Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Çilekeş

Şeriat Gelirse Ne Yaparım

Recommended Posts

Şeriat gelirse ne yaparım

23 Temmuz sabahı AKP sandıktan "tek parti" olarak çıkarsa ne hissedeceksiniz?

Bu hesapla "Türkiye’ye şeriat rejimi mi gelmiş olacak?"

Aksini de düşünelim.

23 Temmuz sabahı AKP sandıktan oyları azalmış olarak çıkarsa, "İslami rejim tehlikesi" bertaraf edilmiş mi olacak?

Bu ülkeye "şeriat" gelirse ben ne yaparım?

Yani benim, eşimin, kızımın, annemin, kardeşlerimin hayat tarzını değiştirmeye yeltenen bir rejim gelirse demek istiyorum.

Ya bu ülkeyi terk ederim.

Ya da hayatımda elime silah almadığım halde, hayat tarzımı korumak için ölümüne bir mücadeleye girerim.

23 Temmuz sabahı böyle bir karar almak zorunda kalabilir miyim?

İşte o noktada yakın çevremdeki çok insandan ayrılıyorum.

Türkiye 23 Temmuz sabahı böyle bir riskle uyanmayacak.

* * *

Öyleyse sorun ne?

Miting meydanlarındaki insanlar neyi temsil ediyor?

İşte tam bu sorunun cevabını üç yıldır AKP’nin bütün etkili yöneticilerine anlatmaya çalışıyorum.

O insanların rejim endişesi var.

O insanların çok samimi korkuları var.

Ve bu ülkenin başbakanı, Meclis başkanı, cumhurbaşkanı olan insanlar meydanlara dökülen bu milyonlarca insanın korkularını, endişelerini anlamaya çalışmak zorundadır.

Erbakan evlerinde ışıklarını yakıp söndüren insanlar için "Glu glu dansı yapıyorlar" demişti.

Susurluk endişelerini "Fasa fiso" olarak değerlendirmişti.

Çok yanlış.

Ben, bir gazete yöneticisi olarak, Hürriyet’in okurlarından gelen her tepkiyi, her endişeyi çok dikkatle izliyorum.

"Üç beş azgın azınlık" diye bakmıyorum.

Oradaki sahiciliği, gerçekliği ölçmeye çalışıyorum.

Siyasi partilerin de bunu yapması lazım.

Dün iki gazetede iki ayrı anket yayımlandı.

Biri Vatan Gazetesi’ndeydi.

"Yarın seçim yapılsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna verilen cevaplar şöyleydi:

AKP yüzde 29.6; CHP yüzde 19.2; DP yüzde 15.3; MHP yüzde 10.3.

Aynı gün Yeni Şafak Gazetesi’nde yayınlanan anketin sonuçları ise şöyle:

AKP yüzde 38.3; CHP yüzde 14.7; DP yüzde 7.9; MHP yüzde 5.3.

Gördüğünüz gibi iki anket arasında AKP açısından 9 puana yakın bir fark var.

Daha önemlisi, Vatan’ın anketine göre AKP geriliyor, Yeni Şafak’ınkine göre ilerliyor ve tek başına iktidar.

Öyleyse 23 Temmuz sabahı hangi duyguyla uyanacağız?

Onu bilemem, ama AKP’yi ve Başbakan Tayyip Erdoğan’ı, laiklerin "Hayatını karartacak" bir siyasetçi olarak gören insanlara bir başka şeyi hatırlatmak istiyorum.

Vatan Gazetesi’nin anketinde çok ilginç iki soru ve ondan da ilginç iki sonuç var.

"Türkiye’nin sorunlarını hangi siyasetçi ve hangi parti çözebilir?"

Ankete cevap verenlerin yüzde 40.3 gibi ezici bir çoğunluğu "Tayyip Erdoğan çözebilir", yüzde 42.7’si de "AKP" diyor.

"En iyi Deniz Baykal çözebilir" diyenler yüzde 9.3, "CHP çözebilir" diyenler ise yüzde 11.5’te kalıyor.

* * *

Demek ki, AKP, sırf yarattığı korku nedeniyle alabileceği oyu alamıyor.

CHP ise yine aynı korku sayesinde alması gerekenden fazla oy alıyor.

Öyleyse ne yapmalı?

AKP ve Erdoğan meydanlardaki insanların korkularını küçümsemeyecek, onları yatıştıracak bir çizgi izlemeli.

CHP de insanlara "Bu ülkeyi en az Erdoğan kadar iyi yönetebileceğini" ispatlamalı.

Bana kızmayın. "Piyaniste ateş etmeyin."

23 Temmuz sabahı AKP inse de çıksa da bu muhasebeyi yapacağız...

-------------------------------------------------------------------------

bu başlığı yazarlar bölümüne açmak istemedim..zira bu adam oraya layık değildir..sizden ricam bu yazıyı defalarca okumanız ve daha sonra başörtüsüne karışılıp okullara alınmayan bacılarımızı,islami elbiseler giydiğinden karafatma,yobaz,mürteci diye yaftalanan ve her fırsatta hayat tarzlarını değiştirmeye çalıştıkları abilerimizi,ablalarımızı düşünmenizdir.....bu arada ertuğrul özkök ü ilk defa takdir ettiğimi söylemeliyim,bu yazdıkları hayat tarzlarına müdahele edilenlere ders olsun...

selam ve dua ile...

bazı sözler vardır bazı cümleler vardır bu cümleler herkesin yüzünde bir gülümseme oluşturur pekçok insana hoş gelir

populist söylem dedikleri bu üslubu genelde nutuk atmayı seven insanlar kullanır konuşmalrında ideal devlet ideal toplum yapısı vardır herşeyi çok güzel ifade ediyormuş gibi görünürler ama n-f-k com gibi bir siteye üye olan kişiler üstad necip fazıl az çok okudukları için bazı şeyleri ayırt etme becerileri yüksek olur diye düşünoyrum son aylarda ortalıkta dolaşan bu cümlelerin sahibinin kim olduğunu merak ediyordum derya sazak emin çölaşan m.ali birant gibi isimler geliyordu demek özkökmüş...

özkök ün söylediği kullandığı bu ifadeler yapılan zulmü kapatmak ve kendi düşüncelerindeki bir avuc şerefsizi (ki bunlar denildiği milyonları buluyor artık ancak bu milletin iradesini temsil edemeycek kadar da azdır) magdur durumda göstermek şahsiyetine degr verdiğim abdullah gül bey e de bu soru soruldu (buna benzer bir soruydu) ve şu cevabı verdi eger insanların böyle bir endişesi varsa bizimde bu nktada yanlışımız eksiğimiz vardır kendimizi iyi anlatamamışız....çok kibar bir cevap.

bana kalırsa kimsenin şeriat gelir diye bir endişesi yok onlar sadece hazmedemiyorlar bizler dindar olmaya çalışan islamı özümsemeye çalışan insanlar maymun gibi boyanıp orasını burasını açıp sokaklarda kahkaha ata ata bir bayana yakışmayacak ifadeleri tekrar tekrar bağırarak dolaşan kızlara elinde bira şişesiyle parkları dolduranlara ortalık yerde fuhuş yapanlara bize aykırı bir durum da olsa tahamül ediyoruz çocuklarımızı yegenlerimizi böyle bir ortamda yetiştiriyoruz ama karışmıyoruz sonra adımız yobaz oluyor

ama onlar şeriat gelir diye korkuyoruz diyenler var ya onlarda biliyor ki bu ülkede rejim tehdit altında değil onların derdi islamı yok etmek biz bu ülkede yaşayan farklı fikirlediki insanları hazmedebiliyoruz ancak onlar başörtüsü kullanan 16 yaşında masum bir kızı hazmedemiyorlar onlar cuma namazına gitmemeleri için ögle arası tatilini bile nasıl kullanıldığı konusunu araştırıyor bunların tek bir amacı islamı bu ülkede yok etmek bizler onlara batıyoruz hani bizimde bu noktada islamı ne kadar yaşadığımız ve onların korkuttuğumuz tartışılır ancak bu adamlar bu ülkede islam adını anılmayacağı güne kadar butür ifadeleri kullanacaklar

neymiş onların korkusu varmış da sagduyulu olacakmışız zaten hep biz sagduyu gösteriyoruz bugün bu ülkede allahın emrini yerine getirdiği için insanlar okullara devlet dairelerine alınmıyor bugün allahın adını andığı için cezaevinde yatan insanlar var bunların üsütüne kapatmakla kalmıyorlar bir yandan da hucuma devam ediyorlar

BEN RADİKAL BİRİ DEĞİLM SIRADAN BİR GENCİM BAZEN BÖYLE KENDİMDEN GECERİM AF BUYURUN

ALAKALI ALAKASIZ BİR YERDEN GİRER ÇIKARIM ÜSTADIN ANLATIĞI BİR OLAYLA MESAJIMI TAMAMLAYACAĞIM ALAKA YOK GBİ GELEBİLİR:

ANKARA YENİŞEHİRDE BÜYÜMÜŞ VE MUHTEMELEN ORADAN HİÇ ÇIKMAMIŞ BİR ÇOCUK YENİŞEHİRDE BİR İMAM GÖRÜYOR ÇOCUK BAGIRMAYA BAŞLIYOR TÜRK PAPAZI TÜRK PAPAZI DİYE

ÜSTAD DİYORKİ ANKARA YENİ ŞEHİRDE CAMİ YOK ÇOCUĞUN ŞAŞKINLIĞINI ANLAYABİLİYORUM ÇOCUK İMAMI BİLMEYEBİLİR AMA PAPAZI NEREDEN BİLİYOR

BENDE DİYORUM Kİ PAPAZI ÖĞRETEN ANLATAN ZİHNİYET İMAMI ZATEN ANLATMASI BEKLENEMEZ BU ADAMLARIN İSTEDİĞİ KURMAK İSTEDİĞİ TÜRKİYE BU İŞTE ONLARIN TÜRKİYESİ BU.

bazı sözler vardır bazı cümleler vardır bu cümleler herkesin yüzünde bir gülümseme oluşturur pekçok insana hoş gelir

populist söylem dedikleri bu üslubu genelde nutuk atmayı seven insanlar kullanır konuşmalrında ideal devlet ideal toplum yapısı vardır herşeyi çok güzel ifade ediyormuş gibi görünürler ama n-f-k com gibi bir siteye üye olan kişiler üstad necip fazıl az çok okudukları için bazı şeyleri ayırt etme becerileri yüksek olur diye düşünoyrum son aylarda ortalıkta dolaşan bu cümlelerin sahibinin kim olduğunu merak ediyordum derya sazak emin çölaşan m.ali birant gibi isimler geliyordu demek özkökmüş...

özkök ün söylediği kullandığı bu ifadeler yapılan zulmü kapatmak ve kendi düşüncelerindeki bir avuc şerefsizi (ki bunlar denildiği milyonları buluyor artık ancak bu milletin iradesini temsil edemeycek kadar da azdır) magdur durumda göstermek şahsiyetine degr verdiğim abdullah gül bey e de bu soru soruldu (buna benzer bir soruydu) ve şu cevabı verdi eger insanların böyle bir endişesi varsa bizimde bu nktada yanlışımız eksiğimiz vardır kendimizi iyi anlatamamışız....çok kibar bir cevap.

bana kalırsa kimsenin şeriat gelir diye bir endişesi yok onlar sadece hazmedemiyorlar bizler dindar olmaya çalışan islamı özümsemeye çalışan insanlar maymun gibi boyanıp orasını burasını açıp sokaklarda kahkaha ata ata bir bayana yakışmayacak ifadeleri tekrar tekrar bağırarak dolaşan kızlara elinde bira şişesiyle parkları dolduranlara ortalık yerde fuhuş yapanlara bize aykırı bir durum da olsa tahamül ediyoruz çocuklarımızı yegenlerimizi böyle bir ortamda yetiştiriyoruz ama karışmıyoruz sonra adımız yobaz oluyor

ama onlar şeriat gelir diye korkuyoruz diyenler var ya onlarda biliyor ki bu ülkede rejim tehdit altında değil onların derdi islamı yok etmek biz bu ülkede yaşayan farklı fikirlediki insanları hazmedebiliyoruz ancak onlar başörtüsü kullanan 16 yaşında masum bir kızı hazmedemiyorlar onlar cuma namazına gitmemeleri için ögle arası tatilini bile nasıl kullanıldığı konusunu araştırıyor bunların tek bir amacı islamı bu ülkede yok etmek bizler onlara batıyoruz hani bizimde bu noktada islamı ne kadar yaşadığımız ve onların korkuttuğumuz tartışılır ancak bu adamlar bu ülkede islam adını anılmayacağı güne kadar butür ifadeleri kullanacaklar

neymiş onların korkusu varmış da sagduyulu olacakmışız zaten hep biz sagduyu gösteriyoruz bugün bu ülkede allahın emrini yerine getirdiği için insanlar okullara devlet dairelerine alınmıyor bugün allahın adını andığı için cezaevinde yatan insanlar var bunların üsütüne kapatmakla kalmıyorlar bir yandan da hucuma devam ediyorlar

BEN RADİKAL BİRİ DEĞİLM SIRADAN BİR GENCİM BAZEN BÖYLE KENDİMDEN GECERİM AF BUYURUN

ALAKALI ALAKASIZ BİR YERDEN GİRER ÇIKARIM ÜSTADIN ANLATIĞI BİR OLAYLA MESAJIMI TAMAMLAYACAĞIM ALAKA YOK GBİ GELEBİLİR:

ANKARA YENİŞEHİRDE BÜYÜMÜŞ VE MUHTEMELEN ORADAN HİÇ ÇIKMAMIŞ BİR ÇOCUK YENİŞEHİRDE BİR İMAM GÖRÜYOR ÇOCUK BAGIRMAYA BAŞLIYOR TÜRK PAPAZI TÜRK PAPAZI DİYE

ÜSTAD DİYORKİ ANKARA YENİ ŞEHİRDE CAMİ YOK ÇOCUĞUN ŞAŞKINLIĞINI ANLAYABİLİYORUM ÇOCUK İMAMI BİLMEYEBİLİR AMA PAPAZI NEREDEN BİLİYOR

BENDE DİYORUM Kİ PAPAZI ÖĞRETEN ANLATAN ZİHNİYET İMAMI ZATEN ANLATMASI BEKLENEMEZ BU ADAMLARIN İSTEDİĞİ KURMAK İSTEDİĞİ TÜRKİYE BU İŞTE ONLARIN TÜRKİYESİ BU.

eyvallah mükemmel bir yazı.keşke bütün kendinden geçmeler böyle olsa.onların amacına gelince islamı cami ev arasına sıkıştırmaya çalışıp topyekün adaletiyle tefekkürüyle cihadıyla iyiliği tavsiye kötülükten meniyle islamın yaşanmasına engel olmak