Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Vakıf Ahmet

Yalnızlık

Recommended Posts

Yalnızlık Allah'a mahsus ben yalnız kalamıyorum.Etrafımdakiler beni hakiki dost, arkadaş diye niteleyebilir.Ben onları ne kadar sevsemde tam manasiyle dost olarak göremiyorum.

Dost diyorsan lafta, zaman geçirmede olmayacak.Dost diyorsan ayağın sürçtüğü zaman sana Allah'ı anımsatacak.Kardeşim diyorsa öyle yada böyle daima yanında olacak zaman ve mekanı bahane olarak üretmeyecek.

Yalnızlığın bir de şu boyutu var.Bana göre yalnızlık insanın ufkunu açıyor.Çünkü ne kadar yalnız kalırsak o kadar nefs muhasebesi zarureti doğuyor.Nefs muhasebesinden az çok hisse çıkarttıktan sonra, yapılması gerekenleri fiilen uygulayınca önümüz açılıyor.

Şöyle düşünenlerde var yalnızlığımı bir kız arkadaşla giderebilirim.Beni anlayan biri olursa, ruh özümü bulursam,ona aşık olur o da bana aşık olursa herşey güllük gülistanlık olur.Sahi aşk dururken mecazi aşka bel bağlamanın ne manası var.Allah aşkını yaşamak bence mecazi aşkı Allah için seviyorum merhalesine getirir.Bu merhalede ise sevilene verilen değeri hakikatleştirir.İçimizi yakan kavuran duygu yok olur yerine asli değerini vermenin hazzı; nefis için sevilen kızı yok eder.O zaman bozkırlar çiçek olur.

Yalnız kalınca şöyle durumlarda kendini gösteriyor.Çevremdekilerin değerini verseydim, yalnız kalmazdım.Keşke orda onu yapmasaydım diyerek derslerde çıkartılabiliyor.Son pişmanlık fayda verebiliyor.Hadi kalbini kırdığımız gönlünü almadan ölürse (Allah muhafaza) bu da var.

Ağlamak yalnızken güzel.

Aklımda yalnızlıkla ilgili çok şey var ama zannımca bu kadar anlatmam kafi.Lafı fazla uzatmayayım.Size göre yalnızlık nedir?Tek tabanca olmak yeğdir mi diyorsunuz?Yoksa yalnızlık Allah'a mahsus çevremdekiler nasıl olursa olsun bir şekilde yalnızlığı ezmem mi lazım diyorsunuz?Her ikisi de değil bence yalnızlık şudur mu diyeceksiniz?Kısacası sizce yalnızlık nedir ne değildir?

Yalnızlığı tarif edemiyorum ama her yalnız kalışımda Allaha yaklaştığımı düşünüyorum.Kişi yalnızlık sayesinde tefekkür ede ede ufku genişliyor.yoksa derd-i maişetle veya insanlarla(tabi baktığın zaman Allahı hatırladığın insanlar müstesna) vakit geçirdiğini zaman nerdeyse ibadetleri unutuyorsun.yalnızlık her zaman beni olgunlaştırmıştır bu da ayrı boyutu.

şu an aklıma bir tarif geldi:

Yalnızlık gayesiz kalabalıklardan bir soyutlanma,uzaklaşma.

Yalnızlık,öze dönme,ruhunla Allaha yönelme.

Yalnızlık karakterde bir soyluluk...

Yalnızlığı tarif edemiyorum ama her yalnız kalışımda Allaha yaklaştığımı düşünüyorum.Kişi yalnızlık sayesinde tefekkür ede ede ufku genişliyor.yoksa derd-i maişetle veya insanlarla(tabi baktığın zaman Allahı hatırladığın insanlar müstesna) vakit geçirdiğini zaman nerdeyse ibadetleri unutuyorsun.yalnızlık her zaman beni olgunlaştırmıştır bu da ayrı boyutu.

şu an aklıma bir tarif geldi:

Yalnızlık gayesiz kalabalıklardan bir soyutlanma,uzaklaşma.

Yalnızlık,öze dönme,ruhunla Allaha yönelme.

Yalnızlık karakterde bir soyluluk...

ALLAH yalnızlıkla yanıp kavrulan ve yalnızlık isteyen kullarına yalnızlık nasib etsin.

Allah kötüye sevk eden arkadaşlarla ayrılmayı hiç olmazsa arayı açmayı nasib etsin.

ARKADAŞIMIZA...

DUAM BUDUR, İSTEĞİM BUDUR

BEN UZAĞIM EDEBİ SÖZLERDEN.

Kötülüğe sevk eden arkadaş, kötülüğe sevk etmekten vazgeçerse bir sorun kalmaz.

kestirip atmak acizlerin işi.ondandır ki asımınnesli kesip atmak yerine kiri pasa kaldırıp iyiliğe sevk etmek lazım.

iyiliğe sevk etmek herkesi iyiliğe sevk edenin işidir...

ACİZin yapacağı tek şey dua dır.

ALLAH sizi iyiliğe sevk etmeye vesile olacak kişilerle karşılartırsın.

amin cümlemizi.

yalnız bazı durumların değerleri bilinmelidir.yoksa o durum ortadan kalkarsa bir daha o değerli duruma yeniden ulaşılmaz.ve hey gidi dünler dersin.dersin de ah vahlar semayı kaplar.