Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
ARIYORUM

Şiirlerin Bestelenmesi

Recommended Posts

Üstadın en ünlü şiiridir.

Bu şiiri bilmeyen yoktur.Şarkısı bile var.(FUNDA ARAR)

Gerçi şarkısına ne gerek vardı. Hangi akla hizmet şarkısını da yaptılar anlayamadım.

Selametle

Selamlar,

ARIYORUM, henüz download kategorisini arama şansın olmadı galiba :) Neyse, bir ara incelersin artık ;)

Bahsettiginiz hanimin siiri katlettigini soyleyebiliriz, fakat Aykut Kuskaya'ninki daha basarilidir.

Genel olarak ustadin siirlerinin bestelenmesine gelirsek;

Bu tarz hareketler Ustadin sistemce kesilmeye calisilan sesinin duyulmasina yardim eder. Ondan birkac gomlek asagidaki sairlerin siirleri bile bestelenirken Ustad'in atlanmasi hos degildir. Ayrica Ustad'in ozellikle Islam davasini savundugu siirlerinin bestelenmesi Muhafazakar kesim icin de hos bir durum olur.

Muhafazakar kesimin muzik isinde pek basarili olmadigini soyleyebiliriz. Ustad gibi oldukca etkileyici ve guzel yazan sairlerin degerlendirilmesi buyuk bir avantaj olabilir. Muzik alaninda da sesini duyurmasi gerekir muhafazakarlarin... O sesin gur cikmasini Ustad gibi kimseler yardimiyla basarabilir. Unutturulmaya calisilan Ustadin da hatirlanmasi acisindan faydali olur bunlar.

Saygi ve selamlarimla

selam

şiirlerin bestelenmesi tartışılabilir bi konu ama bence üstad bu davayı savunurken kemmiyetten ziyade keyfiyet vardı neredeyse herkesin sustuğu bir zamandı üstad ve bir avuç adam kucakladı bu ateşten davayı o yüzden bu şiirlerin şarkı halinde şuursuzca dinlenmesine karsıyım ben bize de lazım olan keyfiyet kafa sallıyarak bu şiiri algılayacak adama ihtiyacı yok bu davanın milli marşımızı da bestelemek hangi akla hizmet böyle olması gerekmiyor

bence akustiği bozuluyo ( yani ne demek tam bilmiyorum ama)

Selamlar,

Besteler yeri gelir şuur kazandırır. Aşka getirir insanı...

Komünistlerden örnek vereyim... Ciao Bella mesela... Sözleri etkileyicidir fakat besteyle bu özelliği daha üst seviyeye çıkar.

Komünistler müzik silâhını mükemmel kullandılar bu ülkede. Görüşlerini empoze etmede büyük katkısı oldu müziğin. Edebiyat alanında muhafazakar kesim kadar başarılı değillerdi, hatta arada büyük bir kalite farkı vardı; fakat bu açıklarını müzikleriyle kapatmaya çalıştılar, bir yere kadar başarılı da oldular diyebiliriz. Muhafazakar kesimden pek çok kimse hala komünist şarkıları dinler. Alternatif oluşturulamaz mı? Elde mükemmel güfteler varken, bu denli uzak duruş niye...

Bu arada konu baya sapmış oldu böylelikle, bu konu hakkındaki son mesajımdır. :) İstenirse farklı bir bölümde, farklı bir başlık altında buluşabiliriz efendim, hoşça kalınız... ;)

Saygı ve selamlarımla

Şarkı olarak baktığımda

Sözlere fazla dikkat çekileceğini sanmıyorum.

Arkadaşa katılıyorum.

Bu arada :) ;) download sayfasını da ARADIM.

Ama dinlemedim şarkıyı.

Bence üstad çok güzel okuyor. Teknoloji de malumunuz gelişti.

Muhafazakar kesim illada bu alanda bişeler istiyorsa üstadın sesini değiştirmeden arkaya enstrümantal bir müzik koysun. Albüm yapsın şiirlerini. Şiir albümü.

Satılmaz mı? Bence bu daha mantıklı. Almaz mısınız?

Selamlar,

Yapılmadı mı?

Download sayfamızda yayınlananları Üstad'ın misafir odasına konmuş bir ses kaydedicisiyle kaydedip, Sound Forge'la altına bir fon döşeyerek mi yayınladık?

Saygı ve selamlarımla

Selamlar,

"Şiir yorumları" kategorisindeki Kaldırımlar şiirine ait başlıkta başlayan ve üstadın şiirlerinin bestelenmesiyle ilgili bulunan tartışmanın, "şiir yorumları"nı sabote etmemesi için ilgili mesajlar buraya taşınmıştır. Tartışma bu başlık altında devam edecektir.

Saygı ve selamlarımla...

Üstadın şiirlerini herhalde Aykut abimiz bestelemeseydi ben kolay kolay okumazdım yine okumamış oldum ama dinledim ve anladım.Bestelenmiş şiirlerin benim gibi şiirdan uzak olanlara çok faydası var .Bazısı şiiri okumaktan hoşlanır bazısı da benim gibi böyle bestesi yapılmış halini dinlemekten hoşlanır.Şiirlerin şuursuzca dinlenmesi meselesine gelince o sizi bağlar ,ben tercihimi özellikle şiirlerde bestelenmiş halini dinlemekten yana kullanıyorum.

Saygılar...

bu arada ARIYORUM download sayfasını buldun mu tam anlamadım,forumda aramadın inşallah:D

Tessüf ettim.

Bulduk herhalde.

NFK Fan eyvallah.

Benim kastettiğim yeniden bir albüm olarak çıkartılması. O sayfadakileri dinlemiştim önceden eski onlar biraz.

Gereksiz bir tartışma oldu. Hepsini unutun.

Saygılarımla.

"Sonsuzluk kervanı, peşinizde ben" dizesiyle başlayan Sonsuzluk Kervanı şiirinin tamamı da Hasan Sağındık tarafından bestelenmiş ve son albümü Bitsin Seninle'de (Sera Yapım) yer alması amacıyla aranjesi ve sanatçı okuması tamamlanmış, ancak Kısakürek'in varisinin müsaade etmemesi üzerine albüme girememiştir. Şahsen benim dinleme imkanı bulabildiğim bu beste ve aranjesi Necip Fazıl şiirine yapılmış en farklı çalışmalardan birisiydi. İçinde deneysel açılımlar taşıyan bir aranjeyle tasarlanmış olan beste, Sağındık'ın yorumundaki gizemli ve davudi tını ile de dinlenmeye değer bir eser olmuştu."

( Selçuk Küpçük - Necip Fazıl'ın Bestelenen Şiirleri )