Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
kevser

Kafein Bağımlısı Mısınız? ;)

Recommended Posts

Kafein bağımlısı mısınız?

Kahve ve çayda bulunan en güçlü kimyasal bileşenin kafein olduğunu biliyoruz. Kafein, sizin de günlük yaşamınızın bir parçası haline mi geldi?

Fakat günde 4 ile 7 fincan arasında değişen kahve tüketiminin, kişide huzursuzluk, sinirlilik, baş ağrıları gibi problemleri doğurduğunu biliyor muydunuz? Birçok bitkide bulunan kafeinin ölümcül dozu 10 gr'dır. Gereğinden çok kahve tüketimi bilinenin aksine, kişide uyarıcı etki yaratmaz; sinirsel uyarıların algılanmasında yavaşlamaya ve uyuşmaya sebep olur.

Kişide keyif verici bir hal yaratması, bağımlılık yapan özelliğinin temel kaynağıdır. Kafein, 200-400 mg alındığında dikkati artırır, yorgunluğu azaltır. Kafeinin uykusuzluğu giderme, direnci artırma, fiziksel, psikomotor ve intellektüel performansı artırma gibi etkileri de vardır. Kafein, genellikle bağımlılık oluşturmaz. Ancak fazla kahve içenlerde ilaç bağımlılığının temel öğeleri ortaya çıkar. Yapılan denemelerde kafeinin fiziksel bağımlılık oluşturabildiği tespit edilmiştir. Bu durumda kafeinin kesilmesi, çevreye ilginin azalması, huzursuzluk, baş ağrısı, zihinsel konsantrasyonun azalması ve kaygı bozukluğu gibi etkilere sebep olmuştur.

Kafein;

* Merkezî sinir sisteminde uyuşukluk ve zihin yorgunluğu giderici etkisi vardır.

* Yüksek dozda konvülsiyon (sara nöbeti) oluşturur.

* Solunum sistemini uyarır, kalp atış hızını artırır.

* Hafif idrar söktürücü etkisi vardır.

* Kas, sinirler ve mide salgısını uyarıcı, metabolik hızı artırıcı etki oluşturur.

* Orta düzeyde alındığında (200-300 mg) iştah artırır. :)

ZAMAN-15.11.2008

Çay alışkanlığım hiç olmadı ama malesef kafein olduğunu bile bile sınav zamanlarında kahveyi elimden düşüremiyorum. Bu nokta da zannederim kahve takıntısı, her öğrenci de vardır herhalde :)

Kafeinde bilimsel olarak bir alkoloiddir.Burda yazılanın aksine bağımlılığı çok düşüktür.Bir maddenin bağımlılığı fiziksel bağımlılığıdır.Ama psikolojik bağımlılıkta çok önemlidir.Kahve bağımlısıyım diyenler kahveye psikolojik olarak bağımlıdırlar, fiziksel bağımlılık için günde 20 fincana yakın kahve tüketilmesi gerekir.

Ben kahve bagımlısı degilim kahve bana bagımlı ne yapabilirim.Kahveyle her karşılaşmamda beni iç diye yalvarıyor kıramıyorum keratayı:) en kısa zamanda kahvemi pisikologa gösterecem :D

çayda tein var uzmanlar kafein ile aynı olduğunu söylüyorlar.ama çayın birde güzel yanı var felç riskini %21 azaltıyor.

kahve bağımlısıyım...uzun gecelerdeki tek yoldaşım kahvemdir...uykusuzluğa yol açtığıda aşikar...kendimi örnek vereyim,vücut bir süre sonra yoruluyor,uykunuz geliyor fakat uyuymıyorsunuz..dön dolaş derken sabah oluyor..üstüne birde sabah kahvesi...

haliyle gündüzleri sizi gören kaçıyor...