Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
serdengeçti

Ezana Saygı

Recommended Posts

"Ezana Saygı"

Mekkede Hatice adında bir kadın çok zenginmiş.ayrıca çok iyi biriymiş.bu kadın çöllerin yeşermesi için ALLAHın rızasını kazanmak ve cennete girmek amacıyla mekkeden medineye ağaç diktirmiş.birçok kimsenin hayır dualarını almış.bu kadın öldüğünde mekkenin evliyalarından bir zaat onun cennete mi cehenneme mi gireceğini görmek istemiş. cennette büyük bir derece kazanmış olduğunu görünce bunun sebebinin ALLAH rızası için mekkeden medineye ağaç diktirmesinden mi olduğunu sormuş.hatice ona hayır ben ağaç diktirdiğimde herkesin dilinde idim ve kendimce çok övündüm.ALLAH bana zerre kadar sevap vermedi demiş.bunun üzerine evliya neden bu kadar derecesinin yüksek olduğunu sorunca hatice ben ezan okunduğunda bütün işimi bırakır,sadece ezan dinlerdim bu ezana saygımdan dolayı büyük derece sahibi oldum demiş

Ezan ile ilgili Genel bilgi :rolleyes:

Ezan sözlükte, duyurmak, bildirmek, ilan etmek, çağrıda bulunmak anlamına gelir.

Terim olarak; kendine mahsus mübarek kelimelerle müslümanlara farz namazların vaktini bildirmek için okunan özel sözlere denir.

Ezan okuyana müezzin, ezan okunan yere mi’zene, ezan okumaya da te’zin denir.

Bilindiği gibi ezan, müslümanlara beş defa namaz vaktini bildirmektedir. Dünyanın her tarafında mü’minlerin bulunduğunu ve namaz vakitlerinin her bölgede ayrı zamanlarda girdiğini düşünürsek; yeryüzünde ezansız geçen bir ânın bile olmadığını görürüz.

Ezan okumak; Şafi, Maliki ve Hanefi mezhebine göre beş vakit namaz için, kendi memleketinde olsun seferde olsun, tek başına veya cemaatle, vaktinde veya kaza olarak kılınsın sünneti müekkede’dir.

Hanbeli mezhebinde ise hür ve mukim olanlara farz-ı kifayedir.

Ezanın meşrûiyyeti; Kur’an, sünnet ve icma ile sabittir.

Kur’an-i Kerim’deki şu iki ayet ezanla ilgili olarak değerlendirilmektedir:

“Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrıldığınız zaman Allah’ı anmaya koşun.”(1)

“Namaza çağrıldığınızda onu alaya ve eğlenceye almayın.” (2)

Ayrıca şu ayette de ezana güzel bir işaret olduğu alimlerce belirtilmiştir:

“Allah’a çağırıp iyi işler işleyenlerden daha güzel sözlü kimdir?”(3)

Bu ayetler ve aşağıya kaydettiğimiz hadislerle sünnet uygulaması göz önünde bulundurularak, ezanın meşru (şeriata ait bir husus) olduğu bütün müslümanlarca inkarsız, tereddütsüz kabul edilmiş ve icma-i ümmet hasıl olmuştur.

Sapıklık çağrılarına karşı tevhid, hidayet, hak ve adaletle çağrı, şirkin hükümranlığına karşı bir başkaldırı, namaza, kurtuluşa, cennete, nimetlere, mükemmelliğe davet olan ezan gayet önemli bir İslâmî semboldur.