Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

Üstad'ın Vecizeleri

Recommended Posts

*Yuf olsun, Avrupalının kendisi olmak isterken kazuratı bile olamayanlara!

*Bizim için tek ve mutlak iyi, doğru ve güzel, İslâmiyettir.

*"Tarih tekerrürden ibarettir" derler; değildir! İnsan, bütün sabit hikmetleriyle tarihi bilecek olursa tarih tekerrür olmaz. Tarih her ân yenidir!

*Boksör Muhammed Ali (Clay)'in yumruğundaki kuvvet İslâm mütefekkirinin kafasında da tecelli ettiği anda her şey kurtulmuştur.

*Nefsi elle gösteremem ama kapısını "nah!" diye gösterebilirim: Ağız!.. O, karanlık ağızlar, zulmet kuyusu ağızlar

*Ayakları sağlam bir körün sırtında gözleri görür bir kötürüm pek âlâ yol alabileceği halde, biz, kötürümün sırtına binmiş bir kör olarak nereye gidiyoruz?

*Allah aşkı olmadan put nefreti hiçbir şey ifade edemez...

*Bir şeyde kemmiyet ve posa cephesi ne kadar galipse, onun eskimeye istidadı o derecede büyük, ruh ve keyfiyet tarafı ne nispette hâkimse o şeyin yeni olmak kudreti o rütbe yüksektir.

*Ah samimiyet, ah samimiyet; senin olmadığın yerde hiçbir şeyin gerçeği kalmıyor!

*İslâmiyet topunu kullanmayan, komünizma tankları altında ezilmeye mahkûmdur.

*Biz karşılarına fikirle, kanunla, hamleyle çıkamadıkça, Müslümanlık iddiası dine ihanettir.

*İnananın da, inanmayanın da birlikte tüküreceği surat... Tarafsızlık suratı...

*Hayatın gayesi şevk... Büyük ve sonsuz neş'e... Ama delinin, aptalın, vurdumduymazın ve ahlâksızın köpek neş'esi değil... Bir his ki, belirttiğimiz şevk ve neş'e, tek damlası denizler kadar ağlamadan ele geçmez...

• Like 1

'''Sen o dolandırıcısın ki, bin liralık bir vurgun kaldırmak için, bir liralık borcunu iade edersin." SİYAH PELERİNLİ ADAM

Eğer bir an evvel altın kasa anahtarımı unuttuğum kuyumcu dükkanına doğru geriye dönersem, geriye değil, ileriye, istikbale yönelmiş olurum.

Çerçeve 2

*Dünyada Bâtıl adına ne varsa, hepsi de birbirine söverken haklıdır.

*Tanzimattan beri ne yapıldıysa, o şeyi yapmak fikriyle değil, İslâmiyete darbe vurmak niyetiyle yapıldı.

*Biz adam olmadıkça öz yurdumuzda parya gibi yaşamak nasibimiz değişmeyecektir.

*Yenilik dâvasında, "devrim" isimli nice hareketler vardır ki, beş aylıkken düşürülmüş kavanoz çocukları gibi sadece ölünün yenisidirler.

*Cemiyetin ölüm alâmeti, fertlerin hayvani istiklâl gayretine düşmeleriyle başlar.

*Türk gençliğini bir şeye inandıramadan zapt ve rapt altına almaya imkân yoktur.

*TRT'yi ifade edebilmek, "Türkiye-Radyo-Televizyon" terkibinin ilk harflerini "Türk-Ruh-Törpüleme" teşhisine bağlamakla olabilir.

*İman ettikten sonra akılla hüküm kesmeye ve sınır çizmeye yeltenenler, küfrü akıllariyle savunmaya çalışanlara akrabadır.

*Köpek bile kazuratının üstüne toprak atar, onu örtmeye bakar. Yalnız insandır ki, hem de ağzından fışkırttığı kazuratı açıkta bırakır. Ve... Ve kutulara istif edip pazara sürer.

*Bize "Gerici" ve "Çağ Dışı" diyenler, kafalarını bacaklarının arasından geçirip kendi gerilerini seyredenler ve bu vaziyette koştuklarını ve zamana hâkim olduklarını vehmedenler...

*Batılı, nasipsiz kafasını yonta yonta, incelte incelte her şeyi söylüyor ve yalınız "İslâm!" demediği, diyemediği kalıyor da, biz hâlâ çağ nedir, anlamaya yanaşmıyoruz.

*C.H.P. bir parti değildir; Haçlı dünyasiyle anlaşmış olarak Türkün ruh kökünü kurutmaya memur bir ocaktır

*Bu memlekette hükümet meselesinin "ben yapayım sen boz, sen yap ben bozayım!" tarzında, her türlü fikir dışı bir inat plânına düşürülmüş olması ne aciptir!

*Öyle insanlar vardır ki, lâğıma düşseler lâğımı pisletirler.

• Like 1

ŞEYTAN!

Sen bana hiçbir şey veremezsin!... Ben Allah’ı, tokluğumun değil, açlığımın şiddetinden buldum! Senin kalayladığın her kabın altında hiçlik var; hiçlik... Kemiyet, köpük, cila, hudut… Ben sonsuzu istiyorum!... Ben doymuyorum!... Açım!... Onun için mahrumum… Mahrum olduğum için malikim… Ben ölmemek istiyorum!... Devletim, tek şarkının, ahengin, mısranın içinde… Sen bana istediğimi veremezsin!... Sen kuvvetin değil, acizin sultanısın… Sen Allah’ın oyuncağısın… Bana, zamanın şeridini kusan motor lazım, oyuncak değil…"SİYAH PELERİNLİ ADAM

Eğer kocaman bir yumak halinde, bir davayı, bütün çizgileriyle içinde taşıyan biri varsa, ilk dürtüşte sızlanan mahalle çoçukları gibi, gazetelerin alaca mendillerinede ağlayacağına, meydana çıkar ve davasını yerle gök arasında ve tek başına kurar. (Hücum ve Polemik)

*Allah beni kendisine bağlamak için yarattı. Ama ben içimde bu bağlanışın sermayesi olarak ne varsa hepsini Allah'tan uzaklaştırmaya harcadım! Ben bir emanet hainiyim!

*Ben de,nefsin ne demek olduğunu kumardan öğrendim. Nefsim eli yanan bir çocuk gibi irademi kavurdu. Nasıl eli yanan çocuk,acısı dinsin diye elini soğuk suya daldırır da sudan çekince onun daha fazla ağrıdığını duyarsa, ben de kumarın soğuk suyundan ruh yanığımı bir an için dindirmekten ve neticede büsbütün kıvranmaktan başka bir şey yapamadım. Bu hareketim,susuzluğumu gidermek için gaz içen bir adamın işinden farksız oldu. İçtikçe su ihtiyacım arttı ,arttıkça da gazdan başka içeçek bir şey bulamadım.

*Sen, en derin ilahi hakikatların yanı başına kadar geldiğin halde,oradan tren yollarının bir makas farkıyla istikamet değiştirmesi gibi şeytanın eline düşmüş bir insansın!

*Hayat, tek tek anların yapıştırma çizgisinden ibaret, girişi ve çıkışı azap iki nokta arası bir tüneldir; ve ne mutlu onun çıkış noktasından güneşi batmaz aydınlığa geçebilenlere!

"Allah var, daha ne istiyorsunuz? İşte her an yeni , her derde deva , her gayrete mesned ebedi haber! Allah var fakat bizim ondan, yalnız sorulduğu zaman haberimiz var!..!.."(necip fazıl.)

• Like 1

İnanıyorum ki, bir gün, bu memlekette birdenbire bütün ruhundan ve maddesinden davacı bir nesil şahlanacak; ve bir akşam üzeri, üzerine hafakanlar basarak "Çocuklar! Ne gün sabah olacak?" diye avaz avaz haykıracaktır. Ben, bu kadar güzel bir nidaya, bu günden bir takım nota kâğıtları hazırlamaya çalışanlarla beraberim...

Gençler! Hakiki gençler!...

Bu adam yolunuza fedadır. Eğer yetişmenizde küçük bir emeğim varsa, bunu ebediyet tapusu kadar kıymetli sayarım.

Bu adam yolunuza fedadır ve siz mevcut oldukça bu topraklarda yaşanmaya değer bir hayat açılmasına ümitle bakılabilir. Gerisi hep kolay, hep basit: hapis, işkence, ölüm, açlık, sefalet, hakaret, hepsine dayanılır.

Başıboş bir serçenin rastgele bir tohumun bile kaybolmasına meydan vermeyen Allahım, bu gençlerin, böyle gençlerin büyük hasat gününe beni yetiştirsin!..

üstadın ağzından dökülen her kelime zaten bir vecizedir :) .o kadar çok güzel vecizeleri varki. onun için ne yazacağımı bilmiyorum.

Disiplin, her oluşun; toprak altında pişe pişe elmas olmaya giden kömürden, kalp içinde yana yana insan olmaya giden natık hayvana kadar her oluşun, üstün hakikat yolunda fetih sırrını gizleyici başlıca usul şartı...

Zaman, Allah'ın eşya ve madde üzerine attığı bir ağdır. Bir balık ağı sanki... İçinde olmayan hiçbir şey yok. Her şey o ağın içinde, o ağın muhtevası...

Merhamet, hiçbir seyin kendisi değil, su gibi, toprak gibi, hava, ateş gibi, herşeyin temeli.. Onu getirin, kuracağı iklimde iyi'nin ölü bitkileri dirilsin, kötünün de diri bitkileri ölsün

Kendini bir an için, konuştuğun dilden, yazılı olduğun nüfus kütüğünden, hafızandan, hatırandan, bütün müşahhas alakalarından, tecrit et! Böyle yap ve bütün insanlık kadrosuna şâmil mücerret bir akıl ve idrakten ibaret kal! Ve böyle yaptıktan sonra elini, mevzu olarak Türk cemiyetine uzat!

Ne görüyorsun?!

Tanrı Kulundan Dinlediklerim

Gençliğine doymadan gitti, derler... Doymak mümkün mü ki, doyup da gitsin.... Doymak burada değil, burası acıkmanın yeri...

Zamana, oluşun ahenk ifadesi diyebiliriz. Ama ne dersek diyelim, zaman onun üzerine sıçrar ve ele geçmez, tutulmaz, çerçevelenmez bir vakıa... (Özlediğimiz Nesil Konferansından)

Kazanç kelimesini bir bankacıya sorarsanız, hemen parayı hatırlar. Bana sorarsanız, mânayı hatırlarım, mânadan çok şey kazandığımı zannediyorum. Fakat maddede hemen herşeyi kaybettim...