Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Muvazene

Maymun

Recommended Posts

MAYMUN

Maymun, insan bendendir, bu benim devrim, dedi.

Başına bir oturak geçirdi, "devrim" dedi.

(1972)

He he :) Size kısmet oldu foruma taşımak bu şiiri. Bende niyetlenmiştim halbuki. :(

Maymunlaşma ve ruhumuzu baltalama hareketinin cengaverlerinin ne olduğunu aşikar gösterici bir beyit.

Selametle... Allaha emanet.

ne manaya geliyor tam anlamadım..

hiçbir derinliğe girmeden,sadece kaba hatları ile baktığımızda;1.mısrada evrim safsatasını dile getiren maymunlar,2.mısrada ise "devrim"adı altında yapılan ve devrimle hiçbir ilgisi bulunmayan,sadece ve sadece batılı gibi görünmeyi gaye edinen yeniliklerden biri olan şapka inkilabını görür gibi oluyoruz.

Ortaçağ karanlığından aklını kullanarak çıkan Batılı, aklı çalıştırarak varabileceği en uç noktaya vardı ve muazzam bir madde inkişafına zemin hazırladı. Maddede ilerlemesine rağmen ruhî ve manevî hiçbir ihtiyacını karşılamıyor, karşılayamadığı gibi ruhun asıl ihtiyacı olan İslama uzak kaldıkları için de cemiyet alanında yayılan bunalımı engelleyemiyor, buhran geçiren ruhuyla çözümler üretmeye, reçeteler yazmaya çalışıyordu. Batının bu sahada boy gösteren adamları en sonunda ruhu, yaratılışı ve Allah’ı inkâra kadar vardırlar. Ruhun ihtiyacı olan hakiki ilacı bir türlü bulamadıklarından olsa gerek, ruhu reddettiler ve materyalizm ile insana dair her şeyi maddeye bağladılar. Hâl böyle olunca, yani Allah’ı reddedince, insanı, dünyayı, evreni açıklamanın, varoluş sürecini herhangi bir âmile bağlamanın ihtiyacı da zuhur etti. Hâlâ insan dna’sının sırlarını tam olarak çözemeyen, bu muhteşem intizamın ve yaratılışın inceliklerini keşfedemeyen zavallı insan, sırf Allah’ı inkar edebilmek için kökünü maymuna bağladı. Evrim teorisine kapağı attı ve devir, maymunun devri oldu. 19. yüzyıla maymun devri de diyebiliriz, Üstad fikir ve hiciv yüklü şiirinde şahane bir teşbih yapmış. Atom çağı, bilgisayar çağı, uzay çağı vs. söylemleri boş, aslolan maymun çağı idi. Maymun devre damgasını vurmuştu. Ve Üstadın şiirinin ilk mısrasında devrin bu zavallı haline yöneltilen tenkidi görmek mümkündür.

Tabi ruh kökümüzden kopup da Batıyı taklide başladığımız devirden beri onların her türlü pisliğini ülkeye intikal ettirmekle görevli olanlar, bu manevi çürümeyi de taşıdılar topraklarımızın mücerret sahasına. Ruha, maneviyata, ahlaka, namusa, vicdana topyekun mücerret değerlere yüz çeviren kesim, yaptıkları devrimleri ruh sahasında değil, madde sahasında gerçekleştirdi. Oktay arkadaşımız isabetli bir noktaya değinmiş. Devrim adına gerçekleştirilen şapka kanunu, başa oturak geçirme mesabesinde süfli bir işti neticede. Kafaya şapka geçirmekle mülevves dolu oturağı geçirmek arasında bir bağ kurarak yapılan devrimin hangi çapta olduğunu anlatmak isteyen Üstadın şiirinden, devrim adı altında yapılan bütün süfli işleri de bu şekilde nitelendirdiğini düşünebiliriz.

Ne kadar açıkça yazmış ve ne kadar gizlice yazmış. Mahkemeye verilse malum kişiye ve inkilap diye yutturduğu devrimine istinaden yazıldığı ispat edilemez. Ama okununca kime ve neye yazıldığı açıkça ortada.

açıklama için teşekkürler gerçekten iyi özetlemişsiniz şiiri ben kültür birikiminize hayran oldum doğrusu sayfada ki en mantıklı açıklama çünkü

ismini hatırlayamadığım bir alime sormuşlar;

- insanların atası maymunlardır. siz ne düşünüyorsunuz...

Alim;

- O mantığa göre, maydanoz da çınarın atası oluyor...

Ah, küçük hokkabazlık, sefil aynalı dolap;

Bir şapka, bir eldiven, bir maymun ve inkılap.

üstadın şiirindeki fark şu lafı sokarım 3 gün kıvranır ölürsün.... gerçi bu şiirin muhattapları zihnen ölmüşler ama olsun....

Şiirin yorumu için çok teşekkür ediyorum.

Ben tam olarak anlamamıştım.

Arkadaşlar güzel açıklamış.

Bu vesileyle Üstad'ı bu güzel şiiri için bir kez daha anmak istiyorum

Ruhun Şad olsun Üstad