Jump to content
Necip Fazıl Kısakürek [N-F-K.com Forum]
nedmanün

Evlilik Çok Mu Kötü Bişey?

Recommended Posts

evlenmek çok mu kötü bişey?? meraktır neden birisi özenince millet hurra "sana hayatın gerçeklerini gösterim" tavırları takınıyo?? bu kadar mı kötü bişey :)

önce böyle olur , sonra bozulacak , herşey kötü olacaaaak şeklinde kahin tavırları takınılıyo .. acep sebep ne olaki :::böyle yapmak çok mu zevkli, hadi bu çok mutlu söndürelim biraz düşüncesi mi, :) yoksa kurtarma çabaları mı ?

bu konu hakkında iyi düşünceleri olan tek ben miyim yaa .. ne var bi ömür aynı insana kapıdan girdiğinde gülümsemek, halini hatrını sormak, bütün duygularını paylaşmak, canın sıkkın olduğunda yaslanacak bir omuz bulmak, akşam sohbetleri , yeni yaptığın iğrenç yemekleri yedirmek ve onun kibar sevecen haliyle miğdesinde olanlara ragmen gülümseyip "ellerine sağlık" demesi, okuduklarını paylaşmak, başına gelnelerle kafasını ütülemek :) .. böyle şeyler olamaz mı ???? illa kötü olmak zorunda mı ? peki siz ne düşünüyosunuz evlilik hakkında sizce sizinki nasıl olur?

Not:: kötü şeyler yazana sözlü saldırıda bulunmak serbesttir.. mod olarak izin veriyorum :D

:)

bu konu hakkında iyi düşünceleri olan tek ben miyim yaa .. ne var bi ömür aynı insana kapıdan girdiğinde gülümsemek, halini hatrını sormak, bütün duygularını paylaşmak, canın sıkkın olduğunda yaslanacak bir omuz bulmak, akşam sohbetleri , yeni yaptığın iğrenç yemekleri yedirmek ve onun kibar sevecen haliyle miğdesinde olanlara ragmen gülümseyip "ellerine sağlık" demesi, okuduklarını paylaşmak, başına gelnelerle kafasını ütülemek :) .. böyle şeyler olamaz mı ???? illa kötü olmak zorunda mı ? peki siz ne düşünüyosunuz evlilik hakkında sizce sizinki nasıl olur?

Bayanları pek bilmem ama, erkeklerin büyük bir kısmı, yaşları 30'a dayanmadan evlenmeyi düşünmez. Bazıları gençliğini kana kana yaşamak ister, bazıları kadın dırdırı mı çekecez der. Ama gayeleri tam olarak nedir bilemeyeceğim. Yazdıklarınız, aradaki sevgiye bağlıdır. Karı-Koca arasında sevgi ve saygı varsa, bir de aynı frekans yakalandıysa yazdıklarınız zaten olağan şeyler. Çevremde, yakın akrabalarımda evliliği onlarca sene geçmiş olmasına rağmen hala bu mutluluğu yaşayan, bu huzuru bulan, eve gittiğinde rahatlayan, akşam olup, hanımıyla sohbet etmek, stres atmak, rahatlamak, şakalaşmak için can atan insanlar tanıyorum ve görüyorum aynı zamanda da imreniyorum.

Bana gelince..Yukarıda alıntı yaptıklarınızın hepsinin hayallerini kuran bir insanım ve evlendiğimde öyle olacağımı ve böyle davranılması gerektiğinin düşünen bir insanım. Zaten dinimizin emri de böyledir.

Bir hadis-i şerif ile bitireyim..

Hanımı ile iyi geçinip şakalaşanı Allahü teâlâ sever, rızklarını artırır Hadis-i Şerif

Selametle..

Not: Ters bişey yazmayın Co Adminin User Yetkisi var :D :)

Ya neden tam ben kısa süreli de olsa bir seyahate çıkınca konu açmak aklınıza gelir ki(bu sitem sana nedmanün,canım benim :),ayrıca kendi yazdıklarımıza açman gereken bir konu da var hatırlatırım :))

Şimdi gelelim sorunun cevabına,ehem

Şimdi aslında uzman gibi konuşmak istemiyorum,konuşamam da zaten :)

Ama iyi erkekler iyi kadınlar içindir,iyi kadınlar da iyi erkekler içindir,kötü erkekler kötü kadınlar içindir ve kötü kadınlar da kötü erkekler içindir ayetini bilirsiniz herhalde,bilmiyorsanız da öğrenmiş oldunuz.Şimdi evlilikler bu ayet ışığında gerçekleşirse zaten mutlu olunur.Ama mutluluktan ne anladığınız da önemli tabi,ufak şeylerle mutlu olmasını biliyor musunuz ,yoksa sürekli … Neyse sonra bir ara devam ederim yol yorgunuyum zaten ,yormayın beni 

Selametle…

Selam arkadaşlar!

Bu meseleye bir bayan gözüyle yorum getirmek ( nacizane) istiyorum.

Öncelikle kim olursak olalım bu dünyaya imtihan için geldik. Her anımız imtihan değil mi? Hiç birimiz pembe bir hayat beklemesin. Peygamber efendimizin ev hayatında bile sorunlar yaşanmış.

Çevremdeki olumsuz örnekleri (belki de hep bana rastlamıştır bilemicem)gördükçe güzel hayaller kurmayı yavaş yavaş bırakır oldum.

Maalesef insanlar ilk baştan kendini tanıttığı gibi (göründükleri) sonrada olmuyorlar. Belkide dereden geçene kadar…,felsefesini yürütüyorlar.

Başka bir konuda da bunlara benzer şeyler söylemiştim. Ama hemen belirteyim ki bu zihniyetteki kişilerin bu sitede yer aldığını sanmıyorum.

Velhasıl kelam "Niyet hayr akibet hayr " diyerek,elimizden geleni yapıp gerisini Allah'a bırakmalı....

VESSELAM

arkadaslar hayrola! düğün mu var yolda?! :)

o yolun bir bölümünde insanın karşısına illaki evlilik gelir.

Ya da, evlilik hakkında konuşulunca illa bir düğün olacak demek de değildir. Her insanın evlilik hakkında bir şeyler bilmesi gerekir. Burada da istişare ediyoruz, arada belki evli arkadaşlarımız bize deneyimlerin aktarabilir. Örneğin evli bayanlar ;erkeğin kafasının üstünde merdane kullanma metodlarını, evli erkekler : hanımı alış verişte daha az oyalanmasını sağlamanın yollarını ve bunun gibi ince noktaları, deneyimleri, yöntem ve teknikleri bekarlara anlatabilirler :) Sonradan kafayı vuranlar çok oluyor biliyorsunuz, hazırlıklı olmak lazım. :)

:) mevzu mühim..öğrenilmesi gereken bir hayli incelik var.

nıyetlenenlere..nıyet edip etmemek konusunda tereddüt edip sendeleyenlere...başında merdane kırılanlara..çarşı pazarı evi gibi benimseyenlere..Allah'tan yardım,Peygamberden şefaat diliyorum.

gazanızı mubarek olsun :)

En güzeli Allah resulunun, sahabelerin ve Allah dostlarının hangi durumda nasıl tavır aldıkların öğrenmek .

Onlar gibi yaşamak.

Yani yuvada mutluluk ve huzurun yolu karşılıklı sevgi ve saygıdan geçer.

Eğer bu dengeyi sağlayabilrsek korkularımızın yersizoldoğunu anlarız.Çevremiz tarafından gıpta edilen

örnek çiftlerden olabiliriz. Zaten bir gönül bağı oldu mu -diğer arkadaşların da söylediği gibi- bu ,hiç de zor

olmasa gerek.

heralde o gönül bağı; hem Rabbine ve Rabbin sevdiklerine hemde sevdiklerinden ötürü karşındakine olmalı dimi :) :)

tam onikiden :P

hepinizin de dediği gibi dini var ahlakı var neyi yok ,, dini yok ahlakı yok neyi var.. :)

evli olan arkadaşlar tavsiye yazmıyorlar bunuda anlayışla karşılamak lazım , küçük oyunlarını yazsalar da eşleri durumu fark etse ne fena olur, terlikler havada uçuşur mazallah :P

napalım kendi tecrübemizi kendimiz kazanırız bizde :( ( bu bir duygu sömürüsüdür :D )

Nedmanun kardeşimin üzülmesini istemeyiz. Ne yapalım dışarıdan yardım

gelmezse biz tecrubesizler kendi işimizi teorik olarak kendimiz yapabiliriz.Muhtaç olduğumuz kudret

damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

Aklıma ilk gelen fikri-bu arada bir başlangıca imza atmanın haklı gurur ve mutluluğunu yaşıyorum.-

söylüyorum:

Yardım etmek için mutfağa girilir. Çok geçmeden nasıl olduysa 2 tane bardak elden düşüverir.Hay Allah . :)

Sakarlık bahanesiyle mutfaktan beraat edilir. Tekrar pijama terlik televizyon saltanatına geri dönülür.

Bu kıyağımı da unutmayın. :)

evet arkadaşlar.. Parlak fikirler çıkmaya başladı.. Ama nedense bayanlardan geliyor bu fikirler.. Ben biraz huylandım... Yoksa bunlar tüm bayanların bildikleri ve yemeyecekleri numara mı? Ee tabi hemcinslerini tutacaklar. Dikkatimi çekti de burada tek başıma kaldım. Konunun ilerlemesi durumunda çıkabilecek muhtemel bir iç savaş hadisesinde yalnız kalacağımı da hesab ederek uzun bir müddet bu konuyu çaktırmadan uzaktan süzeceğim :)

Ek:

Erkeklerin güvenliği için ileride icat etmeyi planladığım ürünler :D

1) merdane vuruş şiddetini azaltan peruk

2) Terliğin yönünün değişmesini sağlayan sinyaller gönderen gözlük

3) Su ve bulaşık deterjanı ile temas ettiğinde geçiçi alerji yapan krem (bulaşıkları durulattırmaya karşı sadece su ile etkişeni de olabilir. E suya karşı hassas, peki o kremi nasıl çıkaracaz demeyin, ona da çözüm için ekstra krem satarız :P )

Devamı gelecek :) Ya da duruma göre gelemeyecek :)

nedmanüncüm,evlilik hakkında hemen herkes olumlu düşünüyormuş bak yalnız hissetme kendini :)

Ben de iyi bir şey olduğunu düşünüyorum,hayat müşterektir derler yalnız yaşanmaz ki bir ömür değil mi ?Size refakat edecek bir arkadaş,eş,dost vs lazım herkese.Hem de dünyanın düzeni bu.İnsanlar doğar ,büyür,çoluk çocuğa karışır,torun torba sahibi olur ve ölür ..Yani davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş ,belki de ondandır. :)

Neyse arkadaşlar şaka bir yana Hz. Ömer (r.a.) ‘ın dediği gibi evlenen insan dinini yarısını kurtarmıştır,gerisini de artık aklını kullansın da kurtarsın.Seçiminizi bu niyetle yaparsanız hem dünya hem ahiret kazancı olur vesselam

(Çile;forumda bayanlar çoğunluğu ele geçirmiş durumda;çalışın da üstünlüğü ele geçirin ne diyelim :) )

esselamu aleyküm

Evlilik ve eş önemlidir.Evlilik berekettir.Sorunlar tabiki olur.Hem cennet hayaliyle özlem çekenler bilmeli ki sorunlar hiç bitmez.Hayırlı eş önemli olan.Rabbim Hepimize hayırlı eş nasibeylesin inşallah...

s.a. kardeşlerim benden oneckı yazan kardeşlerım dualarınıza amın dıyorum ALLAH hayırlısı neyse onu versın kardeşim demışkı evlılık zormu evt zor ama rabbım ole bır denge kurmuşkı bazen + bazen - oluyrosun :) mutlu olmanın yolu nerde ben pek bılmem daha doğrusu kendıme soz geçıremem:D ahlaklı ınsanlar dını yaşayan ınsanlar olsuın karşımızda inş. ALLAH tan korkan kula zarar veremez sevgıo ve saygı ıle kalın ...

not: çok şey yazacaktım bır baktım forumdayım:D açılırsam kımse kalmaz:D modlarımda kızmasın ALLAH kolaylık gonlunuze nur versın s.a.:)

Konuyla ilgili bir mail geçti elime ,payaşmak istedim.

CAN DÜNDAR VE EVLİLİK

>>>Can Dündar yine üstadlığını konuşturmuş

>>>

>>>Evlilik, inanmadigim halde içerisinde 17 seneyi bitirdigim bir

>>>kurum benim için..

>>>17 senede (abartmiyorum) 40 çift arkadasimin son verdigi kurum

>>>ayni zamanda da...

>>>Evliligimin bu kadar uzun sürmesinin gizi belkide kuruma

>>>inanmamaktan geçiyor.

>>>Evliligi toplumun dayattigi sekilde yasamamaktan...

>>>Nedir bu dayatmalar?

>>>Erkegin muhakkak kadindan yasça büyük olmasi, egitim seviyesinin

>>>erkegin lehine yada en azindan esit olmasi bunlarin sadece

>>>ikisi...

>>>Olmaz, yürümez diyor toplum... Erkek yasça büyük olmali ki,

>>>kadina "hot" dediginde oturmali kadin...

>>>Yada yumusatiyorlar; efendim kadin erkekten önce çöktügü için

>>>(hani dogum felan) küçük olmaliymis yasi...

>>>Egitimde de böyle.. Kadinin çok okumusu bilmis olurmus, evde

>>>kalmakmis layiki....

>>>ESiM BENDEN 2 YAS BÜYÜK; ne "hot" dememe gerek kaldi 17 senede, ne

>>>de benden önce

çöktü...

>>>Yillar içinde ben yaslandikça o gençlesti, "oo Can bey kapmisiniz

>>>çitiri" esprilerine muhatap dahi oldum.

>>>ESiM 3 ÜNiVERSiTE BiTiRDi; ben bi taneyi 9 senede bitirdim..

>>>Ne o bana bilmislik tasladi, ne ben ona ezik baktim...

>>>Kulaga gelen müzik tekse de, onu olusturan notalar farklidir der

>>>Halil Cibran...

>>>Bunu unutmadik biz. Ben konusurken o dinledi, Ben dinlerken o

>>>konustu 17 sene.

>>>O öfkeliyken ben, ben öfkeliyken o "haklisin bitanem..."

>>>dedik,öfke bitip firtina duruldugunda "ama bi de böyle düsün" de

>>>dedik fikrimizi savunurken.

>>>Farkli insanlar olarak görmedik birbirimizi, ayni amaç için

>>>savasan neferlerdik bu

hayatta...

>>>Asla bilmedik ne kadar para kazandigimizi, ortak cüzdanimizdan

>>>gerektigi kadar aldik..

>>>Ne kadar çalarsa çalsin masanin üstünde telefon, kim bu saatte

>>>arayan karsi cins diye sorgulamadik da ama...

>>>Sevginin en büyük dostuydu bizim için "güven"... Ve güvenin

>>>ardina saklanmis bir "saygi" vardi daima...

>>>Ne kavgalar, ne badireler atlattik 17 senede...

>>>Eee ülkeler neler gördü, biz çekirdek aile mi sütliman

>>>yasayacaktik...

>>>Öyle bir girdik ki birbirimize, ben ilk kez odamin disinda yattim

>>>bi gece, misafir odasinda...

>>>Gece yarisi kapi açildi, esim "ne yapiyosun burda?" diye sordu

>>>kapinin esiginden,"uyuyorum" dedim buz gibi bi

sesle...

>>>Gitti, gelmesi 1 dakikasini almisti elinde yastikla... "kay yana"

>>>dedi daracik yatakta."ne yapiyosun?" dedigimde "benim yerim senin

>>>yanin,

>>>sen gelmezsen ben gelirim" dedi...

>>>Anladim ki o gece, en uzun kavgamiz yat saatine kadar sürecek...

>>>Ve bence dogrusu da bu...

>>>Özen gösterdik o günden sonra, evin her yerinde kavga ettik, yatak

>>>odamiz haric..

>>>Kirsak da zaman zaman kalplerimizi, asla kin tutmadik

>>>birbirimize...

>>>Toplum kurallariyla oynasaydik bu oyunu belki de 41 inci çift

>>>olacaktik o listede...

>>>Ama oyunun kurallarini biz koyduk... Nede olsa bizim oyunumuzdu,

>>>oynanan...

>>>Evlilik; hesapsiz içine dalinmasi gereken bir

oyun bence...

>>>Topluma kulaklarini tikayarak hemde... Ne benim, ne de bizim

>>>sözlerimizle...

>>>Sadece gönlünüzden geçtigince...

>>>Dedigi gibi Ataol Behramoglu' nun;

>>>"...Yasadiklarimdan ögrendigim bir sey var: Yasadin mi büyük

>>>yasayacaksin, irmaklara, göge, bütün evrene karisircasina. Çünkü

>>>ömür dedigimiz sey, hayata sunulmus bir armagandir.

>>>Ve hayat, sunulmus bir armagandir insana..."

>>>CAN DÜNDAR

>>>

>>>

>>>Hayat kisa gelen bir battaniye gibidir.

>>>Yukari cekersin ayak parmaklarin isyan eder.

>>>Asagi cekersin omuzlarin titrer.

>>>Ama yine de, neseli insanlar dizlerini

>>>karinlarina ceker, rahat bir uyku uyumayi

basarir.

evlilik zordur.. bu zamanın erkeklerine güven olmaz..

Bu konudaki son mesajımda ne kadar samimi, iyi niyetli,

yardımsever, pratik zekâlı(v.b. birçok özellik sayabiliriz.) olduğum anlaşılıyordur. Tabii ki en önemli özelliğim

çok mütevazı olmamdır. :) Bazıları arkasında başka şeyler arasa da iyilik yap at denize …. Düşüncesiyle

hareket ediyorum.

Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır. :)

Hizmetlerimiz devam edecek.

Burada cinsiyet ayrımı yapmadan kardeş kardeşe evrensel bir konuyu masaya yatırıp analiz etmeye çalışıyoruz.

Bu arada Çile 54’e laboratuar çalışmalarında başarılar diliyoruz. Kendimi çok şanslı sayıyorum

İstanbul’da olduğum için.Çünkü değerli mucidimizin-çile54- laboratuarında herhangi bir patlama olursa az

etkilenirim.

evlilik zordur.. bu zamanın erkeklerine güven olmaz..

bende aynı şeyleri günümüz bayanları için düşünüyorum nolacak şimdi..çok yanlış düşünüyorsun..bir çuval elmadan elbette üç beş tane çürük çıkması çok normaldir..marifet çürük olmayanları bulmakta tabi..Allah hepimize öyle saliha hanımlar,bayanlar içinde salih beyler nasip eylesin

Bu zamanın erkeklerine güven olmaz diyerek genelleme yaptığınızın farkında mısınız?

Ben, yanlış yazdığınızı varsayıyorum.

bu çağa baktığım zaman en iyisi evlilik olmasın diyorum.evlendiğimde karımı eve bırakıp rahat rahat işe gidemem ben , bide çocuk olacak ,daha kötüsü kız çocuğu olacak .o kızın okulu olacak okullarda belli ne alemde ne kadarda ben kendi kontrolüme almak istesemde, olmayacak benimle olduğundan daha fazla dışarda sosyal hayatta olacak...ben ,yüyürken bile utandığım sıkıldığım caddelerde otobüslerde okullarda kendi hanımımın kızımın dolaşmasına tahammül edemem..

elimi kana bulamam an meselesi olur yani...

işte buda bizim ne kadar yozlaştığımızı,batılılaşma kisvesi altında nasıl ahlak anlayışımızın dejenere olduğunu gösterir..bir an evvel biz niye böyle olduk diye düşünmeli ve kendimize gelmeliyiz

bu çağa baktığım zaman en iyisi evlilik olmasın diyorum.evlendiğimde karımı eve bırakıp rahat rahat işe gidemem ben , bide çocuk olacak ,daha kötüsü kız çocuğu olacak .o kızın okulu olacak okullarda belli ne alemde ne kadarda ben kendi kontrolüme almak istesemde, olmayacak benimle olduğundan daha fazla dışarda sosyal hayatta olacak...ben ,yüyürken bile utandığım sıkıldığım caddelerde otobüslerde okullarda kendi hanımımın kızımın dolaşmasına tahammül edemem..

elimi kana bulamam an meselesi olur yani...

İş zaten bu ortamda sapasağlam durmakta ve aynı mukavemeti gösterebilecek insanlar yetiştirmekte.Kıskançlık ,evet bizde de hastalık derecesinde vardır :) belki ölçülü olanı da gereklidir ama şunu unutmamalıyz.Bizler ahir zamanda yaşayan müslümanlarız ve Ashab-ı Kiram'ın yaşadığının onda birini bile yaşasak çok büyük nimettir bizim için,şu fitne ortamında bir şekilde yetişmek ve gerek kendi çocuklarımız olsun gerek çevremizdeki arkadaşlarımız ve diğer çocuklar olsun onların da yetişmesine İslam adına İslam'ın dünya üzerinde yeniden hakimiyetini kurması adına katkıda bulunmak zorundayız.

Ayrıca elinizi kana bulamanıza gerek yok.Çok güzel bir söz vardır,"Şerri bilmeyen bilmeden onun içine düşer." derler.Şerri öğrenin ve öğretin ki elinizi kana bulamak gibi deyimlere ihtiyacınız kalmasın,eli kana bulamak iş değil,hiç bir çözüm getirmez sorunlara.

Hayırla yaşayın vesselam :)

gitti canım konu neyse :)

bu zamanın erkeklerine, hanımlarına ortamlarına güven olmaz gibi genellemeler var demek ... tabi haklısnız ama kötülük her zamanda vardır .. hep vardı vettabi hep olacak .. önemli olan size ve evleneceğiniz kişiye ne kadar bulaştığıdır .. zaten dinimizde evlenmenin bir amacı da kendimizi bu kötülüklerden muhafaza etmek.. yani arkadaşlar evlenmek çok cici bişey bu zamanda da her zamanda da .. :)

vesselam