Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
NFK-Fan

Kafa Kağıdı

Recommended Posts

Üstad'a yapılan bir saygısızlık ve ağır karşılığı...

Üstad Necip Fazıl Kısakürek bir gün konferans verirken salonda bulunanlardan birisi kürsüye salatalık fırlatır. Salatalığı eline alan Necip Fazıl salondakilere dönerek:

"- Birisi kimliğini göndermiş, kiminse gelsin alsın" der.

(Bir Deste Nükte, Cevdet Söztutan)

S.A

bu zekanın dünyada bir eşi daha var mı acaba??bu zekayı Türk Milleti ve Devletinin hizmetinde kullandırmayıp üstadımızı zindanlarda yatıran zihniyeti lanetliyorum..ama şüphesiz bizler onun yolundayız ve onun açtığı yolda ilerleyeceğiz..hepimize kolay gelsin..

S.A.

Gerçekten güzel bir cevap olmuş. Ama böyle bir insana da saygısızlık yapan insanları da anlayamıyorum şu an. Mantıklı bir sebepleri de olduğunu zannetmiyorum!

Tabi bu arada üstada saygısızlık yapan insanlara da acımıyor değilim! Vay hallerine :)

Selametle...

S.A

bu zekanın dünyada bir eşi daha var mı acaba??bu zekayı Türk Milleti ve Devletinin hizmetinde kullandırmayıp üstadımızı zindanlarda yatıran zihniyeti lanetliyorum..ama şüphesiz bizler onun yolundayız ve onun açtığı yolda ilerleyeceğiz..hepimize kolay gelsin..

sana aynen katiliyorum cilekes kardes.milet olarak bunlarin acisini cekmekteyiz bilmem daha ne kadar cekeriz

Bunu da sörf sırasında bulduk,buraya yazalım dedik....

«Ayak sesleri benim kalbimdir.» diyor. Birisi çıktı, Ayak Sesleri şiirimdeki; «Artık, atan kalbimde bir ayak sesi oldu» mısraını ondan aldığımı iddia etti. Bir de baktık ki onun şiiri benimkinden iki sene sonra neşredilmiş. Şimdi... (Valery) benden aldı demeye niyetim yok.”

(Necip Fazıl)

• Like 1

Çok önceden okumuştum Hüseyin Üzmez'in Şu Bizimkiler adlı kitabında da üstadın hazır cevaplarını bulabilirsiniz.O kitabı okumanızı tavsiye ederim.

necip fazıl danda böyle bir cevap beklenir zaten .... böyle şerefsiz insanlar (salatalığı fırlatan ) her zaman her yerde çıkıyor. fakat her seferinde necip fazıl kısakürek gibi mehmet akif ersoy gibi insanlar şerefsizlerin hak ettiğini veriyor................

İŞTE ALEYHİNE OLAN BİR DURUMU LEHİNE DÖNÜŞTÜRME YETENEĞİBU OLSA GEREK :lol:

merhum üstad birgün oldukça kalabalık bir yerde konferans vermektedir.

soysuz çevrelerinde üstadı dinlemeye ve yaptığı konuşmaları teyid etme maksatlı olduğu tahmin edilen

ve bu kalabalığın içine karışanlardan biri, üstad konuştuğu sirada kürsüye bir hıyar(salatalık) fırlatır...

bir süre sonra hıyarı farkeden üstad:

ARKADAŞLAR ARANIZDAN BİRİSİ BURAYA BANA KİMLİĞİNİ YOLLAMIŞ DER.

( Sanırım doğumunun 100. yılı münasebetiyledi, vakit gazetesinde okumuştum bu yazıyı. kaynakta verilmişti, ama ben anımsıyamadım.... )

Guest TaneR

:) Allah razı olsun kardeşim..Üstadımızdan jilet kadar kesici bir söz daha...Evet daha önce de bu hazır cevabı okumuştum ve nezaman aklıma gelse gülmekten kendimi alıkoyamıyorum. :)

SeLam ve Sevgi iLe

harika bi cevap kendini bilmezlere .. üstad haddini bildirmiş anlayana...

üsadadımız her zamanki gibi saygısızların,şuursuzların haddini bildirmiş!! onlar gibi haysiyetsiz insalara böyle laflar az bile!

Sanırım bu tarz olaylarda sürekli uyarıcam...

Bu menkıbeyi ilk Dümbüllü Efendi'nin nüktesi olarak duydum..

Gerçeklik payı ve başka kişilere atfedilmesi konusunda gevşeklik olan bu anlatıların yaygınlaştırılmaması kanısındayım..

Şu köpeklere yol veririm olayı ki içler acıtası.. Aynı olay kötü ucu üstadımıza gelmesi koşulu ile nazımbazlar tarafından da düzenlenebilir...

Bu yüzden yineleyeceğim.. bu tarz uçları gevşek anlatıları yaygınlaştırmayalım.. özellikle site yönetiminin hassas davranması gerektiği kanısındayım ki başlığı fan açmış..

ibniss :

Bahsettiğiniz ben köpeklere yol veririm konusunun altına Fan bizzat hikayenin Üstad'a ait olmadığını belirtmiş.

Bu meseleye gelince görüldüğü gibi kaynak var, sizin bu nükteyi ilk olarak Dümbüllü efendi'nin nüktesi olarak duymuş olmanız nüktenin sadece Dümbüllü efendi tarafından yapılmış olduğunu veya Üstad'a ait olmadığını belirtmez. Sizin o düşündüğünüzü biz zaten düşünüyoruz şüpheniz olmasın, rahat olun siz.

Bahsettiğiniz ben köpeklere yol veririm konusunun altına Fan bizzat hikayenin Üstad'a ait olmadığını belirtmiş.

Bende bundan bahsetmekteyim. Madem gerçekliği "0" neden dallanıp budaklanmasına vesile oluyoruz..

Bizler bu tarz çamurlardan eteklerimizi çekersek, pisliğin bizlere bulaşmaması hakikat değil midir?

Dallanıp budaklandığı yok, o konuya giren biri nükteyi okur ardından da nüktenin Üstad'a ait olmadığını okur. Kastettiğiniz yorumlar ise onları engelleyecek değiliz elbette.

Dallanıp budaklandığı yok, o konuya giren biri nükteyi okur ardından da nüktenin Üstad'a ait olmadığını okur. Kastettiğiniz yorumlar ise onları engelleyecek değiliz elbette.

Birisi bilmem hangi derdine çare diye yıllarca su içer; içtiğini sanar sonra bir bakar ki içtiği su değil.

Yorumlara gerektiği yerde "dur" demek sizin vazifenizdeğil mi?

Yoksa yönetim olarak taş yalınız size geldiğinde mi adalet mefhumunu diriltiyorsunuz..