Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

İlk bakışta ifade "kudret(in) aşkını" gibi geldi bana, "kudretli aşkı" manasındaysa, "elinize sağlık"... Allah yardımcınız olsun.

Guest TaneR

Öncelikle Tesekkur ederiz.

aşk-ı kudreti derken Manevi bir güçten mi bahsediyorsunuz?

SeLam ve Sevgi İle

evet davut.. Allah rızası için seviyoruz ve inşallah seviliyoruz..

Sandım ki çözeceğim ben bu aşk-ı kudreti.

Uzun bir yol imiş ben faniyim yol ebedi.

çok güzel gülistan,yüreğine sağlık, -her ikisi de kalbi ama- Taner sanırım "ilahi aşk", "beşeri aşk" ayrımını sordu..

aşk-ı kudreti... kudret kelimesinin sonundaki -i, hal eki tahminim. nesne yapan ek.

Sandım ki çözeceğim ben bu aşk-ı kudreti. -- neyi çözeceğim: aşk-ı kudreti çözeceğim.

Tabi şair en doğrusunu bilir :angry:

kudret-i aşk iki arapça kelimenin farsça granerine göre tamlama yapılmış halidir. doğrudan türkçeye çevirdiğimizde aşk kudreti olur. yazanın burda sahiplik eki olan -li yi nasıl verdiğini anlayabilmiş değilim. doğrusu kudretli aşk değil; aşk kudreti'dir. farsçada sıfat tamlamalarıda aynı yolla yapılıyor gibi görünüyor fakat tamamen farklı. bizim aynı gibi görmemiz kullamdığımız abeceden kayneklanmaktadır. her iki tamlama yapılırken de -i kullanılır fakat bunlar telaffuzları faklı -i harfleridir. mevcud abecemiz bu farkı idrake mahal vermediği için mana çarçevesinde bakılır.

fakat eklemeliyim ki burdaki tamlamada nerden yaklaşırsanız yaklaşın mana kudretli aşk anlamı çıkmaz çıkarılamaz. bu kelimeye olmayan bir manayı yüklemek olur ki bu uydurukça bir tavırdır. sakınmak gerekir.

malumatfüruşluğum için özür dilerim. tatmim olmayan arkadaşlar türk edebiyatda farsça tamlamalar konusunda ufak bir araştırma yaparlarsa benim söylediklerime kolaylıkla ulaşabilirler.

selametle...