Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
ToKSiN

Halit Ertuğrul

Recommended Posts

S.A.

Evet Halit Ertuğrul deyince akla hemen (en azından benim aklıma) Kendini Arayan Adam gelir. Kendini Arayan Adam, Allah'a inanmayan, bu uğurda savaşan bir adamın Hakk yoluna girişini anlatıyor. Gerçekten iman tazelemek ve kuvvetlendirmek için okunması gereken bir kitap.

Bu arada "Yaşanmış Bir Hikaye" olduğu söyleniyor. Bana çok mucizevi geldiği için belki inanamıyorum yaşanmış olacağına ama günahını da almak istemiyorum tabi yazarın :) Bu konu hakkında bilginiz varsa ve bu bilgiyi bizden esirgemezseniz çok memnun oluruz...

Selametle...

W.A.S,

http://www.google.com.tr/search?hl=tr&q=%2...6kkaya%22&meta=

Adresi sanırım size bazı fikirler verecektir.

Halit Ertuğrul'un bir kitabını okumak yeterli oluyor. Devamında okuduğunuz kitaplar aynı hikayelerin tekrarlanmış hali... Yani, "ben bunu daha önce de okumuştum!" diyorsunuz. Fakat bu kitapların en çok sevdiğim yönü, hikayelerin gerçek olması!.. Veya, en azından gerçeklerden uyarlanmış olması...

Her şeye rağmen, yaşadığımız dönemde, gençlerin imanını kuvvetlendirmek bakımından oldukça faydalı eserler olduğunu söylemekte yarar görüyorum. Bu hizmetinden dolayı Sn. Ertuğrul'a teşekkürü bir borç bilirim..

Not: Ben Düzceli Mehmed'i daha çok beğenmiştim.... :)

Saygı ve selamlarımla....

Halit Ertuğrul'un bir kitabını okumak yeterli oluyor. Devamında okuduğunuz kitaplar aynı hikayelerin tekrarlanmış hali...

Çok güzel bir tespit olmuş. Zaten bazı bölümleri aynıydı Düzceli Mehmet ve kendini Arayan Adam'ın... Risale-i Nur örnekleri, verilen örnekler. Tabi ki belli birşeyi anlatıyor aynı olması normal denilebilir ama yine de daha değişik örnekler getirilseydi bence başarılı olan yazarımız daha da başarılı olurdu.

Selametle...

unutulmamalıdırki tarih tekerrürden ibarettir.hep benzer olaylar ama farklı kişi zaman mekan üçlemi ile devam etmiştir edecektir.

unutulmamalıdırki tarih tekerrürden ibarettir.hep benzer olaylar ama farklı kişi zaman mekan üçlemi ile devam etmiştir edecektir.

Selamlar,

Buna ne şüphe?

Yalnız söz konusu tek bir yazarın, pek çok kitabında, tek bir şeyi, kişileri değiştirerek anlatması olunca işler değişir. Zira, o kişinin bir üçüncü kitabını okumak bir kayıp haline gelir.... "Dönüp dolaşıp aynı şeyi anlatmak" suçlamasına tabi kalmak da var bunun sonucunda. Böyle olumsuz bir duyum, eserlerin muhtevasının beyinlere yer etmesini zorlaştırıcı bir etken olarak düşünülebilir..

Yalnız tekrarlamakta fayda görüyorum, Halit Ertuğrul'un bu çalışmaları önemli bir boşluğu dolduruyor ve oldukça yararlı. Bizim eleştirilerimiz de bu konuda değil zaten. Risale-i Nur'dan yapılan alıntıların farklı yerlerden yapılması gerekirdi en azından, hikayeyi biraz daha farklı kılabilmek için...

Saygı ve selamlarımla

S.A

Bir yazar, bir kitabıyla, bir tek kişiyi bile namaza başlatabiliyorsa, bence büyük bir iş yapmış olur....

Selametle

A.S.

Ahmet abi, çok güzel anlatmış söylemek istediklerimi. Kimse beni yanlış anlamasın. Zaten konuyu da Halit Ertuğrul'un başarısından dolayı açtım. Başarısı inkar edilemez. Ama bence en azından bundan sonra kitap yazarsa yine tekrar olayı olmamalı. Neredeyse birbirinin aynı şeyler yazmaktansa farklı konulara girmesi bizim için de daha kazançlı olur.

Selametle...