Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
nedmanün

Devlet Sırrıdır, Açıklanamaz

Recommended Posts

Kurtuluş savaşında Cezayir, 1,5 milyon şehit verirken Türkiye

maalesef yeterli yardım ve destekte bulunamadı, Cezayir'in

bağımsızlığını tanımadı. Bununla birlikte Merhum Adnan

Menderes, her ne pahasına olursa olsun, örtülü ödenekten

Cezayir'in bağımsızlık savaşına katkıda bulunuyordu. Bu yardım

hususunda Libya eski başbakanlarından Mustafa Bin Halim şunları anlatıyor:

"Türkiye Başbakanı Adnan Menderes'in Libya ziyaretini fırsat bilerek kendisiyle görüştüm. O zamanlar Türkiye ile münâsebetlerimiz çok iyi bir seviyede idi. Bu münâsebetlerin temeli, Libya Cihadı günlerine dayanıyordu. Libya'yı ziyaret eden Adnan Menderes'i, Melik Sünusi karşıladı ve Derne şehrinde ağırladı. Bu arada Cezayit deki mücahidlere yardım konusunu baş başa görüştüm. Bana Türkiye'nin NATO vasıtasıyla Cezayirli liderlerle anlaşmaları için Fransa'ya baskı yaptığını söyledi. Fakat bu baskılardan hiçbir olumlu netice alınmamıştı. Kendisinden Cezayirli Müslümanlara maddi ve silah yardımı yapmalarını talep ettim. Vardığımız mutabakata göre silahlar Libya'ya verilecek, Libya da bu silahları kaçak yollardan Cezayirli mücahidlere iletecekti. Adnan Menderes,Türkiye'ye döner dönmez bize silah gönderdi. Biz de bunları Cezayir'e kaçırdık."

Bilindiği gibi merhum Adnan Menderes, "Örtülü ödenekten

nerelere harcama yapıldı?" şeklindeki sorulara "Bunlar devlet

sırrıdır, açıklanamaz." demiş ve idam sehpasında ruhunu teslim

edinceye kadar da, bu sırları açıklamamıştı.

Türkiye Gazetesi / 25.06.1997

Selamlar,

Menderes döneminde BD'de kısa bir süre örtülü ödenekten istifade etmiş; fakat sonra örtülü ödenek Menderes'in arkadaşları tarafından kestirilmiştir.

Örtülü ödenek, ödeneği yapan kişinin karakterine bağlı olarak sonuç verir. Nitekim Adnan Menderes çevresindekilerin yetersizliğine ve onların etkisinde kalmasına rağmen en azından iyi niyet taşıyan birisidir. Bu hadisede de buna şahit oluyoruz...

Söz konusu örtülü ödenek II. Abdülhamid hanın ailesinden olan kimselere de yapılmış, darbenin ardından bu ödenekler iptal edilmiştir, haliyle... Yani Adnan Menderes'in örtülü ödenekleri gerçekten desteklenmesi gereken çevrelere yönelmiştir. Allah rahmet eylesin...

Saygı ve selamlarımla

S.A. Kardeşlerim.Belki mevzuu ile fazla alakası yok ama. Birde filistin in şimdiki haline bakarsak ciddi bir maddi sıkıntıyla karşı karşıya.Daha önce filistine para yardımı yapan devletlerin çoğu yardımlarını kestiler.Eğer şimdi menderes gibi bir baş olsaydı eminimki filistine şu an başımızdakilerden daha fazla yardımı dokunurdu.

selam ve dua ile