Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
kopzan

'' Ben: Benim Tekkem ''...

Recommended Posts

Bu yazmak işi yaşamak ya da ölmek gibi kaçınılmaz bir şey oldu.Ne olması gerekiyorsa,o olacak..Bunda benim suçum,-eğer bu bir suç sayılırsa-,olduğum gibi görünmemdir.Her şeyin büyük bür değişim içinde olduğu kanısındayım.Her yanım temelden sarsılırken,dünya da benimle birlikte sarsılıyor.Öyle sanıyorum ki,benim düzensizliğim dünyanın da düzensizliğini göstermektedir.Yine de bu olanlarla önceden olup bitenler,kendimi saymak isteyişimi daha doğrusu saymak zorunda oluşumdan ileri geliyor..Böyle yapmasam,insan gibi yaşama gücünden yoksun olurum ben.Gülünç gelecektir ama dün ben,dünün insanıydım;bugün ise belki de dünkünün tamamen tersi olan,bugünün insanı olmak istiyorum ve bu istek beni şaşırtıyor..insan demek,değişim demektir..Kötülük belirdiğinde,vicdanın sesini dinlemez olur..Ve günah sayılan düşünceler rüzgar gibidir,onları kimse durdurmaz.Ama yine de bunun büyük bir kötülük olduğunu sanmıyorum.Önüne geçilebilen kötülük eğilimleri olmasaydı,dine bağlılığın ne önemi kalırdı?İnsanın gücü,kendi yaradılışına karşı sağladığı üstünlükle ölçülür -eskiden böyle düşünüyordum- üstünlüğe göre mükafatlandırılır insan.Ama bunu şimdilik bir kenera koyayım.Henüz sırası değil..

Ben...''Ben:benim tekkem''...Bu tekkenin ünü,kutsallığı,temeli,damı yine ben..

Kimseye söyleyemediğim,kendimden bile gizlediğim sırlarımı bildiği için seviyorum onu..İnsanlardan uzak dinlenmek istediğim vakit,içlerinde gönül rahatlığıyla yalnız kalabildiğim odalara sahip olduğu için de seviyorum tekkemi....

Kalem tutan elim uyuşmuş,,Hafifçe öksüren ışık,kıvılcımlar saçarak ölümden korunmaya çalışıyor ve ben de uzun satırlar içinde düşüncelerin işaretleri olan harflere bakıyor,bir türlü akıl erdiremiyorum;DÜŞÜNCELERİMİ ÖLDÜRDÜM MÜ,YOKSA CANLANDIRDIM MI DİYE...

17-03-2008

Kendini vermek için defalarca okunmayı şart koşan, ahenkli ve samimi bir yazı...Ben'in dünyasının tarifi, en az kendisi gibi çetrefillidir. Onun kağıt üzerindeki hali, üslubu, şusu busu kemiyette ne olursa olsun, neticede dikkate şayandır...Elhasıl Tebrik ederim :)