Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

Selami Çalışkan anlatıyor...

“Yıl 1977. Üstad Necip Fazıl'ın evinde sohbetteyiz. Takım elbiseli, kravatlı bir adam geliyor. 'Bunu filanca bey gönderdi' deyip Üstad'a bir çanta takdim ediyor ve hemen gidiyor. Üstad oğluna sesleniyor: 'Şu çantayı aç bakalım, içinde ne varmış' diyor. Çanta açılıyor; ağzına kadar banknot dolu, hepsi binlik. 'Tamam' diyor Üstad, 'Münasip bir yere kaldır'. Aradan beş-on dakika geçiyor. Yoksul olduğu hemen anlaşılan bir adam giriyor içeri. Maruzatı olduğu da hemen anlaşılıyor. 'Buyur, ne istiyorsun?' diye soruyor Üstad. 'Efendim, ben Elazığ'dan geliyorum' diyor adam; 'Evim yandı, paraya ihtiyacım var.' Üstad yine oğluna sesleniyor: 'Deminki çantayı getir' diyor. İçinden bir tanecik banknot bile almadan, para dolu çantayı mağdur misafirine uzatıyor. Adam çantayı alıyor, teşekkür ediyor ve gidiyor. Kaldığı yerden devam ediyor sohbet...”

Kaynak

üstadın üstünlüğünün bir kanıtı daha:

:''veren el alan elden üstündür''hadis-i şerif

Üstün ruhtur çünkü O. Bilir ki verdiği onun evde kalan değildir. Mmerhum Mehmet Akif'in de Arnavutluk'tan bir memleketlisi gelir. Kaldırır evinin ortasındaki halıyı verir. Düşünmeden etmeden. Sonra evine davet ettiği arkadaşlarını ertelemek zorunda kalır. Serecek kilimi olmadığı için. Bir defasında da çıkarır cebinden evinin anahtarını verir. Gelirler kendisini görmeye, yabancı biri açar. Der;

Anahtarı verdi gitti.

Bunlar böyle insanlar. Ne para dolu çantanın ne evin barkın hatrı vardır. Hepsi Allah'ın hatrına fedadır dostlarım, gönüldaşlarım. Olaylar incedir ince. Yalnız idrake kafa yetmez.

• Like 1