Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
SİDOMA

Fabrika'nın Cuma Kurnazlığı

Recommended Posts

Hani bazen kağıt müslümanlığından bahsediyoruz ya, aynen öyle bir durum var.Yani dini için canını, malını feda edecek, keyfini bozacak, düzenini değiştirecek, yerini ve yurdunu terkedecek müslüman çok azdır ve yok denecek kadar azdır.

Peygamber Efendimiz'in ashabını düşünelim.Mekke'den Medine'ye hicret ettiler.Evleri, malları ve mülkleri Mekke'de.Gittikleri yerde ise bir çöpleri dahi yok.Ama Allah ve Resulu emredince mallarını kafirlerin ellerine bırakarak, keyiflerini terkederek yurtlarından çıktılar.Fedakarlığın böylesi...Hani denir ya; Eğer biz onları görseydik ''bunlar deli mi derdik'', eğer onlar bizi görselerdi ''bunlar hangi dinden?'' diye taaccub ederlerdi...

Adapazarın'da reklam yapmamak için ismini vermeyeceğim bir araba fabrikasında cuma vakti olunca bütün işçiler boşalıyor ve herkes cumaya gidiyormuş.Namaz tabi bazen öğle arasına bazende mesai saatine denk geliyor.Yabancı ortaklı fabrikanın yönetimi bu ibadeti suistimal ederek işten kaytaranlar mı var düşüncesi ile; Cumaya gidecekleri işten atma, işine son verme kararı almış.Kapıya bir adam dikilecek, cumaya gidecekler ismini yazdıracaklar...Bu kararı bütün işçilere ilan etmiş duyurmuşlar.Tahmin edin bakalım orada her cuma namaza akın eden ve fabrikayı boşaltan müslümanlar ne yapmış?

Siz ne yapardınız? Şöyle bir hesaba çekelim kendimizi.700- 800 TL maaşımız (belki daha yüksek veya azdır) sigortmız da var...Ne yapardık? Acaba ''İş bulmak çok zor, cuma yerine öğlen namazını kılarım'' mı deriz yoksa ''işçiye cuma farz değildir'' diyen sapık alimlerin fetvası ile mi amel ederiz?

Sanki rızkımızı fabrikatör veriyormuş gibi bir hal ve tavır mı takınırız?

Rızkın Allah'dan geldiğini bilmeyenler bu imtihanı kaybedecekler...

İmam, arkasında cemaat olan Beyazıd el Bistami Hazretlerine sormuş:''Efendim siz hiç dünya işleri ile meşgul olmuyorsunuz, peki nasıl geçiniyorsunuz?'' demiş.Bistami Hazretleri celallenerek ''Ben kıldığım namazları kaza edeyim, rızkı kimin gönderdiğini bilmeyenin arkasında kılınan namaz fasittir'' buyurmuş.

Evet rızkımızı Allah gönderiyor.Biz o fabrikada çalışsak da çalışmasak da rızkımız gelecek ama bir helal yoldan gelmesi var, birde haram yoldan.

Hazreti Ali atını tutması için bir adam görevlendirdi.Adam tuttu atın eğerini çaldı.Hazreti Ali buyurdu ki:''Ben ona zaten o kadar ücret verecektim.Ama rızkını haram yoldan kazanmayı istedi.''

Peki işten atılacağımızı, aç kalacağımızı bilsek dahi Allah için çok birşey mi yapmış oluruz? Mekke'den Medineye islamı daha güzel yaşamak için göç eden müslümanların malları yağma edildi, Ebu Sufyan tüm muhacirlerin mallarını sattı.Bedir savaşı da buradan patlak verdi.Ya kervan, yada ordu denildi.

Şimdi gelelim fabridakilerin haline.3-5 kişi dışında Cumaya giden olmamış.Ah bizim imanımız...Ah bizim müslümanlığımız..

İşte bir imtihan ve işte kazanan ve kaybedenler...

VE MUTLU SON

Şimdi diyeceksiniz ki ''cumaya giden 3-5 kişiye ne olmuş?''.Cuma namazına çıkarken isimleri alınmış.Fabrika yöneticileri ''İşte gerçek cumaya gidenler bunlardır, her cuma bunlardan başkasının çıkması yasaktır'' denilmiş.Gördün mü kazanmayı? Allah katında imtihanı kazananlardan oldular.

Şükürler olsun ki; Allah'ın böyle cesaretli kulları da var...!

..........................

VE MUTLU SON

Şimdi diyeceksiniz ki ''cumaya giden 3-5 kişiye ne olmuş?''.Cuma namazına çıkarken isimleri alınmış.Fabrika yöneticileri ''İşte gerçek cumaya gidenler bunlardır, her cuma bunlardan başkasının çıkması yasaktır'' denilmiş.Gördün mü kazanmayı? Allah katında imtihanı kazananlardan oldular.

Şükürler olsun ki; Allah'ın böyle cesaretli kulları da var...!

..........................

İyi olmuş :) Keşke zamanındada lisede bize izin verselerdi cuma namazı için, Herdefasında okuldan kaçmak yorucu oluyodu :shiny:

İyi olmuş :) Keşke zamanındada lisede bize izin verselerdi cuma namazı için, Herdefasında okuldan kaçmak yorucu oluyodu :shiny:

Bizim lisenin müdürü dindar biriydi, bu yüzden zorluk çekmezdik Cuma günleri.Hatta bi gün Cuma'dayız, işte müezzin kamet getiriyor, şöyle bir ara kafamı müezzin mahfiline çevirdim.Ne görsem iyi, kameti getiren bizim müdür çıktı :) .Enteresan bir olaydı, epey şaşırmıştım.Helal olsun demiştim içimden...

İlcege kıskandım lise müdürünüzü :)

Bizimkisi bırakmazdı. Öğrencinin Camide ne işi var? derdi. Ders çalışın derdi (Altını çizerek söylüyorum demesi bitiriyordu beni :shiny:). Bizim lise çok süper eğitim kalitesi olarak. O kadar kaliteli ki bazı yıllarda üniversiteye öğrenci yollayamamış gerisini siz düşünün. Biz mezun olduk, müdür de o yıl değişti. Bazen geçiyorum eski okulumun önünden de değişen çok şey var hemen kendisini hissettiriyor.

Dervish hakikaten kıskanılacak adamdı bizim müdür... :) Okuduğum lise bu konularda iyidi...Düzdü müzdü ama bu konularda en azından rahattık.Bi tane İngilizce hocası vardı, o da bazı namazları boş sınıflarda kılardı.Bi kaç defa denk geldim.

Bizim lisenin kuruluş yılı 1933...İlk zamanları kalitesi epey iyi durumdaymış fakat sonraları seviye iyice düştü.Ben de seviyenin düştüğü yıllarda okudum.Güzel ülkemin güzel lisesi...55 kişi bir sınıftaydık. :shiny: Hoş o günleri şimdi mumla arıyorum o da ayrı hikaye...

Bizim her cuma , namaz vaktinde müzik dersimiz vardı. Ezan okunurken bile susturmazdı çaldığı zımbırtıyı :S

" Bizde burda ders yapıyoruz. Buda ibadet" derdi.