Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Vakıf Ahmet

Sigarayı Kurtarın Sigarayı

Recommended Posts

Edebiyata düşkünlüğü ile tanınan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Şener, ünlü şair Necip Fazıl ile ilgili ilginç anılarını da anlattı. 15 yıllık siyaset hayatında birçok kez konuşma yapan Şener, ilk konuşmasını Necip Fazıl’ın konferansında yaptığını söyledi. İşte Şener’in unutamadığı Necip Fazıl ile ilgili iki anısı:

‘SİGARAYI KURTARIN’

“1976 ya da 1977 yılıydı. Sivas’ta edebiyat okuyordum. Sivaslı bir grup genç olarak, Necip Fazıl’ı Sivas’a konferansa çağırdık. Üstadı getiren organizasyonda ben de vardım. Necip Fazıl konuşmasına başlamadan önce, topluluğu hazırlama görevi bana verildi. Ve ben Necip Fazıl konferansa başlamadan önce, salonda bulunanlara Necip Fazıl ile ilgili bir konuşma yaptım. Bu, benim kalabalığa yaptığım ilk konuşmadır. Konuşmamı yaparken, arkadaşlar Necip Fazıl’ın hazır olduğunu belirtip, konuşmamı bitirmemi istediler. Necip Fazıl ise, konuşmamı beğendiği için, ‘bırakın konuşmaya devam etsin’ demiş.”

“Necip Fazıl’ı Sivas’a geldiğinde bir otele yerleştirmişler. Biz de bir ihtiyacı olup olmadığını öğrenmek için, odasında ziyaret ettik. Baktık, Necip Fazıl konferans metnini hazırlıyor. Masanın üzerinde konferans notları, çay ve sigarası vardı. Bir anda çay döküldü. Hepimiz birden notları kurtarmak için koşturduk. Hep birimizin bir kağıdı tutmaya çalıştığını gören Necip Fazıl bize, “bırakın notları sigarayı kurtarın sigarayı’ diye bağırdı.”

24 ARALIK 2005 AKŞAM GAZETESİ

Üstadımızın O VE BEN eserinde (bende sigara içip günah boyutunu çok düşündüğüm için aklıma çivi gibi çaktım) Abdulhakim Arvasi Hazretlerinin üstada söylediği ''Sigara mübahtır.Günde 9 yada 11 sigara iç'' sözünü kitaba koyması sigarayı tesahup etmediğini açıkça belirtir.

Üstadımızın O VE BEN eserinde (bende sigara içip günah boyutunu çok düşündüğüm için aklıma çivi gibi çaktım) Abdulhakim Arvasi Hazretlerinin üstada söylediği ''Sigara mübahtır.Günde 9 yada 11 sigara iç'' sözünü kitaba koyması sigarayı tesahup etmediğini açıkça belirtir.

:D

Valla arkadaşlar ben muhalefet olmak için söylemiyorum fakat içmediğim halde merakımdan araştırmıştım ve Ahmed Şahin Hocanın bu konu da ki yorumu gayet açık, net geldi. Şöyle ki; sigaranın dolaylı yollardan insanı zehirlediğine kani olduğumuza göre ve yılda bilmem kaç milyon insan sigaradan dolayı hayatını kaybediyorsa bu haramdır çünkü insanın kendi eliyle canına zarar vermesi bir nevi intihardır.

Ben de buna inanıyorum.

Ve her sigara kullanan sevdiklerim için üzüntüm üstad Necip Fazıl için de geçerli tabiki. :rolleyes:

Allah taksiratını affetsin inşaallah..

Hayrettin Karaman'a da bakacak olursak haram(Ve H.K ile A.Ş. aynı bünyeye yakın kişilerdir.). Fakat biz tamamen üstadın bağlı olduğu yol ve o yolun görüşlerini kabul ediyor ve inanıyoruz. Diğerlerine yanlış demiyoruz. Ama bizler için o yolun söylediklerinden önce gelen bir kabul yoktur. Ve kabulümüz bu minvaldedir. Bu pencereden bakarak heralde işi daha netleştirebiliriz.

saygılarımızla

Sigara üstadın eline o biçim yakışıyor valla!

sırf görsel olarak, sadece simasına bile bakacak olursak abes kaçmıyor üstadımıza.

Üstad bizim herşeyimiz

Yolu yolumuzdur...................

Bu güzel nükteyi ilk kez duyuyorum.

Kafasını duvara çarpan biri görüldüğü vakit, duvarda hasar tespit çalışmasına girişmek gibi bişey... Çok hoş... :rolleyes:

eskiden mekruh deniliyormuş çünkü sigaranın zararları ve kötü sonuçları tam olarak bilinmiyormuş, şimdi zararları tam ortaya konduğu için kesinlikle haram deniliyor..

ilmine çok güvendiğim kişilerden duydum ben bu fetvayı, sen kime güveniyosan google dan ismiyle birlikte sigara yazıp araştır. böyle şeylerde işimiz yaş diyosan işin zor zaten..

şunuda düşün peygamber efendimiz zamanında sigara olsaydı O ne derdi?????????????????????????

Tasavvuf'u bilirsen mürşid-i kamil ide bilirsin.

Şuandada mürşidler var ve bunlardan birinin bu konudaki görüşlerini dinledim mekruh olduğunu bırakılmasının hoş olduğunu söylüyor. Benim tabî olduğum böyle demişken bana laf düşemez. Evliyaullah iyisini bilir...

sigara içmek nefs meselesi tabi, Evliyaullah mertebesini isteyen değil sigara nefsine hoş gelen zaruri gıdaları bile az almalı.. imamı azam ın sadece arpa ekmeği yemesi, Bayezıd ı bestaminin kana kana su içmemesi gibi.. o mertebeye ulaşmak Allah ın nasibi tabi ama öyle olunamasada taklitlerini yapmak gerekir..

sigara içmek nefs meselesi tabi, Evliyaullah mertebesini isteyen değil sigara nefsine hoş gelen zaruri gıdaları bile az almalı.. imamı azam ın sadece arpa ekmeği yemesi, Bayezıd ı bestaminin kana kana su içmemesi gibi.. o mertebeye ulaşmak Allah ın nasibi tabi ama öyle olunamasada taklitlerini yapmak gerekir..

Eyvallah...

Daha evvelinden açılmış olan sigara içmek haram mı? konusunda yeterince fikir beyanı olmuş zorunluluk dolayısı ile kapatılmıştı. Aynı konunun tekerrürü mahiyetine gitmekte olan mesajlara son verilmesini ve ana konunun mecrasından çıkartılmamasını istiyoruz. Duyarlı davranacağınızı düşünerekten konuyu kapatmıyoruz.

saygılarımızla...

HARAM

332'lü irşad tesbihinin 32. halkası Seyyid Fehim Hazreteri ,müridleriyle beraber camide bir vaaz dinlemekte...Vaiz sigarayı haram göstermeye dek varıyor.

Çıkıyorlar:

-Şimdi,diyor büyük Mürşid;hepinize emrim birer sigara yakıp tellendirmektir...

(mümin-kafir/menkıbe)

Üstad Necip Fazıl , hakkında sahip olduğum nacizane bilgime dayanarak diyebilirim ki, eğer sigara hakkındaki haram hükmünün kesinliğini bilseydi vazgeçerdi. zaten o devirde yeterli bilgi olmamasından kaynaklanan bir mübahlığı vardır sigaranın. koskoca üstadın da mübah kabul etmesinin sebebi budur diye düşünüyorum. yine Üstadın şu hareketine dikkatinizi çekmek isterim ki; sigara içme konusundan bir alimle istişarede bulunarak buna devam etmiştir. kendi başına buyruk bir seçim yapmamıştır. yine bu sebeple çok sigara içtiğini söyleyen kimseye kendinden emin cevap verebilmiştir diye düşünüyorum. yani kısaca günümüzün hükmüne kulak vermek gerekir. :)

Yukarıda ve sitenin değişik yerlerinde kaç kez belirtilmiş işin nasıl olduğu. Hala bir fikri dayatırcasına haram da haram diye tutturmuşsunuz. Ne yani dün mubah olan bugün haram mı oluyor. Haram belli helal belli ve arasındaki şüpheliler belli değil mi? Dün haram olmayan bugün haram mı kabul edildi?..

en basit fıkıh kitaplarının içtihat bölümünden dahi sorunuzun cevabını bulabilirsiniz burda bilgi tartışmasına girmek istemem kabul etmiyorsanız siz bilirsiniz. saygılar.