Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Muvazene

İlim Adamı Ve Cesaret

Recommended Posts

Üstadın “Konuşmalar” isimli derleme kitabında bulunan, 24 Nisan 1981 günü Türk Edebiyatı Vakfında yaptığı sohbette anlattığı bir hatırası. Hatıra, mütefekkir yetiştiremeyen cemiyetimizin ve âlimlik vasfına eremeyen ilim adamlarımızın hâline ayna tutulmak için anlatılmıştır:

 

Bir Mustafa Şekib vardı... Onun evindeyiz... Peyami Safa da var... Konuşuyoruz. Bir köşede akvaryum... İçinde kırmızı bir balık yüzüyor. Çocuğu da oralarda oynuyor.

“Niçin şu camları kırmıyorsun?.. Hiçbir şeyinize inanmıyorum, diye bağırmıyorsun?.. Niçin sende bu haysiyet yok?.. Hangi âlim cemiyette kendinden ibaret kalır?.. Tıpkı şu balık gibi...”

Dedim. Şöyle çocuğunu gösterdi:

“Viran olası hânede evlad ü iyal var...”

Dedi.

“Balık da var, değil mi?..”

Dedim.

İlim sahibi, yürekli, cesur olmalı... Arayıcı ve cesur... Hiç olmazsa kültürüne İbrahim Hakkı’nın eski kültürden aldığı kadar kültür karıştırmalı... Hayır; bu yok!.. Orada yok nerede var? Hiçbir yerde...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cemiyeti ve ona bağlı olarak da milleti hakikat zemininde yükseltecek olan ruh imarının mimarlarından biri olan ilim adamı, cesaretini, hareket ve hamle şuurunu, eser verme ve bir meseleye, çileye baş koyma yolunu sadece İslam’ın ikliminde yetiştiği zaman kendinde bulabilir. İslam ile şekil bulmayan bir kafa, ilim adına ve başka bir sahada harekete geçmek için kendisine lazım olan aksiyon ateşinden bir kıvılcım bulamayacaktır, çünkü ruhunu ihmal etmiştir, kendi ruhunun celladı olmuştur ve mücerret sahanın tek yapı taşı olan ruh olmadan da mana âleminin çilingiri olmak mümkün değildir.

 

Üstadın bu husustaki misali ve misali akabinde gelen teşhisi, doğuyu kaybettikten sonra batıyı da bulamayan Tanzimat aydınlarının defaatle söylediğimiz yapılarını anlatmak açısından önemli bir yere sahip. Öncelikle arayıcılık hassası.. İslam’dan koptuktan sonra aydınımız neyi, ne uğruna armaya başladı? Bu suale mukabil gelen hakiki bir cevap bile yok maalesef, çünkü aramak cehdine bile girmeden, taklit etmek kolaycılığına ve ucuzluğuna yönelmekten başka bir şey yapılmamıştır. Bu hale şahid olanlar ise, camları kıracak, isyan bayrağını dalgalandıracak, hiçbir şeyinize inanmıyorum diyecek cesareti gösteremediler.. Neden? Eksik olan neydi, harekete geçmeye engel olan müsebbip ne idi? Cevabı, Üstadın anlattığı hatırasında da zikredilmekle birlikte, davasını teşkil eden ana zeminin de muhtevasında bulunmakta ve Üstadın verdiği eserlerin çıkış noktası olma vasfına dayanmakta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...