Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
Sign in to follow this  
kosem

Nerelisin Hemşerim ?

Recommended Posts

başlıktan da anlaşılacağı üzere nerelisin :? :) bu hemşeri olayları hep daha çok kaynaşmaya uzlaşmaya sebep olmuştur aynı kültür gelenek görenek yemek şive hatta dertlerinin bile benzer olması çok güzel duygu tabi bunun yanı sıra ücra köşelerden NİĞDE ismini duymakta güzel duygu olsa gerek :D

NİĞDE/ MERKEZ :D

Hadiste dahi geçer zaten. Tanıştığınız kişinin babasını adını ve nereli olduğunu sorun diye..

Babamın ismi size lüzumsuz.. Ardahan diyerek başlığı doldurayım.

ASİL KALESİ İLE AFYON KARAHİSAR:)

Yalçın kayalar üzerine kurulmuş ihtişamlı ve büyük kalesi...

Dünyanın en hızlı akan ikinci nehir ünvanlı Çoruh nehrinin doğduğu memleket...

Dedekorkut diyarı...

Gençosmanı yetiştiren memleket...

Kırkçeşmeleri...

Yeraltı şehri...

Akkoyunluların bir zamanlar hüküm sürdüğü memleket...

Hicrani Baba, Ağlar Baba ve Şair Zihni v.s gibi daha bir çok dönemin en ünlü edebiyatçılarının doğduğu memleket...

işte ben oralıyım!

Sizce nereliyim dostlar ? :)

Buda Zihni Babadan sizlere hediyem olsun ...

Koşma

Vardım ki yurdumdan ayak götürmüş

Yavru gitmiş ıssız kalmış otağı

Camlar şikest olmuş meyler dökülmüş

Sakiler meclisten çekmiş ayağı

Kangı dağda bulsam ben o merali

Kangı yerde görsem çeşm-i gazal

Avcılardan kaçmış ceylan misali

Göçmüş dağdan dağa yoktur durağı

Laleyi sümbülü gülü har almış

Zevk u şavk ehlini ah ü zar almış

Süleyman tahtını sanki mar almış

Gama tebdil olmuş ülfetin çağı

Zihni dert elinden her zaman ağlar

Sordum ki bağ ağlar bağban ağlar

Sümbüller perişan güller kan ağlar

Şeyda bülbül terk edeli bu bağı

Anne tarafından Karadeniz, Baba tarafından ise Egeliyim.Hal böyle olunca da memleketler biraz karışıyor tabi.İki tarafın dengesini ayarlamak kolay olmuyor:)

Ben doğma büyüme İstanbullu olduğum için memleket olarak da burayı kabul ediyorum artık.Dedelerim her ne kadar biraz bozulsalar da.

Anne tarafından Karadeniz, Baba tarafından ise Egeliyim.Hal böyle olunca da memleketler biraz karışıyor tabi.İki tarafın dengesini ayarlamak kolay olmuyor:)

Ben doğma büyüme İstanbullu olduğum için memleket olarak da burayı kabul ediyorum artık.Dedelerim her ne kadar biraz bozulsalar da.

küçükken karadeniz manyağıydım tam anlamıyla :) favorim trabzondu arkadaşlarımı hep bu yöreden seçerdim makete gidince hep bu şiveyle alışveriş ederdim :

-diiii uşaam şurdan içi çilo kiyma ver daaaa :D zaaaaaa ama büyüğünce anladım şehrimin gücelliğini artık içanadolu vazgeçilmezim NİĞDE KAYSERİ AKSARAY KONYA NEVŞEHİR şaşmamak lazım :D ADANA da hoş hala akdenizde olmasına inanmak istemem :D

Çok şükür Gayseriliiiiik :)

Gayseri var mı gerisi yaw içanadolunun incisi :D

İstanbul'da oturmak kafi gelirse İstanbul'lu olmak için İstanbulluyum.. :)

Bu mantığa göre Türkiye'de 15.000.000 insan İstanbul'ludur. Geriye kalan nüfusu (Takribi 55.000.000 insan) Türkiye'deki il sayısına (İstanbul'u çıkarsak 80 il kalır) böldüğümüz vakit, il başına 687.500 kişi düşer. Ne yani Türkiye'de 687.500 tane Ankara'lı mı var? Yazık lan..

Bu mantığa göre Türkiye'de 15.000.000 insan İstanbul'ludur. Geriye kalan nüfusu (Takribi 55.000.000 insan) Türkiye'deki il sayısına (İstanbul'u çıkarsak 80 il kalır) böldüğümüz vakit, il başına 687.500 kişi düşer. Ne yani Türkiye'de 687.500 tane Ankara'lı mı var? Yazık lan..

Matematiğinizin iiyi olması beni bağlamaz. Kurduğum mantıkta sizi tabii.. 687.500 kişi il başına düşüyosa hesaba göre, mesela Şırnak il nüfusu resmi datalara göre 96.690 kişi. İl başına düşen sayıdan Şırnak resmi nüfusunu çıkarınca da ortaya 590.810 sayısı çıkıyor. Bu insanlar nerede o zaman?

Matematiğinizin iiyi olması beni bağlamaz. Kurduğum mantıkta sizi tabii.. 687.500 kişi il başına düşüyosa hesaba göre, mesela Şırnak il nüfusu resmi datalara göre 96.690 kişi. İl başına düşen sayıdan Şırnak resmi nüfusunu çıkarınca da ortaya 590.810 sayısı çıkıyor. Bu insanlar nerede o zaman?

Sizi bağladığını iddia etmediğim mantığımın sizi bağlamasını zaten beklemediğim gibi, kurduğunuz mantığınızın da beni bağlamasını zaten hiç ama hiç istemem. :D İmdi belirtmem icap eder ki, ufak bir aritmetik ortalama hesabını realiteye uydurmaya çalışmak istatistik biliminin ilgi alanında değil henüz. :) Bu arada 590.810 kişinin akıbetini merak ediyorum doğrusu, noldular ki acaba? :D

Ortalama bir hesap alınacaksa bu 70000000 değil 80000000 olmalıydı çünkü Ülkemizin nüfusu 76000000 olmuştur son sayım sonuçlarına göre..

Ayrıca babası dedesi hatta dedesinin babası İstanbul'da doğup yaşamalarına rağmen hala dedesinin dedesinin memleketini söyleyenler var ki Memleketleri sorulduğunda, insana söyleyecek söz bırakmıyorlar.İstanbullu nasıl olunur apayrı bir konu olmalı bence

Sizi bağladığını iddia etmediğim mantığımın sizi bağlamasını zaten beklemediğim gibi, kurduğunuz mantığınızın da beni bağlamasını zaten hiç ama hiç istemem. :D İmdi belirtmem icap eder ki, ufak bir aritmetik ortalama hesabını realiteye uydurmaya çalışmak istatistik biliminin ilgi alanında değil henüz. :D Bu arada 590.810 kişinin akıbetini merak ediyorum doğrusu, noldular ki acaba? :D

Velev ki öyle olsun (biraz başbakan tarzı oldu ama), kurduğum mantığımın sizi bağlaması iddianız da açıkçası beni bağlamaz. Sonuçta herkes kendi fikrini yaşıyo... Hem istatistikte standart sapma denen bişey var. Belki o 590.810 kişi hesaptan sapanlardı bilemem. Ben ayrıca akıbetlerini merak etmiyorum 590.810 kişinin. Belki göç etmişlerdir. :)

Böyle kaynaşma düşman başına :)

ne derdi eskiden büşra : salla :D

ne derdi eskiden büşra : salla :)

Eskiyi yeniyi bilmem efendim, zaten yeni üyeyim. Ama bu başlıkla nasıl bir kaynaşma olacağını merak ediyorum? :D Ha ayrıca siz sallarsanız benim hiç de umurum olmaz bu konu. Bana ne ya... :D

Eskiyi yeniyi bilmem efendim, zaten yeni üyeyim. Ama bu başlıkla nasıl bir kaynaşma olacağını merak ediyorum? :D Ha ayrıca siz sallarsanız benim hiç de umurum olmaz bu konu. Bana ne ya... :D

Allahım sana geliyoruz :) ben olmsuz bişey demedim ki başlık için salla(takma) demedim kişileride takma demedim sadece hayattaki menfi olgulara takılma dedim .. ben öyle yapardımda eskiden sonra tabi belli bir müddet sonra doktorluk oluyorsunuz :D

Allahım sana geliyoruz :) ben olmsuz bişey demedim ki başlık için salla(takma) demedim kişileride takma demedim sadece hayattaki menfi olgulara takılma dedim .. ben öyle yapardımda eskiden sonra tabi belli bir müddet sonra doktorluk oluyorsunuz :D

A yanlış anlamışım. Kusura bakmayın. Ama siz de sanki kiril alfabesiyle yazıyorsunuz. Daha açık yazsanız daha güzel olur bence :D Hayattaki menfi olgular mesela, çok kapalı bir ifade. Kamusal alanda kapalı ifade kullanmak yasak bilmiyo musun? :D Ayrıca doktorluk olmamak lazım. Dayım hastalandı bir ara doktora götürdük, özel doktora götürdük. Adamın muayenehanesinden içeri adım attık, doktorun odasına geçmeden bizden 150 tl aldı oradaki görevli. Dayım parayı verince az daha kalpten gidecekti yani o kadar. En iyisi hastalanmamak :D

A yanlış anlamışım. Kusura bakmayın. Ama siz de sanki kiril alfabesiyle yazıyorsunuz. Daha açık yazsanız daha güzel olur bence :D Hayattaki menfi olgular mesela, çok kapalı bir ifade. Kamusal alanda kapalı ifade kullanmak yasak bilmiyo musun? :P Ayrıca doktorluk olmamak lazım. Dayım hastalandı bir ara doktora götürdük, özel doktora götürdük. Adamın muayenehanesinden içeri adım attık, doktorun odasına geçmeden bizden 150 tl aldı oradaki görevli. Dayım parayı verince az daha kalpten gidecekti yani o kadar. En iyisi hastalanmamak :P

sabah sabah iyi güldüm :D yok psikolog arkadaş olunca sorun olmuyo :P özeller öle özellikle tıp fakültelerinden uzak durucan :D menfi olgular ve açık konuşmak inan ben bunları açamadığım için hasta oldum :D

sabah sabah iyi güldüm :D yok psikolog arkadaş olunca sorun olmuyo :D özeller öle özellikle tıp fakültelerinden uzak durucan :D menfi olgular ve açık konuşmak inan ben bunları açamadığım için hasta oldum :D

Allah şifa versin cümle sıhhat arayanlara.. Zor iş hastane köşelerinde beklemek. Tanıdık bir doktor senin için iyi olmuş arkadaşım. Biz bulamadık. Dayım 150 tl ayak bastı parasını duyunca hakikaten fena oldu. Zor bela ikna ettik. Hele bir de dönüşte taksiye 25 tl bayılınca dayım hepten fenalaştı. Yani demem o ki sağlığın kıymetini bilmek lazım. büşraaa arkadaşım fazla takma bence de. Mesela ben çok sıkıldığım zaman sevdiğim arkadaşlarımı arar sohbet ederim dertleşirim. Gerçi genelde ödemeli ararım ama olsun neticede ararım. Cimrilik değil aslında karşı tarafı sınıyosun :P