Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
mitajanı

Ben Bernanke Değilim Meçhullerdeyim

Recommended Posts

Dünyadır yuvarlak, hep döner durur,

Elbiseler yeni yıkandı, birazdan kurur,

Ekonomik kriz adamı can evinden vurur,

Ben Bernanke değilim meçhullerdeyim…

FED başkanı dedikleri pişkin bir adam,

700 milyar dolarla anca yapıyor plan,

Bu sorun böyle kapanmaz ajana inan,

Wall Street kan ağlar, Merrill Lynch carta,

Lehman Brothers’ı iyisi mi sorma,

Putin kafa bulur serbest piyasayla,

Ben Bernanke değilim meçhullerdeyim...

mitajanı

mitajanı

Sevgili ajanımız Mitajani, yukarıda belirttiğiniz meseleyle ilgili kati bir çözümünüz vardır umarım. Çözümünüz de bize verebileceğiniz bilgiler varsa ve verirseniz müteşekkir oluruz.

Yukarıda ki şiir de Mitajani'ni bize ajan ruhundan bazı akisler sunmuş. O öyle bir ajan ruhu ki zülme kalemle yani hasmına hakettiği cevabı veriyor. FED başakanının vay haline! Mitajani acaba çocukken ajanlıkla alakalı çok mu oyun oynadınız? Ya da saklambaçta ''ebe'' olduğunuz da mahallenin çocuklarını nasıl buluyordunuz? Metodlarınız neydi?:)))))))))

Ben Bernanke Değilim Meçhullerdeyim-(PART TUU)

Yozgat’tan yazıyor Vakıf kardeşim,

Sualleriyse çetrefil, bakalım ne derim?

İlk önce size içten bir teşekkür ederim,

‘mitajanı ruhundan akisler sunar…’

İltifat buyurmuşsunuz Vakıf kardeşim,

FED başkanı da bundan nasibin toplar,

Bu sorunun çözümü sorunun kendisinde,

Mortgage denilen sistemse döndü kevgire,

Yatırım bankacılığı mefhumu bitti böylece,

Çocukken oynardık türlü türlü oyunları,

Meeee’lerdi kırlarda koyun ve türevleri,

Ebeysem saklambaçta pek çok metodları,

Uygular ve bulurdum sümsük çocukları,

mitajanı

Ajanlıktır onun şiarı,

Mühendislik ise kaygısı,

Bir garip adam mitajani,

James, uzaktan akrabası . (007 James Bond :) )

Ben de şiir ile cevap veriyim dedim. Ancak, bir dörtlük yazabildim. Mitajani sen beni güldürdün, Allah da seni iki cihan da güldürsün.

Ajanlıktır onun şiarı,

Mühendislik ise kaygısı,

Bir garip adam mitajani,

James, uzaktan akrabası . (007 James Bond :) )

Ben de şiir ile cevap veriyim dedim. Ancak, bir dörtlük yazabildim. Mitajani sen beni güldürdün, Allah da seni iki cihan da güldürsün.

-ajanıyorumyapmayasevkedenenhâlisâneyazıyamukabele-

Hâlihazırda FED Başkan'lık koltuğunda oturan Ben Bernanke'ye karşı kaleme aldığım bu şiirimsi şeye teveccüh gösterip yorum yapan siz Vakıf Ahmet kardeşime en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum.Normal şartlarda duygusal olmamamız meslek icabıdır.Yalnız yaptığınız yorum ve içten dualar ajanın kalbinde 7.9 şiddetinde depreme denk bir sarsıntı oluşturdu.Öyle ki bu mübarek gün ve gece de dualarınıza en kalbi dualarımla mukabelede bulunuyorum/bulunacağım inşaallah.

Yazdığınız şiirse ana hatlarıyla beni anlatıyor, müteşekkirim.Yalnız James Bond denen ukala, meslek düşmanı, artist bozuntusu yerine Kuşcubaşı Eşref Sancar ismini yazsaydınız çok daha makbul olurdu.Bond'la köprüleri atalı çok oldu.

mitajanı'ndan saygı, selam, esenlikler...

-konunungenelinedairufakbirajansitemi-

Alan Greenspan'i çok ararız çok!..

Dünyadır yuvarlak, hep döner durur,

Elbiseler yeni yıkandı, birazdan kurur,

Ekonomik kriz adamı can evinden vurur,

mitajanı

-mitajanınıngörünmezisevincegarkedenmesajınabinaenhislerimetercümanolmasıümidiyle

yazdığım1830tarihli

mürekkebihenüzkurumamışmektup-

İşte dünya ekonomisini alt-üst eden, ekonomistleri şaşkına çeviren, Ben Bernanke'yi hatalarıyla yüzleşmeye davet eden o ajansal mükemmellikteki şiir...

Hangi asil duyguların tezahürüdür ki, bizi bu sanatsal şölenle şereflendiriyor kaleminiz tarafından... Ben Bernanke'nin bu şiiri okuduktan sonra; uyku düzeninin bozulduğu, sabahları kahvaltı etmeden evden çıktığı, ucuz bir lokantada tarhana çorbası içtiği ve sinirlerinin bir hayli gergin olduğu hatta hayattan hiçbir beklentisi kalmadığı söylenir.

Moda'dan sonra bu konuda da size uyuyor; bir serzeniş, bir tepki, bir hayata tutunma çabası, bir sitemli bakış çığlığında bulunarak bir şeyler karalama ihtiyacı hissediyor; FED'in asıl manasını deşifre ediyorum. Sıkı dur dünya!.. (Müsaadenle ajanım!..) FED... Fareler Eğitimli Derneği... Mantıksız değil mi?.. İngilizce garip bir dil olduğundan ve 'e' ile 'f' nin yeri değişince cümle bozulduğundan, türkçeye uyarlayarak EFD diyorum... Eğitimli Fareler Derneği... Belki gereksiz bir bilgi ama yine de bilmek lazım diye düşünüyorum. Neyse... Uzamaya meyilli tırnaklarımın dokunduğu nadide klavyemin yakında bozulması muhtemel tuşlarına doğru şiddetli bir akımla eğiliyor, saygılar sunuyorum.

Üstüne alınmasın Pierre Gringori

Fikrimce '93' tür Victor'un şaheseri.

Ben Bernanke dediğin oportünistin biri.

Ben Jan Valjan değilim sefillerdeyim.

Savurduğu tozlardan, esen fırtınaların

Paris'in göbeğine heykelimi dik yarın!..

Çatlatırdım o mutlu prensini Oscar'ın.

Her ajan olan ajan bilmez espiyonajı

Bilse bilse o bilir, 'bu asrın tek ajanı.'

Bulsa bulsa o bulur, o bulur Jan Valjanı.

Teveccühünüz efem, beni mutlu ettiniz.

Şeker yerine geçti çayımda hisleriniz.

Sayenizde ajanlık ilminden nasipliyiz.

-mitajanınıngörünmezisevincegarkedenmesajınabinaenhislerimetercümanolmasıümidiyle

yazdığım1830tarihli

mürekkebihenüzkurumamışmektup-

İşte dünya ekonomisini alt-üst eden, ekonomistleri şaşkına çeviren, Ben Bernanke'yi hatalarıyla yüzleşmeye davet eden o ajansal mükemmellikteki şiir...

Hangi asil duyguların tezahürüdür ki, bizi bu sanatsal şölenle şereflendiriyor kaleminiz tarafından... Ben Bernanke'nin bu şiiri okuduktan sonra; uyku düzeninin bozulduğu, sabahları kahvaltı etmeden evden çıktığı, ucuz bir lokantada tarhana çorbası içtiği ve sinirlerinin bir hayli gergin olduğu hatta hayattan hiçbir beklentisi kalmadığı söylenir.

Moda'dan sonra bu konuda da size uyuyor; bir serzeniş, bir tepki, bir hayata tutunma çabası, bir sitemli bakış çığlığında bulunarak bir şeyler karalama ihtiyacı hissediyor; FED'in asıl manasını deşifre ediyorum. Sıkı dur dünya!.. (Müsaadenle ajanım!..) FED... Fareler Eğitimli Derneği... Mantıksız değil mi?.. İngilizce garip bir dil olduğundan ve 'e' ile 'f' nin yeri değişince cümle bozulduğundan, türkçeye uyarlayarak EFD diyorum... Eğitimli Fareler Derneği... Belki gereksiz bir bilgi ama yine de bilmek lazım diye düşünüyorum. Neyse... Uzamaya meyilli tırnaklarımın dokunduğu nadide klavyemin yakında bozulması muhtemel tuşlarına doğru şiddetli bir akımla eğiliyor, saygılar sunuyorum.

Üstüne alınmasın Pierre Gringori

Fikrimce '93' tür Victor'un şaheseri.

Ben Bernanke dediğin oportünistin biri.

Savurduğu tozlardan, esen fırtınaların

Paris'in göbeğine heykelimi dik yarın!..

Çatlatırdım o mutlu prensini Oscar'ın.

Her ajan olan ajan bilmez espiyonajı

Bilse bilse o bilir, 'bu asrın tek ajanı.'

Bulsa bulsa o bulur, o bulur Jan Valjanı.

Teveccühünüz efem, beni mutlu ettiniz.

Şeker yerine geçti çayımda hisleriniz.

Sayenizde ajanlık ilminden nasipliyiz.

-hüzünlüvakitlergeçirenajanıhalisaneüslubuylatekrardansevindirengönlünüalangörünm

ezin180senegeçmesinerağmenmürekkebidahikurumayanmektubunamukabeledir- (tamam, çok uzun oldu, kabul ediyorum)

Krizin daha yeni yeni gündem olmaya başladığı vakitler yazdığım şiirime teveccüh buyurup da yine o bildik entelektüel analizleriniz, mevzuya yaklaşımdaki harkulade ve şahane üslubunuz, meselenin künhüne vakıf tevillerinizle ajanın dikkatini celb ettiniz doğrusu. Müteşekkirim bir görünür bir görünmez ağabeyciğim. Ya da kardeşceğizim. Ya da gönüldaşım. İyisi mi meslektaş ve ortağım.. Cümleten teşekkür ediyorum.

Şiirimi okuduktan sonra halihazırdaki FED başkanı Ben Bernanke’nin düşmüş olduğu durumu (ajanı gülmekten yere yatıracak şekilde ) tasvir etmişsiniz. Size helal olsun, Bernanke ise beter olsun! diyorum. Değilmi ki şu kapitalist çarkın kolbaşlarından biridir.

Hele son kısımda yaptığınız FED’in asıl manasını ve hüviyetini deşifre etme olayı mevzuyu bitirmiştir. FED denen kurumun ipliğini pazara çıkarmışsınız doğrusu. Bir ajan olarak diyebilirim ki, meslekte deşifre olmadan –fert ve hadiseleri- deşifre etmek en bilinen ve bir ajanda olması kati surette iktiza eden şiarımızdır. Buradan anlaşılıyor ki bu cevher sizde var. Gerçi daha evvel bu hakikati dillendirmiştim. Öhöm öhöm, basiret diyorlar ya buna… Ha birde kelimelerle oynarken takındığınız edebi ve entelektüel metodu Seven Nişanyan görse kelime tahlillerinden vazgeçer.

Şiire diyecek bir şey yok. Naçizane ajana ‘asrın ajanı’payesi biçtiğiniz ve anlayana içinde çok derin manalar bildiren, Victor Hugo’dan girip, Jan Valjan’dan çıkan, Bernanke’nin oportunist yanını ifşa ile devam eden, tüm bu göndermelerle yetinmeyip de değişik metaforlar kullanarak bütün bu saydıklarımı harmanladığınız şiirinizi ancak sizin gibi görünmez biri yazabilirdi.

Son kertede;

mitajanı görünmez; görünmez mitajanı.

Neredenilhamgeliyorsize böyleneyiyorsunuzneyebakıyorsunuzsöyleyinbendeuygulayayım.Ajanolmakiçinyeterlimi

böyleyazmakveanlamak

Neredenilhamgeliyorsize böyleneyiyorsunuzneyebakıyorsunuzsöyleyinbendeuygulayayım.Ajanolmakiçinyeterlimi

böyleyazmakveanlamak

İlham gelir pare pare

Dördü aktır dördü kare

Ajan olmak her ademe

Nasip olmaz ey Aybüke

mitajanı

Ajanım ajanım ben sana ne diyeyim!.. Yinelemekte fayda görüyorum: teveccühünüz efendim!.. Haketmediğim iltifatlarla beni utandırıyor; yüzümün kızarmasıyla göğsümün kabarmasını bir potada eritiyorsunuz. :D

Yazdıkların beni onurlandırmakla birlikte, son cümlen aklıma orijinal çince yazısından okuduğum bir Çin atasözünü getirdi ortak! : Sahne yuvarlanmış dekorunu bulmuş. :D

Hüzünlü olduğunu belirtmişsin ortak!.. Ajanların belirgin özelliklerinden biri de bu olsa gerek. Aynı haleti ruhiye benim de aynalarımdan göz kırpıyor uzun uzun zamandır. İnşallah hüznün sevince dönüşür en kısa zamanda. Neydi o cümle yaw?.. Bir cümle vardı da... Hah... Mutluluk yağmurları altında şemsiyesiz kal hemi?.. Geçti mi hüznün şimdi ajanım?.. Bak İsmail YK' dan sana bir parça armağan ederim hayatın boyunca neşen yerine gelmez. :)

Sayın Aybüke92!..

Şimdi ne yediğimizi, nereye baktığımızı (nereye bakıyor bu adamlar?..) açıklayacak olursak, 'Bir Ajanın Yapmayacakları' adlı 8000 sayfalık ajansonik el kitabının 2464'üncü maddesini ihlal etmiş olmaz mıyız?.. Lütfen ama... Yalnız size ne yediğimiz hakkında birazcık ipucu vermekte de bir beis görmüyorum...

Yüzeyi nokta nokta susam dolu, yuvarlak ve hassas bir görünüme sahip, 19. Yüzyıl Fransız Düşeslerinin hiçbir zaman yiyemediği, sımsıcak bir çayla zerafeti ziyadeleşen, caddelerin köşebaşlarındaki vitrinlerde bütün ihtişamıyla fast food ürünlerine meydan okuyan ve öğle yemeği niyetine yenilebilirlik özelliğini her daim koruyan, kollayan, doyuran bir besin kaynağı... Acaba nedir nedir?...

Sayın Aybüke92!..

Şimdi ne yediğimizi, nereye baktığımızı (nereye bakıyor bu adamlar?..) açıklayacak olursak, 'Bir Ajanın Yapmayacakları' adlı 8000 sayfalık ajansonik el kitabının 2464'üncü maddesini ihlal etmiş olmaz mıyız?.. Lütfen ama... Yalnız size ne yediğimiz hakkında birazcık ipucu vermekte de bir beis görmüyorum...

Yüzeyi nokta nokta susam dolu, yuvarlak ve hassas bir görünüme sahip, 19. Yüzyıl Fransız Düşeslerinin hiçbir zaman yiyemediği, sımsıcak bir çayla zerafeti ziyadeleşen, caddelerin köşebaşlarındaki vitrinlerde bütün ihtişamıyla fast food ürünlerine meydan okuyan ve öğle yemeği niyetine yenilebilirlik özelliğini her daim koruyan, kollayan, doyuran bir besin kaynağı... Acaba nedir nedir?...

O ajansonik el kitabının 29.baskısında 2464. madde yok isterseniz alın bakın.Direk 2465. maddeye atlanmış.Siz 29.baskıyı göz önünde bulundurursanız eğer, hiçbir kuralı ihlal etmiş olmazsınız.

Acaba nedir nedir?...Sorunuza cevaben iki şıkkım var efendim birincisi:Buharda tütsülenmiş Çin usulü sardalya ikincisi ise japon çekirdeği.

Bu ikisinden birisini yiyerek size ilham geliyor anladım.Ama lütfen hangisi olduğunu yazın da daha fazla merakta bırakmayın bu naçizi...

Ketçaplı kapuska mı!.. :D Kap(ıska) geçtin be trradomir!.. Ama dünya yemek piyasasına ilginç ve Oktay Usta'yı bile şaşkına çevirecek bir karışım sundun yahu!.. Oktay'da kim oluyor... 20. baskısı seneler önce bizim evin mutfağından içeri giren o kitabın adı, 'Trradomir Usta'yla Lezzet Yolculuğu' olmalıydı bence.

Şaka bir yana... İtalyan mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan ketçaplı kapuska, bizim susamlı ve yuvarlak ve hassas yiyeceğimiz kadar akla dirayet, mideye afiyet, bedene ve tabana kuvvet, ihtişam ve sefalet, acaba'ya katiyet ve yiyene asalet kattığı için, 'Bir ajanın ikinci yiyeceği' olarak dünya tarihine şimdiden adını altın harflerle yazdırdı diye düşünüyorum.

Trradomir Usta!.. Sürç-i lisan ettiysek affet ama, şu 'Paris Güzeli' tatlısının tarifini bir ara yaz da, Mitajanı'yla fırında pişirip, hatta her şeyi düşünen bir tefal'de kızartıp tüm site ahalisine gönderelim. :D

...

Sayın Aybüke92!..

Burada tarihi bir ilk yaşanacak birazdan... Evet... Madem öyle diyorsunuz ben de 2465. maddeyi olduğu gibi buraya yazıyorum.

- 2464 maddedir beni dinlemediysen senden ajan majan olmaz muhterem. Beni 2465. defa çileden çıkarma. Çıkardın bile... Sana madde filan yok artık.

Efendim, bu madde sizin o yok saydığınız maddenin aslında varolduğunun en kati delilidir.

Çin usulü sardalya ve Japon çekirdeği... Siz bizi uzak doğu kültürüyle yetişmiş samuray'lar mı sandınız ayol?.. Halis mulis Anadolu'nun bağrından kopan kabak çekirdeği dururken, neden Japon çift çekirdeklerinden yiyelim!..

'2 yanıtınız da yanlış' diyeceğim ama vakti zamanında İtalya'yı ayağa kaldıracak kadar hassas bir insan olmanız hasebiyle; yaklaştınız, demekle yetiniyorum. :)

Nereden başlasam bilmem ki? Şimdi bir kere ezeli (hikmetini herkesin anlayamayacağı) ve ebedi ( temenni ediyorum) ortağım ve meslektaşım görünmez'e karşı Aybüke92'nin mesajlarına yanıt vereceğim elbet. Hoş, görünmez yine o nevi şahsına münhasır üslubuyla gereken cevapları vermiş. Ajanlık onurunu ayağa düşürmemiş. James bu başlığı görse iki gözü iki çeşme ağlar durur. Konuya sonradan müdahil olan ve benim bu sitedeki korkulu rüyam trradomir ile ona yorumlarıyla destek verdiğini alenen ifade eden Ahıskalı (çakma mı orijinal mi acep?) bilmem hangi misyonun, lütfen alınmayın, hangi derin ve gizli örgütün amacına hizmet ediyorsunuz? Görünmez, ortağım, ne kadar basiretli olduğunu bir kez daha ispatladın. EFD tahlilin bize bu konuda bir referans veriyor.

Hüznüm geçmez olur mu ortağım.. ''Mutluluk yağmurları altında şemsiyesiz kal hemi?''.. bu neresinden baksan insanı farklı alemlere götüren cümle tüm hüznümü aldı doğrusu. Hoş, sen de iyi bilirsin ki, bizim ciğerimize işleyen hüzün, aslında hep o maverai hasretin terennümünden başka bişey değil. Ve biri ciğerimizi söküp alana dek -ki bu ajanlık istidadı bizde oldukça muhal kere muhal gözüküyor- biz bu hasreti taşıyacağız. İsmail YK gene bir ölçüde anlaşılabilir (!), Ajdar Anık ismini anmandan korktum. Ohh, çok şükür..

Aybüke92, bak, ortağım sana bir güzel tarif etmiş. ''Yüzeyi nokta nokta susam dolu, yuvarlak ve hassas bir görünüme sahip, 19. Yüzyıl Fransız Düşeslerinin hiçbir zaman yiyemediği, sımsıcak bir çayla zerafeti ziyadeleşen, caddelerin köşebaşlarındaki vitrinlerde bütün ihtişamıyla fast food ürünlerine meydan okuyan ve öğle yemeği niyetine yenilebilirlik özelliğini her daim koruyan, kollayan, doyuran bir besin kaynağı... Acaba nedir nedir?...''

Sen bu güzel tarif karşısında ne cevap veriyorsun peki? ''Buharda tütsülenmiş Çin usulü sardalya ikincisi ise japon çekirdeği.'' Alakaya maydanoz vur beline kazmayı. Simit cevabını vermek giran geldi değil mi? Ah şu post-modern gençlik.. Ne ise, biz ajanlığın olmazsa olmazı canımız, ciğerimiz, biricik gıdacığımız simitimizi el üstünde tutmaya devam edelim. Bide madde 2465 her şeyi anlatıyor zaten. Vazgeçin bu ajanlık sevdasından.

Ketçaplı kapuska haa... Ahahaha. Yok, zeytinyağlı tel kadayıfı! Ahaha. Ya trradomir abi sen bari yapma. Ahıskalı zaten mide arazları yaşıyor, hayırdır kardeş, kolana müsil mi attılar? Ahahah. To be continued dostlar.

Sayın ajanım bazı sorularım olacaktı....

Ajanlık eğitiminizi nereden aldınız...?

Ergenekonla bağınız var mı ?

MI5 MI6 ? gibi ingiliz servisleriyle bağınız nedir ?

Mossad ile hiç irtibatınız oldu mu ?

CİA ile ne kadar alakadarsınız ?

KGB ile bir kankalığınız var mı ?

MİT sizin için hayatın neresinde ?

Bunları tiz isterükkk.... :D

Sayın ajanım bazı sorularım olacaktı....

Ajanlık eğitiminizi nereden aldınız...?

Ergenekonla bağınız var mı ?

MI5 MI6 ? gibi ingiliz servisleriyle bağınız nedir ?

Mossad ile hiç irtibatınız oldu mu ?

CİA ile ne kadar alakadarsınız ?

KGB ile bir kankalığınız var mı ?

MİT sizin için hayatın neresinde ?

Bunları tiz isterükkk.... :D

-sorularınajanınmuhayyilesindetekabülettiğidiyalektik-

Yok daha neler!.. Kafa kağıdımı da yazayım bari de tam olsun.

Sorularının tamamı stratejik bir mahiyete haiz olduğundan bunları cevaplamayı önce şahsıma, sonra da cânım mesleğime ihanet olarak telakki ederim.

Hele birde bu soruların administıratora 'paşam' diye hitap eden ve aralarında cuntacı bir ilişki olduğunu sezinlediğim birinden gelmesi olayın vehametini anlatmak bakımından çarpıcı bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

Tiz elden nokta.

Çin usulü sardalya ve Japon çekirdeği... Siz bizi uzak doğu kültürüyle yetişmiş samuray'lar mı sandınız ayol?.. Halis mulis Anadolu'nun bağrından kopan kabak çekirdeği dururken, neden Japon çift çekirdeklerinden yiyelim!..

'2 yanıtınız da yanlış' diyeceğim ama vakti zamanında İtalya'yı ayağa kaldıracak kadar hassas bir insan olmanız hasebiyle; yaklaştınız, demekle yetiniyorum.

İtalya'yı ayağa kaldırdığımı nereden çıkardınız.Şiiri okuduktan bir müddet sonra Roma'yı yakma gibi depresyonvari ruhiyyata bürünmedim diyemem ama inanın bana bundan İtalyan'ların zerre miktar haberi olmamıştır.Olsaydı eğer o zaman ki İtalya Başbakanı Giuliano Amato diplomatik kriz çıkartırdı muhtemelen.

Aybüke92, bak, ortağım sana bir güzel tarif etmiş........

Sen bu güzel tarif karşısında ne cevap veriyorsun peki? ''Buharda tütsülenmiş Çin usulü sardalya ikincisi ise japon çekirdeği.'' Alakaya maydanoz vur beline kazmayı. Simit cevabını vermek giran geldi değil mi? Ah şu post-modern gençlik.. Ne ise, biz ajanlığın olmazsa olmazı canımız, ciğerimiz, biricik gıdacığımız simitimizi el üstünde tutmaya devam edelim. Bide madde 2465 her şeyi anlatıyor zaten. Vazgeçin bu ajanlık sevdasından.

Saygıdeğer ajan ortağınız öylesine bir tasvir yapmış ki aklıma direk Çin usulü sardalya geldi.Benim müthiş basiretsizliğim :) :)çok üzgünüm.Hiiçç aklımın ucundan geçmedi simit, yoksa ne alaka post-modern gençlikle.Bi ihtimal ay çöreği olabilir diye düşündüm ama vazgeçtim sonra.

Ajanlık sevdasını bırakalı birkaç gün oluyor.Abdül'ün bu bölümde ki halini görünce.Allah korusun CIA Başkanı Michael Hayden karşısında bir gün hazırola geçip "Emirlerinize hazırım komutanım"demeyi hiç istemem.

:D Ben en iyisi kurulayım köşeme elime örgümü alıp Behlül ile Bihter'in aşkını amcanın ne zaman öğreneceğini düşüneyim kara kara.Teşekkürler yönlendirmeniz için yoksa psikotravmatik bir devre yaşamaya başlayacaktım.Siz CIA manzaralı terasınız da simit yiyerek şiir yazmaya devam edin efendim.

Ama;"Alt katlarda yangın varken üst katlarda şiir yazılmaz"sözünü unutmayın lütfen. :) Saygılar... :D

mitajanı

-returnoftheking-

Hey gidi günler hey!.. Bu şiiri yazdığımda takvimler 2008 yılının Eylül ayı sathı mahalinde dolanıyordu. 'Küresel krize delikanlı yorum' düsturunca kolları sıvadığım, klavyemi aşındırdığım mevzubahis şiirimi bir kez daha yad etmekten kendimi alamama sebebim acep ne ola ki? Ne olabilir yani? İnsan biraz kafayı çalıştırır değil mi? Alıntıladığım dörtlüğümün ikinci mısrası her şeyi izah etmiyor mu; Ey iktisat sevenler, işletmeye göz kırpanlar, mülkiyeyi saygıyla ananlar!. Lehman Brothers.. İyisi mi sorma demişim birde.. Bu ne basiret, nasıl bir feraset.. Off.. Anlatamıyorum. Yani ekonomik analiz mevzularındaki tespitlerimi Merkez Bankası değerlendirse var ya.. Yani Allah sizi inandırsın biz.. Evet, yanlış duymadınız biz.. Ne Japonya'sı.. Kralı gelse...

Teyyy o zamanlar 'İyisi mi sorma' diyerek o şirketten hayır gelmeyeceğini ifade etmeme ve üşenmeyip bunu kağıda kaleme dökmeme, hatta gene üşenmeyip web ortamına taşımama rağmen, Ben Bernanke denen sözümona FED başkanı, beceriksizlikleriyle yetinmeyip benim şiirime de kulak tıkamak suretiyle bir faciaya sebep oldu ve Lehman ayva mevsimi olmamasına rağmen. Evet, ayva ve Lehman.. Yedi maalesef. Ayvayı.. Lehman..

Hey gidi Greenspan, neredesin yiğidim? Ge kurtar şu FED'i Bernanke'den.. Yazıktır günahtır! Küresel kriz bizim tezgahları da vurdu. Etmeyin eylemeyin.

-inanmayanbaksın-

Bir finans devi iflas etti

Son günlerin en çok konuşulan kurumu olan Lehman Brothers, sonunda iflasını açıkladı.

İflas başvurusunda bulunan şirket, broker-dealer biriminin ve diğer iştiraklerinin bu başvuruda yer almadığını duyurdu.

Lehman, broker-dealer birimini satmanın yollarını ararken, yatırım yönetimi bölümünün satışı için de birkaç potansiyel alıcıyla ileri derecede görüşmelere devam ediyor.

Lehman'ın mahkemeye yaptığı iflas başvurusunda yer alan bilgiye göre, şirketin 31 Mayıs itibariyle toplam aktifleri 639 milyar dolar olurken, şirketin aynı tarih itibariyle toplam borcu 613 milyar dolar seviyesinde bulunuyor.

İflas başvurusunda ayrıca Citigroup'un ve Bank of New York Mellon'un elinde 138 milyar dolarlık Lehman tahvili bulunduğu belirtildi.

Lehman'ın iflas başvurusunda bulunması öncesinde Bank of America Merrill Lynch'i 50 milyar dolara satın aldığını açıklamış, American Insurance Group ise Fed'den 40 milyar dolarlık köprü kredisi talep etmişti.

*kaynakmaynakyok*