Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
KURT

Üstadda "rakip"

Recommended Posts

Üstadın bazı şiirlerinde dikkatimi çeken bir ifadedir bu "Rakip" ifadesi.

Örneğin;

"İşaret" adlı şiirinde "Yalnız, "Rakip" ismiyle Allah'ı görüyorum.

"Yakın" adlı şiirinde "Her şey "Rakip" ismiyle onun kurduğu tuzak.

"Rakip" ifadesini kullanmasının sebebi nedir?

Selamlar,

"Rakib", Esma-ül Hüsna'dan ve "bakıp gözeten ve kendisinden hiçbir şey gizlenemeyen" anlamına geliyor.

Şiirlerin akışı içerisinde, yani mısraların anlam bütünlüğü içerisinde mana kazanan bir hal söz konusu... Yani kontekst içinde kullanılması mümkün olan isimlerden birisi Rakib. Fakat "Niçin Rakib de, başka bir şey değil?" diye sorarsanız bir şey diyemem, "tercih meselesi olmalı" deyip takılmadan geçerim. Bir bilgim yok niçin özellikle bu ismin seçildiğine dair. Yalnız "Niçin özellikle bu?" tarzındaki soruları da çok manalı bulmadığımı beyan etmeden edemeyeceğim.

Saygı ve selamlarımla

"Niçin Rakib de, başka bir şey değil?" sorusunun 'niçin Fuzuli kendine bu ismi reva gördü?' sorusuyla eşdeğer olduğunu düşünüyorum.

Üstad'ın özellikle 'rakib' sıfatını kullanmasını şiirdeki ustalığına bağlamak gerek.çünkü Üstad kinaye sanatıyla anlatıma gizemli bir hava katmış.

yalnız rakip ismiyle Allahı görüyorum derken bence şunlar var o mısrada

1.beni koruyup gözeten benim iyiliğimi isteyen bir Rahman var

2.sanatında ve uğraşlarında ustalığını vurguladığını düşünüyorum.

öncelikle teşekkürler.

Birincisi; Rakip kelimesinin esma ül-hüsnâdan olduğunu bilmiyordum, öğrenmiş oldum.

İkincisi; sormuş olduğum soruyu manasız bulmanız da bana manasız geliyor açıkçası. Üstad gibi kelimelere çeşitli anlamlar yüklemekte usta birinin bence o ismi seçmekte bir başka kastı daha vardı. bunun için belki bilen vardır diye görüşlerinize başvurdum.

ben "gözünün üstünde niye kaş var" acayipliğinde bir soru sormadığımı düşünüyorum.

saygılarımla...

Selamlar,

Anlam bütünlüğü içerisinde değerlendirdiğimizde mana sahibi oluyorsa bir isim, "tercih meselesi" deyip geçmek en evlasıdır. Cihat'ın vurguladığı nokta çok isabetli olmuş bence burada. Üstadın Rakib ismine özel bir temayülü bildiğim kadarıyla yok. Bu sebepten böyle deyip geçmek en iyisi olur daha önce söylediğim gibi. Zira bu yoldan bir Bismillah ile çıkarsak, soluğu "'Sanki beni bekleyen bir hayal görüyorum' mısrasındaki hayal kelimesinde Üstad ne anlatmak istemiş, niçin 'hayal'? Malum, o kelimeleri özellikle seçer." gibi bir sualin önünde alabiliriz. Her insanın çeşitli, hatta çoğu zaman farkında olmadığı sebeplerden dolayı eğilim gösterdiği kelimeler olur. Mesela benim temayülüm de temayül kelimesinedir bu aralar, dikkat çekmiştir sanıyorum :) Ha Rakib'e dönersek, daha önce de yazdığım gibi Üstadın Rakib ismine özel bir ilgisi olup olmadığına dair birşey okuduğumu hatırlamıyorum, "Tercih Meselesi"... Hatta "Tamamen Duygusal" da diyebiliriz :) (Ah o eski reklamlar...)

Saygı ve selamlarımla