Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]

Recommended Posts

ya çok doğru öteki kim acaba gurur yapana gurur yapmak caizdir diye biliyorum soruyu soranın soruş şekline göre üstad cevap vermiştir yerine görede çok mütevazıydı sonsuzluk kervanında anlattığı gibi değilmi arkadaşlar....

bide şu kumar meselesi üstad zaten ben önceki hayatımı çöpe attım diyerek bunu açıklamış bunu eleştirmek kimin haddine üstad severler olarak bizim üstadı bu şekilde anmamızın doğru olmadığını düşünüyorum ..

ya çok doğru öteki kim acaba gurur yapana gurur yapmak caizdir diye biliyorum soruyu soranın soruş şekline göre üstad cevap vermiştir yerine görede çok mütevazıydı sonsuzluk kervanında anlattığı gibi değilmi arkadaşlar....

bide şu kumar meselesi üstad zaten ben önceki hayatımı çöpe attım diyerek bunu açıklamış bunu eleştirmek kimin haddine üstad severler olarak bizim üstadı bu şekilde anmamızın doğru olmadığını düşünüyorum ..

buna katılyorum bilelim ama çok karıştırmayalım bence...

Esselamü Aleyküm.

Değerli Arkadaşlar.

Bu başlıkta daha evvel yazdığım anektodu bizatihi Sadettin Ökten hocadan dinlemiştim. Sadettin Hocayı geçtiğimiz günlerde Edirnemizde Mimar Sinan Vakfında düzenlemiş olduğumuz bir etkinlikte tekrar misafir etme şansı bulduk.

(programa ilişkin haber detayı okumak için tıklayın.)

Sadettin hocaya tekrar sordum ve dedim ki; Hocam daha önceki gelişinizde anlatığınız bu anektoda dair çeşitli rivayetler dolaşıyor, burada merak edilen 2. kişinin ismi zikredildi mi? Şahsıma verdiği cevabı aynen yazıyorum.

- Bu olayla ilgili internette epey bir tartışmalar yapılmış benim de kulağıma geldi fakat anektod bizzatihi ben ve rahmetli Üstadın arasında geçmiştir. Bab-ı Alide duyduğum bir duyumu Üstadla paylaştımıştım. Duyum ise; Fransız Larus ansiklopedisi yeni çıkaracağı fasiküllere 2 Türk edebiyatçısını dahil edeceği yönünde idi ve kesinlikle Üstadın adı da dahil olmak üzere isim geçmiyordu. Ben bu duyumu Üstad'la paylaştığımda verdiği cevap -İkincisi kim idi. Çok muhteşem bir özgüvendi. Ben bu anektodu rahmetli Üstadla ilgili gittiğim her toplantıda anlatmaya özen gösteriyorum. Bunun sebebi ise; Bir Fikir İnsanı olan rahmetli Üstad'ın kendine olan özgüvenini anlamaları ve kendine güvenemeyenlerin, fikir sancısı çekemeyeceklerini daha iyi anlamalarını sağlamalarına bir parça faydasını olsun istiyorum dedi.

Selametle...

Bir gün kendisine, bir dostu:

-Üstad, dünyada iki büyük şair var, demiş.

Necip Fazıl’ın tepkisi şu olmuş:

-Öteki kim?

ben şiiri sevmiyorum Necip fazılı seviyorum

Sultan Alparslan'a kendilerinden kat kat büyük Bizans ordusunun yaklaştığı söyledndiğinde büyük sultan

iyi ya bizde onlara yaklaşıyoruz.. demiştir...

Uhud Harbinde düşmanın kendilerinden 3 kattan daha çok olduğu söylendiğinde hz Hamza

Onlar bizi görüyor.. bizde onları.. gözümün gördüğü hiç bir şeyden korkmam...

Fatih şehri feth edeceğinden o kadar emin ki, imparatora gönderdiği elçi, Bizansı değilde sanki Osmanlı nın bir şehri söz konusuymuş gibi konuşuyordu...

Abdulaziz'in Fransa gezisinde, imparatorun Keçecizade Fuat Paşa'ya Girit Adasının Yunanistan'a satılma teklifine...

elbette haşmetmeab, aldığımız fiyata geri veririz diyebilmesi....

Osmanlı'nın en büyük toprak kaybı yaşadığı ve artık Avrupa'nın Osmanlı korkusunu üzerinden attığı antlaşma olan Karlofça'da.. paşalarımız o cürretkardı ki... sizden şu bölgeyi istiyoruz diyen Haçlı Elçilerine... elbette orayı size veririz... fakat karşılığında şu kaleyi alırız diyebilmesi....

Cennetmekan.. Abdulhamid Han'ın Allah Resulünü inciten piyes oynatacak olan İngiltere'ye rest çekmesi ve oyundan kaldırması.....

işte bizler böyle bir ruhun mümessiliyken....

Lozan'da bizim olanları dahi bırakan... Yunanistan'dan anamızın sütü gibi helal olan tazminatı bile almamaya kadar düşürülen bir çirkef olduk......

Ve bu çirkeflik elbette üstad tarafından bozulmuş... bu çirkefliğin aşısı onun elleriyle gençliğin damarlarına aktarılmıştır....

ruhun şad olsun üstad

Üstad,sadece dediği gibi:''...Allah(c.c) ve Resul(s.a.v) aşkının yanık bir örneği ve ardından birtakım sesler bırakmış divanesi olarak...''büyük bir şairdir bu muhakkak;lakin o verdiği cevap Üstad'ın ne denli nüktekar bir kişi olduğunu göstermeye de şayan.Şairliği meselesine gelince elbetteki onun anlattığı,dillendirdiği ve bizce imkansız görünen sözleri bir dizede kalplerin dirilmesi namına ne denli manalaştırdığı açısındansa birincilerden...

Buna inanıyorum...

-Öteki kim?

Paylaşımınz için teşekkürler..

Bunun bir rivayet olduğunu sanıyorum.. Yani %100 gerçeklikle alakası yok gibi bende..

Çünkü üstad kendi büyüklüğünü dile vurmazdı yani..

Kısacası gerek dahi duymazdı :)

Bu başlıktaki bütün mesajları okursanız, ilgili nüktenin Üstad ile Sadettin Ökten arasında geçtiğini görebilirsiniz kardeş. Yani rivayet değil, %100 gerçek. Direkt hadisenin içinde yer alan biri anlatıyor bunu. Üstad'ın kendi büyüklüğünü dile getirme meselesine dair de gene bu başlıkta arkadaşlarımız güzel izahatlarda bulunmuşlar. Başlıktaki tüm mesajları okursanız epey faydası olacaktır. Selamletle.

-Öteki kim?

Üstad koyar son noktayı.

biri ÜSTADLA Hüseyin üzmezi kıyaslamış ;) garip

durun ben size hatırladığım kadarıyla bizzat üstadın cinnet mustatili kitabından bi anektod anlatayım farkı herkes görsün

Üstadla Osman yüksel serdengeçti mehşur malatya suikastının azmettiricisi olarak malatya hapishanesine götürüldüklerinde malatya suikastının failleri ( aralarında hüseyin üzmezde bulunuyordu) üstada efendim sizin dediğiniz gibi susmadık ayağa kalktık der üstad cevaben "ben size ayağa kalkın dedim amuda kalkın demedim" der :(

saygılarımla

ÜSTAD BU İSMİ N-F-K...