Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

Ve Nefs

Recommended Posts

VE NEFS

Köpek korkusiyle korktum ölümden,

Ölmeden ölmeyi anlayamadım.

Ne güneşler doğup battı üstümden;

Bir günü bir güne bağlayamadım.

Hırsıma ne şöhret yetti, ne de şan;

Döndüğüm her nokta dünyadan nişan.

Nefsimin ardından koştum perişan,

Ondan bir kıl bile avlayamadım...

(NFK/1972)

doğumla ölüm arasında geçen duygu ve düşüncelerimiz.ilahlık iddialarımız ve ömür boyu yapmamız gereken nefs mücadelesini iki dörtlüğün içine olanca güzelliği ile sığdırmış.bir yunus emre'nin şiirleri gönlüme huzur verir bir de üstadın.Allah'ın Rahmeti üzerine olsun.

Hırsıma ne şöhret yetti, ne de şan;

Döndüğüm her nokta dünyadan nişan.

Nefsimin ardından koştum perişan,

Ondan bir kıl bile avlayamadım...

----------------

ilk üç satır anlattı halimi...

hesabıma düşeni aldım bu şiirden

Nefs ile çok büyük bir imtihanımız var. O nefs ki kendisine her şey verilse gene de doymuyor, aksine doyurulmaya çalıştıkça azıyor. Bu yüzdendir ki emredilen hududların içinde nefsi dizginlemek sırrı yatıyor.

Ölmeden ölmeyi anlayamadım, diyor Üstad. Ölmeden ölmek, Allah dostlarının yapabildiği ve dünyada iken nefsini dünyanın pisliklerinden koruyabilmiş, dünyalık hiç bir şey istemeyen, sadece Allahın rızasına talib muhipler...

Şan, şöhret, mevki, makam da nefsin istediği, ele geçirmek için peşinden koşturduğu şeyler. Öyle ki, şöhret âfettir denmiştir. Lakin amaç insanların övgüsünü kazanmak, dünyalık elde etmek değil de, Allah'ın rızasına mazhar olmak olursa, O'nun yolunda ilerlerken gelen şan ve makam da Allahtan bir lütuf olur.

Son kıt'a vurucu... Ondan bir kıl bile avlayamadım... Peşinden koştum koştum da bu çabanın neticesinde hiç bir şey elde edemedim. Çünkü amacı kazandırmak değil, helâke sürüklemek. Allah cümlemizi korusun.

Ne büyük mesele nefs muhasebesi... Muhasebe yaptım dediğin anda yaptığınında nefs olduğunu anlayınca, bütün derinliğiyle zorluğuyla çıkıyor nefs muhasebesi karşımıza. Hele ilim yada yol gösterici de olmadı mı şeytanın elinde oyuncak oldun demektir.

Dünyadan vaz geçmek, yalnız yasaklardan değil herşeyden helallerden bile... Bütün mesele, büyük mesele...

Allah yardımcımız olsun.