Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
kevser

Ramazan Anıları :)

Recommended Posts

Hak geçti mi acaba?

Orta-3 dönemiydi. Dershanemiz Elazığ'ın çarşı içinde olduğundan vitrinleri göre göre gidiyorduk.

Bir kırtasiyenin vitrininde Kur'an'lar teşhir ediliyordu. Ben de geçerken o vitrin önünde durur, ilk sayfayı okur öyle giderdim. Hatta son günler yaklaştıkça iki yüzünü de okurdum! Ama çocuk aklı işte "Acaba hak geçti mi?" diye de çok düşünürdüm.

Mehmet Uğurlu (ZAMAN-20.09.2008)

Gençler tutmaz ki!

1994 yılı Ramazanında üç arkadaşla birlikte eğitimci olarak Bulgaristan'da bulunmakta idim.

Şubat ayına kadar çok acil ve hızlı bir eğitim süreci ile yetenekli çocuklar hiç olmazsa bir teravih kıldıracak kadar zaruri bilgi ve eğitim verdik. Sonra da erkek öğrencileri kendi köylerindeki camilerde vazife yapmaları için gönderdik. Bir gece saat 24 sularında arkadaşlarla 120 km ötedeki Türk köyüne öğrencimizin ailesine gitmeye karar verdik. Sahur vaktinde köye ulaştık. Hemen her ev uyanıktı. Tamam dedik herkes sahura kalkmış. Sonradan anladık ki o saat ineklerin sağılma saati imiş. Nedense bir hareket yoktu. Biz Ramazan, oruç falan konuşurken ninenin aklına geldi, "Yoksa siz oruç mu tutacaksınız?" dedi. "Evet" deyince, "Ama siz çok gençsiniz" demesinler mi? Sonra konuşurken anladık ki evde sadece dede ve nine oruç tutuyormuş. Köyde de öyle imiş. Sahur kültürü olmayan bu evde sadece süt içip geri döndük.

Karani Demir, İstanbul (ZAMAN-20.09.2008)

Hak geçti mi acaba?

Orta-3 dönemiydi. Dershanemiz Elazığ'ın çarşı içinde olduğundan vitrinleri göre göre gidiyorduk.

Bir kırtasiyenin vitrininde Kur'an'lar teşhir ediliyordu. Ben de geçerken o vitrin önünde durur, ilk sayfayı okur öyle giderdim. Hatta son günler yaklaştıkça iki yüzünü de okurdum! Ama çocuk aklı işte "Acaba hak geçti mi?" diye de çok düşünürdüm.

Mehmet Uğurlu (ZAMAN-20.09.2008)

BU HATIRAYI OKUYUNCA O KADAR ÇOK ŞAŞIRDIM Kİ.....YARABBİ BU NE İNCE Bİ FİKİRLİLİK .........DEMEK HALA ARAMIZDA BÖYLE YAŞAYABİLEN İNSANLAR DA VARMIŞ......

SELAM VE DUAYLA...........

Köfteci X'in Sevgi Çemberi

Siz de benim gibi, bir köfteci dükkanın camında 'Köfteci X'in Sevgi Çemberine Hoşgeldiniz' yazısını, daha münasibi mottosunu okusaydınız bugün sizler de güzel bir Ramazan anısı ister istemez yaşayacaktınız.Yaa efendim 'sevgi çemberi...'Sipariş veriyorsun akabinde köftelerle beraber sevgi çemberi de geliyor.Hem de müesseseden.Gözünü sevdiğimin yurdum insanı...Rekabet deyip duruyorlar, alın size rekabetin kralı.Küreselleşen dünyada toplam kalite anlayışını kendine düstur edinmiş bir köfteci.Memnun oldum ustam seni tanıdığıma.Yalnız dükkanın ismini yazmadım, meccanen reklam yakışmaz diye.Ajansakta etik nedir biliriz hani.Seni arayan zaten bulur köftecilerin kralı, köftecilerin en Peter Drucker'i..

-tamamdoğruyukardakianılarlaboyölçüşemezamayinedeanıanıdırbeğeninyadabeğenmeyin-

SEVGİLİMİTAJANI KARDEŞİMPAYLAŞIMINİÇİNTEŞEKKÜREDERİM.GERÇEKTENÇOKETKİLEYİCİBİRANIYDIİNANINTÜYLER

İMDİKENDİKENOLDU!!!!

PAYLAŞIMLARININDEVAMINIBEKLERİZTÜMSİTESAKİNLERİOLARAK...........

SELAMVEDUAYLA............

Dişte kiralar yüksek!

Üniversiteli arkadaşlarla birlikte, geçen perşembe iftara gittik. Bu seferki biraz farklı oldu. Zeytinburnu'nda gittiğimiz Hacı Abi ve ailesi bize çok güzel bir iftar hazırlamıştı.

8 kişi idik. Yedik içtik filan. Tam çıkarken bir de ne olsun? Abi hepimize 50'şer lira diş kirası vermez mi!. Öyle sevindik ki! Bu kadar iftara gittim. İlk kez böyle şey gördüm yani. Çıkışta hepimizin ortak fikri "Yeniden iftara Hacı Abimiz'e gidelim!" oldu.

Orhan Han, Zeytinburnu (ZAMAN-25.09.2008)

Oruç başa vurunca

Yıl 1970, yaşım 11. Ramazan'ın ilk günleri. Arkadaşlarla Çiğli'de sinemaya gidiyoruz. Oruçluyum. 'Beş dakika ara' verildiğinde hemen bir gevrek yanında da Cincibir gazoz alıp karnımı doyuruyorum.

Arkadaşım "Sen oruçlu musun?" diye soruyor. Ben de evet diyorum. Soruyu birkaç defa daha tekrar etti. Gevrek ve gazoz bittikten sonra bu kez, "Yav, hani sen oruçluydun!' dediğinde ben hâlâ "oruçluyum" diyorum ama, "Madem oruçlusun niye gevreği yedin!' dediğinde aklım başıma geldi.

İsmail Meydi (ZAMAN-25.09.2008)