Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
hsyn70

Üstad'ın Bir Komüniste Cevabı..

Recommended Posts

Bir gün bir komünist güya düşünme istidadında biri, bana dedi ki:

"-İslam'ı takdir ediyorum, her şeyiyle harika..."

"-Eeee!...."

"-Ama iktisadi doktrini yok!..."

O komüniste dedim ki:

"-Sana birşey söyleyeceğim şimdi, herşeyi anlayacaksın. Tıpkı bir elmadaki erimiş lezzet gibi... İslamda bütün iktisadi dava (ama onu çözebilmek, lifini bulabilmek lazım...) maden suyunda demir gibi; bünyede erimiş olarak mevcuttur. Ne mutlu onu görebilene!...

"Beninki benim, seninki de senin!..." Bu ŞERİATTIR.

İkincisi "Seninki senin, benimki de senin!..." Bu TARİKATTIR.

Üçüncüsü:"Ne seninki senin ne benimki benim... Herşey Allah'ın.." Bu da HAKİKATTIR.

Komünist muhatabım o kadar tahassüs sahibi oldu ki, gözleri yaşla doldu. Fakat, ne inceleyen, ne soran, ne ayıklayan, ne bakan, ne eden var bu memlekette. Sadece mağrur bir cehalet.

(Dünya Bir İnkılap Bekliyor eserinden alıntı...)

"Beninki benim,seninki de senin!..." Bu ŞERİATTIR.

İkincisi "Seninki senin,benimki de senin!..." Bu TARİKATTIR.

Üçüncüsü:"Ne seninki senin ne benimki benim...Herşey Allah'ın.."Bu da HAKİKATTIR.

Bunu hiç duymamıştım. Çok güzel

Sağolasın :)

Komünist muhatabım o kadar tahassüs sahibi oldu ki,gözleri yaşla doldu.Fakat,ne inceleyen, ne soran, ne ayıklayan, ne bakan, ne eden var bu memlekette.Sadece mağrur bir cehalet.

Evet,sözler de ancak anlayabilen feraset sahibi insanlara etki ediyor.Şeyh Sadi ne güzel söylemiş:Bildiklerin ancak karşındakinin anlayabildiği kadardır.

kafa kıran bi üçlü yapmış üstad. + Dünya bir inkilap bekliyor adlı kitabı üstadın mutlak surette okunması gereken bir kitaptır

okuyan arkadaşlarım bilirler= ''ihtilal'' vardı birde!

Beninki benim,seninki de senin!..." Bu ŞERİATTIR.

İkincisi "Seninki senin,benimki de senin!..." Bu TARİKATTIR.

Üçüncüsü:"Ne seninki senin ne benimki benim...Herşey Allah'ın.."Bu da HAKİKATTIR.

veribilecek cevapların en güzeli desek?..Allah razı olsun Hsyn

Değişmez ölçü bizi yaratanın bize bahşetmiş olduğu ilahi nizamın kendisindedir.Şeriat-tarikat-hakikat...Hepsi bir derinlik ister.Gittikçe artan bir derinlikle anlayabiliriz bunların hakikatini.

Üstadımızın dünya bir inkılap bekliyor eserinde geçen bu mevzu aslında öncesi ve sonrası ile ele alınınca daha tafsilatlı anlaşılır. Bizler İslam nizamının herşeyi kuşattığını ve herşeyin islamda olduğunu söylüyoruz. Ve diyoruz ki "Ne varsa İslam."

İşte üstad yeni bir neslin inkılabını beklerken ilk başta herşeyi İslamda gören/bilen cemiyet fertlerine sesleniyor.Bu iktisat meselesi de olsa, namaz meselesi de olsa,kadın veya erkek meselesi de olsa değişmez.Herşeyi herşeyi ile islamda görmek ve o ulvi yolda sabitlenmek.Dimdirek olmak,dosdoğru olmak.

aslında fazla soze gerek yok ustad son noktayı koymus fazla söze ne hacet üstadın öyle sözleri vaaarki bu sözleri 1 kac gun dusunsek soylemek ıcın ıcın yınede kelımelerı bır araya onun kadar guzel getıremyız yazı cok guzeldı yazan arkadasa bızlere aktardıgı ıcın cok tesekkürler

aslında fazla soze gerek yok ustad son noktayı koymus fazla söze ne hacet üstadın öyle sözleri vaaarki bu sözleri 1 kac gun dusunsek soylemek ıcın ıcın yınede kelımelerı bır araya onun kadar guzel getıremyız yazı cok guzeldı yazan arkadasa bızlere aktardıgı ıcın cok tesekkürler

aman efendim aman sizleri burda görmek ne büyük şeref :rolleyes:

katılımınızın sürekli olmasını temenni ediyorum...

ey be üstad bir insana eli bile kaldırmadan ne güzel adam dövüyorsun allah mekanını cennet eylesin

bunu konferansında dinledim üstadın ses kaydından salon bir inliyorki allah allah ya yok böyle bir şey