devletin.

askerlerin çoğu hizmet sektöründe rütbelilere hizmet ediyor.

adamlar golf sahasının otlarını yolmak için "ot mangası" kuruyorlardı ve bu manga baharda hergün ot yolmaya gidiyordu. başlarında da "ziraat mühendisi" işin içinde ya...

ekmek fırınının inşaatının başında "gemi inşaatı mühendisi" asteğmen vardı hem de hava üssünde. olaya bak, adam gemici,denizci... bir kere bunu hava asteğmen yapmışsın tutup bir de fırın inşaatından sorumlu tutmuşsun. böyle bir saçmalık nerde var? adam yazık "bilmediğim işlerden yediğim fırçalardan bıktım usandım" diyordu. gemi inşaatı mühendisi ya içinde inşaat kelimesi geçti mi bu adam bilimum inşaat işlerinden anlar,devam...

askerlik bu işte...

askerlik odur ki binbaşı gazinoda diye kantinde tost yapılmaz çünkü kokudan rahatsız olur...

vs,vs,...

Bu klasik çarpıklıkları dile getirmişsin, ama içerisinde yaşadığın zaman bana bunlar doğal bile geliyordu.

Hemen hemen hiçbir amacı olmayan, tek amacı çoğunun şafağını bitirip evlerine gitmek isteyen ve bunlardan sorumlu olan komutanlardan başka bir ordu bekleme.

Acaba diyordum kendi kendime sadece benim askerlik yaptığım yer mi sadece böyleydi yoksa, heryer mi?/

Aldığım cevaplara göre, hemen hemen Türkiye'nin bütün askeri alanlarında manzara ne yazık ki aynıymış.

Vatanın tehlikede oludğu bir zamanda herkes bana göre, içerisindeki sakladığı cevheri açığa çıkarır.

Önemli olan tehlikede olmadığı zamanlarda, tehlikeye düşürmemek için tedbir almaktır.

1 milyon tane piyade tüfeğine sahip askerle ancak siz 1950'lerde 1960'larda vatanı savunabilirdiniz.

Şimdiki az ama öz bir vurucu kuvvetinize sahip olmanız icap eder.

Bizim gibi şimdiki dünyada asker sayısıyla övünürsen, bu gibi sonuçlara alışacaksın.