Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
Muvazene

Sigara Bıraktıran İlaç

Recommended Posts

Üstad, sigaraya çok düşkündü. Nuri Pakdil: "Üstad sigara içmiyor, adeta yiyor" derdi. Bir doktor yakını Amerika'dan sigarayı bıraktıran bir ilaç getirir. Üstad'a, bir hafta kullanınca sigara içme ihtiyacı duymayacağını söyler. Bir süre sonra ilacı içmediğini söyleyen Üstad'a doktorun:

"Ne itimatsızsınız Üstad'ım, inanın etkisini göreceksiniz" demesi üzerine, Üstad:

"İnandım söylediklerine de onun için içmedim!" der.

( Mehmet Soyak - Dâhi Sanatçı Dünyasından Noktalar )

:)

Bu arada aklıma takıldı;

Bilim camiası o zamanlarda sigaranın sağlığa zarar verdiğini farketmiş miydi?

Yani, Üstad sigaranın sağlığa zararlı olduğunu bilerek mi içiyordu?

"Helalsa içiyorum; haramsa yakıyorum." diye anekdotu vardı üstadın.

Sigara mevzuunda bugün dahi; mutlak haramdır ibaresi verilemez..

Mütehassıs ve iman sahibi bir doktar ile; hastanın ortak kararı olmalıdır "zararlı" ibaresi.

Şeker hastasına bal yemek gibidir, haramlık bakımından sigara...

Ben sigaranın dini hükmünü sormamıştım. :)

(Onun için bu adrese bakmıştım.)

Benim merak ettiğim; daha önceki mesajda da söylediğim gibi, Üstad'ın sigaranın sağlığa zararlarından haberdar olup olmadığı.

Bu hususla ilgili şöyle bir çıkarımda bulunabiliriz; Üstad'ın doktor yakını Üstad için Amerika'dan özellikle sigara bıraktıran bir ilaç getirmişse, Amerika'da sigaranın zararının bilimsel deneyler neticesinde ortaya çıktığı ve sigara bağımlılarını sigaradan kurtarmak için ilaç sektörünün sigara bıraktıracak bir ilaç üretmeye başladığı bir dönemde Üstad'ın doktor yakını orada bulunuyordu. Ülkemizde sigaranın zararlarının gündeme getirilmeye, insanları sigaradan uzaklaştırmaya başlama süreci, Batı'nın bu konudaki çalışmalarından sonra gerçekleştiği için, Amerika'da sigara bıraktıran bir ilacın üretiminin yapıldığı esnada henüz Türkiye'de bu konuya dair bir çalışma yahut bilgi kırıntısının olmama ihtimali vardır.

Üstad, sigaranın sağlığa zararlı olduğunu biliyor muydu ve bu zararı bile bile mi sigarasının dumanlarını efsunlu bir şekilde gökyüzüne savuruyordu sorusu için söyleyebileceğim şey kendi adıma bir tahminden öteye gidemez. Üstad'ın doktor olan yakını Amerika'dan o ilacı getirdiğinde, muhtemelen Üstad'a sigaranın o dönem için ortaya çıkarılmış olan zararlarını da anlatmış ve o zararlara binaen sigarayı bırakması gerektiğini, bünyede tiryakilik yapan bu maddenin daha kolay bırakılabilmesi için de Amerika'dan getirdiği ilacı kullanmasının yerinde olacağını söylemiştir muhtemelen. Düşünelim ki o devirde yaşıyoruz ve bize sigarayı bırakmamız için sigara bıraktıran bir ilaç kullanmamız tavsiye ediliyor. İçenlerden gelen tevatüre göre, içildiği vakit zevk veren ve henüz sağlığa zararlı olduğu bilinmeyen bir maddeyi niçin bırakmaya çalışalım? Sigarayı bırakmaya meyledebilmemiz için, sigaranın sağlığa zararlı olduğunun, bu zararların bilimsel verilerle ispatlandığının, artık sağlık sektörünün sigarayı bıraktırmak için bir faaliyete giriştiğinin vs. bize bildirilmesi gerekiyor ki sigarayı bırakma iştiyakı bizde doğmuş olsun. Hasılı, ilacı Üstad'a sunan kişi, sigaranın zararlarını da Üstad'a anlatarak sigarayı bırakması ve bırakmak için de o ilacı kullanmasının gerekliliğini Üstad'a izah etmiştir muhtemelen. Tabi bizimki yukarıdaki hatıranın yörüngesi etrafında gelişen bir çıkarımdan, bir tahminden ibaret. Kesin şöyledir veya böyledir demeden makul bir dairede kalarak yapılan bu tahmin, Üstad'ın son nefesini dahi, sigarasından son bir nefes çekerek vermek istemesi hakikati karşısında boynunu büker.

Sigaranın zararlı bir madde olduğu başından beri bilinmektedir.Şuan yalnızca daha çok zararları tespit edilmiştir.YOksa çok kullananların ciğerlerinin tıkanmasını gözlemle bile görülebilir.

böyle bir beyine ve böyle bir yüreğe sahib olanın sigara içmesinden doğal ne olabilir ki...çatlayası bir beyin ve atom bombasının patlamasını aratmayan bir yürek...

Arkadaşlar yapmayın etmeyin lütfen,sigarayı bırakmaya çalıştığım şu günlerde böyle konu açılır mı!? Tütünsüzlükten kafamın uyuşmaya başladığı şu saatlerde bütün yazılanları bir solukta okudum.Şu an bir paketi birden yakabilirim..

Bu işin lamı cimi yok,Üstad'a her konuda benzeyelim ama sigara konusunda ayrılalım.Herkesin doğrusu yanlışı vardır.Sigaranın sağlığa son derece zararlı ve son zamlarla keseye daha da bir zararlı hale geldiği tartışma götürmez.Son olarak çağımızın din alimlerinin görüşüyle de takrimen mekruh yani haram ölçüsünde yasaklanmış olan bir illettir.

Sigara tam bir illettir,kimseye tavsiye etmem,benim gibi tiryakilere de Allah'tan güç vermesini niyaz ederim.

Evet, kesinlikle uzak durmanızı tavsiye ederim. Tamam belki sigara içenlerin büyük kısmı sigara sebebiyle ölmüyolardır ama yine de olsun. Bu riski göze almamalıyız diye düşünüyorum. İçiyosanız da tütünü kiloyla alın sarın için, bir arkadaşımın arkadaşı öyle yapıyormuş. En azından cebinizi bir miktar koruyun. :D

Mürşidinin;Sigara mübahtır,günde 10 tane iç tavsiyesi üzerine bir zaman sonra normal sigaradan daha ince olan sigarayı tercih ediyor.Ve kendisine sebebini soran birine ;Mürşidimin günde on sigara tavsiyesi vardı,bu içtiğim sigara normal sigaranın yarısı,dolayısıyla bu sigaradan yirmi tane içince normal sigaradan on tane içmiş oluyorum diye cevap verir.

gülün dikeni,ustamında sigarası var işte.gülü çok seviyoruz diye hepimiz diken takıyor muyuz? hayır!...o zaman sigarayada özenilmemesi gerekir... :)

biri üstadın yanına gidip '' üstad rüyamda tüm bitkiler Allaha secde ediyordu sadece tütün etmiyordu'' der.. Tabi üstadın cvbı mükemmel ' getirin o kafiri yakalım'':) paylaşmak istedim arkadaşlar ben ilk duyduğumda çok sevmiştim;)

biri üstadın yanına gidip '' üstad rüyamda tüm bitkiler Allaha secde ediyordu sadece tütün etmiyordu'' der.. Tabi üstadın cvbı mükemmel ' getirin o kafiri yakalım'':) paylaşmak istedim arkadaşlar ben ilk duyduğumda çok sevmiştim;)

İlgili konuya buradan ulaşabilirsiniz