Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
NFK-Fan

Üstad'ın Vecizeleri

Recommended Posts

Bu Yük Senden Allah'ım, Çekeceğim Naçarım... Senden Sana Sığınır, Senden Sana Kaçarım...

Yâr o ki, hep yâdında; Eskimez ve eskitmez ; Muradı muradın da, Seni bırakıp gitmez...

Sırma Renginde Pislik, Dünyanın Süsü Püsü, Bende Tek Aziz Eşya Annemin Başörtüsü...

Göklerin merhamet dolu olduğuna inanıyorum, bizse nefsimizin beton çatısını tepemize dikmiş yaşamayı öldüyoruz. Merhamet, alem bu temel üzerinde eğer toprağa, tohuma hatta kire lekeye merhamet olmasaydı su olurmuydu rengi merhamet sesi merhamet pırıltılı şırıltılı su. Ne duruyorsunuz! sökün sahte su borularını, ev ev merhamet şebekesi kurun tepenizdeki çatılarıda yıkın göklerle temasa geçin, o zaman göreceksiniz ki acı su borularından kendi kendine tatlı su akacak ve başlar üstünden güneşe yol veren kubbeler yükselecek.

/// Reis Bey ///

Dâvâmızdan zerre feda etmedik. Böylece baştan sona kadar tam ve yekpâre bir gayenin pazarlık ve fedakarlık bilmez takipçisi olduk.

Böyle yaptığımızı ve böyle olduğumuzu bilmeyen varsa öğrensin!

-Bizim istediğimiz bir nesil var: Allah'ın Sevgilisi'nin beklediği bir nesil. Bu nesil, siz olacaksınız! Mükellefsiniz! Ya olun, ya ölün!

- Yalnız İslâmiyete inanıyoruz!

- Aya biz gidecek ve oraya, bilmem kaç yıldızlı Amerikan bayrağı yerine Tevhid livâsını biz dikecektik!

-Giden şey İslâm, gelen şeyse hiçti.

-İnsan hür değildir; hür olan, eşek veya köpek...

-Ruhumuzun ırzına geçtiği sanılar Arapçayı karşılık, ruh ismet ve iffetimiz gâvurcaya karşı takdim ve teslim edilmiştir.

-Yine o, hep o, yalnız o, daima o...

-Hasret, vuslatın yarısıdır. İste ki olsun!

Kadın ; Hristiyanlıkta yol kesici bir engel, islamda ise yol açıcı bir kanattır

üstadın bu cümlesine bayılıyorum bende.Baksanıza kadını nasıl bir ipek kumaş altına saklayıp,pamuktan döşeklerle göğe yükseltmiş...

Ne etsem, nefsim arkamdan onu salyası ile kendine göre mayalandırıp yutuyor, besleniyor.

"Nefs bir köpektir, ve kendisi için değil, hak için girişilen işlerde bile kendisine pay çıkarmaya bakar. Hak için hazırlanan bir yemeye nefsin sevdiği unsurları katmamak ve ona hiçbir şey tattırmamak çok zor!" (Cinnet Mustatili)

Gözler, ya merhamet ya da neferetin ışıldadığı bir kandildir.

Bunu da üstadımızın çok yakınında birinden duymuştum.Üstad dostunun bir defterine bunu yazmış..

DOĞRU YOLUN SAPIK KOLLARI kitabından:

-<<Allah kulunu hem muhtar olarak yaratmak,hem de önceden kuşatmış olmak gibi, akıl almaz tezadı birleştiren kudrettir. Aklın durduğu ve kıpırdayamaz olduğu bu noktadaki sonsuz kudrettir ki, Allahtır. Sen yaratıcıyı kendi kudret seviyene mi indiriyorsun ki, sence birleştirilmesi muhal olan bir tezadı, O'nca da birleştirilemez farzediyorsun ?

• Like 1

DOĞRU YOLUN SAPIK KOLLARI kitabından:

-<<Allah kulunu hem muhtar olarak yaratmak,hem de önceden kuşatmış olmak gibi, akıl almaz tezadı birleştiren kudrettir. Aklın durduğu ve kıpırdayamaz olduğu bu noktadaki sonsuz kudrettir ki, Allahtır. Sen yaratıcıyı kendi kudret seviyene mi indiriyorsun ki, sence birleştirilmesi muhal olan bir tezadı, O'nca da birleştirilemez farzediyorsun ?

muazzam..kader mevzuunda kelamın çıkabileceği en yüksek irtifa..Allah O'ndan razı olsun

• Like 1

Allah sayınızı artırsın; yüz elli yıl yaşayacağımı bilsem dahi, genç kalacağımıza inanıyorum. Gece gündüz çalışmalıyız; meselelerimizi dağa taşa anlatmalı, Allah kullarını taşıdıkları değerden haberdar etmeli, yetimlerin gözyaşlarını silmeli, kimsesizlerin dostu olmalıyız. Gayretimiz gökle yer arasındaki bütün yalnızlara ulaşmayı hedef almalıdır.

Ne acı, kaybetmek için sahiplik!Ölümlüyü sevmek, ne korkulu iş ,Hayat mı, püf desen kopacak iplik,Çıkmaz sokaklarda varılmaz gidiş

[/left][/left]

Ruh, dal budak salmış bir ağaç gibi göz önünde bulunan hakikatlerde değil, en derin ve en gizli yerdedir. Ruh, insanın tohumudur.

Bu sözün Üstad'a ait olduğunu zannetmiyorum.[/left]

Ben tam emin diilim ama bi kitapta okudum.Üstada ait diyordu kitapta.O yüzden paylaşmak istedim sadece.

AF VAR DİYE İŞLENEN SUÇTAN VİCDAN BURKULUR;

AFFI SİGORTALAYAN HAYASIZDAN KORKULUR...

N.FAZIL KISAKÜREK

Anlayın bu azabı!Bir azap ki, kul olduğum için çekiyorum, çekmemek için Allah olmak lazım.