Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
tarık026

Mehmed Zâhid Kotku (rh.a) Hazretleri

Recommended Posts

Esselamü Aleyküm Arkadaşlar.

Devrin (1897 - 1980) büyük alimlerinden Mehmed Zahid Kotku (RH.A) Hoca Efendinin 13 Kasım 2008 Perşembe günü Sene-i Devriyesidir. Bunu muhtemelen bir çoğunuz biliyorsunuzdur fakat ben yine de hatırlatmak sitedim. Web sayfalarında baktığınızda zaten teferruatlı bir şekilde hakkında bilgi edineceksiniz.

Görünmez Üniversite İskenderpaşa adının verildiği eğitim çalışmaları ile üniversite hocalarına ve talebelerine yönelik yaptığı irşad çalışmalar hemen fark edilebilecek boyuttadır.

Rabbim bu Büyük Evliyaullah'ın himmetlerine bizleri mazhar eylesin İnşaallah.

Amin. Bu konuyu başlığa taşıdığınız için teşekkür ederim.

Allaha emanet.

Esselamü Aleyküm.

Değerli Arkadaşlar.

M. Zahid KOTKU (K.S.) Rahmetullahi Aleyh Hoca Efendi ile ilgili internette biraz gezinip, gözümden kaçmış olabileceğini düşündüğüm, farkında olmadığım değişik bilgilere ulaşayım da, siz değerli arkadaşlarla paylaşayım istedim. Yaptığım kısa bir araştırma sonunda karşıma çıkan durum içler acısı bir haldi. Google’a M.Zahid Kotku (R.A.) Hz.leri yazdım bir de ne göreyim. Alt alta sıralanmış onlarca sitede Rahmetli Hoca Efendiye ait bilgiler tıpatıp aynı (Muhtemeldir ki; www.iskenderpasa.com adresinden kopyalayıp, kopyalayıp yapıştırmışlar. ) emin olun forum sitelerinde bile aynı bilgiler, noktasına virgülüne kadar.

Bende elimde bulunan nacizane birkaç kitabını karıştırdım. Vefatından sonra “Özel Sohbetler” adı altında derlenen eserinden sizlerle Allah nasip ederde nefesimiz daim olursa üç dört gün boyunca yerine göre kimi zaman kısa, kimi zaman uzun, kalem altına alınmış sohbetlerini paylaşmaya karar verdim.

Selamatle...

Esselamü Aleyküm Arkadaşlar.

M. Zahid KOTKU (K.S.) Rahmetli Hoca Efendinin gittiği son Haccını tamamlayıp 05 Kasım 1980?de dönüş yolunda Medine-i Münevvere?de yaptığı konuşmalardan alınan notlardan bir bukle ki; Rahmetli Hoca Efendi yapmış olduğu bu konuşmasına müteakip İstanbul?a dönmüş ve 13 Kasım 1980 tarihinde de ahirete irtihal etmiştir. Rabbim Cümlemizi Feyzinden ve Himmetinden nasibdar eylesin İnşaallah (AMİN)...

-Elhamdülillahi Rabbilalemin... Vel akıbetü lil-müttakin... Vessalatü vesselamü ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain.

-Buralarda bin sevap işleniyor, bin de günah...

Bundan sonra nafile hacca gelinmesin...

Bir anlık cihad, kırk hacca bedeldir. Bir anlık büyük cihad, seksen hacca bedeldir...

Bir daha toplu halde bulunacağımızı zannetmiyorum.

Dikkat edin, İmanınıza, İbadetinize, Kulluğunuza dikkat edin.

Ne dervişlikte, ne Şeyhlikte, ne İmamlıkta iş yok... İş, Allah?ın rızasını kazanabilmekte, iş Allah?a kul olabilmekte...

Allah?ın rızası, az fakat devamlı ibadetle ve günahlardan uzak durarak kazanılır... Büyüklerimiz, günahları bin defa okuturlarmış, sizler de çok çok okuyun...

Gönlünüze şeytanı sokmamaya çalışın. Çıkarması çok zor...

Çok bilmek hüner değildir. Çok paranın da hesabı vardır, çok kuvvete sahip olmak da hüner değildir.

Her ilmin üstünde ilim vardır. İlim; Edep ve takvayı beraber yürütmektedir..

(5 Kasım 1980)

M. ZAHİD KOTKU (K.S.)?dan Özel Sohbetler. Sayfa; 431-432

[Ne dervişlikte, ne Şeyhlikte, ne İmamlıkta iş yok... İş, Allah’ın rızasını kazanabilmekte, iş Allah’a kul olabilmekte...

NASİB OLSUN CÜMLEMİZE BU TÜR KULLUK..RABBIM CUMLEMIZI BU GÜZEL INSANLARIN HALLERİYLE HALLENMEK NASIP EYLESİN.. KARDEŞİMİZDEN RAZI OLSUN Kİ;BİZLERİN HATIRLAMASINA VESİLE OLDU..

ONLAR KAZANDILAR VE GITTILER...'GÜZEL INSANLAR,BEYAZ ATLARA BINIP GİTTİLER'DARISI BIZLERE OLSUN İNŞAALLAH..

Eselamü Aleyküm Değerli Arkadaşlar.

Bugün Hac Yolculuğuna Giderken İskenderpaşa Camiinde Sabah Namazına

Müteakip Yaptığı Veda Konuşmasının Son Kısımları paylaşacağız İnşaallah.

Esselamü Aleyküm verahmetullahi ve berakatüh.

Cenab-ı Hak cümlemizden razı olsun...

Söyleyecek söze gücüm yetmeyecek. Hakkınızı helal edin.

Allah sizlerden razı olsun. Bizi de ... (Ağladıkları için söyledikleri anlaşılamadı).

Peki namazımıza duralım.. (İşrak namazı kılınır, Namazdan sonra.)

Günah ve yasaklardan son derece sakınmak ve korunmak lazım.

Bunun için de Cenab-ı Hak; çeşitli vesileler yaratmış. Başta İstiğfar.

Vesair ibadet-ü taatler. Hatalarımızın silinmesine vesile olur İnşaallah.

Bu günahkar kardaşınız da, bugün belde-i tayyibeye gitmeye hazırlandık.

Sizi de Allah?a emanet ediyorum. Allah hepinizden razı olsun. Bu fakiri duadan da unutmayın.

Allah işlerinizi asan etsin. Vücutlarınıza afiyet versin. Ömürlerini de uzun ve hayırlı etsin.

Rızıklarınızı bol etsin. Dünyanızı ve ahiretiniz mamur olsun.

Cenab-ı Hak sevdiği ve razı olduğu kullarının arasına cümlemizi kabul etsin İnşaallah.

(2 Ekim 1980- Hacca giderken)

M. ZAHİD KOTKU (K.S.)?dan Özel Sohbetler. Sayfa; 430-431

Nefs-İ Emmarenin Huyları

Geçen dersimizde Ebu Hureyre’nin nakli beni düşündürdü:

“(İttekul meharim tekün a’bedennas)”

“Haramlardan kaçındığın müddet ve takdirde sen nasın en abidi olursun”

Öyle geceleri sabahlara kadar uyumamazlık, gündüzleri bütün gün oruç tutup riyazetler çekmek değil. Allah’ın haramlarından kaçın, oldun en abid insan...

“(Varda bima kasemallahu lek tekün ağnennas)”

“Allah’ın taksimine razı ol, en zengin sen olursun” Daha ne istiyorsun? Bugün buna karşılık (S.A.V.)’in, yine Ebu Hureyre’den naklen:

“(İyyaküm vez zan)”

“Ey Mü’minler siz zandan sakının”.

Zan... hani su-i zan derler bir var ya. Şu şöyledir, bu böyledir diyerekten bir zannınız vardır, bundan sakının. İşte çeşitli şeyler deriz lehte, aleyhte. Ama muhakkak bildiğimiz değil de sezdiğimize göre. Halbuki;

“(fe innez zanne ekzebül hadis)”

“Zan ile söylenen sözlerin çoğu yalandır”. Öyleyse;

“(Vela tehassesü....)”

“İnsanların içini araştırmaya çalışmayın” hangi bakımdan olursa olsun.

“(Vela tecessesü)”

“Casuslukta yapmayın”. Casusluk devlete aittir. Onun vazifesi. Memlekete gireni çıkanı o kontrol edecek nasıl adamdır diyerekten. Fakat sana vazife değil. Öyleyse

“(Vela tenafesü)”

“Nefsaniyet de yapmayın” bencillik taslamayın. Her şeyi ben bilirim diyerekten her şeyin üstüne çıkmayın.

“(Vela tehasedü)”

“Ama haset de hiç yapmayın” hasedi hele hiç yapmayın. Onun varda benim niçin olmasın demeyin. Bak ne diyor (S.A.V.):

“(Varda bima kasemallahu lek tekün ağnennas)”

“Allah’ın taksimine razı ol”. Napalım Allah bu kadar verdi. Çalıştım, çalıştım ama taksim bu kadar. Onu geçen Ebu Zerr’in rivayetinde (S.A.V.): “Aşağısına bak! Yukarısına bakma” dedi. Yukarısına bakarsan bocalarsın. Eh Ya Rabbi çok şükür elhamdülillah dersin binaenaleyh “Sakın birbirinize buğz etmeyin ama birbirlerinize arka da çevirmeyin”

Eh Allah yardımcımız olsun. Bu milleti İslamiyeye bak! Birleşebiliyor mu? Hiç. Peygamber Efendimiz ne diyor, bak bizim halimize, o diyor ben filancayım, bu diyor ben filancayım, benimki kutubdur diyor, benimki aktabdır diyor. Şu diyor bu diyor...

Bölük, bölük olmuş, kimsenin kimseye itimadının olmadığı bir hal.

“(Ve künü ibadallah ihvanen)” ne güzel “(El müminune ihve)”

“Müminler kardeş”. Nasıl kardeş? Hasaben kardeş değilse de manen kardeştirler. Manen kardeşlik, haseb-neseb itibariyle olan kardeşlikten daha ala ve daha üstündür. Onun için sizler bu manevi kardeşliği temin edin; öyle kardeşçesine yaşayın. Birbirinizin aleyhinde bulunmayın. Birbirlerinize karşı kötülükte bulunmayın. Fenalık yapmayın. Buğz etmeyin. Haset etmeyin. Küsmeyin, darılmayın. Hep birbirinizin iyiliğini isteyin.

“(El müslimu ehul müslim)”

“Müslüman, Müslüman’ın kardaşıdır”. Bitti. Bunu hala öğrenmiş değiliz 1400 sene oluyor, Müslümanların kardaş olduğunu öğrenebilmiş değiliz; Çünkü Müslümanlıktan nasibimiz o kadarcık. Müslümanlıktan nasibimiz tam olsa birbirimize tam sarılırız. Kardaşlarımızı bağrımıza basarız. Nasıl kardaş kucaklaşır sarılır. Müslümanlığımız tam olsa kardaşlığımız da öyle olur. Müslüman, Müslüman kardaşına katiyyen zulm etmez, zulm olunmasına da razı olmaz......

(2 Şubat 1979)

M. ZAHİD KOTKU (K.S.)’dan Özel Sohbetler Kitabından sayfa:134-135-136

Allah razı olsun, Tarık026. Mahmud Esad Coşan Hoca'yı yetiştiren bu mübarek zat hakkında pek birşey bilmiyordum, sayenizde onun muhabbetinden de istifade ediyoruz. İki sorum var. Birincisi, ''Bir daha toplu halde bulunacağımızı zannetmiyorum.'' dedikten sonra bir daha toplu halde onlar bulunabiliyor mu? İkincisi, ''Ey Mü’minler siz zandan sakının'' Hadisini kısaca açıklarken su-i zan etmemek gerektiğini de mi kastediyor? Ben şöyle anladım, kesinlikle zan etmemeliyiz. Su-i zan da ise ihtiyatlı olmak gerekir. Su-i zan ederken de bunun doğruluğundan emin olmamak gerekir. Bu anladığımdan tam emin değilim. Konuşma esnasında söylenenler kağıda döküldüğü için orada biraz karışıklık var. Bu iki sorumun cevabını verebilecek olan kardeşlerimden cevap bekliyorum.

Esselamü Aleyküm.

Değerli Kardeşim.

''Bir daha toplu halde bulunacağımızı zannetmiyorum.'' ile ilgili söyleyeceğim.

Hayır bulunamıyorlar....

Bu sohbet sadece beraberinde gittiği talebelerine yaptığı bir sohbet değildir.

Tabi bunu belirtmediğim için net anlaşılamaması normaldir. (Hata benim. Hakkınızı helal edin İnşaallah)

Hac mevsiminde dünyanın dört bir yanından, değişik ülkelerden 'Kutsal Topraklara' hac ibadetine gelen ve

birbirleri ile istişarelerde bulunan Alim'lerin ağırlıkta olduğu bir topluluğa hitaben yapılan bir konuşmadır.

Ki; 05 Kasım 1980'de yapılan bu konuşma sonrası, ertesi gün uçakla İstanbul'a gelmiş ve 1 hafta sonra Ahiret yolculuğuna çıkmıştır...

İkinci konu da ise; malum Hoca Efendi, Nefsi Emmare üzerine konuşuyor,

yani hepimizin bildiği üzre Nefs terbiyesinde en alt basamak!

Bu konu başlığında yapılan sohbette vurgu teması olarak Su-i Zan'ı kastediyor.

AKRA FM'de tevafuk oldu bu sohbetin tamamını dinleme şansına vakıf oldum.

Zaten bahse konu sohbette;

“Ey Mü’minler siz zandan sakının”. dedikten sonra, sırasıyla,

“Zan ile söylenen sözlerin çoğu yalandır”.

“İnsanların içini araştırmaya çalışmayın” ve en nihayetinde;

“Casuslukta yapmayın”. diyerek aleyhte yapılan zandan

yani Su-i Zan'dan uzak durmamız gerektiğinin vurgulandığını düşünüyorum.

Keza Ravisini şu an hatırlıyamıyorum ancak bir çoğunuzun da okuduğunu düşündüğüm

bir Hadis-i Şerif'te Peygamber Efendimiz (S.A.V.);

'Hüsn-ü Zan üzre olmak ibadettir.' buyuruyor.

Değerli katkılarınızı bekliyorum arkadaşlar

Selametle...

Üç şey!

Geçen derslerde hatırımda kalan üç şey var ki; onları hatırlatmak isteyeceğim:

Cenab-ı Peygamber Efendimiz (S.A.V.) buyurmuş ki;

“İki huy, iki haslet var ki, onlardan daha üstün bir şey yoktur.” İki tane;

“Birisi Allah’a iman; ikincisi Müslümanlara faydalı olmak”

Müslümanlara faydalı olmakta çok şey var. Açı doyurmak var, giydirmek var, barındırmak var.

Bir çok şey var fakat asıl mühim.

“(Hayruküm men Teallamal Kur’an ve allemehu)”

“Kur’anı öğrenip, öğretmektir.”

Müslümanlara fayda bu cihettendir. Karnını doyurursun, üstünü giydirirsin, ev bağışlasan;

bunlar hep geçici şeylerdir. Ve kıymetsiz şeylerdir. Asıl ona lazım olan, dinini öğrenmesi!

Dinini öğrenmesi için de, din bilgisi okumak lazım! Öğrenmek, sonra da öğretmek lazım! Bir.

Kısa söyleyeceğim, ikincisi:

Bütün fitnelerin başı, hani birçok fitneler oluyor ya, ta Adem Aleyhisselam’dan beri,

kıyamete kadar gider bunlar. Bunların başı iki şeydir:

Birisi öşrü vermemek, diğeri de zekatı vermemekmiş.

Hani bizler fitneleri şurda burda arıyoruz ya boş. Fitnenin başı Allah’ın emirlerini tatbik etmemek!

Öşür: Allah’ın emridir.

Zekat: Allah’ın emridir.

Onu kimse kaldıramaz.

Namazı sizden kaldırdık deseler, kalkar mı namaz bizden.

Namaz neyse zekatta odur...

kaldırdık demekle, sen vergi verirsen kurtulursun bu işten demekle, bu iş hallolmaz!

Allah’ın emri nedir? Zekat. Ver. O kadar. İki.

Üçüncüsü de; Bir delikanlı tahsili ilim için, uzak bir yere gitmeye karar vermiş, ilim memleketine.

O zamanın Nebisi duymuş. Demiş ki:

“O delikanlıyı getirin de, ben ona üç nasihat edem. Ondan sonra gideceği yere gitsin.”

Çağırmışlar delikanlıyı. Gelmiş. Demiş ki:

“ Ey delikanlı! Sana üç nasihatim var, iyi dinle! Allah’tan kork!

Nerede olursan ol, gizli aşikar her yerde Allah’tan kork!

Çünkü Allah, seni her yerde görmekte ve her şeyini bilmektedir. Bu korkuyu içine sok.”

İki: “ Allah’ın kullarından hiçbir kulun aleyhinde konuşma. İlla bi hayrin. Ancak hayırlı konuş.”

Üçüncüsü de:

“Lokmana dikkat et. Helal olsun lokman.”

Allah affetsin kusurlarımızı. Bu kadarcık nasihat hepimize yeter. Allah Cumanızı mübarek etsin...

(3 Ağustos 1979 Cuma)

M. ZAHİD KOTKU (K.S.)’dan Özel Sohbetler Kitabından sayfa: 281-282-283

Esselamü Aleyküm.

Değerli Kardeşim.

''Bir daha toplu halde bulunacağımızı zannetmiyorum.'' ile ilgili söyleyeceğim.

Hayır bulunamıyorlar....

Bu sohbet sadece beraberinde gittiği talebelerine yaptığı bir sohbet değildir.

Tabi bunu belirtmediğim için net anlaşılamaması normaldir. (Hata benim. Hakkınızı helal edin İnşaallah)

Hac mevsiminde dünyanın dört bir yanından, değişik ülkelerden 'Kutsal Topraklara' hac ibadetine gelen ve

birbirleri ile istişarelerde bulunan Alim'lerin ağırlıkta olduğu bir topluluğa hitaben yapılan bir konuşmadır.

Ki; 05 Kasım 1980'de yapılan bu konuşma sonrası, ertesi gün uçakla İstanbul'a gelmiş ve 1 hafta sonra Ahiret yolculuğuna çıkmıştır...

İkinci konu da ise; malum Hoca Efendi, Nefsi Emmare üzerine konuşuyor,

yani hepimizin bildiği üzre Nefs terbiyesinde en alt basamak!

Bu konu başlığında yapılan sohbette vurgu teması olarak Su-i Zan'ı kastediyor.

AKRA FM'de tevafuk oldu bu sohbetin tamamını dinleme şansına vakıf oldum.

Zaten bahse konu sohbette;

“Ey Mü’minler siz zandan sakının”. dedikten sonra, sırasıyla,

“Zan ile söylenen sözlerin çoğu yalandır”.

“İnsanların içini araştırmaya çalışmayın” ve en nihayetinde;

“Casuslukta yapmayın”. diyerek aleyhte yapılan zandan

yani Su-i Zan'dan uzak durmamız gerektiğinin vurgulandığını düşünüyorum.

Keza Ravisini şu an hatırlıyamıyorum ancak bir çoğunuzun da okuduğunu düşündüğüm

bir Hadis-i Şerif'te Peygamber Efendimiz (S.A.V.);

'Hüsn-ü Zan üzre olmak ibadettir.' buyuruyor.

Değerli katkılarınızı bekliyorum arkadaşlar

Selametle...

Allah razı olsun, Tarık026. Ben, su-i zan'ı; iyi niyet, iyi düşünce manasında sanmıştım. Yani, suizanın manasını hüsnüzan ile karıştırmışım. Hüsnü zan diye yazınca aklıma suizanın gerçek manası geldi. Mesele yok :)

Evladımıza Sahip Olmak!

Bir hoca Efendi, bir mes’eleyi iyi öğrenmek için İncil okumuş.

İncil’den de, onu bir papazdan öğrenmek için bizim Beyoğlu’ndaki papazlardan birisine müracaat etmiş.

Papaz da şöyle anlatmış kendisine bir mes’ele...

Demiş ki; Geçen hafta sizin Fatih Camiinde idim.

Gittim camiye, dinledim vaizleri. Halkın teveccühleri hoşuma gitti.

Ezan okunmaya başladı, camiden çıktım. Baktım ki, caminin avlusunda çocuklar top oynuyorlar. Top da nasılsa benim kucağıma düştü. Çocuklar toplandı başıma.

-“Papaz efendi ver topumuzu.”

-Vereceğim yavrum. Bu ay ne ayıdır? Söyler misiniz bana?

“Ramazan ayı.”

-Bugün ne günüdür?

“Cuma’dır efendim.”

-Minarede okunan nedir çocuklarım?

“Ezan-ı Muhammedi.”

Alın topunuzu, bu yeter size.

Allah hepimizi affetsin. Hepimizi affetsin Allah.

Bunlar çocuk değil, hepsi yirmi-otuz yaşındaki genç delikanlılar.

Memleketin münevveri diyeceğimiz kimseler.

Allah babalarımızı yine hayırla yad etsin. Babaların kabahati çok.

Arabanın ön tekeri nerden giderse, arka tekeri de ordan gider derler.

Evladlarımıza sahip olmazsak halimiz haraptır.

Abdülkadir Geylani’nin bir nasihati gözümden geçti. Şimdi orda diyor ki:

“Kör bir adam öncülük yapabilir mi?” Kör adam. Seni bir yere götürecek, götürebilir mi?

Sana delillik yapabilir mi? Kör yolu bilmez, izi bilmez. Allah bizi affetsin.

Bizim gözlerimiz açık, gönüllerimiz kapalı. Gözlerimiz açık amma.

Hakikatteki göz olan gönül gözü kapalı.

Bu gönül gözleri kapalı oldukça, biz yerimizde saymaktan başka çare bulamayız.

Yerimizde saysak, o da iyi de, gerilemekten başka hiç hayrımız olmaz.

Başka diyeceğim yok. Allah hepimize afiyetler versin.

Dünyamızı, ahiretimizi mamur etsin. Sıhhat nasıl lazımsa. Sıhhat nasıl lazımsa.

Yemek içmek nasıl lazımsa. Gönül ondan daha çok lazım.

Allah gönüllerimizi uyandırsın.

Uyanık gönül sahibi olaraktan dünyada yaşamak;

kör gözlü değil, açık gözlü olaraktan herkese yol göstermek, cümlemize nasib etsin.

El fatiha! Esselüma aleyküm ve rahmetullah.

(14 Eylül 1979 Cuma)

M. ZAHİD KOTKU (K.S.)’dan Özel Sohbetler Kitabından sayfa: 303-304

Esselamü Aleyküm.

Değerli Arkadaşlar,

Bu konu başlığını açarken de belirttiğim üzre 13 Kasım 2008 Perşembe günü M.Zahid KOTKU (K.S.) Hazretleri'nin Sene-i Devriyesi olması münasebetiyle yayınlamayı planladığım, kısa sohbetlerinin sonuncusunu bu akşam itibari ile yayınlamış bulunuyorum. Bu foruma üye Siz değerli arkadaşlarımızın büyük bir çoğunluğunun,

Tasavvufu, Evliyaullah'ı ahirete irtihal etmiş Mübarek Hoca Efendi'leri ve Alim'leri eminim ki biliyorsunuz,

kesinlikle niyetim sadece sadece Rahmetli Hoca Efendi'yi hatırlatmak idi. Bu konu başlığı altında geçen bu altı gün boyunca herhangi bir Su-i Zana sebebebiyet verdim ise Hakkınızı helal edin İnşaallah...

Rabbim hepimize Hak Din olan İslam'ın Kitab-ı Kur'an-ı Kerim'i okumayı,

Okuyup anlamayı,

Anlayıp O'nun üzerine amel etmeyi,

O'nun üzerine amel edip son nefesimizde bile O'nu zikretmeyi Nasip eylesin İnşaallah.

Ahirette Hz. Muhammedi-nil Mustafa (S.A.V. Efendimizin şefaat ettiği kullardan olmayı,

Peygamber (S.A.V.) Efendimizin Sancağı altında,

Kevser Havuzu'nun başında,

Mübarek Hoca Efendilerimiz birlikte haşrolunmayı Nasip eylesin İnşaallah...

Vel-hamdülillahi Rabbil Alemin El Fatiha...